درمان استرسمقالهوبلاگ

علت ترسو بودن چیست و چطور آن را درمان کنیم؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

ترس یک احساس است که همه انسان ها در زندگی شان آن را تجربه می کنند. هر فردی در طول زندگی اش با شرایطی روبرو می شود که نوعی ترس و هراس وجود او را فرا می گیرد. اما گاهی میزان این هراس شدید و همه جانبه است و تمام جنبه های زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. در این صورت فرد با صفت ترسو شناخته می شود.

باید بدانیم که میزانی از ترس در زندگی لازم است و حتی نکته ایی مثبت تلقی می شود. اما زمانی که بر فرد غلبه می کند و دست از سر او بر نمی دارد یک جای کار می لنگد! او فردی ترسو است و این ترس مدام او را به عقب می راند. چنین فردی باید به دنبال درمان ترسو بودن خود باشد. با سایت موفقیت خودساخته همراه شوید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

بیشتر بخوانید: تاثیر خجالتی بودن بر استرس و راه درمان آن

ویژگی های افراد ترسو

 1. آنها همیشه از قضاوت شدن بیمناک هستند. افراد ترسو خودشان را بر اساس معیارهای دیگران می سنجند و مدام نگران نظر دیگران درباره ی خودشات هستند.
 2. آنها از نداشتن اعتماد به نفس رنج می برند.
 3. افراد ترسو تحلیل درستی از توانایی ها و نقطه ضعف های خودشان ندارند.
 4. آنها مدام درحال بررسی ریز و درشت مسائل مختلفشان هستند. به عبارتی همیشه در حال سبک و سنگین کردن قضایا هستند.
 5. آنها به تجربه های جدید نه می گویند. افراد ترسو توانایی انجام کارهای های جدید و خلاقانه را ندارند. حتی طعم های جدید و لباس های جدید را امتحان نمی کنند.
 6. افراد ترسو قبل از شروع هر کاری تحلیل بد بینانه ایی از نتیجه ی آن دارند.
 7. آنها به هیچ وجه ریسک پذیر نیستند. اصلا توانایی انجام آن را ندارند.
 8. یک فرد ترسو توانایی مواجهه با مشکلات زندگی را ندارد و درصورت بروز هر مشکلی به شدت کلافه می شود و توان تصمیم گیری اش را از دست می دهد.
 9. افراد ترسو اتفاق های ناخوشایندی را که روی نداده اند و ممکن است هیچ گاه روی ندهند در ذهنشان تجسم می کنند و مدام بیم آن دارند که روزی آن اتفاق ها بیفتد.
 10. یکی دیگر از ویژگی های افراد ترسو، بدبین بودن آنها است. این افراد همیشه فکر می کنند خطری در کمین آنهاست.

اکنون که با ویژگی های یک فرد ترسو آشنا شدیم می توانیم بررسی کنیم که آیا ما هم این ویژگی ها را دارا می باشیم یا خیر! در صورتی که جواب ما بله باشد، باید این مسآله را ریشه یابی کنیم و به دنبال حل کردن آن باشیم. در ادامه علت ترسو بودن را بررسی خواهیم کرد.

علت ترسو بودن / درمان ترسو بودن

بیشتر بخوانید: ویژگی شخصیتی افراد موفق چیست و چطور به همه‌چیز میرسند؟

چرا من ترسو هستم؟

ترس و ترسو بودن می تواند منشأهای متفاوتی داشته باشد. این احساس و ویژگی ها ممکن است از کودکی و بر اثر تجارب ناخوشایند یا شیوه ی تربیتی فرد در وی شکل بگیرند. همچنین ممکن است فرد در بزرگسالی بر اثر اتفاقات یا حوادث خاصی دچار چنین احساسی شود و به مرور این ویژگی ها در وجود او رخنه کنند.

هریک از ما ممکن است یکی از این دو دلیل تا تلفیقی از هر دو را به عنوان ریشه ی مشکل مان در نظر بگیریم. علت ترسو بودن ما هر چیزی که هست باید آن را کشف کرد و برای تحلیل منطقی آن و در نهایت فراموش کردن آن کوشید.

باید دانست علت ترسو بودن در افراد یکسان نیست. اگرچه دلایل می توانند بازگو کننده یک کلیت باشند اما تجارب افراد متفاوت هستند.

ترسو نباشید!

برای آنکه یاد بگیرید ترسو نباشید، در ادامه راههای درمان ترسو بودن را به صورت فهرست وار بیان می کنیم، که با انجام دادن آنها به راحتی می توانید از شر ترسو بودن خلاص شوید و زندگی تان را در تمام جنبه ها بهبود بخشید.

 1. کلید حل معما تنها در دستان خود شما ست. پس خودتان را ملزم به مبارزه با ترسو بودنتان کنید. ترسو بودن ناشی از افکار درونی شماست و هیچ دست غیبی نمی تواند این افکار را تغییر دهد مگر خود شما! حال که راضی شدید با این مشکل مبارزه کنید گام های بعدی را امتحان کنید.
 2. ترس های خودتان را یادداشت کنید. نوشتن معجزه می کند زیرا امور و قضایا زمانی که روی کاغذ بیایند قابلیت دسته بندی و الویت بندی پیدا می کنند. از میان مواردی که یادداشت کرده اید یک مورد را برای امروز انتخاب کنید و همین امروز مقابله با آن را شروع کنید.
 3. خود را در عمل انجام شده قرار دهید. به عبارتی خود را به دهان شیر بیفکنید. یکی از راههای مقابله با ترس درباره ی برخی کارها این است خود را در درون ماجرا بیندازیم. بسیاری از کارها خودشان سخت نیستند بلکه ترس و احساس درونی ما آنها را سخت جلوه می دهد.
 4. اعتماد به نفس در مقابل ترس مانند آب روی آتش عمل می کند، ترس هایتان را خاموش می کند! با تقویت اعتماد به نفس به باوری از خودتان دست می یابید که شما را در مقابل هر چیز توانا می کند.
 5. تجارب گذشته تان را به یاد بیاورید. شما با مهارت ها و توانایی هایی که دارید امتحان های سخت زیادی را پشت سر گذاشته اید. تنها کافی است کمی به حافظه ی خود رجوع کنید، تمام آن موارد مانند الماسی در دنیای سیاهی که برای خودتان درست کرده اید، می درخشند!

اگر علت ترسو بودن خود را نمی دانید و استرس بیش از حد زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است، خودساخته شرکت در دوره «خداحافظ استرس» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید:

انرژی درمانی چیست

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست