اعتماد به نفسفیلموبلاگویدیو انگیزشی موفقیت

به خودت اعتماد داشته باش

اشتراک گذاری این مطالب در:

اعتماد به نفس یا Self-esteem باعث رشد شخصیت هر فردی می‌شود. زیرا به این نتیجه انسان‌ها با باور کردن خود، به این نتیجه می‌رسند قدرت رسیدن به هر هدفی را دارند. از سوی دیگر هر مشکل یا مانعی که بر سر راه آن‌ها قرار بگیرد، می‌دانند که استعداد و پتانسیل کافی برای مقابله با آن را دارند. ما تنها زمانی در برابر سختی‌ها سر خم می‌کنیم که قدرتی را در خود نبینیم.
آیا تا به حال به دعوای حیواناتی مثل گربه‌ها، سگ‌ها و یا پرندگان نگاه کرده‌اید؟ یک گربه در مقابل یک سگ جنگجو نمی‌ایستد و تا می‌تواند از میدان فرار می‌کند. اما پرندگان و یا حیواناتی که از نظر جثه شبیه به هم هستند، در مقابل هم مقاومت می‌کنند تا بالاخره یکی از آن‌ها پیروز شود.
حیوانات موجوداتی فاقد قوه‌ی عقل هستند. با این وجود به طور فطری و ذاتی می‌دانند که نباید در برابر یک هیبت تنومند یا حیوان قدرتمند بمانند. بلکه باید صحنه‌ی مبارزه را ترک کنند. این مثال ساده و واقعی به خوبی نشان می‌دهد که اعتماد به خود دقیقاً همان چیزی است که در وجود ما نهفته است. اما وقتی شرایط را از توانایی خود سخت‌تر ببینیم، لاجرم این اعتماد از بین می‌رود و در برابر همه چیز تسلیم می‌شویم.

چطور به خود اعتماد کنیم؟

افزایش اعتماد به خود کار ساده‌ای نیست. اگر اینگونه بود این همه اختلال فکری و اخلاقی در ما وجود نداشت. باور کنید ریشه‌ی بسیاری از مشکلات ما به نبود اعتماد به نفس باز می‌گردد. وقتی به خود اعتماد نداریم، چطور می‌توانیم به دنیای اطراف و آدم‌های کنارمان اعتماد کنیم.؟
از سوی دیگر این ما هستیم که تصمیم می‌گیریم چطور زندگی کنیم، برای آینده به کدام مسیر برویم و یا وقت خود را چگونه صرف کنیم. درست همینجاست که نقش اعتماد به نفس و خودباوری پررنگ می‌شود. تا زمانی که به خود اعتماد نداشته باشیم، قدرت تصمیم گیری در ما تضعیف می‌شود. در نتیجه اختیار زندگی خود را به دیگران یا به تقدیر می‌سپاریم.
وقتی کسی به این نتیجه برسد که هیچ قدرت، استعداد و یا توانایی در او وجود ندارد، خود را فردی ضعیف می‌پندارد که باید منتظر سرنوشت بنشیند. چرا که بادهای قدرتمندی وجود دارد که ما را به این سو و آنسو می‌برد. پس چرا باید برای رسیدن به آرزوها تلاش بی نتیجه کنیم.
اما واقعیت این است که ما به خود باور نداریم. در واقع چیزی به نام تقدیر، سرنوشت و یا جبر وجود ندارد. این ما هستیم که موفقیت یا شکست را می‌سازیم. بعد از هر شکست آن را به گردن تقدیر می‌اندازیم تا از بار سنگین آن کم کنیم. در واقع می‌خواهیم عذاب نکشیم و چیز دیگری را به عنوان عامل اصلی شکست معرفی کنیم. اما حقیقتاً عامل شکست‌ها خود ما هستیم.

بیشتر بخوانید: افزایش اعتماد به نفس با بهترین توصیه ها

خودباور باشید

خودباوری و اعتماد به خود شما را از بند تقدیر و سرنوشت رها می‌کند. حتی زمانی که شکست می‌خورید آنقدر خود را ارزشمند می‌دانید که با پذیرش یک اشتباه درهم شکسته نمی‌شوید. بلکه از جای خود برمی‌خیزید تا دوباره بجنگید. تصمیم بگیرید و تلاش کنید. برای موفقیت و رشد شخصیت، داشتن باور و اعتماد به توانایی‌های خود، در اولویت قرار دارد.

اگر به خودباوری نرسیده اید و یا میزان اعتماد به نفس شما پایین است، خودساخته شرکت در دوره کیمیاگر را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

برچسب‌ها: , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست