مقالهموفقیت در روابطوبلاگ

اعتماد بیش از حد به دیگران آینده خوبی ندارد و دلسردتان می‌کند

اشتراک گذاری این مطالب در:

اعتماد بیش از حد به دیگران (Too much trust in others) آینده خوبی ندارد. این یک واقعیت است. باید قبول کنید که اگر به هر کسی حتی نزدیکان‌تان هم بیشتر از حدی که لازم است، اعتماد کنید در آینده و بلندمدت آسیب می‌بینید. البته اگر انسان‌ها یاد نگیرند که به هم اعتماد کنند و با هم کنار نیایند و در تعامل قرار نگیرند، اصلا سنگ هم روی سنگ بند نخواهد شد. اما ماجرا از این قرار است که هر چیزی اصولی دارد.
اصول اعتمادکردن را هم باید یاد گرفت. دنیا بازی‌های عجیبی دارد. بازی‌هایی که نمی‌توان تمام آنها را پیش‌بینی کرد. پس بهتر است، خود را قوی کنید و تسلط به امور مختلف را به دست بیاورید. تا در پیچ‌وخم‌های روزگار کمتر آسیب ببینید. اعتماد بیش از اندازه به هر چیز و هر کسی هم اشتباه است.
نه به این خاطر که آدم‌ها بد هستند و همه چیز سیاه و منفی است. نه! موضوع از این قرار است که در دنیایی زندگی می‌کنیم که پیوسته در حال تحرک و تغییر است. تغییرات طبیعی روزگار باعث می‌شوند که مدام جای انسان‌ها با هم عوض شود.
امروز شما در جایگاه ضعف هستید و فردا زمین طوری می‌چرخد که جایگاه‌تان به وضعیتی تازه می‌رسد و قدرت از آن‌ شما می‌شود. پس هیچ‌چیز ماندگار نیست و باید همیشه حواستان باشد، کسی که امروز به اندازه دنیا به او اعتماد دارید، احتمال دارد که فردا دیگر همانی نباشد که امروز هست. در ادامه با خودساخته همراه باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

بیشتر بخوانید: اگر افراد خودخواه آزارتان می‌دهند حتما این مقاله را بخوانید

اعتماد بیش از حد به دیگران / اعتماد بیش از اندازه /

اعتماد بیش از اندازه درست نیست؛ اصول اعتماد را یاد بگیرید

اعتمادکردن در مسیر زمان ممکن و میسر می‌شود. زمانی می‌توانید به دیگران اعتماد کنید که مطمئن شوید در تعامل با شما اذیت‌تان نمی‌کنند، فکر بدی ندارند و آزارتان نخواهند داد. هیچ آدمی هم فرشته نیست. پس نمی‌توان صددرصد انتظار داشت که چنین چیزی میان شما و دیگران شکل بگیرد.
برای اینکه بتوانید به همچنین رابطه‌ای با دیگران برسید، نیاز به یادگرفتن اصول مذاکره دارید. یعنی شما یک گام برای طرف مقابل‌تان بردارید و او هم گامی برای شما. باید مدام مراقب رابطه‌تان باشید تا از مسیر درست خارج نشود و امکان شکل‌گیری اعتماد به وجود بیاید. همان‌طور که می‌بینید، اعتمادکردن به دیگران نوعی فرایند است که تلاش و مراقبت زیادی می‌طلبد.
پس هیچ‌گاه نمی‌توان کورکورانه و بدون در نظر گرفتن شرایط رابطه با دیگران به آنها اعتمادی صددرصد داشته باشید. اعتماد بیش از اندازه و کورکورانه شما را در آینده غافل‌گیر می‌کند و تمام بنیان‌های عاطفی‌تان را مخدوش می‌نماید. پس حواستان را جمع کنید.

بیشتر بخوانید: افزایش اعتماد به نفس با بهترین توصیه ها

نتیجه اعتماد بیش از حد به دیگران چیست؟

اگر اصول اعتمادکردن را که در بخش قبلی از آن صحبت شد، به خوبی بلد نباشید، حسابی به دردسر می‌افتید. چرا چون روابطی با دیگران تشکیل می‌دهید که برایتان ارزشمند و مهم است. اما اعتماد زیادی که به آنها می‌کنید، گاهی موجبات سواستفاده از شما را به وجود می‌آورند.
در این صورت، پایه‌های رابطه‌ای که ساخته بودید، سست می‌شود و یک زمان، در موقعی که فکرش را هم نمی‌کنید، رابطه‌تان فرومی‌ریزد و شما می‌مانید و خرابه‌ای که روی قدرت و استحکامش حسابی حساب می‌کردید. پس یادتان باشد که اعتماد به دیگران اصول دارد و نباید دلی و برحسب عاطفه روی دیگران زیادی حساب کنید. این جمله که من به فلانی از چشمانم هم بیشتر اعتماد دارم، کنار بگذارید. شما نباید به چشم‌هایتان هم بیش از حد اعتماد کنید.
نه به این خاطر که دوست داریم منفی‌بافی کنیم و دنیا را جای تباهی نشان بدهیم. بلکه به این خاطر که اعوجاجات ادراکی و خطاهای انسانی بسیار بیشتر از آن هستند که بتوان در بستری کاملا امن به همه چیز اعتماد کرد. چشمان ما هم گاهی تحت تاثیر شرایط مختلف محیطی و درونی دچار اشتباه می‌شوند. پس چرا باید صددرصد به آنها اعتماد داشته باشیم.

بیشتر بخوانید: عشق واقعی چیست ؟ | تعریف عشق حقیقی

. اعتماد بیش از حد به دیگران باعث میشود تا

در آخر

زمین گرد می‌چرخد و شب را روز و روز را شب می‌کند. همان‌قدر که این تغییر شاعرانه است، وحشتناک هم هست. چون جای خیلی چیزها در این حرکت دوار تغییر می‌کند. چیزهایی که روزی دوست‌داشتنی بودند، می‌توانند بد و تباه بشوند.
پس در اعتماد کردن به هر چیز و هر کس نهایت دقت را به کار ببرید. یادتان باشد که اگر قرار است، اعتمادی میان شما و دیگران شکل بگیرد باید همیشه حواستان به رابطه‌تان باشد و برای اینکه اعتماد شکل‌گرفته مخدوش نشود، تلاش زیادی به خرج بدهید.
هوشمندانه اعتماد کنید و هوشمندانه این اعتماد را حفظ کنید. اعتماد بیش از حد خوب نیست. اصلا هیچ‌چیزی بیش از حدش خوب نیست. افراط در هر چیزی باعث می‌شود که ویرانی و خرابی به بار بیاید. مگر باران زیاد نیست که تمام لطف و لطافت نم‌نم‌ بارانی دوست‌داشتنی را از بین ‌می‌برد؟
اعتماد هم همین است. زیادی‌اش شما را به تباهی می‌کشاند. البته اصلا منظورمان از این مقاله، این نبود که منفی‌باف باشید و اعتمادکردن به دیگران را ترک کنید. تمام نیت‌مان این بود که به شما گوشزد کنیم، حواستان جمع‌تر باشد.

برچسب‌ها: , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست