رشد فردیمقالهوبلاگ

تاثیر تلقین بر بدن تا چه اندازه است؟ می تواند زندگی شما را دگرکون کند؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

در این بخش از خودساخته می خواهیم درباره مسأله ایی صحبت کنیم که می تواند تاثیر شگفت انگیزی بروی زندگی ما بگذارد، اما شاید بسیاری از ما از اهمیت آن آگاه نیستیم. این مسأله همان تلقین یا اثر پلاسیبو placebo effect است.  افراد بسیاری بر اثر تلقین و تمرکز بر قدرت ذهن، توانسته اند بر بیماری های صعب العلاج فائق آیند. به همین سبب در این مطلب ما به طور کلی درباره تلقین، تلقین مثبت و تاثیر تلقین بر بدن مطالب مفیدی را در اختیار شما قرار داده ایم. با سایت موفقیت سلف مید همراه باشید.

بیشتر بخوانید: بررسی علمی تاثیر استرس بر اشتها| با استرس چاق می شوید یا لاغر؟

تلقین و قوانین آن

در واقع تلقین یک باور و اعتقاد درونی است، حتی ممکن است مبنی بر واقعیت نباشد اما چون ذهن ما آن را پذیرفته است به واقعیت تبدیل می شود. در واقع این باور از ذهن ما سرچشمه می گیرد، نه از حقایق پیرامونمان. گفته شده روان شناس و داروسازی فرانسوی به نام دکتر کوئه قوانین حاکم بر تلقین را شناسایی کرده است. قانون اصلی تلقین این است که لازم نیست حتما چیزی به لحاظ علمی ثابت شده باشد تا بر زندگی ما تاثیر بگذارد، کافی است به تاثیر گذاری آن باور داشته باشیم، تا نتیجه ی مورد نظر را دریاقت کنیم. قانون دوم تلقین می گوید تاثیر گذاری تلقین در صبح ها و اواخر شب بیشتر از دیگر ساعات روز می باشد. قانون دیگر تلقین چنین است که اگر ما به چیزی ایمان و باور نداشته باشیم اما برای آن تلاش کنیم، نتیجه ی معکوسی دریافت می کنیم و به هدفم مورد نظرمان نمی رسیم، نه به این سبب که به اندازه کافی تلاش نکرده ایم، بلکه به این سبب که به نتیجه تلاشمان بدبین بوده ایم.

تلقین و شکل گیری بیماری

تاثیر تلقین بر بدن تنها به بهبودی و رهایی از بیماری بر نمی گردد. بستگی به خود ما دارد که این قدرت عظیم درونی را در چه جهتی به کار گیریم. شاید شما هم در اطرافیانتان افرادی را دیده اید که دائما نگرانند که دچار بیماری نشوند و دقیقا همان ها بیشتر از همه بیمار می شوند. این مسأله در دوران همه گیری کرونا بهتر از قبل بر ما ثابت شد. بسیاری از افراد با فکر کردن مداوم به بیماری کرونا به تدریج علائم کرونا را در خود مشاهده می کردند و به اندازه ی یک فرد مبتلا عذاب می کشیدند. در حالی که تست این افراد منفی بود. به این نوع تلقین تلقین منفی می گویند که سبب بروز علائم بیماری در فرد می شود. در مقابل تلقین مثبت نشانه های بهبودی را در فرد نمودار می کند، حتی می تواند باعث ریشه کن شدن بیماری شود.

تاثیر تلقین بر بدن

تلقین و مصرف داروها

من مادر بزرگ پیری داشتم که هر بار دچار سردرد و بی حالی می شد یک اسمارتیز به او می دادیم، مادر بزرگ هم با تصور اینکه قرص استامینفون است آن را قورت می داد و بعد از چند دقیقه از اثر بخش بودن قرص ابراز رضایت می کرد. من تا مدتها فکر می کردم چه انسانهای بد طینتی بوده ایم که چنین بلایی بر سر پیرزن بیچاره آورده ایم. ولی با پی بردن به اینکه در علم پزشکی اثر تلقین دقیقا مشابه کار ماست، از عذاب وجدانم کاسته شد. در علم پزشکی اثر تلقین قرصی بی اثر است که بیمار با خوردن آن و تنها بر سبب تلقین احساس بهبودی می کند. بدین صورت تاثیر تلقین بر بدن کاملا به لحاظ علمی ثابت شده است و متخصصین مغز و اعصاب آن را قبول دارند.

بیشتر بخوانید: برای آرامش اعصاب چه باید کرد؟

تاثیر تلقین در تربیت فرزندان

در واقع ما همان چیزی هستیم که در ذهنمان تصور می کنیم. ما با قدرت ذهنمان است که شخصیتمان را شکل می دهیم. به همین سبب ما به عنوان والدین و بزرگتر می توانیم تلقین مثبت را در فرزندانمان پرورش دهیم و شخصیتی قدرتمند به آنها ببخشیم. با تعریف و تمجیدهای به جا و به کاربردن صفات مثبت برای فرزندانتان این تلقین و باور را در ذهنشان ایجاد کنید که آنها افراد قدرتمند، توانا و با اعتماد به نفسی هستند که از عهده ی مشکلاتشان بر می آیند. با نسبت دادن صفات مثبت به آنها، این صفات به ملکه ی ذهن فرزندان تان تبدیل شده و ضمیر نا خودآگاهشان با آنها خو می گیرد. در نتیجه انرژی و انگیزه برای ساختن آینده به ذهن آنها تزریق شده و شخصیتی قوی و قدرتمند خواهند داشت.

تاثیر تلقین در تربیت فرزندان

تاثیر دیگران بروی ذهن ما

اگر به صورت مداوم چیزی برای شما تکرار شود شما به آن ایمان می آورید. افرادی که برای توصیف شما از کلمات مثبت استفاده می کنند، به شما این باور را می دهند که تمام آن صفات را در نهایت کمال دارا می باشید و مرور شخصیت شما به آن سمت متمایل می شود، این دقیقا همان تلقین است. در واقع تلقینی است که دیگران در شما ایجاد می کنند. در نتیجه برای رسیدن به اهدافتان و داشتن یک زندگی ایدئال لازم است اطراف خود را از انسان های کوته بین و منفی نگر خالی کنید و پیرامونتان را با افراد مهربان و واسع پر کنید.

 

 

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست