نمیدونی تیپ شخصیتیت چیه؟
روی دکمه زیر کلیک کن و تست بده


INTP چیست؟

INTP مخففی است که برای توصیف یکی از شانزده نوع شخصیتی ایجاد شده توسط کاترین بریگز و ایزابل مایرز استفاده می شود. آن مخفف درونگرا، با بصیرت، متفکر و ملاحظه کننده است. INTP، شخصی را نشان می دهد که از تنهایی لذت می برد شود (درونگرا)، کسی که بر ایده ها و مفاهیم تمرکز می کند و نه واقعیت ها و جزئیات (با بصیرت)، کسی که براساس منطق و دلیل تصمیم گیری می کند(متفکر) و کسانی که ترجیح می دهند که به جای خود جوش بودن و انعطاف پذیر بودن، برایشان برنامه ریزی شود و سازماندهی شوند (ملاحظه کننده).

به دلیل درک با بصیرت سیستم های پیچیده، گاهی اوقات INTP ها به عنوان شخصیت معمار شناخته می شوند.

INTP ها چه ویژگی هایی دارند؟

INTP ها نوآوران فلسفی ای هستند که با تجزیه و تحلیل منطقی، جذب سیستم ها و طرح ها می شوند. آنها درگیر نظریه ها هستند و هر چیز را که می بینند، به دنبال قوانین کلی در ماورای آن می گردند. آنها دوست دارند زندگی را با همه پیچیدگی هایش درک کنند.

INTP ها، ناظران تحلیلی ای هستند که می توانند به جهان اطرافشان بی توجه باشند، زیرا به شدت در افکارشان غرق می شوند. آنها وقت زیادی را صرف تمرکز می کنند: کاوش مفاهیم، ایجاد ارتباطات و جستجوی تفاهم. برای یک معمار، زندگی یک کاوش پیوسته (مدام) در مورد اسرار جهان است.

ارزش های اصلی یک INTP چیست؟

INTP ها ظاهر آرامی دارند اما در مورد نوآوری ها، تجزیه و تحلیل مفاهیم و علت ها، به شدت هیجانی می شوند. آنها به دنبال ایجاد سیستم های پیچیده برای درک قوانین محیط اطرافشان هستند. ذهن آنها پیچیده و فعال است و آنها مدت زمان زیادی را برای تفکر در مورد راه حل مشکلات صرف می کنند.

INTP ها به طور معمول غیر سنتی هستند و بیشتر کارها را بر اساس روش های شخصی خود انجام می دهند تا اینکه دنباله رو یک جمعیت باشند. INTP ها به فرضیات و گمان ها، اعتماد ندارند و دوست دارند که ایده هایی که دیگران برای خودشان متصور هستند را در هم شکنند.

INTP ها هنگام تجزیه و تحلیل مفاهیم و باورها، بی رحم هستند ولی احترام ها را نگه می دارند. آنها نمی توانند افرادی را که به ایدئولوژی های غیر منطقی وفادار هستند، درک کنند.

چگونه می توانم یک INTP را تشخیص دهم؟

INTP ها اغلب به طور کامل در افکار خود غرق می شوند و غیر متعارف به نظر می رسند. ذهن INTP فعال ترین مکان ممکن است و جهت گیری باطنی آنها باعث می شود که آنها چیزهای سطحی مانند دکور خانه یا لباس مناسب را نادیده بگیرند. آنها به بحث های کوچک و کم اهمیت، علاقه ای ندارند، اما وقتی در مورد علم، ریاضیات، رایانه ها یا مسائل نظری بزرگتر جهان صحبت کنند، کاملا پرشور و هیجانی می شوند.

هستی و واقعیت برای یک معمار، چیز جالبی است زیرا آنها به نظریات ماورای هر چیز علاقه دارند. INTP ها معمولا در سخنرانی خود دقیق هستند و در مورد ایده های پیچیده با کلمات دقیق انتخاب شده، صحبت می کنند. آنها حتی در اغلب گفتگوهای عادی نیز از دقت فکری خود استفاده می کنند و به راحتی تفکرات و دلایل غیر منطقی را به چالش می کشند.

برای INTP هایی که به تجزیه و تحلیل منطقی علاقه دارند، مطلوب بودن جامعه نیز مهم است و ممکن است دیگران را با ارائه کردن ارزش ها و اعتقاداتشان و بررسی منطقی همه چیز، آزرده خاطر کنند.

برخی از INTP های معروف چه کسانی هستند؟

INTP های مشهور شامل آلبرت اینشتین، توماس جفرسون، رنه دکارت، چارلز داروین، ماری کوری، سی. جی. یونگ، سقراط و آبراهام لینکلن می باشند.

نوع شخصیت INTP چه مقدار رایج است؟

INTP یکی از انواع کم رایج در جمعیت است، به ویژه برای زنان. در بین زنان، INTP چهارمین نوع نادر (پس از INTJ، ENTJ و INFJ) است. INTP ها:

 • 3٪ از کل جمعیت
 • 5٪ از مردان
 • 2٪ از زنان

را تشکیل می دهند.

INTP ها چه کارهایی را دوست دارند انجام دهند؟

فعالیتهای سرگرم کننده اوقات فراغت برای یک INTP عبارتند از: خواندن، هنر و رویدادهای فرهنگی، بازی شطرنج و دیگر بازی های استراتژیک، نوشتن، کلاس رفتن، کار با کامپیوتر، پیاده روی، سفر با کوله پشتی و مراقبه (مدیتیشن).

کارشناسان می گویند

INTP ها به احتمال زیاد بیشتر از تمام نوع های دیگر در تفکرات خود به طور عمیق غرق می شوند.

– ایزابل بریگز میرز، هدایای مختلف

حقایق مربوط به INTP ها

حقایق جالب در مورد INTP:

 • در مورد ویژگی های شخصیتی، به عنوان رک، باهوش، پیچیده، مستقل و سرکش شناخته می شوند.
 • نسبت به نوع های شخصیتی دیگر، با احتمال بیشتری زبان خارجی می آموزند.
 • بیشتر در میان دانشجویان اهل الکل و مواد مخدر در کالج، دیده می شوند.
 • نسبت به نوع های شخصیتی دیگر، کمترین سطح از کاردانی را دارند (با ISTP ها).
 • در میان نوع هایی هستند که کمترین اعتقاد به معنویات را دارند.
 • در میان نوع هایی هستند که بیشترین نارضایتی شغلی را دارند (با INFP)
 • در مدرسه، نمرات پایین تری نسبت به نمرات مجاز دارند.
 • بیش از حد متوسط می توانند برنامه های مهندسی را تکمیل کنند.
 • ارزش های شخصی شامل استقلال، آزادی و خود مختاری است.
 • بیشتر در میان دانشجویان MBA دیده می شوند.
 • معمولا در حرفه های علمی و فنی یافت می شوند.

مشاغل

نقاط قوت  INTP ها در کارهایشان چیست؟

INTP ها در کار، برای حل مسائل پیچیده به روشی منطقی و ابتکاری انگیزه دارند. معماران می خواهند سیستم ها و ایده ها را به طور کامل برای ایجاد درک عمیق، آنالیز کنند و از طراحی راه حل های خلاقانه برای مشکلات بسیار انتزاعی لذت می برند. INTP ها به ندرت به سنت های سازمانی علاقه دارند و ترجیح می دهند مسیر خود را به سمت نوآوری حرکت دهند. آنها از داشتن بوروکراسی و قوانین متنفر هستند و اغلب با ایده های خود سرگرم هستند تا اینکه با برنامه های کاربردی کار کنند. آنها معمولا ترجیح می دهند تا بر روی ایجاد ایده تمرکز کنند و جزئیات اجتناب ناپذیر اجرا را به شخص دیگری بسپارند.

INTP ها به طور مستقل و یا با تیم کوچکی از همکاران باهوش، شایسته و منطقی، کار می کنند. آنها به سرعت از همکاران پرخاشگر و از خودراضی خسته می شوند و نسبت به افرادی که به اندازه خودشان با هوش نیستند، بی اعتنا هستند و کناره گیری می کنند.

یک سازمان ایده آل برای INTP، یک سازمان انعطاف پذیر و غیر سنتی است و به ابتکار بیش از پیروی، اهمیت می دهند.

یک کار ایده آل برای یک INTP به آنها اجازه می دهد تا مشکلات پیچیده نظری یا فنی را با راه حل های خلاقانه، حل کنند.

حقایق شغلی INTP

 • بیشتر از حد متوسط احتمال دارد که خویش فرما شوند.
 • با احتمال بسیار کمی، پدر و مادرهای خانه دار می شوند.
 • در میان کمترین شکاف های دستمزدی جنسیتی می باشند، زنان INTP، 88% از حقوق مردان INTP را دریافت می کنند.

برخی از مشاغل خوب برای یک INTP چیست؟

INTP ها متفکران درجه یکی هستند و این کیفیت را می توان در انتخاب حرفه های آنها مشاهده کرد. اگرچه INTP ها در زمینه های متنوعی یافت می شوند، اما INTP دوست دارند که همیشه در حرفه ای کار کنند که به آنها امکان می دهد از عقل خود استفاده کنند، مفاهیم را تجزیه و تحلیل کنند و عمیقا فکر کنند.

INTP ها یک ذات خلاق و نوآورانه دارند و اغلب به زمینه های پیشرفته مانند تکنولوژی، مهندسی و علوم وصل می شوند. اگر چه INTP ها به طور کلی یک نژاد نادر هستند، اما اگر نگاهی به سیلیکون ولی کالیفرنیا و شرکت های گوگل و اپل بیندازید، به نظر می آید که همه افراد آنجا INTP هستند. این نوع شخصیت، برای پیشرفت دادن دنیای فن آوری تلاش می کند.

بسیاری از INTP ها خلاق هستند و به دنبال یک جنبه هنری در کار خود می گردند. INTP ها مخصوصا به زمینه های هنری مرتبط با علم یا فن آوری، به عنوان مثال معماری یا طراحی گرافیکی، کشیده می شوند.

اگر چه INTP ها به طور معمول ترجیح می دهند شغل هایی داشته باشند که با ایده ها سر و کار داشته باشند تا افراد، اما INTP ها مسائل انسانی را مقدم بر فعالیت های فکری خود می دانند. بنابراین، بعضی از INTP ها به کارهایی علاقه دارند که به آنها امکان می دهد تجربه (مکتب) انسانی را مطالعه کنند، از جمله روانشناسی و دیگر علوم اجتماعی.

[vc_text_separator title=”چطور یک INTP موفق باشیم؟” color=”peacoc” border_width=”3″]

میخوای یه INTP موفق باشی؟

 

 

فهرست