عزت نفسمقالهوبلاگ

عزت نفس پایین و جملاتی که نباید به افرادی با این ویژگی بگویید

اشتراک گذاری این مطالب در:

مواجهه با افرادی که عزت نفس پایین و اندکی دارند، کمی دشوار است. مثلا اگر دوست یا یکی از اعضای خانواده‌تان چنین ویژگی رفتاری داشته باشد، کنار آمدن با او کمی سخت می‌شود. شاید شما هم تجربه همراهی و زندگی با چنین فردی را دارید و دقیقا نمی‌دانید که باید چه چیزهایی به او بگویید و رفتار درست در مقابل او چیست؟ مثلا باید به او علاقه و محبت زیاد نشان بدهید؟ باید به او کم‌محلی کنید تا از حساسیت‌هایش کاسته شود؟ باید او را تشویق کنید؟

افرادی که عزت نفس پایینی دارند، خود را مدام با یک فهرست ایده‌آل از رفتارها و توانمندی‌ها مقایسه می‌کنند. از نظر آنها، هیچ‌گاه رتبه و امتیازی که به دست می‌آورند، به ایده‌آلی که گفته شد، نزدیک نیست. حضور این افراد تا حدی آزاردهنده است زیرا دقیقا مشخص نیست که باید با آنها چه برخوردی داشت. حساسیت‌ها و نگرانی‌هایی که معمولا در آنها دیده می‌شود، رُک و صریح بودن را کمی سخت می‌کند. تشویق بیش از حد هم باعث بروز توهم در همه افراد می‌شود. پس چه باید کرد؟ در ادامه مجله موفقیت سلف مید به این موضوع میپردازیم.

بیشتر بخوانید: راه های افزایش عزت نفس برای داشتن زندگی شاد

افزایش عزت نفس

این اشتباه رایج را مرتکب نشوید

زمانی که با یک فرد با عزت نفس پایین در ارتباط هستید، باید با او همراه شوید. منظور از همراهی چیست؟ افرادی که عزت نفس بالایی ندارند همیشه احساس می‌کنند که به ایده‌آل‌هایی که باید در زمینه‌های مختلف برسند، نرسیده‌اند یا توانایی رسیدن به آن ایده‌آل‌ها را ندارند. شما به عنوان یک دوست یا یکی از اعضای خانواده نباید تلاش کنید که این رویکرد را به طور مستقیم در آنها عوض کنید و تغییر بدهید.

مثلا اگر آنها معتقدند که در ورزش ایکس به اندازه کافی استعداد ندارند، راه مناسب برخورد با آنها، این نیست که بگویید: «نه اصلا هم این‌طور نیست. این ورزش که کاری ندارد» و… . باید بدانید که این دست از جملات تقریبا هیچ ارزشی ندارند و به هیچ‌عنوان نمی‌توانند باعث تقویت روحیه دیگران به ویژه افراد با عزت نفس پایین شوند.

چون چنین جملاتی موجب می‌شود که آن فرد با خود فکر کند، همان‌طور که فکر می‌کرده، این ورزش آسان است و او به خاطر ناتوانی و بی‌کفایتی‌هایی که دارد، قادر به موفق شدن در آن نیست. پس گفتن جملات مثبتی از این شکل، نه تنها مفید نیست بلکه به آتش حقارت فرد با عزت نفس پایین هم اضافه می‌کند. در ادامه تعدادی از این جملات آمده است:

درباره جدا شدن از شریک عاطفی

زمانی که شخصی با عزت نفس پایین دچار شکست عاطفی می‌شود نباید به او بگویید که اشکالی ندارد به زودی فردی مناسب پیدا خواهی کرد. تشویق او به آینده‌ای درخشان به او ثابت می‌کند که فردی ناموفق در رابطه قبلی بوده و او را ناراحت‌تر خواهید کرد.

زمانی که شخصی با عزت نفس پایین دچار شکست عاطفی می‌شود

درباره عدم موفقیت در یک فعالیت

زمانی که دوست یا عضوی از خانواده شما دارای عزت نفس پایین است و نمی‌تواند در به پایان رساندن یک فعالیت موفق عمل کند، نباید به او بگویید که عیبی ندارد، این یک تجربه بود و دفعات بعدی موفق خواهی شد. البته خوش‌بین بودن بسیار ویژگی خوبی است اما به عنوان یک توصیه مناسب برای فردی با عزت نفس پایین نباید استفاده شود. زیرا با عنوان کردن آن باعث می‌شوید تا فرد احساس کند که بسیار ضعیف و بد بوده و باید از خراب‌کاری که کرده است، درس عبرت بگیرد. افراد عادی و با عزت نفس کافی هرگز چنین برداشتی از صحبت و توصیه‌تان نخواهند کرد.

عزت نفس تقویت شدنی هست و شما میتونید این لطف رو در حق خودتون بکنید

برای افزایش عزت نفس روی عکس زیر کلیک کنید و در دوره کیمیاگر ثبت نام کنید

تاثیر عزت نفس پایین

 

برچسب‌ها: , , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده
فهرست