مقالهوبلاگ

اضطراب چیست و چطور می‌ توان این احساس نحس را از خود دور کرد؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

اضطراب چیست (What is anxiety?) و چطور بر بدن و روان شما اثرات منفی می‌گذارد؟ دقت کرده‌اید که روزهای زندگی‌مان در هیاهوی این دنیای شلوغ و پرماجرا در هاله‌ای از اضطراب پیچیده شده است و انگار نمی‌توانیم روی آرامش را ببینیم؟ اضطراب نتیجه استرس است.
یعنی فشارهای روحی (Mental stress) مختلفی که به ما وارد می‌شود. اضطراب پاسخ و واکنش طبیعی بدن به استرس است و در واقع، نوعی واکنش و احساس نسبت به اتفاقاتی است که قرار به اتفاق‌افتادن در آینده دارند. مثلا مصاحبه کاری در هفته آینده یا شرکت در کلاس درس برای نخستین بار و مواردی از این دست می‌توانند علائم اضطراب را در شما به وجود بیاورند.
اضطراب و استرس در زندگی کاملا طبیعی است اما باید بدانید که اگر این حس و حال بیش از ۶ ماه به طور پشت سر هم در زندگی تداوم داشته باشد با اضطراب شدید مواجه خواهید شد که نیاز به پیگیری جدی دارد. اگر شما هم به اندازه‌های مختلف و در سطوح گوناگون دچار اضطراب می‌شوید، بهتر است که این مقاله را تا انتها بخوانید تا از علائم و درمان‌های آن آگاه شوید. پس با ما همراهی کنید.

علائم اضطراب چیست؟

علائم اضطراب (Symptoms of anxiety) در هر کس به شکل و شیوه‌ای نمود پیدا می‌کند. این علامت اضطراب و استرس می‌تواند به شکل آشوب‌شدن دل یا تپش قلب شدید نمایان شود. گاهی‌اوقات شیوه بروز اضطراب ذهنی در افراد به گونه‌ای است که تماس و ارتباط میان قلب و مغز خود را کاملا از دست می‌دهند.
انگار مغز در مسیری جدا حرکت می‌کند و بدن هم در مسیری دیگر در حال حیات است. اما به طور معمول از علائم عمومی اضطراب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش ضربان قلب؛
 •  تندی تنفس؛
 • احساس بی‌قراری؛
 • مشکل در تمرکزکردن؛
 •  اختلال خواب.

این علائم هستند که معمولا در افراد مبتلا به اضطراب و تشویش ظهور پیدا می‌کنند. البته همان‌طور که گفته شد، اضطراب و استرس می‌تواند به شکل‌های مختلفی در هر فرد نمود پیدا کند. واقعیت این است که مسائلی که با اعصاب ما در ارتباط هستند، می‌توانند
اثرات و نمودهای مختلفی داشته باشند. اضطراب و استرس هم که دقیقا با وضعیت عصبی ما در رابطه قرار دارند. پس بدیهی است که بنا به وضعیت هر فرد می‌توانند نمودی متنوع داشته باشند. اما به طور کلی، استرس و اضطراب می‌تواند حاوی نشانه‌هایی باشد که در بیشتر افراد یا متوسط آنها دیده می‌شود.

اضطراب چیست و چطور می‌ توان این احساس نحس را از خود دور کرد؟

علت اضطراب چیست؟

حتما دوست دارید بدانید که علت اضطراب چیست و چطور چنین چیزی برایمان به وقوع می‌پیوندد. اگر بخواهیم حقیقت امر را بگوییم، باید بدانید که مجموعه‌ای از عوامل در این مسیر نقش دارند. به همین خاطر است که کسی نمی‌تواند به طور دقیق به علت این ماجرا اشاره داشته باشد.
مجموعه‌ای از دلایل است که در هر فرد موجبات اضطراب را فراهم می‌کند. پس علت اضطراب به طور دقیق قابل اعلام نیست. ماجرای مضطرب شدن بسیار پیچیده‌تر از این حرف‌هاست. وضعیت اعصاب، شرایط زندگی، تجربیاتی که هر فرد از دوران کودکی تا بزرگسالی در زندگی خود داشته است و مسائلی از این دست می‌توانند روی دلایل وقوع اضطراب در زندگی اثر بگذارند.
اما علت اضطراب ذهنی هر چه که باشد، درمان‌هایی برای آن وجود دارد. باور کنید که هیچ مشکلی در این دنیا وجود ندارد که راه‌کاری نداشته باشد. شاید خنده‌تان بگیرد، یا اعصابتان خرد شود و بگویید که این حرف‌ها دیگر چیست و این نگاه خوشبینانه را مسخره کنید.
اما همین طور است. اقداماتی ساده و رعایت عادت‌هایی مثبت می‌توانند زندگی‌تان را از هر گونه احساس منفی و اضطرابی تخلیه کنند. مثلا راه‌کارهایی برای کاهش اضطراب چیست ؟ موارد زیر را نگاه کنید:

 • خواب کافی؛
 • مدیتیشن کردن؛
 •  ورزش و فعال بودن؛
 •  رعایت رژیم غذایی سالم؛
 • دوری از الکل و کافئین؛
 • ترک سیگار.

رابطه اضطراب و استرس در زندگی چیست؟

اضطراب و استرس دو سوی یک سکه هستند. استرس نتیجه تقاضاهایی است که از سوی مغز تولید می‌شوند و نتیجه وجود واقعه یا رویدادی نگران‌کننده در زندگی است. به نگرانی، دلشوره و تشویش حاصل از این استرس هم اضطراب گفته می‌شود. در واقع، اضطراب واکنشی به استرس است.
البته گاهی هیچ دلیل استرس‌زای عیان و مشخصی هم در زندگی فرد وجود ندارد اما اضطرابی موهوم وجودش را فرامی‌گیرد. استرس و اضطراب می‌توانند روی فعالیت‌های روزانه زندگی اثرات منفی بگذارند و آرامشتان را به چالش بکشند.
شاید برایتان عجیب به نظر برسد اما بعضی از مواد غذایی می‌توانند در کنترل یا کاهش استرس و اضطراب نقش مثبتی داشته باشند. نمونه‌ای از غذاهای مفید برای رفع اضطراب چیست و در واقع چه باید خورد تا استرس کمتری را در زندگی تجربه کنیم؟

 • ماهی سالمون؛
 • شکلات تلخ؛
 • زردچوبه؛
 • ماست؛
 • چای سبز؛
 •  بابونه.

یادتان باشد که اضطراب و استرس برای هر فردی پیش می‌آید. اما گاهی حجم فشارها بیشتر از آن می‌شود که بتوانید از عهده تحملشان برآیید. در این مواقع نیاز به پیگیری جدی وضعیت‌تان پیش می‌آید. مثلا اگر احساس می‌کنید که با روش‌های ساده و به تنهایی از عهده خلاص شدن از شر مشکلات استرس‌آورتان برنمی‌آیید باید نزد متخصص بروید و این موضوع را از مسیرهای جدی و حرفه‌ای پیگیری نمایید.
برای مثال بهتر است که مشکلات استرس و اضطرابی را که تجربه می‌کنید حتما با اطرافیان در میان بگذارید. به آنها بگویید که در وضعیت خوشایندی نیستید تا شما را بهتر درک کنند و بتوانند به کمکتان بیایند. یا حداقل، اگر کمکتان نمی‌کنند، مدام باعث آزارتان نشوند و برخی واکنش‌ها و رفتارهایتان را درک کنند.

به این نکته توجه کنید

اضطراب و استرس در زندگی‌های امروزی بسیار شایع است. روند امور و دل‌نگرانی‌های آدم‌های این روزها بسیار بیشتر از گذشته‌هاست. یکی دیگر از دلایل مهمی که استرس و اضطراب را افزون می‌کند و گاهی اضطراب شدید را در فرد به وجود می‌آورد، رسانه‌ها و اخباری است که همه ما را لحظه‌به‌لحظه بمباران اطلاعاتی می‌کنند.
واقعیت این است که گذشته‌ها هم اخبار بد کم نداشته‌اند اما به دلیل نبود امکانات متعدد و در دسترسی که وضعیت گوشه‌گوشه دنیا را مدام به سمع و نظر همه می‌رسانند، کسی مدام در معرض نگرانی‌ها رنگارنگ قرار نمی‌گرفته است.
چک‌کردن مدام اخبار روی گوشی تلفن‌های همراه از جمله عواملی است که می‌تواند شما را مدام در معرض اخبار ناخوشایند قرار بدهد و نوعی حس بی‌پناهی و اضطراب را در وجودتان شعله‌ور کند. پس بهتر است، هوشیارانه از ظرفیت‌های تازه فناوری استفاده کنید و حواستان باشد که خودتان را از استرس‌های محیطی ریز و درشت مصون نگه دارید.

علائم اضطراب چیست؟

در آخر

اگر دوست دارید که بدانید راه‌کار مقابله با اضطراب چیست و چطور می‌توان شادتر و آرام‌تر در این دنیا مشغول به زندگی شد، بد نیست که بدانید، مقابله با استرس و اضطراب ذهنی و کنترل کردن تشویش و استرس در گروی رعایت کردن مجموعه‌ای نکات است که در آنها اقدامات عملی و ذهنی وجود دارد.
یعنی هم باید به دنبال راه‌کارهای آرامش‌بخشی مانند تکنیک‌های ریلکسیشن و مدیتیشن باشید و هم بتوانید با رعایت رژیم غذایی و ورزش‌کردن و البته حذف مواد نامناسب به موقعیتی ایدئال از نظر روانی و جسمی برسید که شما را از ورود به دنیای سیاه اضطراب دور می‌کنند.
نکته دیگری که باید همیشه به خاطر بسپارید، این است که استرس نداشتن و دوری از اضطراب می‌تواند تصمیمی باشد که به طور ارادی به سمت آن می‌روید. باید قبول کنید که زندگی به ویژه در این روزها نمی‌تواند خالی از استرس باشد پس نیاز است که خود را بیشتر در برابر آن مراقبت و مواظبت کنید و تصمیم بگیرید که استرس‌ها را از زندگی‌تان حذف و کنترل کنید.

اگر اضطراب و استرس بیش از حد زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است، خودساخته شرکت در دوره «خداحافظ استرس» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید:

علائم استرس را بشناسید

برچسب‌ها: , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

2 دیدگاه. Leave new

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست