مدیریت زمانمقالهوبلاگ

4 کلید مهم برای مدیریت زمان ؛ هرگز دچار کمبود وقت نمی‎شود!

اشتراک گذاری این مطالب در:

در این قسمت از خط موفقیت، می‌خواهم با نیکولاس که دارای مدرک دکترای علوم کامپیوتر و همچنین دانشجو و مهندس نرم‌افزار است، صحبت کنم. او، مانند بسیاری از ما، فرصت‌های متفاوتی برای ارزیابی خود و برنامه‌های آینده‌اش در اختیار دارد. من، نیکولاس را به این برنامه دعوت کردم تا از او سوال کنم: چگونه تعادل نسبی خود را حفظ کنیم و به اوج عملکرد، موفقیت و کارایی در زندگی برسیم؟

مدیریت زمان یکی از کارهایی است که اکثر کارآفرینان، توانایی انجام آن را ندارند. نیکولاس یک سیستم برنامه‌ریزی 24 ساعته دارد، اما باز هم در پایان روز وقت کم می‌آورد.

اگر درحال خواندن این مطلب هستید، حدس می‌زنم چیزهای زیادی وجود دارد که وقت شما را در طول روز می‌گیرد. به افراد بزرگ نگاه می‌کنید و می‌دانید که همه آن‌ها محدود به 24 ساعتی هستند که دارید. پس چه چیزی به آن‌ها اجازه می‌دهد کارهایی را انجام دهند که ممکن است برای شما هیجان‌انگیز، دیوانه‌کننده و غیرقابل توضیح به نظر برسد؟

روشی که با آن افراد موفق این کارهای بزرگ را انجام می‌دهند، مدیریت زمان است. زمان یک منبع محدود است. نمی‌توانیم آن را افزایش دهیم و 24 ساعت شبانه‌روز را به 25 ساعت تبدیل کنیم. اما باید از این زمان محدود نهایت استفاده را ببریم. اگر کارآفرینی هستید که سعی می‌کنید زمان کافی در طول روز داشته باشید، چهار نکته اصلی نیکولاس را برای مدیریت زمان مطالعه کنید.

اول: زمان خود را با دقت حساب و بررسی کنید.

مواردی که وقت خود را بر روی آن‌ها سرمایه گذاری می‌کنیم، یکسان نیستند. اصل پارتو بیان می‌کند که 80 درصد از نتایجی که در زندگی برای ما حاصل می‌شود، به دلیل 20 درصد از تلاش‌هایی است که انجام داده‌ایم. این قانون از ما می‌خواهد برای موفق شدن باید به آن 20 درصد فعالیت سرنوشت ساز در زندگی خود همیشه توجه کنیم.

حتما بخوانید: ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی را مهم بدانید که از مهم هم مهم‌تر است

دوم:  بررسی کنیم که چه چیزی برای ما مهم‌تر است؟

در دریایی از مسیرهای خوب، ممکن است مسیر کارهای بزرگ را از دست بدهیم. به عبارت دیگر، بله گفتن به چند کار عالی، به‌معنای نه گفتن به بسیاری از موارد خوب است. تصمیم‌گیری درمورد اینکه کدام یک از کارهای به ظاهر خوب را باید از نردبان پایین بیاوریم تا کارهای بزرگ در اولویت قرار بگیرند. این سخت‌ترین قسمت مدیریت زمان است.

ما باید نحوه گذراندن زمان خود را مجددا ارزیابی و حسابرسی کنیم. در حالی که پاک کردن و تغییر دادن اولویت‌های ما یک فرآیند آسان یا سریع نیست، اما نتایج کارهایی که در آخر قادر به انجام آن‌ها هستیم بسیار ارزشمند است.

حتما بخوانید: عزت نفس پایین چه نشانه های پنهانی دارد؟

سوم: شناسایی کنید که چه چیزی کم اهمیت است.

یکی از مربیانم این تشبیه را مدت‌ها پیش برای من مثال زد: در زندگی، تنها چیزی که می‌توانیم برای آن وقت بگذاریم، انتخاب یک توپ لاستیکی یا یک توپ شیشه‌ای است. وقتی یک توپ لاستیکی را به زمین می‌اندازیم، پرتاپ می‌شود و درنهایت به سمت ما برمی گردد. قرار نیست آسیبی ببیند و همچنان سالم می ماند. اما وقتی توپ شیشه‌ای را پرتاب می‌کنیم، با زمین برخورد می‌کند و می‌شکند. پس دیگر امکان برگرداندن آن وجود ندارد.

وظیفه هر فرد موفقی اینست که تشخیص دهد کدام کارش، جهش پیدا می‌کند و کدام یک فرو می‌ریزد و از بین می‌رود. چیزی که به یقین همه ما آن را می‌دانیم اینست که همه ما برای مدت کوتاهی زنده می‌مانیم و در آخر این را درک می‌کنیم که باید برای فعالیت‌هایی که مهم بودند زمان بیشتری کنار می‌گذاشتیم.

همانطور که به اولویت‌های خود نگاه می‌کنید، آن‌ها را از دریچه آنچه که مهم است و جهش دارد و آنچه قرار است از هم بپاشد و بی‎اهمیت است، جدا کنید. فکر می‌کنم متوجه این موضوع می شوید، که زمان بیشتری را به چه کاری اختصاص دهید. درنتیجه مدیریت زمان برای شما ناگهان آسان‌تر خواهد شد.

حتما بخوانید: 6 راهکار بی نظیر برای فراموش کردن رابطه عاطفی

چهارم: بدانید که «تعادل داشتن» یک افسانه است.

در طول زندگی حرفه‌ای‌ام، متوجه شده‌ام که این تعادل دست نیافتنی که همه ما به دنبال آن هستیم، واقعاً یک افسانه است. حقیقتا در زندگی ما تعادل کاملی وجود ندارد، اما جهان در تعادل است. اگر همیشه در تلاش برای یافتن تعادلی عالی هستید، به تنهایی به راهتان ادامه دهید.

تنها چیزی که به دست می‌آورید، فرسودگی شغلی است. شما باید راه‌های دیگری را برای تعادل داشتن پیدا کنید. انتخاب بله گفتن به برخی از امور. به عبارتی اولویت بندی یک کار و نه گفتن به کار دیگری است. ما‌ می‌توانیم با این فرایند مبارزه کنیم و سردرگم شویم، یا می‌توانیم آن را در آغوش بگیریم و پیشرفت کنیم.

به یاد داشته باشید که هرگز روزی نمی‌آید که به تعادل کامل برسید. مدیریت زمان یک فرایند همیشگی است و اولویت بندی و اختصاص زمان تنها شروع راه است. شما باید فرضیه خود را به دقت بررسی کنید و ببینید آیا تصمیم درستی گرفته‌اید یا خیر. اگر این تصمیمی که گرفته‌اید درست نیست، به راحتی می‌توانید تصمیم خود را تغییر دهید. یاد بگیرید که چگونه زمان خود را به طور مؤثرمدیریت کنید. در انتها خواهید دید که با انجام این کار می‌توانید به بزرگترین رویاهای خود دست یابید.

برای افزایش مهارت مدیریت زمان می‎توانید پکیج «زمان را به استخدام خود درآورید» را تهیه کنیدبرای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه پکیج روی عکس زیر کلیک کنید

مدیریت زمان را یاد بگیرید

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست