مقالهموفقیتموفقیت در کسب و کاروبلاگ

موانع موفقیت در زندگی را نشمارید؛ مجرم در آینه دیده می‌شود

اشتراک گذاری این مطالب در:

می‌دانیم که خوشتان نمی‌آید، انگشت اتهام برای موفق‌نشدن در زندگی را مقابل‌تان بگیریم. ولی واقعیت این است که موانع موفقیت در زندگی فقط و فقط از ذهن و درون خودتان می‌جوشند و اثرات منفی‌شان را بر ابعاد مختلف عمرتان نمایان می‌کنند.

موانع رسیدن موفقیت در کسب و کار، ارتباطات، توسعه شخصی و همه چیز خودتان هستید. احتمالا که نه قطعا، از این حرف‌ها خوشتان نمی‌آید اما اگر به دنبال رشد هستید باید درد این حقیقت تلخ را با جان بخرید و بدانید که برای تغییرات مثبت در زندگی، فقط و فقط نیاز به تغییر خودتان دارید و بس. هیچ بهانه‌ای وجود ندارد.

شما برای موفق‌شدن فقط به تکیه‌گاهی نیاز دارید که تصویرش را در آینه در مقابل خود می‌بینید. بله! شما تنها ناجی زندگی خودتان هستید. اجازه بدهید که در ادامه به شما بگوییم که چه چیزهایی از سوی شما مانعی برای موفقیت و شادکامی‌تان هستند.

کمال‌گرایی از موانع درونی موفقیت

شاید باورتان نشود اما کسانی که به دنبال ایدئال‌ترین شکل ممکن از هر چیز هستند، معمولا به افسردگی و ناکامی می‌رسند. چرا؟ چون هیچ‌چیز در این دنیا ایدئال و کامل نیست و کنترل همه‌چیز در دستان کوچک ما قرار ندارد. پس باید بنا به اقتضا و شرایط رفتار کنیم و تصمیم بگیریم و منعطف باشیم.

انسان‌هایی به موفقیت در زندگی دست پیدا می‌کنند که بنا به شرایط و با توجه به امکاناتی که در دسترس‌ دارند، تصمیم‌گیری و اقدام می‌کنند. به این مدیریت منابع گفته می‌شود و هنری بسیار بزرگ است. حال اگر مدام به دنبال این باشیم که به کمال برسیم و بهترین شکل هر چیز را برای خود تدارک ببینیم، دچار شکست و افسردگی خواهیم شد.

چون یادمان می‌رود که اساسا کنترل ما بر همه‌چیز ۱۰۰درصد نیست و اگر بخواهیم که کنترل‌گر باشیم و همه‌ فرایندهای موردنظر را درباره هر تصمیمی مطابق میل‌مان پیش ببریم، ناکام می‌مانیم. پس برای موفقیت در زندگی کمال‌گرایی را کنار بگذارید. روی ابرها نباشید. پاهایتان را روی زمین بگذارید و در چارچوب منطق و منابع در دسترس تصمیم بگیرید و اقدام کنید.

یکی از موانع موفقیت ذهنی حواس‌پرتی‌های گوناگون است

حواس‌پرتی‌های مختلف از موانع ذهنی موفقیت

یکی از موانع موفقیت ذهنی حواس‌پرتی‌های گوناگون است. زمان‌هایی را به یاد دارید که در حال درس‌خواندن بودید و حواستان به هزار و یک فکر پرت می‌شد؟ زمانی که مشغول ورزش بودید و تمام انرژی‌تان را برای آن نگذاشته‌اید، چه؟ اینها را به خاطر دارید؟ همه اینها شما را از موفق‌شدن دور نگه داشته‌اند. نداشتن تمرکز باعث می‌شود که شما از اهدافتان جا بمانید.

شکست هم تلخ و ناخوشایند. است. بعد از آن هم، هیچ‌کس دلش نمی‌خواهد که منصفانه به داستان نگاه کند و ببینید که بخش عمده‌ای از شکست و ناکامی‌اش را خودش به وجود آورده است. حواس‌پرتی‌ها می‌توانند شما را به ویرانی بکشانند.

شاید فکر کنید که چندان مهم نیستند اما پرت‌شدن حواس در انجام هر کاری، آستانه وارد کردن جسم و روح به تنبلی مداومی است که قدرت پشتکارداشتن در زندگی را از شما سلب می‌کند. پس برای افزایش تمرکز خود در هر کاری، نهایت تلاش‌تان را به کار بگیرید.

ترسیدن از مهم‌ترین موانع رسیدن به موفقیت

ترس هم یکی دیگر از عوامل مهمی است که شما را از رشد بازمی‌دارد. ترسیدن ابعاد و اَشکال مختلفی دارد. کسانی که می‌ترسند، دلیل‌تراشی می‌کنند و بهانه می‌آورند. آنها حتی از اینکه جسورانه به ترس خودشان هم اعتراف کنند، می‌ترسند.

پس مشکلات و شکست‌هایشان را گردن چیزهای مختلف می‌اندازند. اگر می‌خواهید موفقیت در هر کاری را در آغوش بکشید، حتما باید ترس‌های رنگارنگ‌تان را کنار بگذارید. ترس از شکست‌خوردن یا ازدست‌دادن باعث می‌شود که افراد از ناحیه امن خودشان خارج نشوند و نتوانند به زندگی ایدئال و رویایی‌شان نزدیک شوند. برای دورشدن از ترس‌هایتان باید ریشه‌های آنها را شناسایی کنید.

بدانید که از چه می‌ترسید و چرا. بعد از این مرحله، دیگر نمی‌توانید ناکامی‌هایتان را به گردن دیگران بیاندازید. چرا؟ چون جوانه آگاهی و شناخت خودتان در وجودتان سبز می‌شود و دیگر به خودتان اجازه نخواهید داد که از مسیری اشتباه بروید و شادی و پیروزی را از خودتان دور کنید.

کسی که دلایل ترسش را می‌فهمد، قادر به یافتن راه‌کارهایی هم برای مواجهه با آن ترس‌ها خواهد بود. پس موانع موفقیت در کار یا زندگی معمولی گاهی همین ترس‌هایی است که ما را به قهقرا می‌برند. شجاع باشید.

موانع رسیدن موفقیت در کسب و کار

در آخر

موانع موفقیت در زندگی را در خودتان بجویید. کم‌پولی، بی‌پولی، نداشتن خانواده حمایت‌گر و زندگی در جامعه و کشوری نامناسب، هیچ‌یک دلیلی بر زندگی در اوج شکست و اندوه نمی‌شوند. انسان با سیستمی توانمند خلق شده است. او می‌تواند در برابر همه موارد نام‌برده بایستد و رشد کند.

باور کنید که شکست سهم و حق هیچ‌یک از ما نیست. کنترلی هم بر عوامل بیرونی زندگی‌مان نداریم. پس باید دست خودمان را با محبت و قدرت بگیریم و به رشد و تکامل نزدیک‌ و نزدیک‌تر شویم. قبول؟

اگر فکر می‌کنید در کسب و کارتون به اندازه کافی موفق نیستید، خودساخته شرکت در دوره «موفقیت به روش استیو جابز» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

موفقیت در کار

 

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست