موفقیتموفقیت در کسب و کاروبلاگ

چگونه رهبری متواضع باشیم؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

یکی از جالب‌ترین جنبه‌های روان ما انسان‌ها، توانایی تشخیص عیب‌های دیگران است. درحالیکه همان عیب‌ها را در وجود خودمان نمی‌بینیم. گاهی اوقات اعمال ما ممکن است توسط دیگران اشتباه برداشت شود، ما نمی‌توانیم همه را راضی نگه داریم یا انتظارات همه را از کاری که باید انجام دهیم برآورده کنیم. اما باید وظیفه خود را به‌عنوان رهبر نیز درک کنیم و انجام دهیم تا یک الگوی خوب برای اطرافیانمان باشیم.

اگر توانایی برقراری ارتباط و بحث در مورد دیدگاه‌های مختلف را بدون تعصب شخصی داشته باشیم، باعث‌ رشد می‌شود. به‌عنوان رهبر، اگر نتوانیم به نظرات همه احترام بگذاریم و گوش دهیم، یعنی احساس برتر بودن، نسبت به دیگران داریم و فقط دیدگاه و نظرات خود را درست و قابل قبول می‌دانیم. این کار برای یک رهبر آگاه و فروتن اصلا مناسب نیست.

من نمی‌خواهم افرادی که در سازمانم مشغول به کارند، از رفتارم این را برداشت کنند که انگار از آن‌ها برتر هستم. اما ممکن است به‌طور تصادفی این اتفاق بیفتد و به خود پسندی و خود برتربینی متهم شوم. خوب چکار کنیم تا یک رهبر متواضع باشیم. در ادامه با سایت موفقیت خودساخته همراه باشید تا بیشتر در این مورد صحبت کنیم.

حتما بخوانید: چرا در میان ثروتمندان و افراد پولدار جایی ندارید؟

 چگونه متواضعانه رفتار کنیم؟

برای تبدیل شدن به یک رهبر متواضع موارد زیر را درنظر داشته باشید:

شما بهترین نیستید

هرگز از بهتر بودن خود نسبت به دیگران مطمئن نباشید. اگر با دقت به اطرافیان خود گوش دهید، می‌توانید از آن‌ها چیزهای زیادی را یاد بگیرید. همه در این حقیقت شریکیم که انسانیم و به عنوان انسان، احساسات، آزمایش‌ها و چالش‌های مشابهی با هم داریم. همیشه به خود یادآوری کنید که: “همه ما انسان‌ها در چیزی خوب و در چیز دیگری بد هستیم.”

همیشه به پیشرفت و یادگیری نیاز دارید

هرگز تصور نکنید که نیازی به یادگیری بیشتر ندارید. بهتراست باور کنید که همیشه جایی برای پیشرفت کردن وجود دارد. انتقاد صبحانه هر قهرمانان است. به‌عبارتی، عادت کنید که مردم به شما بگویند چه کاری را باید انجام دهید، یا چه کاری را نباید انجام دهید. مطمئن شوید که ارزش های خود را حفظ کرده‌اید تا بدانید چه چیزی برای شما مهم تر‌است و همیشه باید روی چه چیزهایی برای بهتر شدن خودتان کار کنید.

حتما بخوانید: با نشانه های زندگی ناموفق آینده خود را پیش بینی کنید

به تحسین شدن نیازی ندارید

هیچ کس نباید احساس کند که به تحسین شدن نیازدارید، شما فقط وظایف خود را انجام می‌دهید. اگر اطرافیان شما را تحسین و تشویق می‌کنند، از آن‌ها تشکر و قدردانی کنید و همیشه به آن‌ها احترام بگذارید. تحسین چیزی است که در رهبری کردن نباید به طور جدی خواهان آن باشید.

  شما یکی از آن‌هایید

تصور نکنید که مردم شما را درست درک نمی‌کنند، شما یکی از آن‌هایید. این رویکرد را در پیش بگیرید که در موقعیتی قرار دارید که آن موقعیت، نیاز به غرور کمتر و فروتنی بیشتر دارد.

چگونه رهبری متواضع باشیم؟

برای گوش دادن به اطرافیان خود وقت بگذارید

اگر فعالانه با مردم در ارتباط نباشید، قطعاً از نظر آن‌ها فردی بیهوده و خودخواه خواهید بود. همیشه برای صحبت با مردم، دیدن و چشم در چشم شدن آن‌ها وقت بگذارید. به‌خصوص اگر در میان جمعیت و با آن‌ها روبه رو باشید. تلاش کنید تا آن‌جا که ممکن است افراد بیشتری را مخاطب قرار دهید. با مردم صحبت کنید و به چشمانشان نگاه کنید. این کار به آن‌ها نشان خواهد داد که: “شما وجود دارید و در این لحظه برای من مهم هستید.”

حتما بخوانید: ده فرد ثروتمند جهان: برنارد آرنالت

 به موقع در ملاقات‌های خود حاضر شوید.

در جلسات خود به‌موقع حاضر شوید. در غیراین صورت ممکن است مردم، فکر کنند که شما برای آن‌ها فرد مناسبی نیستید. به‌موقع حاضر شدن به این معنی است که شما یک برنامه فشرده دارید، بنابراین زمان برای شما بسیار مهم است. حاضر شدن به‌موقع برنامه‌ای است که باید بر روی آن تمرکز کنید. زیرا اگر به وقت دیگران احترام نگذارید، آن‌ها فوراً تصور می‌کنند که برایشان احترام و اهمیتی قائل نیستید.

لطفاً این را به خاطر بسپارید: اگر مردم از شما انتقاد کنند، هیچ اشکالی ندارد و ناراحت نشوید. انتقاد لازمه، رشد و پیشرفت هر رهبری است.

زمانی را به فکرکردن درمورد اینکه چه کسی هستید، بگذرانید. راستی اعمال شما بر دیگران چه تأثیری می‌گذارد؟ پس از انجام این شیرجه عمیق به درون شخصیت خود، متوجه می‌شوید که کدام کار شما اشتباه بوده است و می‌توانید خیلی سریع آن را تغییر دهید.

خودپسندی و داشتن احساس برتری نسبت به دیگران از ویژگی‌های افرادی است، که در درون خودکم بینی دارند، و معمولا با این رفتارها راهی برای پنهان کردن این احساس حقارت پیدا می‌کنند. همه ما تا حدودی به خود مغروریم. اما به‌عنوان رهبر، باید مطمئن باشیم که این غرور را از خود دور، و کنترل کنیم و از اعمال خود و نحوه صحبت با مردم آگاه باشیم.

اگر فکر می‌کنید برای دستیابی به موفقیت آمادگی لازم را ندارید، خودساخته شرکت در دوره «موفقیت به روش استیو جابز» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

موفقیت در کار

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست