مقالهوبلاگ

امیدواری چیست؟ درست است که می‌گویند آدم‌ها به امید زنده‌اند؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

امیدواری چیست ؟ سوالی است که در مواجهه با توصیه اطرافیان­مان درباره امیدواری به آینده، در زمانی که زیر باران مشکلات قرار گرفته­ایم، اغلب با خشم در ذهن­مان می­پرسیم. در واقع در آن لحظات باور به اینکه امیدواری در زندگی یکی از بزرگترین نیروهای محرک برای ادامه مسیر است، غیرممکن جلوه می­کند.

اما واقعیت غیر از این نیست، بدون امیدواری در زندگی پشت سر گذاشتن موانع برای رسیدن به هدف غیرممکن است. در سال ۲۰۰۲ میلادی اسنایدر(Snyder)، روان­شناس مثبت­‎گرای آمریکایی، مقاله‎­ای را با عنوان « نظریه امید: رنگین­‎کمانی در ذهن» در مجله معتبر سایکالی‌جیکال اینکوئری( Psychological Inquiry) به چاپ رساند که تا به امروز بیش از سه هزار بار به عنوان مرجع در مقالات علمی استفاده شده و به عنوان یکی از نظریه ­های مهم در بحث­های روان­شناسی مثبت­گرا شناخته می­شود.

بر اساس تعریف اسنایدر «امید» یک توانایی برای ساخت مسیرهایی به سمت اهداف­­مان و انگیزه لازم برای حرکت در آن مسیرها است. اسنایدر در این مقاله و البته در سایر آثار­اش (او شش کتاب درباره نظریه امید نوشته ۲۶۲ مقاله درباره نقش امیدواری در زندگی دارد) بر این موضوع تمرکز دارد که چگونه امیدواری در زندگی می­تواند بر جنبه­‌های مختلف زندگی از جمله سلامتی، کار و تحصیل اثر بگذارد.

در ادامه این مطلب می­خواهم شما را با نظریه امید اسنایدر آشنا کنیم البته با این امید که بعد از خواندن این مطلب به تعداد افرادی که با امیدواری به زندگی نگاه می­کنند، اضافه شود.

امیدواری چیست ؛ نظریه امید اسنایدر چه می­گوید؟

 در نظریه امید، امیدواری یک توانایی برای قدم­ گذاشتن در مسیرهایی به سمت مقصدی مشخص است و به فرد انگیزه لازم برای گام برداشتن در آن مسیرها را می­دهد. بر اساس نظریه امید، امیدواری در زندگی از سه مولفه مهم تشکیل شده است:

اهداف، مسیرها و عاملیت (agency). اسنایدر می­گوید؛ در تفکر امیدوارانه فرد مسیرهای مختلفی را برای رسیدن به اهداف­اش می‎سازد زیرا موانع احتمالی را پیش­بینی کرده و انتظار ندارد که مسیر رسیدن به هدف آسان باشد. فرد امیدوار از سطوح بالایی از عاملیت برخوردار است؛ یعنی با پشتکار است و انگیزه­­‌هایش را برای رسیدن به اهداف­‎اش حفظ می­کند.

امیدواری به زندگی منجر می­شود که فرد با انرژی به ساخت نقشه‎­های جدید و متفاوت برای از بین بردن موانع بپردازد. نظریه امید می­گوید؛ هر چقدر افراد به توانایی­شان برای به­دست آوردن سه مولفه مذکور در بالا بیشتر باور داشته باشند، امید را بیشتر احساس می­کنند.

اسنایدر معتقد است که امیدواری به زندگی باید به صورت یک مهارت شناختی در نظر گرفته شود که توانایی یک فرد برای حرکت پایدار به سمت اهداف را نشان می­دهد.

امیدواری چیست ؛ نظریه امید اسنایدر چه می¬گوید؟

نقش اهداف در امیدواری چیست؟

 نظریه امید بر اساس این فرض اساسی است که انسان­ها هدف­گرا هستند. در ابتدا اسنایدر هم مثل بسیاری از ما بر این اعتقاد بود که امیدواری به یک هدف، وابسته به احتمال تحقق آن است؛ یعنی هر چقدر احتمال رسیدن به یک هدف بالاتر باشد، صاحب هدف امیدوارترست. اما وی می­گوید بعد از تحقیق و مصاحبه با افراد بسیار، دیگر با نظر اولیه خود موافق نیست.

او در مقاله­اش بیان می­کند که انسان­هایی که امیدواری به زندگی را انتخاب کرده­اند، قوانین را به منظور بسط­دادن مهارت­ هایشان تغییر می­دهند. آنها همواره کمی عدم ­قطعیت را حتی به اهدافی که تحقق آنها قطعی به نظر می­رسد، اضافه می­کنند.

اسنایدر می­گوید در ابتدا بر این باور بوده است که امیدواری درباره اهدافی که تحقق آن­ها دشوار است، ممکن نیست اما گذشت زمان و تحقیقاتش به او نشان داده است که افراد امیدوار به تغییر موقعی ت­هایی که شکست در آنها قطعی به نظر می­رسد، می­پردازند و غیرممکن را ممکن می­سازند.

افرادی که امیدواری به زندگی را انتخاب کرده­‎اند، معتقدند برای رسیدن به اهدافی که غیرقابل دسترس می­نمایند نیز راهی وجود دارد و با این دیدگاه به سمت هدف حرکت می­ کنند، البته دو مؤلفه دیگر که در ادامه به آنها پرداخته می­ شود هم در دیدگاه امیدواران نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.

قبل از صحبت از دو مؤلفه دیگر، یادآوری می­شود که در اینجا صحبت از اهداف غیرمنطقی نیست که تحقق­شان در این دنیا و با امکانات امروزی بشری ممکن نیست!!

تفکر مسیر(pathway thinking) و تفکر عاملیت(agency thinking)

 مدل ارائه­ شده در نظریه امید وابسته به دو نوع تفکر است: تفکر مسیر و تفکر عاملیت. تفکر مسیر بخش راهبردی است و مربوط به راه­هایی است که فرد در نظر می­گیرد تا به هدف برسد. تفکر عاملیت، بخش انگیزشی است و متوجه قاطعیت فرد برای رسیدن به اهداف علی ­رغم وجود موانع است.

بر اساس نظریه امید، انسان با دیدگاه امیدواری به زندگی مسیرهای مختلفی را برای رسیدن به هدفی مشخص می­سازد. تفکر مسیر یک توانایی شناختی برای تولید و ساخت مسیرهای مختلفی است که شما را به سمت هدف­تان هدایت می­کند.

یعنی در کنار اولین مسیر برای رسیدن به هدف، مسیرهای جایگزین ممکن دیگری نیز که به هدف منتهی می­شوند، در نظر گرفته می­شود. با دیدگاه امیدواری به آینده، فرد در برابر تغییر احتمالی مسیر و انتخاب مسیرهای جایگزین کاملا انعطاف‌پذیر می‌شود.

در کنار تفکر مسیر، تفکر عاملیت قرار دارد. تفکر عاملیت، متوجه سطوحی از انگیزه، اطمینان و توانایی فرد در دنبال کردن مسیرهای مختلفی است که او را به اهداف­اش می­رساند. در این تفکر اعتقاد و انگیزه برای پیروی از مسیرهای منتهی به هدف کلید اساسی است.

تفکر عاملیت، انرژی ذهنی برای شروع و ادامه یک مسیر تا رسیدن به هدف است. یک فرد با سطوح بالای امیدواری به زندگی مرتب به خود می­گوید: «من می­توانم» و «من متوقف نمی­­شوم». تفکر عاملیت در هدف­گرایی بسیار مهم است، اما در زمان مواجهه افراد با موانع موجود در مسیر معنای مخصوصی به خود می­گیرد.

در مواجهه با موانع، عاملیت باعث می­شود تا فرد با انگیزه لازم به انتخاب بهترین مسیر جایگزین بپردازد. برای امیدواری به زندگی، تفکر مسیر و عاملیت باید در کنار یکدیگر باشند. داشتن هدف در زندگی بسیار ضروری است؛ اما نباید فراموش شود که وجود موانعی که رسیدن به اهداف را با مشکل همراه می­سازند هم غیر قابل اجتناب است.

اگر امیدواری به آینده وجود داشته باشد، فرد در مواجهه با یک مانع، تفکر مسیر را به کار می­گیرد و به جستجوی راه­ های جایگزین می­پردازد و البته تفکر عاملیت، انگیزه لازم برای جستجوی راه­‎های جدید و استقامت در راه رسیدن به هدف را به فرد می­دهد.

امیدواری چیست؟ درست است که می‌گویند آدم‌ها به امید زنده‌اند؟

در آخر

 زندگی به ندرت دقیقا بر اساس آنچه ما در ذهن تصور کرده‎­ایم پیش می­رود. گاه باید برای رسیدن به یک نقطه چندین بار تغییر مسیر داد. اما مهم این است که همواره به رسیدن به مقصد امیدوار باشید. امیدواری به آینده، شجاعت گام برداشتن در مسیرهای مختلف را در ما ایجاد کرده و انگیزه لازم برای سفر را توشه راه­مان قرار می­دهد.

اسنایدر در عنوان مقاله معروف خود، نظریه امید را به صورت رنگین­کمان­هایی در ذهن معرفی می­کند. بر اساس نظریه امید سه مولفه اهداف، مسیرها و عاملیت همانند رنگ­های رنگین­ کمان در کنار یکدیگر قرار می­گیرند و امیدواری را نشان می­دهند. زیبایی رنگین­ کمان را به یاد داشته باشیم و امید را همواره زینت آسمان ذهن­مان قرار دهیم.

اگر فکر می‎کنید برای موفقیت آمادگی کافی رو ندارید و یا هنوز به آیندتون امیدوار نشدید، خودساخته «دوره موفقیت به روش استیو جابز» رو به شما معرفی می‎کنه. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

تاثیر امیدواری بر زندگی

برچسب‌ها: , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست