مقالهموفقیتموفقیت در کسب و کاروبلاگ

تغییر را از کجا شروع کنیم و چگونه در ۱۰ روز یا کمی بیشتر تغییر کنیم؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

شما هم از دست خودتان خسته شده‌اید؟ مدام برنامه می‌ریزید و به هیچ‌یک عمل نمی‌کنید؟ شمار شنبه‌های بی‌عملیِ تلنبارشده روی هم از دستتان در رفته است؟‌ باید بگوییم که متاسفانه تنها نیستید و مشکل نداشتن اراده کافی برای رسیدن به خواسته‌ها در میان افراد بسیار زیادی دیده می‌شود و وجود دارد. اما اگر بدانیم که باید تغییر را از کجا شروع کنیم و چطور برنامه ای برای تغییر زندگی بچینیم، همه مشکلات مرتفع خواهند شد. در این مقاله می‌خواهیم به شما بگوییم که بزرگترین تغییر زندگی چطور به وجود می‌آید و اولین قدم‌ها برای تغییر و بهترشدن چیست. با سایت موفقیت خودساخته همراه هستید؟

حتما بخوانید: از کجا بفهمیم اعتماد به نفس داریم ؟

تصمیم به تغییر بگیرید و با خودتان خلوت کنید

برای اینکه دستی به سر و روی زندگی‌تان بکشید، باید با خود خلوت کنید و عزمتان را جزم کنید. عزم‌کردن جزم عبارت پرمفهومی است که باید از حالت کلیشه‌ای برایتان خارج شود. برای قوی‌کردن اراده، به چشم‌انداز شیرینی فکر کنید که پس از تغییرکردن در زندگی‌تان ایجاد می‌شود و حتما مقصد و مزایای تغییر را برای خود تصویرسازی کنید.

بهانه‌ها را دور بریزید. هرچیزی که مانع از تغییرکردن شما می‌شود، بهانه‌ای بیش نیست. شما باید تغییر کنید و باید برای آن زحمت بکشید و سختی‌هایی را هم تحمل کنید. موفقیت و تغییر در جهت رسیدن به آن، راهی به جز تلاش و تمرکز ندارد. قبول؟ این اولین قدم برای تغییر است: تصمیم به عوض‌شدن.

Start changes

هدف‌گذاری داشته باشید و به خود انگیزه بدهید

اگر ندانید که قرار است به کجا برسید، هیچ تغییر و موفقیتی هم در انتظارتان نخواهد بود. پیروزی اتفاقی نیست و حاصل اندیشه، تلاش و تمرکز مداوم است. برای اینکه بتوانید به جایگاه افراد موفق برسید، لازم است که هدف‌گذاری داشته باشید. هدف‌گذاری مقوله بسیار پیچیده و باارزشی است.

راه‌ها و روش‌های به‌شدت متنوعی هم برای آن وجود دارد. درباره روش‌های هدف‌گذاری تحقیق کنید و حواستان باشد که از انرژی شیرینی تصور رسیدن به هدف به نفع منظم‌شدن و پرتلاش‌شدن استفاده کنید. هدف‌ها به شما انگیزه می‌دهند.

حتما بخوانید: چگونه اراده قوی داشته باشیم | بهترین روش های تقویت اراده

روالی منظم برای رسیدن به برنامه‌ها در نظر بگیرید

برنامه ای برای تغییر زندگی داشته باشید. بی‌برنامه و داشتن روالی منظم که نمی‌شود. می‌شود؟ خیر. شما باید راه‌های رسیدن به اهداف قابل‌قبول و شدنی را مشخص کنید و طرحی برای اجرای این اهداف داشته باشید. برنامه‌ریزی هم مانند هدف‌گذاری از آن مسائلی است که هزارویک روش برایش در نظر گرفته شده است. با بررسی روش‌های مختلف برنامه‌ریزی، گزینه مناسب خود را پیدا کنید و ببینید که چطور می‌توانید از طریق تدوین راه و مسیری مشخص به سمت تغییر پیش بروید و هدف‌مند زندگی کنید.

پیشرفتتان را اندازه‌گیری کنید و به خود نمره بدهید

خودکنترلی بهترین نوع کنترل است. شما برای اینکه تغییراتی مثبت در زندگی داشته باشید، نیازمند این هستید که خودتان مسئولانه وضعیت تغییرکردنتان را رصد کنید. بررسی‌ داشته باشید و ببینید که در اجرای برنامه‌هایتان در راستای تغییرکردن و رسیدن به هدف، چقدر منظم هستید و درست عمل می‌کنید.

مدام مسیری را که طی می‌کنید از راه نوشتن کارهای انجام‌شده و پیگیری درصد احقاق برنامه‌هایتان دنبال نمایید و ببینید که چطور عمل می‌کنید. خودتان ارزیاب خودتان باشید و حتی به عملکردهایتان نمره بدهید و ببینید که مثلا در طول یک هفته چقدر به برنامه‌هایتان برای تغییر پای‌بند بوده‌اید.

 ورزش‌کردن را هم در برنامه‌هایتان بگنجانید

شاید باورتان نشود که ورزش‌کردن چه تاثیر شگفت‌انگیزی در روحیه‌تان برای تغییر دارد. برای تغییر از ورزش‌کردن شروع کنید و حتما آن را به برنامه‌های روزانه‌تان بیافزایید. کسی که ورزش می‌کند و برنامه‌ای منظم برای آن دارد، در حال توسعه میزان روحیه و پشتکار خود است. چه چیزی از این بهتر؟ ورزش‌کردن مداوم رابطه مستقیمی با تقویت اراده آدم‌ها دارد. از آن غافل نشوید.

حتما بخوانید: 10 نکته طلایی برای توسعه فردی و رسیدن به موفقیت

به خودتان سختی بدهید و به آن عادت کنید

همه از گرمای مطبوع رختخواب در صبح‌های سرد لذت می‌برند. همه از درازکشیدن زیر باد خنک کولر در تابستان استقبال می‌کنند. اما یادتان باشد که تن‌آسایی و علاقه به راحتی نمی‌گذارد که تغییر و رشد را در زندگی‌تان تجربه کنید. برای تغییرکردن باید بتوانید از بعضی رفاه‌ها و خوشی‌ها دست بکشید.

مثلا اگر به زندگی آدم‌های موفق نگاهی داشته باشید، خیلی زود متوجه می‌شوید که بیشتر آن‌ها سحرخیز هستند. کسی که دیر از خواب بیدار می‌شود، فرصت اندک‌تری برای جمع‌وجورکردن اوضاع روزانه‌اش دارد و بدیهی است که از افراد سحرخیر عقب می‌ماند. به سختی‌کشیدن عادت کنید و عافیت‌طلبی را کنار بگذارید. برای تغییر نیاز به اراده برای دنبال‌کردن مسیرهای دشوار را دارید.

تغییر را از کجا شروع کنیم و چگونه در ۱۰ روز یا کمی بیشتر تغییر کنیم؟

عوامل مزاحم رشد را شناسایی کنید و کنار بگذارید

عواملی را که مزاحم رشد و پیشرفتتان هستند، شناسایی کنید و آن‌ها را کنار بگذارید. ببینید که چه چیزهایی مانع از آن می‌شوند که تمرکز کنید، راه رشد را در پیش بگیرید و به سمت بهترشدن و تغییر قدم بردارید. شناختن مشکل نیمی از راه حل هر مساله‌ای است. باید بدانید که مساله چیست تا بتوانید آن را حل کنید. تشخیص بدهید که چه چیزی حواستان را پرت می‌کند و بعد به سمت رفع و کنارزدن آن حرکت داشته باشید.

حتما بخوانید: 8 مورد از تمرینات عملی تقویت اراده آهنین

در آخر

تغییر را از کجا شروع کنیم ؟ با گام‌های کوچک. بدانید و آگاه باشید که تغییرات بسیار اندک می‌توانند به‌سادگی زندگی‌تان را از این رو به آن رو کنند. از گام‌های کوچک شروع کنید و مطمئن باشید که تغییرات بزرگی در راهتان خواهد بود. عادت‌های خوب به‌وجود بیاورید و به سمت بهترشدن حرکت کنید. اگر برنامه‌ریزی نداشته باشید و در مسیر درستی پیش نروید، خیلی زود از گردونه رقابت بر سر بهترین‌ها باز می‌مانید و چیزی جز حسرت و اندوه زندگی‌تان را احاطه نخواهد کرد.

باید قبول کنیم که فرصت زیستن بهره‌ور روی این کره خاکی بسیار اندک است. برای همین باید از تک‌تک لحظه‌ها استفاده کنیم. شاید خوشتان نیاید، حوصله تغییر نداشته باشید یا بهانه بیاورید اما بدانید که این ممانعت‌ها فقط شما را از رشد دور می‌کنند.

دوست دارید، مانند جوی حقیری باشد که به هیچ دریایی راه ندارد؟ یا مسیر شکفتن و رسیدن به دریا را انتخاب می‌کنید؟ تصمیم با خودتان است. فقط می‌خواهیم بار دیگر به شما بگوییم که اگر از همین حالا یا دست‌کم فردا شروع نکنید، از تغییرات مثبت خیلی دور می‌شوید. اراده کنید و بلند شوید. موفق خواهید شد.

اگر فکر می‌کنید نمی‌توانید برای افزایش قدرت اراده اقدام کنید، خودساخته شرکت در دوره صوتی «کیمیاگر» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

 

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست