مقالهموفقیت در روابطوبلاگ

شخصیت شناسی – تیپ های شخصیتی مختلف بر اساس الگوی شخصیتی دیسک

اشتراک گذاری این مطالب در:

همه ما در زندگی دوست داریم که دیده بشویم، حرف‌مان شنیده بشود و از همه مهم‌تر دیگران ما را به خوبی درک کنند. اما درصد کسانی که می‌توانند به درستی با دیگران ارتباط برقرار کنند بسیار اندک است. واقعیت این است که هر یک از ما دارای تیپ شخصیتی مخصوص به خود هستیم. بنابراین برای برقراری ارتباط با یکدیگر نمی‌توانیم از قوانین کلی و احکام عمومی بهره ببریم. شناختن تیپ‌های شخصیتی متفاوت، راه مناسبی برای حرکت به سوی درک متقابل است. هر چقدر با تیپ‌های شخصیتی متفاوت بیشتر آشنا بشویم، امکان ایجاد ارتباطات موثر هم بیشتر و بیشتر شکل می‌گیرد. برای موفقیت در رابطه عاطفی، رابطه با فرزندان، دوستان، والدین و…، نیاز داریم که از روانشناسان و متخصصانی کمک بگیریم که با مطالعه دقیق روان و رفتار انسان‌ها توانسته‌اند، الگوهای دقیقی از تیپ های شخصیتی ارائه بدهند. در ادامه به یکی از این الگوها، موسوم به الگوی شخصیتی دیسک (DISC) پرداخته شده است. با خودساخته همراه باشید:

بیشتر بخوانید: دیدگاه تیپ شخصیتی شما نسبت به مسئله احترام اینگونه است

 الگوی شخصیتی دیسک چیست؟

الگوی شخصیتی دیسک بر تفاوت‌های رفتاری افراد متمرکز است. تفاوت‌هایی که بعضا موجب اختلافات و دشواری‌هایی در زندگی می‌شود. به کمک الگوی شخصیتی دیسک می‌توانیم متوجه شویم، در برخوردهایی که با دیگران داریم، چگونه در نظرشان جلوه می‌کنیم و آنها چه درکی نسبت به ما پیدا می‌کنند. چیزی که در تمام تحلیل‌های شخصیتی و رفتاری مطرح می‌شود، این است که هیچ تیپ شخصیتی بر دیگری ارجحیت ندارد و همه ما با اختلاف‌ها و تفاوت‌های متعددی که با هم داریم به شکل گرفتن رویدادهای این جهان کمک می‌کنیم. در الگوی شخصیتی دیسک به ۴ گروه‌بندی کلی اشاره می‌شود: D یا تسلط (Dominance)، I یا نفوذ (Inflence)، C یا موشکافی (Conscientiousness) و S یا ثبات (Steadiness). این تقسیم‌بندی تا حد زیادی باعث، پیش‌بینی رفتارهای دیگران می‌شود. بنابراین در موقعیت‌های مختلف نظیر: ارتباط با همکار و رئیس، جنس مخالف، خانواده و… می‌توان روی آن حساب ویژه‌ای باز کرد. البته یادتان باشد که مطالعه سطحی و آگاهی نسبی درباره موضوعات مختلف، لزوما نمی‌تواند ما را مجهز به قدرت پیش‌بینی قطعی نسبت به رفتار دیگران کند. برای اینکه بتوانیم از الگوی شخصیتی دیسک یا هر الگوی دیگری به خوبی استفاده کنیم باید درباره آن دقیق‌تر مطالعه داشته باشیم.

بیشتر بخوانید: کدام تیپ های شخصیتی بیشترین گرایش را به استفاده از میانبرهای کاری دارند؟

 

 

تیپ شخصیتی D:

الگوی شخصیتی دیسک

تیپ شخصیتی D

افرادی که در الگوی شخصیتی دیسک در گروه D قرار می‌گیرند، اشخاصی موفق، پرتلاش و مسلط هستند. این افراد بسیار نیرومند و با اراده در مسیر رسیدن به خواسته‌های‌شان قدم می‌گذارند. داشتن تیپ شخصیتی D باعث می‌شود تا فرد، بسیار هدفمند ظاهر بشود و از تصمیم‌گیری سریع نهراسد. به خاطر همین سرعتی که در تصمیم‌گیری وجود دارد، گاهی‌اوقات امکان اشتباه کردن هم موجود است. اما فردی که دارای این تیپ شخصیتی است، آن‌قدر به خود اعتماد دارد که از چنین اشتباهاتی احساس گناه نمی‌کند و به مسیر خود ادامه می‌دهد. این افراد در تیم، موجب ایجاد انگیزه و هدف‌مندی می‌شوند. میل و سرعت آنها در رسیدن به پیروزی، گاهی‌اوقات باعث ایجاد این حس در دیگران می‌شود که کمی خودخواه هستند.

بیشتر بخوانید: پدر شما کدام است؟ پدر پولدار، پدر بی پول ؟

تیپ شخصیتی I:

الگوی شخصیتی دیسک

تیپ شخصیتی I

کسی که در گروه و تیپ شخصیتی I  قرار می‌گیرد، بسیار اجتماعی است و درباره موضوعات مختلف از شور و شوق زیادی برخوردار است. این فرد پرشور، میلی به پرداختن به جزئیات ندارد و در مقابل، دیدگاه‌هایی کلان را برای رسیدن به هدف در نظر می‌گیرد. افراد با این تیپ شخصیتی، دوست دارند که مورد توجه و علاقه دیگران باشند به همین خاطر در تصمیم‌گیری‌ها از دیگران هم کمک می‌گیرند تا محبوبیت‌شان دوچندان بشود. خلاقیت افراد پرنفوذ این گروه از الگوی شخصیتی دیسک زیاد است و معمولا در بحث‌ها و مکالمات، گُل مجلس هستند. کسی با این ویژگی‌ها به راحتی می‌تواند به رهبری پرنفوذ و الهام‌بخش بدل شود. تفاوتی که تیپ شخصیتی I با D دارد، در این است که آنها بر خلاف گروه قبلی، به محبوبیت میان دیگران علاقه و توجه زیادی دارند به همین خاطر است که کمتر دچار تک‌روی می‌شوند.

بیشتر بخوانید: ویژگی شخصیتی افراد موفق چیست و چطور به همه‌چیز می‌رسند؟

تیپ شخصیتی S:

الگوی شخصیتی دیسک

تیپ شخصیتی S

یکی دیگر از تیپ‌های الگوی شخصیتی دیسک، تیپ S  یا افراد باثبات است. این دسته از افراد، رفتاری به شدت باثبات، دقیق و محتاط دارند. رویکردهای آنها در زندگی مبتنی بر حفظ آرامش و پرهیز از رویارویی با چالش‌ها و تغییرات است. به همین خاطر سرعت‌شان در تصمیم‌گیری‌ها نیز به نسبت دیگر تیپ‌های شخصیتی بسیار پایین است. روحیه تعاون و همکاری در این افراد زیاد است و در مواقع سختی می‌توانند حامیان بسیار قوی و خوبی باشند. افراد حاضر در این گروه شخصیتی به خاطر میزان ثباتی که در رفتارها و تصمیمات‌شان دارند، نسبت به سایر افراد قابل‌پیش‌بینی‌تر هستند.

تیپ شخصیتی C:

الگوی شخصیتی دیسک

تیپ شخصیتی C

الگوی شخصیتی دیسک، گروه دیگری از افراد را نیز معرفی می‌کند: افراد با تیپ شخصیتی C. این اشخاص همان کسانی هستند که به شدت به جزئیات هر چیزی اهمیت می‌دهند. آنها موشکافانه به دنبال اجرای درست هر کاری در همان بار اول هستند و دقتی فوق‌العاده در انجام مسئولیت‌های‌شان به کار می‌گیرند. موشکافی و دقت آنها بعضا باعث کاهش سرعت‌شان در تصمیم‌گیری و اجرای تصمیمات می‌شود. علیرغم احترامی که Cها برای دیگران قائل هستند، به کار فردی بیش از کارهای گروهی علاقه دارند. افراد با این تیپ شخصیتی معمولا به مغز متفکر تیم بدل می‌شوند زیرا به راحتی و دقت می‌توانند تجزیه و تحلیل مسائل را به عهده بگیرند.

بیشتر بخوانید: پادکست موفقیت – مزیت های بهبود شخصیت

جمع‌بندی نهایی

الگوی شخصیتی دیسک یا هر الگو و آزمون معتبر دیگری به ما کمک می‌کند تا درک دقیق‌تری نسبت به رفتار و شخصیت خود و دیگران پیدا کنیم. زمانی که می‌دانیم طرف مقابل‌مان دارای چه ویژگی‌هایی است به سادگی می‌توانیم رفتارهای آتی او را حدس بزنیم یا واکنش‌های درست‌تری در مقابل او داشته باشیم. شناخت شخصیت‌ دیگران به درک متقابل کمک زیادی می‌کند. درک کردن و درک شدن یکی از زیباترین جلوه‌های ارتباطات انسانی است. مثلا با شناخت تیپ‌های شخصیتی موجود در الگوی شخصیتی دیسک می‌توان دریافت که افراد گروه C کمی جدی‌تر از سایرین هستند، دقیق و ریزبین‌اند و به سادگی برای سهل‌گیری امور رضایت نمی‌دهند. سرعت این افراد در تصمیم‌گیری‌ها هم به دلیل اهمیتی که به نکات ریز دارند، کم است. افراد حاضر در گروه شخصیتی S به دنبال ثبات و آرامش هستند و با دیگران راه می‌آیند و سرناسازگاری ندارند. تیپ شخصیتی I هم افرادی بسیار پرنفوذ و پرشور را در خود دارد. یعنی کسانی که به هدف‌های دور و دراز و رسیدن به آنها اعتقاد دارند و در این مسیر از کمک و همراهی دیگران هم استفاده می‌کنند. افراد با تیپ شخصیتی D هم کسانی هستند که هدف‌گذار و نتیجه‌گرا هستند و برای رسیدن به اهداف خود از سرعت تصمیم‌گیری بالایی بهره می‌برند. میزان میل و علاقه آنها به فتح قله‌های مختلف به گونه‌ای است که گاهی، دیگران را جا می‌گذارند و کمی تک‌رو می‌شوند. با مطالعه الگوی شخصیتی دیسک یا سایر مطالعات و الگوهایی که متخصصان ارائه می‌کنند، روابط خود را رشد و رونق خواهید داد. پس از مطالعه آنها غافل نشوید.

برچسب‌ها: , , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست