درمان کمال گراییرشد فردیمقالهوبلاگ

بهترین روش های درمان کمال گرایی

اشتراک گذاری این مطالب در:

کمال گرایی به معنای انتظار بیش از حد داشتن از خود است. وقتی کسی کمال گراست یعنی می‌خواهد همه چیز در 100 درصد عالی انجام شود. افراد کمال گرا حتی می‌خواهند در همه امور کامل و بی‌نقص باشند. در حالی‌که می‌دانیم هیچ انسانی به طور مطلق عالی نیست. هر فردی ممکن است در یک کار متخصص و عالی باشد، اما ممکن است همین فرد در زمینه دیگری مهارتی نداشته باشد.

خانمی که در آشپزی عالیست اما در خیاطی هنری ندارد. مردی که مکانیک خوبی است اما برنامه نویسی بلد نیست. فرد دیگری راننده خوبی است اما دونده خوبی نیست و …. . مثال‌های بی‌شماری در این زمینه وجود دارد. افراد کمال‌ گرا می‌خواهند در همه چیز عالی باشند. یک زن کمال گرا می‌خواهد زنی ورزشکار موفق، هنرمندی بااستعداد، مادری پرتلاش، کارمندی موفق، خوش‌نویس بی‌بدلی و نوازنده خوش‌ذوقی باشد. در حالی‌که ممکن است در چندین مورد موفق شود اما در موارد دیگری موفقیت زیادی بدست نیاورد. به همین دلیل درمان کمال گرایی ضرورت دارد که سعی کردیم به آن بپردازیم.

مضرات کمال گرایی

کمال گرایی باعث از بین رفتن حس رضایت از خویش می شود. افراد کمال گرا هیچ وقت از خودشان رضایت ندارند. آن‌ها هیچوقت از کارها و موفقیت‌هایشان حس رضایت ندارند. مدام در حال مقایسه خود با دیگران هستند. فکر می کنند اگر همیشه کاری موفق است، باید آن‌ها هم در همان کار موفق شوند. اگر همکارشان در زمینه دیگری موفق است، باید آن‌ها هم موفق شوند.

کمال گرایی باعث فاصله گرفتن از خویش می‌شود. زیرا مدام دستاورد خود را با افراد موفق مقایسه می‌کنند. یک فرد موفق ممکن است فقط در یک زمینه به موفقیت رسیده باشد. در حالی‌که افراد کمال گرا می‌خواهند در همه زمینه ها موفق باشند. در حالیکه چنین چیزی در عمل ممکن نیست.

درمان کمال گرایی

با توجه به عوارض کمال گرایی لازم است تا این عارضه را درمان کنید. از نظر خودساخته بهترین راه های درمان کمال گرایی عبارتند از:

ابتدا کمال گرایی خود را شناسایی کنید

اولین قدم برای رهایی از کمال گرایی اینست که به این نتیجه برسید به چنین صفتی دچار شده‌اید. تا زمانی که به یک ویژگی رفتاری خود واقف نباشید و یا آن را انکار کنید، هیچ گاه قادر به درمان آن نخواهید بود. زیرا چیزی را در خود نمی بینید که به دنبال راه درمان باشید.

قسمت مثبت و منفی را جدا کنید

هر صفتی که ما داریم بخشی از آن مثبت و بخشی منفی است. برای مثال غرور و حتی منفی بافی در برخی از موارد می‌توانند مثبت باشند. استرس هم یک صفت منفی است که اگر خفیف باشد، مثبت است و می‌تواند برای دستیابی به موفقیت مفید واقع شود. در مورد کمال گرایی هم همین موضوع صادق است.

در واقع کمال گرایی تا حدودی می تواند مفید باشد. زیرا وقتی از خودتان رضایت نداشته باشید باعث می شود برای تغییر شرایط و وضعیت خود تلاش کنید. بنابراین نباید به طور کلی کمال گرایی را از زندگی حذف کنید. بلکه باید بخش مثبت آن را حفظ و بخش منفی را حذف کنید.

روش های درمان کمال گرایی

خود را در بدترین حالت قرار دهید

یکی از راه‌های درمان کمال گرایی تصور خود در بدترین شرایط است. متاسفانه تصور خود در بهترین حالت باعث می شود تا به کمال گرایی مبتلا شوید. پس وقتی که در زمان ناامیدی به این موضوع هم فکر کنید که ممکن بود بدتر از این حالت اتفاق بیفتد، میزانی از احساس منفی شما کم می‌شود.

تصور اینکه ممکن است بدترین شرایط اتفاق بیفتد، به شما کمک می‌کند، شکست، ناکامی و ناامیدی در حال حاضر را راحت‌تر تحمل کنید. حتی اگر بزرگ‌ترین شکست زندگی‌تان اتفاق افتاده است، کافیست به بدتر از آن هم کمی فکر کنید تا وضعیت روحی‌تان کمی بهتر شود. ما در اینجا قصد امید واهی دادن نداریم. بلکه می‌خواهیم به شما کمک کنیم از کمال گرایی فاصله بگیرید.

برای زندگی استاندارد مشخص کنید

یکی از دلایل ابتلا به کمال گرایی نداشتن استاندارد مشخص برای امور زندگی است. وقتی برای اهداف و موفقیت استانداردی را مشخص نکنید، طبیعی است که نتیجه برایتان رضایت بخش نیست. از ابتدا برای هر هدفی نتیجه را از قبل مشخص کنید. از سوی دیگر باید این نتیجه براساس استعداد، توانایی و شرایط شما مشخص شود. رویایی و ایده‌آل‌گرایانه برنامه ریزی نکنید. باید کمی واقع‌بینانه نتایج را از قبل مشخص کنید.

از مقایسه کردن خود با دیگران خودداری کنید

برای درمان کمال گرایی نباید باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه کنید. مقایسه کردن باعث دلزدگی از شرایط خودتان می‌شود. اگر می‌خواهید کمتر به کمال گرایی مبتلا شوید و یا برای همیشه از آن فاصله بگیرید، باید فقط خود را با زندگی گذشته‌تان مقایسه کنید.

راه های درمان کمال گرایی

به خودتان فرصت دوباره دهید

یکی دیگر از راه های درمان کمال گرایی فرصت دادن به خودتان است. خود را بابت اشتباهات گذشته ببخشید. این روش بهترین کاریست که می‌توانید در مورد خودتان انجام دهید.

افزایش اعتماد به نفس

برای غلبه بر کمال گرایی بهترین راه افزایش اعتماد به نفس است. افرادی که از این ویژگی برخوردار نیستند، هیچ‌گاه حس رضایت از خودشان ندارند. روحیه خودباوری به شما کمک می‌کند سریع‌تر کمال‌گرایی را درمان کنید.

اگر فکر می‌کنید کمال گرا هستید و از کمبود اعتماد به نفس رنج میبرید، خودساخته شرکت در دوره کیمیاگر را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید:

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

برچسب‌ها: , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست