فیلموبلاگویدیو انگیزشی موفقیت

خودانگیزشی از زبان جیم کری

اشتراک گذاری این مطالب در:

خود انگیزی چیست ؟ شاید برای شما هم سوال باشد که بدانید این عبارت به چه معناست؟ خود انگیزی یعنی برای رسیدن به هدف و یا انجام برخی از کارهای مثبت در زندگی به نیروی انگیزشی بیرونی نیاز نداشته باشیم. وقتی صحبت از خودانگیزشی (self-motivation) می‌شود یعنی درون خود به دنبال انگیزه‌ای برای انجام آن باشیم. اجازه دهید با یک مثال ساده این عبارت را توضیح دهیم.

خود انگیزی چیست ؟

فرض کنید در خانه کودکی دارید که برای واداشتن او به مرتب کردن لباس یا موها، برایش یک جازه تعیین می‌کنید. برای مثال به او می‌گویید اگر آخر شب مسواک بزند، فردا صبح جایزه برای او بستنی یا شکلات می‌خرید. این نوع رفتار به مرور زمان باعث ایجاد انگیزه‌ی بیرونی در کودک می‌شود. وقتی کودک به جایزه‌های شما عادت کرد، دیگر بدون این جایزه رغبتی برای انجام آن ندارد. وقتی در خانه نباشید و یا برای کودک جایزه‌ای تعیین نکنید، کودک هم آن را انجام نمی‌دهد.
همین مثال ساده را به زندگی خودتان بیاورید. وقتی منتظر باشید تا در بیرون اتفاقی بیفتد تا شما بیشتر تلاش کنید یا قدم اول را بروید، در واقع فاقد نیروی خود انگیزشی هستید. شما در درون خود هیچ توانی برای حرکت ندارید و فقط منتظر یک موتور بیرونی هستید تا به سمت هدف هدایت‌تان کند.

تاثیر خودانگیزی در زندگی تا چه حد است؟

نیروی خودانگیزشی تاثیر زیادی بر روی زندگی، کار، هدف و موفقیت دارد. تا زمانی که نیروی درونی نباشد تا شما را به سمت هدف هدایت کند، نمی‌توانید به نیروهای بیرونی تکیه کنید. حتی اگر بهترین دوستان و خانواده را داشته باشید، آن‌ها همیشه در کنار شما نیستید تا به شما انگیزه‌ی حرکت بدهند.
کسی که بیشترین کمک را به شما می‌کند، خودتان هستید. زیرا شناخت بهتری نسبت به خود دارید. دیگران (حتی نزدیک ترین دوستان و خانواده) نمی‌توانند که شما دقیقاً به دنبال چه چیزی هستید و یا در چه چیزی استعداد دارید. پس باید برای خودانگیزشی تلاش کنید تا به آنچه‌که می‌خواهید دست پیدا کنید.

با خودانگیزشی می‌توانید برنامه‌ریزی کنید

وقتی درون شما یک نیروی انگیزشی وجود داشته باشد، شما را ملزم به چیدن برنامه می‌کند. وقتی قصد دارید آخر هفته به سفر بروید و برای این کار هیجان زیادی دارید، مدام برنامه‌ریزی می‌کنید. ماشین خود را چکاپ می‌کنید و وسایل و لوازم مسافرت را خریداری می‌کنید. چون می‌دانید قرار است آخر هفته به سفر هیجان‌انگیزی بروید.
در واقع شوق سفر شما را برای آماده‌سازی شرایط و برنامه‌ریزی ترغیب می‌کند. در مورد زندگی و اهداف بلندمدت نیز وضعیت به همین صورت است. تا وقتی نسبت به هدف اشتیاق نداشته باشید، کسی نمی‌تواند شما را ملزم کند تا برایش برنامه‌ریزی کنید. حتی اگر برنامه‌ریزی هم کنید چون از صمیم قلب و با رضایت نیست، به آن عمل نمی‌کنید.

پشتکار شما در خودانگیزی بیشتر است

در هر کاری سختی و مشکلات به یک اندازه در برابرتان قرار می‌گیرد. اما وقتی انگیزه‌ کافی برای رسیدن به هدف را داشته باشید، سختی‌ها قادر نیستند شما را به عقب برگردانند. وقتی در برابر مشکلات تسلیم می‌شوید که انگیزه‌ی کافی ندارید.
حالا که متوجه شدید خودانگیزی چیست می‌توانید در کلیپ انگیزشی خودباوری ادامه‌ی این مطلب را از زبان جیم کری بشنوید.

برچسب‌ها: , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست