رشد فردیمقالهوبلاگ

چگونه احساس خوشبختی کنیم

اشتراک گذاری این مطالب در:

برای اینکه بدانیم چگونه احساس خوشبختی کنیم ، نیازی نیست راه دوری برویم. همه چیز در درون ماست. احساس خوشبختی از خود ما شروع می شود. راه های خوشبخت شدن در بیرون از ما نیستند. همه چیز در ماست. در این مقاله از خودساخته قرار است درباره ی داشتن حس خوب خوشبختی در زندگی صحبت کنیم.

چگونه احساس خوشبختی کنیم ؟ شکرگزار باشید!

یکی از جواب های سوال ” چگونه احساس خوشبختی کنیم ” این است که شکرگزار نعمات فعلی زندگیمان باشیم.

معمولا وقتی به کسی می گوییم، برای موفق شدن، شکرگزار زندگی فعلی ات باش، به ما می گوید: “من اگر از زندگی الانم راضی بودم که برای موفق شدن تلاش نمی کردم.” این افراد مفهوم شکرگزاری را اشتباه متوجه شده اند.

اجازه دهید یک سناریو را باهم بررسی کنیم: فرض کنید در زندگی شما مشکلی وجود دارد که شما را آزار می دهد. از دوستتان برای حل این مشکل درخواست کمک می کنید. او به خوبی به شما کمک می کند و مشکلتان را حل می کند. در این موقعیت، وظیفه ی انسانی شما این است که از او تشکر کنید. مثلا به او می گویید: “از اینکه تو مشکلم کمکم کردی ازت ممنونم.”

خب. حالا معنی دقیق این جمله شما چیست؟ آیا این معنی را می دهد: “ممنونم که بهم کمک کردی ولی خواهشا دوباره بهم کمک نکن!” ؟ مطمئنا منظور شما این نیست. بلکه منظورتان این است: “ممنونم که این بارو بهم کمک کردی. و اگه دوباره هم بهم کمک کنی ازت بیشتر تشکر می کنم.”

پس تشکر کردن شما از خدا هم به این معنی نیست که دیگر چیزی نمی خواهید. بلکه به این معنی است که برای چیز هایی که “الان” دارید از خدا تشکر می کنید و وقتی خدا به شما نعمت بیشتری بدهد، بیشتر تشکر می کنید.

راه های خوشبخت شدن

در لحظه زندگی کنید

این مورد نیاز به توضیح دارد. چون مثل مورد قبلی، مورد سوءتفاهم دیگران قرار گرفته و معمولا اشتباه تعبیر می شود. این که می گوییم در لحظه زندگی کنید، منظورمان این نیست که بیخیال آینده شوید. بلکه منظور این است که کاری که باید امروز انجام دهید را انجام دهید و غصه ی کارهای فردا را نخورید و از امروزتان لذت ببرید.

در لحظه زندگی کردن، یکی از بهترین جواب ها برای سوال ” چگونه احساس خوشبختی کنیم ” است. به این مفهوم که به کاری که الان انجام می دهید توجه کنید. فرض کنید در حال غذا خوردن هستید. حین غذا خوردن به موضوعاتی مثل قسط بانک، اجاره خانه و اینجور چیز ها فکر نکنید. به خودتان این اجازه را بدهید که از غذا خوردن لذت ببرید. در عوض، زمانی را معین کنید برای فکر کردن به اجاره خانه و قسط بانک و به جز زمان خودش، حین انجام کار دیگری به این چیز ها فکر نکنید.

هر کسی خوشی ها و ناخوشی های خودش را دارد

چگونه احساس خوشبختی کنیم ؟ با مقایسه نکردن خودتان با دیگران!! به یاد داشته باشید، زندگی واقعی مردم آن چیزی نیست که شما می بینید. هر کسی خوبی ها و بدی ها، خوشی ها و ناخوشی ها، مزایا و معایب مربوط به خودش را دارد. هیچ انسان بی مشکلی در دنیا نیست.

متاسفانه در دنیای امروز، ناراحت بودن به عنوان یک حس عادی تلقی نمی شود. ولی باید این را بدانیم که هیچ عیبی ندارد اگر گاهی اوقات حالمان خوب نباشد. نمی توانید انسانی را روی کره زمین پیدا کنید که اصلا مشکلی در زندگی اش ندارد و همیشه شاد است. غم، یک حس اجتناب ناپذیر است.

این روز ها هرکس که احساس غم و اندوه دارد، به فضای مجازی پناه می برد. آن جا هم پر شده از تصاویر کسانی که می خندند و خوشحالند. به نحوی که به بیننده تلقین می کند که آن ها مشکلی در زندگیشان ندارند و همیشه خوشحالند! همین باعث می شود شما فکر کنید زندگی خودتان خراب است و بقیه زندگی خوبی دارند. ولی اینطور نیست. آن کسانی که در فضای مجازی می بینید، فقط زمانی که خوشحالند از خودشان عکس می گیرند و منتشر می کنند. کمتر کسی پیدا می شود که از غم ها و ناراحتی هایش هم عکس بگیرد و آن را منتشر کند.

پس به هیچ عنوان خودتان را با بقیه مقایسه نکنید. بقیه مردم هم درست به اندازه شما (حتی شاید بیشتر) در زندگیشان مشکلات دارند.

چگونه احساس خوشبختی کنیم ؟ شکرگزار باشید!

چگونه احساس خوشبختی کنیم ؟ با ورزش!

مغز ما، یک معتاد تمام عیار است! مغز ما به ماده ای به نام دوپامین معتاد است و دائما به دنبال آن است. یکی از کارهایی که باعث ترشح دوپامین در مغز می شود، ورزش کردن است. ورزش باعث افزایش سطح دوپامین و سروتونین می شود که به داشتن حس خوب کمک می کند. پس یکی از راه های خوشبخت شدن ، ورزش کردن است.

عادات خوب را فراموش نکنید

داشتن هدف در زندگی خوب است. یک هدف خوب، باعث می شود شما برای رسیدن به آن، خودتان را رشد دهید. در نتیجه حتی اگر به هدفتان نرسیدید، شما تبدیل به انسان دیگری شده اید که رشد کرده و مهارت های خاصی را در خودش پرورش داده.

اما به جرئت می توان گفت داشتن عادات خوب، از داشتن هدف خوب مهم تر است. عادات خوب را دست کم نگیرید. عادت ها می توانند در زندگی شما معجزه ایجاد کنند.

فرض کنیم شخصی عادت دارد هر روز 4 ساعت تلویزیون ببیند، 4 ساعت در فضای مجازی مشغول باشد و ساعاتی را هم در اینترنت بین سایت های مختلف بچرخد و مطالب به درد نخور ببیند. به نظر شما این شخص چقدر می تواند حس خوشبختی داشته باشد؟

حال شخصی را فرض کنید که هفته ای یک کتاب می خواند، در دوره های آموزشی زیادی شرکت می کند، تلویزیون را کامل کنار گذاشته و برای فضای مجازی هم ساعت خاصی را در نظر می گیرد.

اینکه بگوییم شخص دوم حتما از شخص اول خوشحال تر است، حرف درستی نیست ولی مطمئنا شانس نفر دوم برای خوشبختی، بیشتر از نفر اول است. پس یکی از راه های خوشبخت شدن ، این است که عاداتمان را درست کنیم.

البته این نکته را در نظر داشته باشید: عادت ها کار هایی هستند که ما به طور مداوم انجام می دهیم. اگر یک روز کتاب می خوانید، این برای شما تبدیل به عادت نشده است. باید به طور مداوم کاری را انجام دهید تا عادتتان شود. برای مبحث عادت ها کتاب عادت های اتمی جیمز کلیر را به شما پیشنهاد می کنم.

برای اینکه احساس خوشبختی داشته باشید، ابتدا باید از ذهن خود شروع کنید. خودساخته برای تغییر ذهن به شما «دوره ذهن موفق» را پیشنهاد می دهد.

ذهن موفق

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست