مقالهموفقیتموفقیت در کسب و کاروبلاگ

تعریف موفقیت در چند جمله ساده را می‌دانید؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

تعریف موفقیت از نظر افراد گوناگون کاملا با هم متفاوت است. شاید نقطه‌ای که شما اکنون در آن ایستاده‌اید از نظر فردی دیگر موفقیت باشد. در حالی که خودتان برای رسیدن به جایگاهی دیگر برای دست‌یابی به موفقیت در تلاش هستید. پس موفقیت اصلا و ابدا تعریف ثابتی ندارد. ا
گر می‌خواهید که به درک بهتری از این واژه برسید باید با خودتان خلوت کنید و با جمع‌بندی زندگی‌تان به این نتیجه برسید که تعریف موفقیت در زندگی برای‌تان چیست. چطور می‌توانید موفق شوید و با چه واژه‌ها و رویکردی می‌توانید موفق بودن را دقیق‌تر برای خود شرح بدهید. در این مسیر نکاتی وجود دارد که به تعریف موفقیت به شکل و شمائلی بهتر به شما کمک خواهد کرد. با سایت موفقیت سلف مید همراه باشید.

بیشتر بخوانید: 9 واژه ای که هرگز نباید در مکالمات تان به کار ببرید

تعریف موفقیت اصلا سخت و پیچیده نیست

موفق بودن و تعریف موفقیت اصلا دشوار نیست. همان‌طور که قبلا هم گفته شد برای اینکه حس کامیابی داشته باشید نباید در تعریف موفقیت از روی دست دیگران نگاه کنید. کافی است، احساسات خودتان را در این مورد ارزیابی نمایید و ببینید که در زندگی شخصی‌تان چه چیزی به کامیابی و موفقیت تعبیر می‌شود.
مثلا نام بردن عناوین کلی نمی‌تواند ابعاد موفقیت را به درستی تعریف کند. ولی اگر بگویید و بدانید که موفقیت یعنی بهتر شدن از قبل و خودتان را فقط با خودتان مقایسه کنید به درک بهتری از کامیابی در زندگی خواهید رسید.

بیشتر بخوانید: رازهای موفقیت در کسب و کار را یاد بگیرید؛ مهم است اما سخت نیست

تعریف موفقیت از نظر افراد گوناگون کاملا با هم متفاوت است.

موفقیت رسیدن به اهداف واضح است

موفقیت یعنی تحقق اهداف. پس زندگی را بیهوده به خودتان سخت نگیرید و فکر نکنید که موفق شدن یعنی رسیدن به جایگاهی بسیار والا و عجیب در اجتماع، زندگی شخصی و… . اگر احساس موفقیت نکنید در زندگی احساس خوشبختی هم نخواهید کرد.
پس بهتر است با تعریف موفقیت به شکلی معقول و درست، تمام دستاوردهای خود را ارج بنهید و بدانید که باید اهدافی واضح تعریف کرد و برای رسیدن به آنها تلاش نمود. هر هدف واضحی که برای خود تعریف کرده‌اید و به آن دست یافته‌اید کاملا ارزشمند است و می‌تواند شما را در گروه موفق‌ها جای بدهد.

بیشتر بخوانید: تاثیر اعتماد به نفس در جذابیت | آیا خودباوری باعث زیبایی می‌شود؟

شکرگذاری به موفق بودن کمک می‌کند

یکی از نکات مهمی که به شما در تعریف موفقیت کمک شایانی می‌کند، شکرگذار بودن است. شکرگذار بودن فقط برای کسانی نیست که پول و موقعیت اجتماعی زیادی دارند. متاسفانه ما همگی از این موضوع غافل هستیم که نعمت‌های بی‌شماری در زندگی‌مان وجود دارد. همین که امکان تجربه کردن روی این کره خاکی را داریم باید قدردان روزگار باشیم.
نباید برای شادی و خوشحال بودن به دنبال چیزهای عجیب و غریب بگردیم. لحظات زندگی را ارزشمند بدانیم و به خاطر هر چیزی که در زندگی داریم، شکرگذار باشیم. در این صورت به موفقیت رسیده‌ایم. موفقیت توأم با آرامش و شادمانی است و اگر عمیقا لحظه‌ها و جادوی آنها را درک کنیم، قطعا به موفقیت رسیده‌ایم.

بیشتر بخوانید: 8 اشتباه بزرگی که ممکن است در انتخاب شریک زندگی مرتکب شوید

کنار گذاشتن ترس‌ها هم مصداق موفقیت است

یکی دیگر از موضوعاتی که باید در تعریف موفقیت در نظر گرفت، رویارویی با ترس‌هاست. زمانی که با ترس‌های مختلف‌تان کنار می‌آیید، انگار پرده‌ها و موانعی نامرئی از زندگی‌تان حذف می‌شوند و به راحتی امکان پیش رفتن در مسیرهایی را پیدا می‌کنید که ترس و بی‌شهامتی نمی‌گذاشت به آنها وارد شوید. فائق آمدن بر ترس‌ها از جمله مهم‌ترین زمینه‌های موفقیت در زندگی به شمار می‌رود که نباید آنها را دست‌کم گرفت.

پذیرش شکست در تعریف موفقیت مهم است

جمله کلیشه‌ای وجود دارد که می‌گوید، شکست‌ها مقدمه پیروزی هستند. البته این جمله بسیار کلیشه‌ای است ولی باید بپذیرید که سراسر حقیقت است. شکست‌ها می‌توانند به شما نشان بدهند که در کدام قسمت از مسیر اشتباه کرده‌اید و بنابراین دیگر نیازی به تکرار مسیری که اشتباه است برای‌تان به وجود نخواهد آمد.
شکست‌ها باعث می‌شوند که محتاط‌تر و هوشمندتر در مسیرهای رو به رو پیش بروید. عبرت گرفتن از آنها معلمی ارزنده است که درسش را هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنید. شکست، شما را باتجربه می‌کند. تجربه هم از آن گوهرهای نابی است که به سختی می‌توان به آن دسترسی یافت. پس قدرش را بدانید. از شکست‌ها نهراسید و با اراده، چالش‌های زندگی را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارید.

محبت و اشاعه عشق از مصادیق موفقیت است

مهرورزی هم از مصادیق موفقیت است. پس اگر دوست دارید که کامیاب باشید و به اهداف‌تان برسید باید یاد بگیرید که بدون توجه به دیگران و اشاعه عشق و جاری کردن محبت در روابط مختلف‌تان به کامیابی نخواهید رسید. موفقیت یعنی شادی درونی و امکان ندارد که این حس به صورت انحصاری برای یک فرد به وجود بیاید.
یعنی انسان که موجودی است اجتماعی، فقط در زمانی می‌تواند احساس رضایت و موفقیت داشته باشد که دیگران نیز در شادی او شریک باشند یا از دستاوردهایش به نوعی منتفع شوند. پس بهتر است در تعریف موفقیت حتما به مهرورزی هم دقت کنید. محبت کردن در دنیا باعث می‌شود که فضا و انرژی خوشایندی به جریان بیفتد و در هوای آن انرژی مثبت، امکان درخشیدن و رشد برای همه به وجود بیاید.

تعریف موفقیت از تسلیم شدن دور است

نکته دیگری که باید درباره تعریف موفقیت بدانید، این است که تسلیم شدن با موفقیت اصلا میانه‌ای ندارد. یعنی اگر بنا باشد که به شادکامی و تحقق آرزوهای‌تان بیاندیشید باید حتما تسلیم شدن را از دایره لغات و ادبیات‌تان حذف کنید.
تسلیم شدن به معنای ترسیدن است و ترسیدن یعنی عقب‌نشینی کردن. به نظرتان امکان دارد در جنگی که مدام به عقب فرار می‌کنید، برنده میدان باشید؟ تسلیم نشدن در برابر ضعف‌ها، موانع، محدودیت‌ها و تمام چیزهایی که نمی‌خواهند شما را در مسیر رسیدن به اهداف‌تان یاری کنند از شما فردی ضعیف خواهد ساخت که شهامت کنترل کردن زندگی‌اش را ندارد.

موفقیت یعنی کنترل زندگی‌تان را به دست بگیرید

به دست گرفتن کنترل زندگی می‌تواند یک تعریف موفقیت دقیق باشد. باید بتوانید کنترل لحظه‌های گوناگون زندگی‌تان را به دست بگیرید. به سرنوشت و تقدیر که از مفاهیم عمیق هستند به گونه‌ای سطحی نگاه نکنید و هر ناکامی را به پای آنها نگذارید. یادتان باشد که بزرگان بیهوده نگفته‌اند که خواستن، توانستن است. پس تلاش‌تان را بکنید تا به خواسته‌های‌تان برسید.
تلاش چیزی است که حتما نتایج مطلوبی را روانه زندگی‌تان خواهد کرد. باید قدر زندگی را دانست و عنان آن را به دست خود گرفت. هیچ چیز را به گردن قسمت نیاندازید. یادتان باشد که هیچ‌کس و هیچ‌چیز در این دنیا نمی‌تواند شما را خوشبخت کند. فقط و فقط خودتان هستید که امکان رسیدن به اهداف، آرزوها و شادی را برای خودتان فراهم خواهید کرد. قدر خودتان را بدانید و روی خودتان حسابی، حساب کنید.

تعریف موفقیت اصلا سخت و پیچیده نیست

در آخر

تعریف موفقیت برای هر کس به شکلی ویژه معنا پیدا می‌کند. شما هم باید به دنبال تعریفی به زبان خودتان باشید. یادتان نرود که موفقیت از هیچ‌کس دور نیست و نباید به آن به چشم چیز عجیب و غریبی نگاه کرد که نیاز به شرایط و توانمندی‌های خاصی دارد.
هر شخصی در این دنیای خاکی، مجموعه‌ای از ظرفیت‌های بالقوه بسیار ارزشمندی است که با کمی تلاش و اراده می‌تواند به آنها تکیه و به هر آنچه می‌خواهد به راحتی دست پیدا کند. تعریف موفقیت از زبان آدم‌های بزرگ هم راه خوبی برای آشنایی با رویکردهای آنها و درس گرفتن است. پس به آنها هم توجه کنید. موفق باشید!

اگر فکر می‌کنید برای دستیابی به موفقیت آمادگی لازم را ندارید، خودساخته شرکت در دوره «موفقیت به روش استیو جابز» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

موانع رسیدن به موفقیت را بیاموزید

برچسب‌ها: ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست