درمان استرسمقالهوبلاگ

تاثیر مدیتیشن بر استرس + تمرکز و افسردگی

اشتراک گذاری این مطالب در:

مدیتیشن یکی از روش‌ها برای افزایش تمرکز ذهنی است. در این روش هدف اصلی رسیدن به آرامش درونی و کاهش استرس است. در واقع شما وقتی بتوانید ذهن را بر روی بدن خود متمرکز کنید، آرامش بیشتری بدست می‌آورید. این روش در بهبود سلامت بدن تاثیرگذار است. در ادامه قصد داریم به توضیح بیشتر تاثیر مدیتیشن بر استرس و قدرت تمرکز بپردازیم.

مدیتیشن چیست؟

اگر شما بتوانید توجه خود را به درون ببرید، آرامش جسمی و ذهنی شما افزایش می‌یابد. به چنین روشی مدیتیشن گفته می‌شود. این روش از شما فرد جدیدی نمی‌سازد. بلکه باعث می‌شود تا از تمرکز خود را از موضوعات نگران کننده دور کنید. در مقابل بر روی افکار سالم متمرکز شود.
شما با کمک مدیتیشن یاد می‌گیرید که آگاهی و درک احساسات سالم را افزایش دهید. سپس بدون اینکه افکار و احساسات را خاموش کنید، بدور از قضاوت به آن نگاه کنید. در نتیجه بهتر می‌توانید خود را درک کرده و نیازهایتان را برآورده کنید.

فواید مدیتیشن در سلامت جسم و روان

حالا که با مفهوم مدیتیشن آشنایی پیدا کردید، خوب است بدانید که این مهارت قابل یادگیری است. تاثیر مدیتیشن بر استرس غیرقابل انکار است. برای توضیح بیشتر این مطلب موارد زیر را با هم بررسی می‌کنیم.

کاهش استرس و اضطراب

یکی از دلایلی که باعث می‌شود بسیاری از افراد از مدیتیشن استفاده کنند، کاهش اضطراب و استرس است. استرس یکی از دلایل اصلی بیماری‌های روحی و جسمی است. در این حالت ذهنی، مغز سیگنال‌های منفی دریافت می‌کند. سپس دستور تولید هورمون آدرنالین و کورتیزول را در بدن صادر می‌کند. این هورمون‌‌های مضر باعث کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن می‌شوند.
ابتلا به انواع بیماری‌های جسمی از جمله فشارخون، میگرن، ام اس، زخم معده و بیماری‌های قلبی و عروقی در نتیجه افزایش هورمون استرس در بدن ایجاد می‌شود. اما یکی از فواید مدیتیشن درمان استرس است. این حالت درمانی می‌تواند علائم بیماری‌هایی را که در نتیجه استرس ایجاد می‌شوند، کاهش دهد.

تاثیر مدیتیشن بر استرس / تاثیر مدیتیشن بر سلامتی

بهبود سلامت عاطفی با مدیتیشن

با توجه به اینکه یک تاثیر مدیتیشن بر استرس است، این حالت می‌تواند به بهبود سلامت روان کمک زیادی کند. استرس و اضطراب در طولانی مدت باعث کاهش اعتماد به نفس و افسردگی می‌شوند. گوشه‌گیری و انزوا در نتیجه استرس بیش از حد ایجاد می‌شود. ترس از قضاوت شدن و یا طرد شدن توسط اطرافیان باعث گوشه گیری می‌شود.
مدیتیشن می‌تواند با برطرف کردن استرس، به بهبود سلامت عاطفی کمک کند. در واقع تصویر ذهنی و افکار شما را مثبت می‌کند.

افزایش خود آگاهی با کمک مدیتیشن

برخی از اشکال مدیتیشن در درک قوی از خود تاثیر زیادی دارند. شما به آگاهی درونی نیاز دارید. در واقع باید بدانید که شخصیت شما چه ابعادی دارد. همچنین باید بتوانید رفتارها و واکنش‌های خود را در آینده پیش‌بینی کنید. مدیتیشن می‌تواند با افزایش قدرت تمرکز و توجه در درون، خودآگاهی شما را افزایش دهد. در واقع تاثیر مدیتیشن بر تمرکز خودآگاهی شما را افزایش می‌دهد.

تقویت حافظه و پیشگیری از آلزایمر

یکی از دلایل فراموشی و ابتلا به آلزایمر در سنین میانسالی و سالمندی، استرس بیش از حد است. تفکر منفی و داشتن اضطراب و نگرانی احتمال فراموشی را در سنین بالاتر افزایش می‌دهد. در حالی که شفافیت تفکر و پیشرفت در توجه به درون، ذهن را جوان نگه می‌تواند.
مطالعات زیادی نشان می‌دهد که سبک تفکر توجه باعث تقویت حافظه می‌شود. این درحالیست که مدیتیشن سبک توجه به درون را تغییر می‌دهد. در واقع باعث بریدن شما از محیط استرس‌زای بیرون می‌شود. سپس تمام توجه را به سمت درون متمرکز می‌کند.

تغییر در خلق و خو

یکی دیگر از تاثیرات مثبت مدیتیشن بر روی سلامت روانی، تغییرات مثبتی است که در خلق و خو نمایان می‌کند. مدیتیشن می‌تواند اعمال و احساسات مثبت را نسبت به خودتان و دیگران تغییر دهد. به همین دلیل رفتار شما در زمان تعامل با دیگران بهتر می‌شود. از سوی دیگر به دلیل تغییر نگاه نسبت به خود، اعتماد به نفس‌تان هم بالاتر می‌رود.
انواع اشکال مدیتیشن می‌تواند اضطراب اجتماعی را کاهش دهد. تعارضات در روابط بخصوص بین زوجین کاهش می‌یابد. همچنین در مدیریت خشم هم مؤثر است. به همین دلیل گفته می‌شود مدیتیشن اعتماد به نفس در بهبود خلق و خو تاثیرگذار است.

بهبود کیفیت خواب

مدیتیشن برای خواب نیز تاثیرات مثبتی بر جا می‌گذارد. احتمالاً شمایی که این مطلب را می‌خوانید در سن بین 20 تا 35 سال هستید. در کودکی به دلیل نداشتن دغدغه و مشکلات ذهنی، شما زمان شب به راحتی می‌خوابیدید. ولی اکنون بسیاری از جوانان در رده سنی شما از بی‌خوابی‌های شبانه گلایه دارند.
دلیل این موضوع دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی است که در طی زندگی ایجاد می‌شود. تاثیر مدیتیشن برای خواب از این جهت است که استرس و نگرانی را از بین می‌برد. در نتیجه شما با احساس آرامش در زمان شب به خواب می‌روید.

تاثیر مدیتیشن بر تمرکز / تاثیر مدیتیشن بر افسردگی

سخن پایانی

آنچه در اینجا گفته شد در مورد تاثیر مدیتیشن بر استرس ، تمرکز، سلامتی و افسردگی بود. مدیتیشن همانند ورزش یوگا می‌تواند قدرت تمرکز شما را افزایش دهد. این حالت با افزایش توجه به درون، میزان اضطراب و استرس درونی را کاهش می‌دهد. در نتیجه کمک زیادی به افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس می‌کند.

اگر استرس و اضطراب بیش از حد زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است، خودساخته شرکت در دوره «خداحافظ استرس» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید:

انرژی درمانی چیست

برچسب‌ها: , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست