فیلموبلاگویدیو انگیزشی موفقیت

وقتی کسی داره سقوط میکنه یاد بگیر

اشتراک گذاری این مطالب در:

 

بالا رفتن و سقوط دو موضوع کاملاً متضاد هستند که ممکن است آن‌ها را از هم دور بدانید. در صورتی که اتفاق افتاد سقوط حتی می‌تواند در اوج خوشبختی و موفقیت هم اتفاق بیفتد. مشکل بیشتر آدم‌ها اینست که فکر می‌کنند شکست و سقوط فقط برای دیگران است و برای خودشان اتفاق نمی‌افتد. در حالی‌که عوامل سقوط برای همه یکسان است. همان چیزی که باعث لغزش یک نفر می‌شود، برای همه‌ی آدم‌ها هم اتفاق می‌افتد.

از سقوط دیگران درس بگیرید

وقتی کسی در حال سقوط است، قرار نیست او را به باد تمسخر و ریشخند بگیریم. چرا که ممکن است ما هم در جای او باشیم. تنها کاری که باید بکنیم عبرت گرفتن از ناکامی دیگران است. وقتی دلایل سقوط و شکست کسی را بدانید، قطعاً تجربه‌ی زیادی در مورد آن پیدا می‌کنید.
درست مثل اینست که خودتان در همان شرایط قرار گرفته‌اید. در این صورت کمتر در معرض تجارب ناخوشایند قرار می‌گیرید. گویی که تجربه‌ی شکست را داشته و در همان موقعیت قرار گرفته‌اید. پس به طور رایگان تجربه کسب می‌کنید. قرار نیست برای دقیق بودن همیشه خودتان همه چیز را تجربه کنید. بلکه گاهی دیگران همه می‌توانند منبعی از اطلاعات گسترده باشند.

چطور از شکست دیگران استفاده کنیم؟

در اطراف ما پر از آدم‌هایی است که حداقل چند بار در زندگی خود شکست خورده‌اند. در زندگی زناشویی تا کسب و کار و تحصیل آدم‌های زیادی وجود دارند که شکست خورده‌اند. کافیست دلیل شکست و ناکامی آن‌ها را واکاوی کنید. بدون اینکه آن‌ها دلخور شوند و یا قصد تمسخرشان را داشته باشید، به دلایل شکست خوب نگاه کنید.
وقتی جوانی قصد دارد ازدواج کند، کمی مردد است که شاید این ازدواج به طلاق و جدایی بینجامد. شاید اگر خبر چندین تجربه‌ی شکست را بدون بررسی دلیل بشنود، نسبت به تصمیم خود دچار تردید شود. در صورتی که باید دلایل و علل ناکامی دیگران را بررسی کرد و از آن عبرت گرفت.
سایر موضوعات زندگی هم به همین صورت است. وقتی قرار است برای کاری تصمیم‌گیری کنید، ابتدا بهتر است از تجربه‌های شکست و ناکامی دیگران در همان تصمیم استفاده کنید. این کار دید شما را واقع‌بینانه‌تر می‌کند.

خودت را جای دیگران بگذار

برای درک مفهوم شکست و جلوگیری از اتفاق آن باید خودتان را به جای افرادی بگذارید که شکست خورده‌اند. در این صورت راحت‎تر می‎توانید دلایل شکست را پیش‎بینی و سپس از بروز آن جلوگیری کنید. تمسخر آدم‎های شکست خورده نمی‎تواند شما را از این اتفاقات دور بدارد. چرا که هر لحظه ممکن است برای شما هم رخ دهد. پس به آنچه که دارید مغرور نباشید. غرور بیش از حد مانع از یادگیری و کسب تجارب جدید می‌شود.

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست