مقالهوبلاگ

خوشبختی یک اتفاق ساده است؛ شاید باورش سخت باشد اما ماجرا همین است

اشتراک گذاری این مطالب در:

خوشبختی چیست و چطور می‌توان به آن دست پیدا کرد؟ خوشبختی در زندگی با پول حاصل می‌شود؟ کسی خوشبخت است که رابطه عاشقانه موفقی دارد؟ شغل و موقعیت اجتماعی مناسب موجبات خوشبخت‌شدن را فراهم می‌آورد؟ ما کی خوشبخت می‌شویم؟
این پرسش خیلی مهم و اصولی است. پاسخ‌دادن به آن و فکرکردن درباره‌اش می‌تواند نکات بسیار مهمی را درباره خودمان و زندگی در این دنیا پیش پای‌مان بگذارد. خوشبختی تعاریف مختلفی دارد. باید برای رسیدن به درک درست نسبت به آن، عمیقا و دقیقا به ابعاد مختلفش در زندگی اندیشید.
اجازه بدهید در ادامه این مقاله از خوشبختی برای‌تان بیشتر بگوییم. بیایید با هم ببینیم که خوشبختی چیست و چطور می‌توان به خوشبختی واقعی دست پیدا کرد.

خوشبختی چیست و چطور باید آن را معنی کرد؟

خوشبختی یک واژه ساده نیست. در واقع، زمانی که از خوشبخت‌شدن حرف می‌زنیم در حال رسیدگی به یک حالت در زندگی هستیم. خوشبختی یک حالت است. یعنی احساسی مداوم و رویکردی پشت آن قرار دارد که باعث مي‌شود، حالت خوشبخت‌بودن در زندگی شکل بگیرد.
خوشبختی یک رفتار نیست که بتوان آن را تقلید کرد. برای رسیدن به اینکه خوشبختی چیست باید مجموعه‌ای از افکار و احساسات‌تان را در زندگی جمع‌وجور کنید که در شما احساس خوشایندی به وجود می‌آورند. در واقع، در پشت حالت خوشبختی، نگاه عمیقی نهفته که یک فرد در زندگی به دست آورده است.
این نگاه عمیق می‌تواند برای هر کس به شکل و شیوه خاص خود او به وجود آید. نمی‌توان گفت که پول، عشق، خانواده، شغل، فرزند و…، کدام‌یک خوشبختی می‌آورند. چون در واقع خوشبختی در زندگی به هیچ‌یک از اینها به طور منفرد ربط ندارد. خوشبختی و آرامش حاصل نگاه عمیقی به مسائل مختلف است که فرد با درک این جهان هستی به دست می‌آورد.

خوشبختی چیست / خوشبختی از نظر روانشناسی

خوشبختی از نظر روانشناسی چیست؟

خوشبختی از نظر روانشناسی به معنای داشتن احساس رضایت از زندگی است. حال این رضایت‌مندی می‌تواند نمودهای مختلفی برای افراد گوناگون داشته باشد. اما نکته مهمی که باید در نظر بگیرید، این است که رضایت‌مندی و خوشبختی در زندگی با لذت‌جویی بسیار متفاوت است.
خوشبختی حالتی پایدار است که امنیت و زیبایی آرامشی بی‌بدیل را به لحظه‌های‌تان جاری می‌کند. اما لذت‌جویی می‌تواند عواقب خوشی به همراه نداشته باشد و به خاطر مکانیزم آن که بخش‌هایی خاص از مغز و عاطفه انسان را درگیر خود می‌کند، اصولا متداوم نیست.

چطور می‌توان به خوشبختی و آرامش رسید؟

چطور می‌توان به خوشبختی و آرامش رسید. خوشبختی و آرامش احساسی درونی هستند و برای هر کس هم به شکلی متفاوت از دیگری تعریف می‌شوند اما به‌طور کلی، راه‌کارهایی وجود دارد که دسترسی به آنها را برای همه به شکلی یکسان مقدور می‌کند. مثلا:

زیستن در لحظه

در دنیای پرتلاطم امروزی می‌توان به خوبی متوجه شد که زیستن به خاطر آینده اصلا کار خوبی نیست. ضمن اینکه، آن‌قدر امکان وقوع وقایع پیش‌بینی‌نشده وجود دارد که نمی‌توان آن‌قدرها هم برنامه‌ریزی کرد و به آینده‌ها چشم دوخت.
پس بهترین کاری که برای رسیدن به خوشبختی در زندگی می‌توان تجربه کرد، زیستن در لحظه است. باید به خودمان آموزش بدهیم که این لحظه فعلی را با هیچ‌چیز دیگر عوض نکنیم. تلاش برای بهره‌مندی کمال و تمام از آنچه اکنون در اختیارمان است، ما را به خوشبختی و شادی می‌رساند.

بی‌اهمیتی به قضاوت‌های دیگران

توجه‌نکردن به قضاوت‌های دیگران باعث می‌شود که بفهمید خوشبختی چیست و چطور می‌توان آرامش را به زندگی وارد کرد. البته نه به این معنی که برای دیگران ارزش قائل نشوید و فردی خودرأی باشید. بلکه منظور این است که نگران قضاوت‌ها نباشید و دلواپس این نباشید که دیگران درباره‌تان چه فکری می‌کنند.
در این صورت، آرامش از زندگی‌تان پر خواهد کشید. شما باید رفتاری را از خود ارائه بدهید که از آن راضی هستید و فکر می‌کنید، درست است. فقط همین مهم خواهد بود. پس راحت باشید و مدام به دنبال این نباشید که دیگران درباره‌تان چه می‌گویند و چه می‌کنند.

خوشبختی چیست و چطور می‌توان به آن دست پیدا کرد؟

اهمیت به رشد فردی

ما هیچ تغییری روی رفتار و کردار دیگران نداریم. حتی اگر خودمان را بکشیم هم بعضی از چیزها در رفتار اطرافیان و محیط‌مان عوض نمی‌شود. پس باید به دنبال روش دیگری برای رسیدن به پرسش خوشبختی چیست باشیم. اهمیت به رشد و توسعه فردی، چیزی است که ما را در زندگی خوشبخت و آرام می‌کند.
اگر دوست دارید که رضایت‌مند و شاد زندگی خود را ادامه بدهید، باید روی نقاط قوت خود کار کنید و بدی‌ها و ضعف‌های‌تان را هم کنار بگذارید. در این صورت، فردی قوی خواهید شد که به سادگی می‌تواند شادی و رضایت را به زندگی خودش وارد. کند. این را دست‌کم نگیرید.
روی روان‌تان کار کنید، مهارت‌های‌تان را افزایش بدهید و با توسعه فردی از خودتان، انسانی مهم و قدرت‌مند بسازید. زندگی در قامت فردی قوی و پرتوان باعث می‌شود که از هر چالشی به راحتی عبور کنید و احساس شادی در شما پا بگیرد.

برچسب‌ها: , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست