نمیدونی تیپ شخصیتیت چیه؟
روی دکمه زیر کلیک کن و تست بده


ENTP چیست؟

ENTP مخففی است که برای توصیف یکی از شانزده نوع شخصیتی ایجاد شده توسط کاترین بریگز و ایزابل مایرز استفاده می شود. آن مخفف برونگرا، با بصیرت، متفکر و درک کننده می باشد. شخصی را نشان می دهد که از وقت گذارندن با دیگران سرشار از انرژی می شود (برونگرا)، کسی که بر ایده ها و مفاهیم تمرکز می کند و نه واقعیت ها و جزئیات (با بصیرت)، کسی که براساس منطق و دلیل تصمیم گیری می کند(متفکر) و کسانی که ترجیح می دهند که به جای خود جوش بودن و انعطاف پذیر بودن، برایشان برنامه ریزی شود و سازماندهی شوند (درک کننده). بعلاوه گاهی اوقات ENTP ها را به دلیل ایده های خلاقانه و نوآورانه شان، به عنوان شخصیت های رویایی نیز می شناسند.

ENTP ها چه ویژگی هایی دارند؟

ENTP ها، نوآورانی هستند که الهام می گیرند و برای یافتن راه حل های جدید برای به چالش کشیدن مشکلات، انگیزه دارند. آنها کنجکاو و با هوش هستند و به دنبال درک مردم، سیستم ها و اصولی هستند که در اطراف آنها وجود دارد. این افراد روشن فکر و مدرن گرا و رویایی دوست دارند مردم را آنالیز کرده و درک کنند و برآنها تاثیر بگذارند.

ENTP ها از بازی با ایده ها و به خصوص دست انداختن دیگران لذت می برند. آنها از بذله گویی و دستور زبان خود برای ارتباط برقرار کردن استفاده می کنند.

اگرچه ENTP ها از به چالش کشیدن افراد لذت می برند، اما در نهایت آنها از زندگی شان راضی هستند. آنها به ندرت قضاوت می کنند، اما ممکن است در برابر کسانی که نمی توانند تحمل کنند، صبر کمی داشته باشند.

ارزش های اصلی ENTP چیست؟

ENTP ها با چالش ها، انرژی می گیرند و اغلب از مشکلی که حل آن برای دیگران غیرممکن است، الهام می گیرند. آنها به تفکر خلاقانه خود اعتماد دارند و گاهی اوقات فکر می کنند که دیگران بیش از حد به سنت ها وابسته هستند و راه های جدید را امتحان نمی کنند. رویا گرایی بر ابتکار و نبوغ آنها تکیه دارد که از آن برای مقابله با دنیای اطرافشان استفاده می کنند. آنها اغلب به یک وضعیت جدید پرش می کنند و به خودشان ایمان دارند که همانطور که پیش می روند، با همه چیز مطابقت پیدا می کنند.

ENTP ها استاد دوباره اختراع کردن چرخ هستند و غالبا یک کار را با دو روش یکسان انجام نمی دهند. آنها هنجارها را مطرح می کنند و در مجموع آنها را نادیده می گیرند. روش های ایجاد شده معمولا برای رویاگرا ها، جالب نیست و دوست دارند که راه های جدید را به جای پیروی از یک سری از استانداردها، امتحان کنند.

چگونه می توان یک ENTP را شناسایی کرد؟

ENTP ها معمولا دوستانه و اغلب جذاب هستند. آنها معمولا دوست دارند که به عنوان یک فرد باهوش دیده شوند و ممکن است سعی کنند که دیگران را با شوخ طبعی و بذله گویی خود تحت تاثیر قرار دهند. آنها در مورد جهان اطرافشان کنجکاو هستند و می خواهند بدانند که هر چیزی چگونه کار می کند. آنها دوست دارند که نقاط ضعف را بیابند و بدانند چگونه می توان سیستم را به نفع خود تمام کرد. این به این معنا نیست که فرد رویاگرا، بد خواه (بد اندیش) است: آنها قوانین را برای خودشان محدود کننده می بینند و معتقدند که راه بهتر، سریع تر یا جالب تری برای انجام دادن کارها وجود دارد که قبلا به آن فکر نشده است. ENTP به طور مشخص یک کارآفرین است و ممکن است یک ایده کسب و کار جدید یا اختراع را به اشتراک بگذارد. آنها خلاق و بی پروا هستند و معمولا از بحث در مورد ایده های ابتکاری خود، هیجان زده می شوند.

شور و شوق ENTP برای نوآوری، مسری است و  اغلب در جذب افراد دیگر به طرح های خود، موفق هستند.

با این حال، آنها اساسا افرادی با تصورات نوآورانه و خلاقه هستند ولی ممکن است در بیان جزئیات ضعیف باشند. آنها در مورد بررسی یک مفهوم هیجان بیشتری دارند تا اینکه بخواهند آن را به واقعیت تبدیل کنند و زمانی که به دنبال ایده های خود نمی روند، افراد غیر قابل اطمینانی به نظر می رسند.

برخی از ENTP های معروف چه کسانی هستند؟

ENTP های معروف شامل استیو جابز، والت دیزنی، توماس ادیسون، بنجامین فرانکلین، ریچارد فاینمن، لئوناردو داوینچی، نیکولو ماکیاولی، جان استوارت میل، جان استوارت، “Weird Al”یانکوویچ و کانن اوبراین، می باشند

نوع شخصیت ENTP چه مقدار رایج است؟

ENTP یکی از انواع نادر در جمعیت است. ENTP ها :

 • 3٪ از کل جمعیت
 • 4٪ از مردان
 • 2٪ از زنان

را تشکیل می دهند.

ENTP ها چه کارهایی را دوست دارند انجام دهند؟

سرگرمی های محبوب ENTP شامل تحصیل پیوسته، نوشتن، تقدیر از هنر، ورزش، کامپیوتر و بازی های ویدئویی، مسافرت، و رویدادهای فرهنگی است.

کارشناسان می گویند:

ENTP ها در روابط خود با مردم، تمایل دارند که مستقل، تحلیلی و غیر شخصی باشند، و آنها بیشتر دوست دارند ببینند که چگونه دیگران بر پروژه هایشان تاثیر می گذارند تا اینکه پروژه هایشان چگونه ممکن است بر دیگران تأثیر بگذارد.

– ایزابل بریگز میرز، هدایای مختلف

حقایقی در مورد ENTP ها

 • در مورد ویژگی های شخصیتی، به عنوان کارآفرین، مهربان، زیرک، لجباز (خود سر)، خودمحور و مستقل شناخته می شوند.
 • در میان همه نوع های شخصیتی، کمترین احتمال بیماری های قلبی و فشار خون بالا را دارند.
 • در میان همه نوع های شخصیتی، کمترین احتمال گزارش مربوط استرس با خانواده و سلامت را دارند.
 • بالاترین رتبه را برای مقابله با استرس، در میان همه نوع های شخصیتی دارند.
 • در میان افرادی که رفتار نوع A را دارند، بیشتر دیده شده اند.
 • بیشترین خلاقیت را در میان همه نوع های شخصیتی دارند.
 • یکی از دو نوعی هستند که بیشترین تخلف در قانون مشروبات الکلی کالج را دارند.
 • از جمله کسانی هستند که بیشترین نارضایتی را نسبت به کار خود دارند، در صورتی در میان نوع های شخصیتی، بیشترین درآمد را دارند.
 • معمولا در شغل های مربوط به علوم، مدیریت، فن آوری و هنر یافت می شوند.
[vc_text_separator title=”پکیج چطور یک ENTP موفق باشیم؟” color=”peacoc” border_width=”3″]

میخوای یه ENTP موفق باشی؟

 

 

فهرست