مقالهوبلاگ

در جواب تعریف و تمجید چه بگوییم ؟؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

در جواب تعریف و تمجید چه بگوییم؟ آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که دیگران شروع به تعریف کردن از شما کنند اما نتوانید پاسخ درستی به آن‌ها بدهید؟ آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که از تعریف و تمجید دیگران خجالت‌زده شوید؟ تحسین دیگران می‌تواند مثل یک هدیه کوچک باشد که انگیزه، امید و اشتیاق را در هر کسی افزایش دهد. اما به شرطی که به درستی دریافت و پاسخ داده شود.

ما قصد داریم در ادامه به چندین نکته مهم مرتبط با « در جواب تعریف و تمجید چه بگوییم » بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

با بزرگواری لبخند بزنید

یکی از راه‌ها برای جواب تعریف و تمجید دیگران، پاسخ دادن با لبخند است. وقتی از کسی سیگنال مثبت دریافت می‌کنید، متقابلاً شما هم باید برای او سیگنال‌های مثبت ارسال کنید. دیگرانی که با تعریف کردن سعی دارند احساسات شما را تحت تاثیر قرار دهند، اکنون شما نیز باید پاسخ مثبتی به این رفتار بدهید.

برخی از افراد به محض شنیدن تعریف و یا تمجید فوراً خود را می‌بازند. رفتارشان تغییر می‌کند و گویی که به خود مغرور می‌شوند. همین امر باعث می‌شود تا دیگران از تعریف کردن مجدد خودداری کنید

ظرفیت شنیدن تعریف و تمجید را در خود افزایش دهید

برخی از افراد به محض شنیدن تعریف و یا تمجید فوراً خود را می‌بازند. رفتارشان تغییر می‌کند و گویی که به خود مغرور می‌شوند. همین امر باعث می‌شود تا دیگران از تعریف کردن مجدد خودداری کنید. اگر می‌خواهید همیشه ویژگی‌های مثبت‌تان توسط دیگران دیده و بازگو شود، باید از مغرور شدن بپرهیزید.

رفتار صحیح و همراه با متانت به دیگران ثابت می‌کند شما فرد اصیلی هستید که با گفتن یک جمله تعریف، فوراً خود را نمی‌بازید.

از صمیمی شدن نترسید

در بیشتر مواقع یکی از نیت‌های کسانی که از شما تعریف و تمجید می‌کنند، راه پیدا کردن به قلبتان است. یک فرد غریبه وقتی شروع به تحسین شما می‌کند، یعنی تمایل زیادی دارد تا با شما ارتباط برقرار کند. در این مواقع چه باید کرد؟

آیا فردی که در حال تعریف و تمجید است ارزش ارتباط برقرار کردن را دارد؟ آیا صمیمی شدن با او آسیبی به شما نمی‌رساند؟ حتی اگر این گویند تحسین‌ها، فرد مناسبی برای دوستی نباشد، پاسخ تیز و برنده به او از اصول انسانی خارج است. در چنین مواقعی اگر میلی به صمیمی شدن ندارید، می‌توانید خیلی دوستانه تشکر کنید. اما از بداخلاقی کردن یا فاصله گرفتن خودداری کنید.

در جواب تعریف و تمجید چه بگوییم؟ آیا تا به حال برایتان پیش آمده است

همیشه آماده تعریف و تمجید باشید

گاهی تعریف و تمجیدها از سوی دیگران غیرقابل پیش‌بینی است. به طوری که وقتی آن را می‌شنوید به یکباره از خود به خود می‌شوید. از دست دادن کنترل در برابر تحسین دیگران ممکن است شما را فرد ضعیفی جلوه دهد. به طوری که دیگران تصور کنند آنقدر ضعیف هستید که با شنیدن یک جمله فوراً از خود بیخود شده‌اید. بنابراین همیشه کمی آمادگی برای شنیدن جملات تحسین برانگیز را داشته باشید.

خجالت کشیدن را کنار بگذارید

اگر به خودتان باور دارید و می‌دانید لایق تحسین‌های دیگران هستید، بنابراین خجالت کشیدن کار منطقی نیست. خجالت کشیدن زمانی که حرف‌های مثبتی از دیگران در مورد خودتان را می‌شنوید، باعث می‌شود دیگران شما را فردی فاقد اعتماد به نفس تصور کنند. اگر می‌خواهید در نزد دیگران فرد قوی باشید، باید خجالتی بودن را در این مواقع کنار بگذارید.

برخی از افراد برای این سوال که « در جواب تعریف و تجمید چه بگوییم » می‌گویند: نباید تحسین‌ها را بپذیرید. بسیاری از افراد فکر می‌کنند اگر این تعریف‌ها را بپذیرید گویی که فرد خودخواهی هستید

با پذیرش تحسین شما خودخواه نمی‌شوید

برخی از افراد برای این سوال که « در جواب تعریف و تجمید چه بگوییم » می‌گویند: نباید تحسین‌ها را بپذیرید. بسیاری از افراد فکر می‌کنند اگر این تعریف‌ها را بپذیرید گویی که فرد خودخواهی هستید. زیرا یک نظر غالب در بین همه افراد وجود دارد: «همیشه خود را انکار کنید تا دیگران خوشحال شوند».

انکار کردن خود هیچ سودی به دیگران نمی‌رساند. بلکه این شما هستید که برای همین رفتار بیشترین آسیب را می‌بینید. حس کاذب خودشیفتگی با پذیرش منطقی تعریف و تمجید تفاوت زیادی دارد. شما می‌توانید واقعیت را در مورد خودتان بپذیرید. اما نسبت به آن مغرور نشوید. مطمئناً اگر تحسین دیگران را تا حد معقول بپذیرید، به فرد خودشیفته یا خودخواهی تبدیل نمی‌شوید.

دیگران در مقابل تحسین از شما چه می‌خواهند؟

یکی از دلایلی که اغلب نمی‌دانیم در جواب تعریف و تمجید چه بگوییم ترس از نیت دیگران است. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی کسی شما را تحسین می‌کند، با خود بگویید شاید به دنبال یک درخواست است. احتمالاً بارها این حس را تجربه کرده‌اید که وقتی کسی از شما تعریف می‌کند، فکر می‌کنید او خواسته یا نیاز مهمی دارد که باید آن را برآورده کنید.

اما این احساس تا چه اندازه درست است؟ انسان موجود پیچیده‌ای است که نمی‌توان یک نسخه واحد برای رفتارهای او در نظر گرفت. کسی که باید نیت دیگران را از تعریف و تمجید کردن تشخیص دهد، شما هستید. حتی اگر فکر می‌کنید دیگران در مقابل تحسین خود، خواسته‌ای دارند، می‌توانید با آرامش و بدور از تشنج به آن‌ها پاسخ دهید.

ظرفیت شنیدن تعریف و تمجید را در خود افزایش دهید

در پایان: در جواب تعریف و تمجید چه بگوییم

آنچه در بالا ذکر شد توصیه‌هایی مهم برای نحوه برخورد با تحسین‌های دیگران است. اگر می‌خواهید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، باید این تعریف و تمجید را بپذیرید. زیرا ممکن است در شما چیزی وجود داشته باشد که فقط دیگران آن را ببینند. در حالیکه شما خودتان را دست کم می‌گیرید. در عین حال به تحسین‌های دیگران بیش از حد فریفته نشوید.

برچسب‌ها: , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

1 دیدگاه. Leave new

  • راضیه حسینخانی
    دی 22, 1400 4:11 ب.ظ

    عالی.. نکات ظریف رفتاری خیلی خوبی رو اشاره کردید
    ممنون از شما

    پاسخ

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست