مقالهوبلاگ

کاهش اضطراب با چند روش خیلی خیلی ساده که برای همه مفید است

اشتراک گذاری این مطالب در:

کاهش اضطراب از جمله راه‌های حفظ سلامتی است. همه در طول روز و ساعات مختلف زندگی‌شان با اضطراب و انواعی از استرس رو به رو هستند. این موضوع در زندگی بشر به خصوص در این روز و روزگار کاملا اجتناب‌ناپذیر است.
پس یاد گرفتن روش‌هایی برای کاهش اضطراب برای همه ما لازم و ضروری است. فکر نکنید که برای کاستن از این احساس منفی و مضر نیاز به راه‌کارهای عجیب و غریب دارید، کافی است چند روش ساده را در ذهن داشته باشید و همیشه حواس‌تان باشد که آنها را در زندگی روزانه به کار ببرید.
این روش‌ها که در ادامه هم معرفی خواهند شد، عادت‌های زندگی‌تان را از این رو به آن رو می‌کنند و باعث می‌شوند تا کاهش اضطراب را به چشم در زندگی ببینید. این شما و این روش‌هایی کاربردی و سریع برای کاهش اضطراب:

برای کاهش اضطراب حتما ورزش کنید

ورزش از سازنده‌ترین اقداماتی است که می‌توانید برای کاهش اضطراب انجام بدهید. دلایل محکمی برای اثرگذار دانستن ورزش در کاهش اضطراب وجود دارد. زمانی که ورزش می‌کنید، هورمون‌هایی مانند کورتیزول که باعث ایجاد اضطراب و تشویش می‌شوند به شدت کاهش پیدا می‌کنند و در مقابل مواد شیمیایی و هورمون‌هایی در بدن رو به افزایش می‌گذارند که روان را آرام و شادتر می‌کنند. اندورفین از جمله مواد شیمیایی است که در نقش مسکنی طبیعی در بدن ظاهر می‌شود و باعث خوشی خلق و خو می‌گردد.
استرس و اضطراب روی خواب هم اثرات بدی می‌گذارد اما به واسطه ورزش کردن به راحتی می‌توانید استرس را کاهش دهید و کیفیت خواب‌تان که در سلامتی نقش بسیار مهمی دارد به سادگی بالا ببرید. با پیاده‌روی، شنا، رفتن به باشگاه یا انجام هر ورزش دیگری که برای‌تان مناسب است، اعتماد به نفس‌تان هم افزایش پیدا می‌کند. زیرا هم خلق و خوی‌تان به خاطر مواد شیمیایی مناسب بهبود یافته است و هم با داشتن اندامی مناسب و زیبا، احساس اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنید.

کاهش اضطراب از جمله راه‌های حفظ سلامتی است

مصرف کافئین را کاهش دهید

کافئین، ماده‌ای است که در قهوه، چای و شکلات وجود دارد. مصرف زیاد این ماده باعث می‌شود تا اضطراب‌تان افزایش پیدا کند و مشوش شوید. در واقع، کافئین روی افزایش اضطراب و استرس اثر می‌گذارد. پس بهتر است در طول روز، فکری به حال رژیم غذایی‌تان بکنید و مصرف کافئین را تحت کنترل بگیرید.
بیش از چهار یا پنج لیوان چای و قهوه در طول روز ننوشید که شما را مضطرب خواهد کرد. البته به این قطعیت نمی‌توان درباره میزان مصرف کافئین صحبت کرد. زیرا اثرگذاری این ماده برای افراد مختلف به شکل‌های متفاوتی است. باید خودتان را بررسی کنید و ببینید که چه مقدار کافئین برای‌تان زیاد محسوب می‌شود و از خوردن آن در طول روز خودداری کنید.
همان‌طور که می‌بینید، کاهش اضطراب در طول روز اصلا کار دشواری نیست و گاهی هم ریشه‌هایی در کنترل تغذیه‌تان دارد. پس به سلامت خود از ابعاد مختلف رسیدگی کنید.

دل‌نگرانی‌های‌تان را بنویسید

یکی از روش‌های ساده‌ای که به شما کمک می‌کند تا به راحتی بتوانید به کاهش اضطراب خود کمک کنید، نوشتن دل‌نگرانی‌های‌تان روی کاغذ است. یک دفتر نوشتن خاطرات روزانه هم به شما برای سبک شدن استرس‌های‌تان کمک خواهد کرد. فکر کنید و ببینید که چه چیزی ناراحت‌تان می‌کند و سعی داشته باشید که این دل‌نگرانی‌ها و دلمشغولی‌ها را روی کاغذ بیاورید.
در این صورت، احساس سبکی بسیار خوبی در شما به وجود خواهد آمد. در بعضی موارد متوجه می‌شوید که دل‌نگرانی‌های‌تان کاملا سطحی بوده است و در برخی از موارد دیگر با کشف ریشه‌های اضطراب، امکان بیشتری برای کاهش آن به دست می‌آورید.

آدامس بجوید

شاید به مربیان فوتبال در کنار زمین دقت کرده باشید که معمولا در حین بازی، آدامس می‌جوند. آدامس جویدن باعث کاهش اضطراب می‌شود و گردش خون به سمت مغز را هم زیاد می‌کند. پس با جویدن آدامس هم می‌توانید تاحدی خودتان را آرام کنید. راه‌کارهای کاهش اضطراب بسیار ساده است اما باید حواس‌تان باشد که این راه‌کارها را در نظر بگیرید و در طول روز حواس‌تان به استفاده از آنها باشد.

گذراندن وقت با دوستان و عزیزان

حمایت عاطفی دوستان و خانواده باعث می‌شود تا احساس بهتری داشته باشید و از میزان استرس‌تان هم کاسته شود. دوستان و عزیزان‌تان به شما احساس عشق و محبت نثار می‌کنند. دوست داشته شدن از جمله احساسات بسیار مثبت است و باعث می‌شود که احساس تعلق داشتن به شما دست بدهد.
کسی که حس می‌کند به جایی تعلق دارد، ریشه‌های خود را محکم‌تر احساس می‌کند و در معرض بادهای سرد روزگار، به راحتی به رقص درنخواهد آمد. پس برای کاهش اضطراب حتما به حضور در جمع‌های خانوادگی و دوستانه فکر کنید. درست است که این روزها، مشغله‌های زندگی بسیار بیشتر از آن است که بتوان به رفت و آمدهای مداوم پرداخت اما در طول ماه حتما برنامه‌هایی از این دست برای خودتان داشته باشید. یعنی با دوستان یا خانواده در ارتباط باشید.

به سادگی؛‌ بخندید

برای کاهش اضطراب اصلا نیاز نیست که کارهای عجیب و غریب انجام بدهید. فقط کافی است که بخندید. خندیدن باعث می‌شود تا سیستم ایمنی بدن‌تان تقویت شود. شاید بگویید چطور می‌توان الکی و بدون دلیل خندید. البته تاحدی حق با شماست. اما واقعیت دیگری هم وجود دارد.
واقعیت این است که خندیدن می‌تواند به عادت بدل شود. بسیاری از رفتارها و حرکات با تمرین و تکرار به عادت بدل می‌شوند. پس اگر سعی کنید که زیاد بخندید و خودتان را در معرض کتاب‌ها، فیلم‌های خنده‌دار یا آدم‌های شاد قرار بدهید و تصمیم بگیرید که بیشتر بخندید، به طور قطع کم‌کم به زیاد خندیدن عادت می‌کنید و در نتیجه اضطراب‌تان هم کاهش پیدا خواهد کرد.

در زمان حال زندگی کنید

زیستن در زمان حال از آن دسته راه‌کارهایی است که این روزها به شدت رایج شده است. همه می‌گویند که برای کاهش اضطراب و شاد زیستن باید در لحظه زندگی کرد اما با وجود پرتکرار شدن این حرف، همچنان عده کمی هستند که به آن عمل می‌کنند. زیستن در زمان حال یکی از مهم‌ترین دستاوردهای هر فرد در زندگی می‌تواند باشد.
کافی است که به کیفیت ثانیه‌های اکنون‌تان بیشتر از گذشته اهمیت بدهید. با خودتان عهد ببندید که اجازه نخواهید داد، ثانیه‌های کنونی‌تان با دغدغه‌های گذشته و آینده خراب شود. به تدریج یاد خواهید گرفت که ارزش لحظه حال را در همان زمان خودش دریابید. چنین رویکردی در زندگی به کاهش اضطراب کمک خواهد کرد و اجازه نخواهد داد که زیر سایه سیاه دلهره‌های مختلف قرار بگیرید.

«نه» گفتن را بیاموزید

توانایی نه گفتن در زندگی بسیار مهم است. بیشتر افرادی که نمی‌توانند به دیگران بدون رودربایستی «نه» بگویند مدام اضطراب دارند. این اضطراب هم ریشه در این دارد که دل‌شان نمی‌خواهد که درخواستی را که پذیرفته‌اند، برای دیگران انجام بدهند و از سوی دیگر نگران حرف و قضاوت‌های دیگران هم هستند.
برای همین خودشان را به دردسر می‌اندازند. اگر یاد بگیرید که بی‌رودربایستی و به سادگی به دیگران نه بگویید دیگر مشکلی برای‌تان پیش نخواهد آمد و لازم نیست مدام از درون و بیرون به شما اضطراب وارد شود. پس تلاش کنید که مهارت‌های نه گفتن را یاد بگیرید و برای کاهش اضطراب و مزایای بی‌شمار دیگری که دارد از آن در زندگی بهره ببرید.

برای کاهش اضطراب حتما ورزش کنید

در آخر

کاهش اضطراب را جدی بگیرید. یادتان باشد که سلامت روان به اندازه رسیدن به سلامت جسم مهم است و نباید اهمیت آن را دست‌کم بگیرید. سلامت روان باعث می‌شود تا زندگی شما و اطرافیان‌تان به کیفیت بالاتری برسد.

اگر اضطراب بیش از حد زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است، خودساخته شرکت در دوره «خداحافظ استرس» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید:

کاهش اضطراب و استرس با این روش ها

برچسب‌ها: , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست