مقالهوبلاگ

راه های درمان خود بزرگ بینی ؛ معاشرت با دوستان دماغ سربالا سخت است؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

شما هم در زندگی‌تان با افراد خود بزرگ بین (Self-magnification) روبه‌رو شده‌اید؟ بالاخره در زندگی همه ما نمونه‌هایی از این افراد وجود دارند. تحمل چنین اشخاصی واقعا کار دشواری است. آنها باعث می‌شوند که گاهی شما احساس حقارت کنید. افراد خود بزرگ بین سالم نیستند و از لحاظ روحی نیاز به درمان دارند.

در واقع با شناخت راه های درمان خود بزرگ بینی می‌توانند در زندگی‌شان تغییراتی مثبت به وجود بیاورند و طوری عمل کنند که خود و اطرافیانشان به آرامش بیشتری دست پیدا کنند. در ادامه از علت خود بزرگ بینی و درمان آن خواهیم گفت. پس با ما همراه باشید.

علت خود بزرگ بینی چیست؟

روح و روان انسان‌ها بسیار پیچیده است و به‌سختی می‌توان احکام کلی درباره آنها صادر کرد. اما علم روانشناسی هم بیکار نمی‌نشیند و با مطالعه و تحقیقات تجربی خود به نظریات درستی درباره رفتارشناسی آدم‌ها می‌رسد.

برای مثال، درباره عوامل خود بزرگ بینی به سرنخ‌هایی رسیده است که شناخت‌شان به ویژه برای کسانی که چنین افرادی را در دور و اطراف خود دارند، خالی از لطف نیست.

شاید باورتان نشود و درکش کمی سخت باشد اما بیشتر افرادی که علائم خود بزرگ بینی در رفتارشان دیده می‌شود، کسانی هستند که مشکل عزت نفس دارند. یعنی دید خوبی نسبت به خود و توانایی‌هایشان ندارند و از همین روست که در نمود بیرونی رفتارهایشان سعی دارند خود را افرادی مهم و بزرگ جلوه بدهند.

آنها ادعاهایی دارند که از درون برایشان قابل‌قبول نیست. در واقع، با بزرگ‌نشاندن خود می‌خواهند حقارت‌های درونی‌شان را پنهان کنند.

اما این تنها دلیل خود بزرگ بینی نیست. برخی از افراد هم با دست‌یابی به موفقیت‌های مهم و بزرگ نمی‌توانند توازن را میان بخش فروتن و متواضع روحشان و بخش خودپسند و خودخواه درونی‌شان به وجود بیاورند. پس احساس خود بزرگ بینی در وجودشان قوت می‌گیرد.

همان‌طور که می‌بینید، علت خود بزرگ بینی یک مورد نیست و از زوایای مختلفی می‌توان به این مشکل نگاه کرد. عوارض خود بزرگ بینی بسیار زیاد است. مثلا گاهی این ویژگی باعث می‌شود که فرد بیش از اندازه به خود مغرور شود و از پیشرفت باز بماند.

یا اگر این رفتار از روی حقارت درونی باشد، فرد تلاشی برای پای گذاشتن به میدان‌های تازه نخواهد کرد. چون تمایلی ندارد که پوسته خیالی شکوهی که برای خود ساخته، به بوته محک گذاشته شود و پیش دیگران لو برود.

 در واقع با شناخت راه های درمان خود بزرگ بینی می‌توانند

علائم خود بزرگ بینی چیست؟

علائم مختلفی برای خود بزرگ بینی وجود دارد. برای مثال، کسانی که این ویژگی را دارند، مدام به تعریف و تمجید دیگران نیازمند هستند. اگر مورد توجه واقع نشوند، به آنها فشار می‌آید و اذیت می‌شوند. از علائم خود بزرگ بینی افراد می‌توان به این مورد اشاره کرد که به طور مداوم از خودشان تعریف می‌کنند و در هر بحث و موضوعی، ردپایی از خاطرات آنها و افتخاراتی که آفریده‌اند هم وجود دارد.

این دسته از افراد در برخورد نخست بسیار جذاب و باشکوه به نظر می‌رسند و حرف‌های زیادی برای گفتن دارند اما به مرور زمان، ابعاد آزاردهنده رفتارشان برای اطرافیان رو می‌شود و در بعضی از موارد غیرقابل‌تحمل هم خواهند بود. اگر خود بزرگ‌بینی زیاد از حد شود، نیاز به درمان آن وجود دارد.

افراد دچار این صفت باید راه های درمان خود بزرگ بینی را یاد بگیرند و برای بهبود وضعیت‌شان تلاش کنند.

راه های درمان خود بزرگ بینی چیست؟

افراد خود بزرگ بین به سختی متوجه رفتار آزاردهنده‌شان می‌شوند. چون معمولا در جمع‌های مختلف به آنها توجه زیادی می‌شود و از همین روی، لذت می‌برند و درکی از آزاردهنده بودن ویژگی‌هایشان ندارند. اما کم‌کم و به مرور زمان در تماس مداوم با دیگران متوجه می‌شوند که چندان قابل‌تحمل نیستند.

این افراد باید بپذیرند که اگر موفقیتی کسب کرده‌اند، بسیار ارزشمند است اما مانند هر آدم دیگری، مجموعه‌ای از ضعف‌ها و قدرت‌ها هستند و هیچ ویژگی خاصی باعث ابرقهرمانی‌شان نمی‌شود. اگر هم از روی کمبود عزت نفس درونی به رفتارهای خودبزرگ‌بینانه دست می‌زنند باز هم باید بدانند که چنین رفتارهایی هم بسیار اشتباه است.

چون ما زاده نشده‌ایم که خود را به دیگران اثبات کنیم. تمام تلاش‌ها و موفقیت‌هایمان زمانی معنادار است و نتایج مثبتی در پی خواهند داشت که همراه با ایجاد رضایت درونی باشند. در واقع باید پذیرفت که ما فقط ملزم به پاسخ‌گویی به خودمان هستیم و نه هیچ‌کس دیگر.

اگر با فردی خود بزرگ بین زندگی می‌کنید یا خودتان دچار چنین ویژگی‌هایی هستید باید به فکر راه های درمان خود بزرگ بینی برای او یا خودتان باشید. این ویژگی می‌تواند انسان را از رشد و دوست‌داشتنی بودن باز دارد.

پیشرفت و محبوب‌بودن از مهم‌ترین اهدافی هستند که هر انسان می‌تواند برای زندگی خود تعیین و تعریف کند. پس راه های درمان را یاد بگیرید و آنها را در زندگی پیاده‌سازی کنید. زیستن آگاهانه و توام با شادی است که افراد را از درون بزرگ و از بیرون زیبا می‌سازد.

اگر به مشکل خود بزرگ بینی مبتلا هستید، ممکن است بخاطر کمبود اعتماد به نفس باشد. به همین خاطر خودساخته شرکت در دوره کیمیاگر را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

 

 

برچسب‌ها: ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست