نمیدونی تیپ شخصیتیت چیه؟
روی دکمه زیر کلیک کن و تست بده


ESTJ چیست؟

ESTJ مخففی است که برای توصیف یکی از شانزده نوع شخصیت ایجاد شده توسط کاترین بریگز و ایزابل میرز، مورد استفاده قرار می گیرد. آن مخفف برونگرا، احساسی، متفکر و قضاوت کننده می باشد. ESTJ، شخصی را نشان می دهد که از وقت گذارندن با دیگران سرشار از انرژی می شود (برونگرا)، کسی که بر ایده ها و مفاهیم تمرکز می کند و نه واقعیت ها و جزئیات (با بصیرت)، کسی که براساس احساسات و ارزش ها تصمیم گیری می کند(احساسی) و کسانی که ترجیح می دهند که به جای خود جوش بودن و انعطاف پذیر بودن، برایشان برنامه ریزی شود و سازماندهی شوند (قضاوت کننده). ESTJ ها گاهی اوقات به عنوان شخصیت ناظر و سرپرست شناخته می شوند، زیرا دوست دارند که مسئولیت کارها را بر عهده بگیرند و مطمئن شوند که کارها به درستی انجام می شود.

ESTJ ها چه ویژگی هایی دارند؟

ESTJ ها، سنت گراهای سخت کوشی هستند که عاشق برعهده گرفتن مسئولیت افراد و پروژه ها می باشند. آنها افراد با انضباط و صبور و وظیفه شناسی هستند که دوست دارند کارها را به اتمام برسانند و کارها را به روش اصولی و علمی انجام دهند.

ESTJ ها، سازماندهندگان و موسسان کاملی هستندو دوست دارند که سازمانی را در اطراف خود ایجاد کنند. آنها به پیش بینی پذیری اهمیت می دهند و ترجیح می دهند که کارها به روش منطقی انجام شود. هنگامی که آنها کمبود سازمان را مشاهده می کنند، اغلب ابتکار به خرج می دهند تا فرآیند ها و دستورالعمل هایی را ایجاد کنند، به طوری که همه بدانند که چه انتظاراتی از آنها وجود دارد.

ارزش های اصلی ESTJ چیست؟

ESTJ ها به طور معمول، افرادی سنتی، واقع گرا و حقیقت جو هستند. یک ESTJ، نشانه ها را در گذشته جستجو می کند: در گذشته چه کارهایی انجام شده است و چه کارهایی انجام می شود. آنها به تجارب شخصی خود اطمینان دارند و به مدارک و شواهدی که بر پایه تخمین و برآورد باشد، اهمیت می دهند. ESTJ ها از قوانین و استانداردها  پیروی می کنند و و اغلب نقش رهبری را در کمک به دیگران برای برآورده کردن انتظارات، بازی می کنند. آنها به حفظ نظم اجتماعی و حفظ وحدت افراد نیز توجه دارند.

ESTJ ها اغلب نقش مدیران پروژه را در خانه و همچنین در محل کار بر عهده دارند و در تعیین اهداف، تصمیم گیری و سازماندهی منابع برای انجام یک کار، فوق العاده هستند. ESTJ، خواهان رسیدن به بهره وری بالا است و معتقد است که زمانی که افراد و سیستم ها به خوبی سازماندهی شوند، این بهره وری بیشتر می شود.

چگونه می توانم یک ESTJ را تشخیص دهم؟

ESTJ ها یک وضعیت را مدیریت می کنند، به این معنی که می دانند چطور باید همه چیز را انجام دهند و آماده به عهده گرفتن مسئولیت ها می باشند. آنها قبل از انجام هر کار، مقدمات لازم آن را انجام می دهند. با اعتماد به نفس و سخت گیری شان، به نظر می رسد که همیشه همه چیز در کنترل آنها است. ESTJ ها به ساختار و سازمان اهمیت می دهند و اغلب با ورودشان به یک اتاق، همه چیز سازماندهی می شود. آنها غالبا قوانین اصلی را ایجاد می کنند و انتظار دارند که همه به آنچه از آنها انتظار می رود، عمل کنند.

ESTJ ها اغلب در نهادها دخالت دارند: باشگاه ها، انجمن ها، جوامع و کلیساها، و مکان هایی که معمولا نقش رهبری را ایفا می کنند. آنها معمولا با شرکت کردن در مراسم مذهبی و مراسم های روتین، با دیگران ارتباط برقرار می کنند. تعامل اجتماعی برای ESTJ ها اغلب به معنای پیروی از سنت های ایجاد شده برای ارتباط با دیگران به روش ساختار یافته است. ESTJ ها معمولا به سلسله مراتب ها احترام می گذارند و به دنبال آنها هستند. آنها می خواهند بدانند چه کسی مسئول است و  اگر مسئولیتی وجود نداشته باشد، سطوح مسئولیت را تعیین کنند. هنگامی که یک ساختار یا سازمانی وجود داشته باشد، ESTJ ها به طور معمول به مقامات بالا اعتماد می کنند و انتظار اطاعت از افراد زیر دست را دارند.

برخی از ESTJ های معروف چه کسانی هستند؟

ESTJ های مشهور شامل کالین پاول، قاضی جودی شیندلین، دکتر لورا شلسینگر، جورج واشنگتن، ساندرا دی اوکانر، مایکل والاس و وینس لومباردی می باشند.

نوع شخصیت ESTJ چقدر رایج است؟

ESTJ پنجمین نوع رایج در میان مردم است و دومین نوع رایج در میان مردان است. ESTJ ها:

 • 9٪ از کل جمعیت
 • 11٪ از مردان
 • 6 درصد از زنان

را تشکیل می دهند.

ESTJ ها چه کارهایی را دوست دارند انجام دهند؟

سرگرمی های محبوب ESTJ شامل ساخت و تعمیر چیزهای اطراف خانه، باغبانی، داوطلب شدن، خدمات اجتماعی، و بازی و تماشای ورزش است.

کارشناسان می گویند:

ESTJ ها مشکلات را با استفاده از کارآمدی و با بکارگرفتن تجربه هایشان از گذشته حل می کنند. آنها دوست دارند کارهایی را انجام دهند که نتایج فوری، قابل ملاحظه و ملموس را به همراه داشته باشد.

– ایزابل بریگز میرز، هدایای مختلف

حقایقی در مورد ESTJ ها

 • در مورد ویژگی های شخصیتی، به عنوان قانع، سرشار از انرژی، متعصب، از خود راضی و اهل عمل شناخته می شوند.
 • بیشتر از نوع های شخصیتی دیگر، رفتار نوع A را نشان می دهند
 • در میان همه نوع های شخصیتی، بالاترین رتبه را در فراهم کردن منابع دارند (با ENFP).
 • سومین رتبه در رضایت زناشویی را دارند.
 • بین چهار نوع برتر در کالج GPA می باشند.
 • در میان همه نوع ها، کمترین احتمال خودکشی در کالج را دارد.
 • بیشترین احتمال ماندن در کالج را دارند.
 • بیشترین رضایت شغلی را دارند.
 • ارزش های شخصی مهم آنها شامل سلامت، امنیت مالی، دستاورد و پرستیژ می باشد.
 • بیشتر در میان کارمندان بانک، مدیران مالی و صاحبان کسب و کار، دیده می شوند.
[vc_text_separator title=”پکیج چطور یک ESTJ موفق باشیم؟” color=”peacoc” border_width=”3″]

میخوای یه ESTJ موفق باشی؟

 

 

فهرست