فیلموبلاگویدیو انگیزشی موفقیت

زندگی بدون حسرت رو تجربه کن

اشتراک گذاری این مطالب در:

بیش‌تر ما به‌جای این‌که در حال زندگی کنیم، در گذشته غوطه‌وریم. حسرت گذشته و پشیمانی بابت کارهای اشتباهی که در گذشته داشته‌ایم، باعث از دست رفتن فرصت های پیش‌رو نیز می‌شود. همه‌ی روانشناسان تاکید زیادی بر روی زندگی بدون حسرت دارند. افرادی که حسرت گذشته را نمی‌خورند، شاد، سرزنده و موفقند. شاید افراد موفق زیادی را در زندگی دیده باشید که گذشته‌ی تلخی داشته باشند. اما بعدها همین زندگی بهتری برای خود می‌سازند. جالب اینجاست که همین افراد نه تنها از گذشته‌ی خود پشیمان نیستند، بلکه سعی می‌کنند یک نماد از آن را هم در پیش چشم خود قرار دهند تا فراموش نکنند از کجا به اینجا رسیده‌اند.
یک فرد خودساخته‌ی موفق که در گذشته در منجلاب اعتیاد و بی‌خانمانی گرفتار بوده است. همین فرد بعد از مدتی به خود می‌آید و زندگی‌اش را از نو می‌سازد. زندگی بدون حسرت درست در همینجا معنا پیدا می‌کند. در واقع وقتی از نداشتن حسرت در زندگی صحبت می‌کنیم، منظور ما این نیست که شما مرتکب هیچ اشتباهی نشوید و یا به گذشته فکر نکنید. زندگی بدون حسرت یعنی اینکه امروز خود را برای یک گذشته تلخ قربانی نکنید.

چطور می‌توان زندگی بدون حسرت داشت؟

برای داشتن زندگی بدون حسرت به این فکر کنید شرایط می‌توانست از آن چیزی که اتفاق افتاده، بدتر هم شود. اگر در کاری شکست خورده‌اید و به آرزوهای خود نرسیده‌اید، به این فکر کنید که ممکن بود به میزان زیادی بدهکار شوید و یا بخاطر بدهی ها راهی زندان شوید. اما همین‌که تا همینجا اتفاق افتاده است، جای شکرش باقی است. به‌جای حسرت خوردن بر چیزهایی که از دست رفته است، به چیزهایی فکر کنید که می‌توانید به‌دست آورید.
اجازه دهید یک مثال واقعی برایتان بزنیم. یک روز با یک جوان که در دام اعتیاد گرفتار بود صحبت می‌کردم. او به شدت از همه چیز ناامید شده بود. در حالی که فقط 23 سال سن داشت، تصور می‌کرد که زندگی به پایان رسیده است و دیگر فرصتی برای شروع مجدد ندارد. وقتی کسی او را نصیحت می‌کرد، واکنش ناامیدانه‌ای از خود نشان می‌دهد. او با تمام وجود باور کرده بود که برای رهایی از اعتیاد و شروع مجدد دیر شده است. چون بند بند وجود او در حسرت روزهای از دست رفته گرفتار شده بود، قادر به رهایی از گذشته و ساختن آینده نبود.
این جوان نماد بسیاری از ما آدم‌هاست که وقتی در اشتباهی گرفتار می‌شویم، فکر می‌کنیم چون گذشته را از دست داده‌ایم، امروز و فردا هم وجود ندارد. آنقدر غرق در گذشته از دست رفته می‌شویم که دیگر حال امروز و فردای خود را درک نمی‌کنیم.
برای داشتن یک زندگی بدون حسرت کافیست از بند گذشته رها شویم. چه بسیار افرادی که از سنین 40 یا 50 سالگی زندگی خود را از سر می‌گیرند. در حالی که یک جوان 24 ساله به‌طور کامل ناامید می‌شود.

برای داشتن یک زندگی بدون حسرت کافیست از بند گذشته رها شویم.

همه چیز دست ما نیست

وقتی خود را مقصر اصلی یک داستان تلخ و ناخوشایند بدانیم، به‌شدت افسرده می‌شویم. زیرا خود را در رأس همه چیز می‌دانیم که باعث تمام بدبختی ها و شکست ها شده‌ایم. اما وقتی به این فکر کنیم که گاهی عوامل محیطی و بیرونی هم در وقوع یک شکست یا حادثه مؤثر است، از میزان سرخوردگی و ناامیدی ما کاسته می‌شود.
برای مثال جوانی که در آزمون ورود به دانشگاه قبول نمی‌شود، خودش را مقصر بداند، اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد. اما اگر به این فکر کند که سوالات بیش از حد سخت و دشوار بود و یا فرصت پاسخ‌دهی کم بود، کمتر خودش را سرزنش می‌کند. پس کمتر حسرت می‌خورد.

 

اگر مدتی است که به شدت حسرت گذشته را می‎خورید، ممکن است به دلیل کمبود عزت نفس باشد. اگر فکر می‌کنید عزت نفس شما پایین است، خودساخته شرکت در دوره‎ی «کیمیاگر» را به شما پیشنهاد می دهد. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

عزت نفس

برچسب‌ها: , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

2 دیدگاه. Leave new

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست