مقالهموفقیتموفقیت در کسب و کاروبلاگ

راه های افزایش ریسک پذیری و افزایش شانس‌های موفقیت را می‌دانید؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

در مورد اهمیت و نقش ریسک در زندگی چه می‌دانید؟‌ ریسک‌کردن همیشه بد نیست. برای اینکه بتوانید به زمینه‌های تازه‌ای از تجربه‌های متنوع در زندگی وارد شوید، باید حتما درصدی معقول از ریسک در زندگی را بپذیرید. زمانی که حرف از ریسک پذیری می‌شود، عده‌ای اقداماتی را به‌خاطر می‌آورند که بنا به آنها، فرد خود را به مخاطره‌های شدید می‌اندازد و جان یا مال یا روابطش را دچار دردسر و شکست می‌کند.

اما این با ریسک‌پذیری صحیح از زمین تا آسمان فرق می‌کند. راه های افزایش ریسک پذیری معقول را باید یاد بگیرید تا امکان کسب موفقیت‌های بیشتر در زندگی‌تان به‌وجود بیاید. اما قبل از آن، لازم است بدانید که منظور از ریسک پذیری معقول دقیقا چیست؟

ریسک پذیری معقول به معنای آن است که با نگاهی به گذشته، داشتن چشم‌اندازی از آینده و کمک‌گرفتن از شهود و غریزه، در حالی که برنامه‌ریزی‌هایی دقیق داشته و دارید در مسیرهایی که قطعا نتایج نهایی‌شان مطلوب نیست، وارد شوید و شانس خود را امتحان کنید.

این نوع از ریسک‌پذیری چون با سنجش جوانب مختلف یک موضوع همراه است، باعث می‌شود که حتی اگر خسارت‌هایی احتمالی به شما وارد شود، چندان ضرر نکنید. اما در صورتی که موفق شوید و نتایج مثبت بگیرید، یک جاده طولانی را میان‌بر خواهید زد.

نقش ریسک زندگی چیست؟

اگر ریسک‌ها را نپذیرید و همیشه در حاشیه امنی از جاده‌های بی‌خطر راه بروید، امکان ورود به زمینه‌های تازه و کشف تجربه‌های جدید هم از شما سلب می‌شود. هر چیز ارزشمندی تاوانی دارد که برای رسیدن به آن باید پرداخته شود.

برای مثال، زمانی که از خواب ناز بیدار می‌شوید و به کار بیشتر می‌پردازید، استراحت‌تان را به بهای کسب درآمد بهتر یا ارتقای درجه شغلی‌تان فدا می‌کنید. ثروت خوب است اما تاوانی هم دارد. این‌طور نیست؟ حالا برای اینکه بتوانید در زندگی خود به حیطه‌های تازه ورود کنید هم نیاز به چه دارید؟ نیاز به خروج از منطقه امنی که در آن هیچ اتفاقی نمی‌افتد و تقریبا همه‌چیز قابل‌پیش‌بینی است. باید کمی هزینه کنید، کمی تاوان بدهید و در صورت شکست هم عبرت‌ها را به‌عنوان جزوه‌ای مهم در دست بگیرید و به راه‌تان ادامه بدهید.

اهمیت ریسک پذیری در اقتصاد هم وجود دارد. اگر مدام در حاشیه‌ای امن به سر ببرید، کسب‌وکارتان یا سرمایه‌گذاری‌های شما به نتیجه‌ای درخشان نزدیک نخواهد شد. البته برای اینکه نتیجه ریسک‌کردن شما با خوشحالی همراه شود، راه‌هایی وجود دارد. در ادامه به راهای افزایش ریسک پذیری در زندگی اشاره کرده‌ایم.

در مورد اهمیت و نقش ریسک در زندگی چه می‌دانید؟

اطلاعات کسب کنید

یکی از راه های افزایش ریسک پذیری این است که به اندازه کافی درباره حیطه‌ای که به آن پای می‌گذارید، اطلاعات کسب کنید. زمانی که می‌گوییم باید در زندگی ریسک‌پذیر باشید، اصلا و ابدا منظورمان این نیست که حماقت کنید و جوانب یک امر را نسنجید. بلکه منظورمان این است که با نگاهی به اوضاع و شرایط یک موقعیت تازه، قدم در راه تجربه‌کردن بردارید. اگر اطلاعات کافی درباره چیزی کسب کنید، علیرغم مشخص‌نبودن نتیجه قطعی آن، می‌توانید در طول مسیر تصمیماتی درست و منطقی بگیرید.

میزان خطرها را بسنجید

یکی دیگر از راه های افزایش ریسک پذیری این است که میزان خطر موجود در هر تجربه تازه را بسنجید و با در نظر گرفتن چند سناریو، خود را آماده ورود به مسیر کنید. مثلا اگر می‌خواهید که به یک زمینه سرمایه‌گذاری تازه راه پیدا کنید، اول ببینید که چه احتمالاتی پیش رویتان وجود دارد. حالت عادی، خوش‌بینانه و بدبینانه را پیش رویتان متصور شوید و بعد با در نظرگرفتن اینکه هر یک از اینها چه عواقبی را به شما تحمیل خواهند کرد، پا به میدان بگذارید. یادتان نرود که ریسک‌پذیری به معنای حماقت نیست. یعنی نسنجیده و بی‌محابا به حیطه‌ای واردشدن اصلا درست نخواهد بود.

درس عبرت بگیرید

بعد از اینکه همه‌چیز را در مورد نقش ریسک در زندگی دانستید و در مسیر ریسک‌کردن وارد شدید، این را هم به خودتان آموزش بدهید که امکان شکست وجود دارد و شما باید از شکستی که می‌خورید به عنوان یک تجربه ارزشمند یاد کنید. درس‌گرفتن از یک وضعیت بسیار مهم است و باعث می‌شود که شما به فردی باتجربه در زندگی بدل شوید. اهمیت و ارزش درس عبرت‌ها را دست‌کم نگیرید. پس اگر می‌خواهید ریسک‌پذیری را در خودتان قوت ببخشید، حتما باید به اهمیت درس عبرت‌ها هم دقت کنید.

اهمیت ریسک پذیری در زندگی چیست؟

در آخر

بعضی از انسان‌ها ریسک‌پذیری بالایی دارند و برخی دیگر هم نه. هر کس باید در سطح خود و بنا به ویژگی‌های رفتاری و اخلاقی‌اش دست به پذیرش ریسک‌هایی در زندگی بزند. شاید ریسکی که خانم الف در زندگی‌اش می‌پذیرد بسیار جسورانه‌تر از ریسکی باشد که آقای ب متحمل می‌شود.

اما اینها در ظاهر است و هر کس باید بنا به شرایط روحی و زندگی‌اش برای خود خروج از منطقه امن را مهیا کند و به سمت پیشرفت و امتحان‌کردن شانس‌های تازه قدم بردارد. در زیستن محتاطانه رخوتی وجود دارد که برخلاف طبیعت عصیان‌گر و متهور آدمی است. پس اضافه‌کردن کمی جسارت و شجاعت به زندگی و یادگرفتن راه های افزایش ریسک را فراموش نکنید.

اگر برای دستیابی به موفقیت فرد ریسک پذیری نیستید، خودساخته شرکت در دوره «موفقیت به روش استیو جابز» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

موفقیت در کار

برچسب‌ها: , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست