افکار مثبتمقالهوبلاگ

پاکسازی ذهن و روح در این دنیای آشفته و سرگیجه‌آور ضروری است

اشتراک گذاری این مطالب در:

پاکسازی ذهن و روح در این دنیای شلوغ واجب است. مگر می‌شود در دنیایی زیست که مدام با اخبار ناخوشایند بمباران می‌شود؟ شاید تعجب کنید ولی پاسخ مثبت است. بله می‌توان با رهاسازی افکار در این دنیایی زندگی کرد که گاهی تهوع‌آور می‌شود.

اما واقعیت‌هایی هم در این میان وجود دارد که نباید کنار گذاشته شوند. ماجرا از این قرار است که دنیا هیچ‌گاه در هیچ دوره و تاریخی گل و بلبل نبوده است. نمی‌دانیم که اصلا رسیدن به بهشتی زمینی مقدور است یا نه.

اما می‌دانیم که همیشه دنیا جایی بوده که امکان پرورش سیاهی و زشتی در آن وجود داشته و بشریت هم همواره از این ظرفیت به بهترین شکل ممکن استفاده کرده است و آتش جنگ‌های مختلف را در گوشه گوشه این جهان شعله‌ور کرده است، گرسنگی و فقر حقیقت دارند و کلک و کلاه‌برداری هم انگار از اجزای جدایی‌ناپذیر زندگی آدم‌ها بوده‌اند.

این مشکلات همیشه بوده، هست و خواهد بود. مثلا می‌توانیم ادعا کنیم که کرونا از طاعون بدتر است؟ یا می‌توانیم جنگ‌های سوریه را بدتر از جنگ‌های دوره‌های گذشته تاریخ بدانیم؟ دنیا همیشه کارزار مشکلات و تلخی‌ها بوده است.

اما این سکه رویه دیگری هم دارد. واقعیت این است که همیشه در خلال تمام تلخی‌ها و بدی‌ها زیبایی‌ها و ظرفیت‌هایی برای آرامش ذهن و روح هم وجود داشته است. باید بلد باشیم که با پاکسازی ذهن و روح به نتایج خوب برسیم و طعم سپیدی‌های این جهان را هم مزه کنیم. در ادامه  selfmade به روش‌هایی جهت فراموشی افکار مزاحم پرداخته شده است.

پاکسازی ذهن و روح در این دنیای شلوغ واجب است.

نفس‌کشیدن صحیح و اصولی را بیاموزید

شاید باورتان نشود اما نفس عمیق یکی از بهترین راه‌ها برای کنترل عصبانیت و اضطراب است. برای پاکسازی روح و ذهن خود می‌توانید تمرین صحیح تنفس را یاد بگیرید و ببینید که اوضاع از چه قرار است.

زمانی که اضطراب دارید، عصبانی هستید یا بنا به هر دلیلی در وضعیت مناسبی قرار ندارید، نفس‌کشیدن شما تند می‌شود و قفسه سینه مدام بالا و پایین می‌رود. حالا، اگر یاد بگیرید که عمیق و طولانی نفس بکشید، مانع از آن می‌شوید که تنفس تند اتفاق بیافتد و آرامش را به روح و جسمتان وارد خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: راههای رسیدن به آرامش فکری/ زندگی بی‌دغدغه و بدون جنگ اعصاب

روی بیشتر از یک چیز در آنِ واحد تمرکز نکنید

یکی از دلایلی که می‌تواند موجبات تشویش ذهنی را فراهم کند، قبول‌کردن چندین و چند مسئولیت است. علاوه بر مسئولیت‌های مختلف که جای سوزن‌انداختن در ذهن هم باقی نمی‌گذارند، فکرکردن به چندین و چند موضوع هم می‌تواند آرامش روانتان را تحت‌تاثیر قرار بدهد.

برای فراموشی افکار مزاحم باید بتوانید ذهن‌تان را منظم کنید و به افکارتان جهت بدهید. یکی از راه‌هایی که می‌تواند به شما در ایجاد این نظم کمک کند، ایجاد فضای ذهنی خالی است. یعنی چه؟ منظور این است که از دل‌نگرانی درباره موضوعات مختلف بپرهیزید و دغدغه‌های گوناگون را به دل و مغزتان راه ندهید.

اگر پرونده عناوین مختلفی را در مغز خود باز بگذارید، بدیهی است که امکان پردازش اطلاعات مرتبط با هر یک هم برایتان به‌طور هم‌زمان وجود ندارد. در چنین صورتی بدیهی است که انبوهی از مسائل حل‌نشده که پرونده‌ای باز در ذهنتان دارند، شما را به‌طور ناخودآگاه می‌آزارند.

بیشتر بخوانید: چگونه می توان افکار و احساسات را کنترل کرد؟

انعطاف‌پذیری‌تان را بالا ببرید

یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید برای پاکسازی ذهن و روح انجام بدهید،‌ این است که آدم منعطفی باشید. کسی می‌تواند در این دنیا برای خود آرامش و راحتی روحی فراهم کند که در مقابل رویدادهای مختلف انعطاف به خرج بدهد.

بنا به اقتضای شرایط باید از ظرفیت‌های موجود به نفع خود بهره ببرید و ذهن‌تان را از برخورد با مسائل سیاه و آزاردهنده حفظ و مراقبت کنید. زندگی برای هیچ‌کس سفیدی مطلق به همراه ندارد. شما باید با علم به این موضوع، آمادگی مواجهه با تلخی‌ها و سختی‌ها را در خودتان قوت ببخشید و طوری روحیه‌تان را تربیت کنید که در هر موقعیتی، آرامش ذهن و روح از شما دور نشود.

بیشتر بخوانید: توقعات بیجا از دیگران دزد آرامش است | با این تکنیک ها آن را کنار بگذارد

به خودتان ایمان و اعتقاد داشته باشید

بخش عمده‌ای از دل‌نگرانی‌هایی که هر فرد در زندگی با آنها دست به گریبان می‌شود، ریشه در نداشتن ایمان و اعتقاد به توانایی‌های فردی دارد. زمانی که احساس می‌کنید که برای پیش‌برد یک هدف به اندازه کافی توانمند نیستید به دیگران وابسته می‌شوید.

وابسته‌شدن به دیگران همان است و اسیر فکر و خیال‌شدن‌های مختلف هم همان. بدیهی است که وقتی کارتان به دیگران وابسته باشد، مدام دل‌نگرانی دارید. اگر به دنبال پاکسازی ذهن و روح هستید باید به خودتان تکیه کنید و مسئولیت اهداف و خواسته‌هایتان را به دست بگیرید.

باور کنید که شما برای خودتان در زندگی کافی هستید و می‌توانید با کشف توانمندی‌هایتان به سمت موفقیت و پیروزی‌هایی گام بردارید که آرزویش در شما شکل گرفته است.

یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید برای پاکسازی ذهن و روح انجام بدهید،‌

در آخر

پاکسازی روح و ذهن تلاش می‌طلبد. پس اگر می‌خواهید که موفق و کامیاب باشید و هر شب با خیالی آسوده به خواب بروید، نیاز است که تکنیک‌هایی برای رسیدن به آرامش و دورانداختن افکار مزاحم و منفی پیدا کنید. هیچ چیز مانند جاری‌کردن آرامش در لحظه‌های زندگی به شما قدرت برای درک درست زندگی نمی‌دهد. پس این فرصت را از خود دریغ نکنید.

برای پاکسازی ذهن و روح و داشتن ذهنی آرام و بی دغدغه، خودساخته دوره «چطور ذهن موفق داشته باشیم» را به شما پیشنهاد میدهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

راههای رسیدن به آرامش فکری و ذهنی

برچسب‌ها: , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

2 دیدگاه. Leave new

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست