نمیدونی تیپ شخصیتیت چیه؟
روی دکمه زیر کلیک کن و تست بده


یک ESFP چیست؟

ESFP مخففی است که برای توصیف یکی از شانزده نوع شخصیتی ایجاد شده توسط کاترین بریگز و ایزابل مایرز استفاده می شود. آن مخفف برونگرا، سنجشی، احساسی و ملاحظه کننده می باشد. ESFP، شخصی را نشان می دهد که از وقت گذارندن با دیگران سرشار از انرژی می شود (برونگرا)، کسی که بر حقایق و جزئیات تمرکز می کند و نه ایده ها و مفاهیم (سنجشی)، کسی که براساس احساس و ارزش ها تصمیم گیری می کند(احساسی) و کسانی که ترجیح می دهند که به جای خود جوش بودن و انعطاف پذیر بودن، برایشان برنامه ریزی شود و سازماندهی شوند (ملاحظه کننده).

ESFP ها گاهی اوقات به دلیل ماهیت بازیگری و پر انرژی شان به عنوان شخصیت اجرا کننده شناخته می شوند.

ESFP ها چه ویژگی هایی دارند؟

ESFP ها سرگرم کننده های پر جنب و جوشی هستند که جذاب هستند و با اطرافیان خود ارتباط برقرار می کنند. آنها خود جوش، پر انرژی و سرگرم کننده هستند و از چیزهایی که در اطرافشان است مانند غذا، لباس، طبیعت، حیوانات و به ویژه مردم لذت می برند. ESFP ها به طور معمول گرم و سخاوتمندانه هستند و شور و شوق مسری برای زندگی دارند. آنها دوست دارند در همه کارها حضور داشته و مرکز توجه قرار گیرند. آنها یک حس شوخ طبعی و سرگرم کننده دارند و دوست دارند دیگران را جذب کنند و به آنها کمک کنند تا زمان خوبی داشته باشند.

ارزش های اصلی یک ESFP چیست؟

ESFP ها در لحظه زندگی می کنند و از آنچه زندگی برایشان به ارمغان می آورد، لذت می برند. آنها از احساساتشان استفاده می کنند و از مناظر، صداها، بو ها و بافت های اطرافشان لذت می برند. ESFP ها دوست دارند تا زمان خود را با سرگرمی، ورزش، فعالیت ها و دوستان خود پر کنند. از آنجایی که آنها خود جوش زندگی می کنند و  از قبل برنامه ریزی نمی کنند، زمانی که چیزهای هیجان انگیز زیادی برای انجام داشته باشند، بیش از توانشان انرژی می گذارند. یک ESFP، از هیچ چیز به اندازه از دست دادن یک سرگرمی، ناراحت نمی شوند.

اگر چه آنها به طور خاص سرگرم کننده هستند، اما ESFP ها عموما افراد اهل عمل و واقع بینی هستند. آنها معمولا از واقعیت ها و جزئیات محیط اطراف خود آگاه هستند، به خصوص به این دلیل که آنها  خود را متعلق به مردم می دانند. آنها از دیگران و نیازهای آنها مراقبت می کنند و در ارائه کمک ها پاسخگو هستند. ESFP ها به دیگران، به ویژه به روش های عملی و ملموس کمک می کنند.

چگونه می توان یک ESFP را تشخیص داد؟

ESFP ها اغلب زندگی خود را با مهمانی، سرگرمی و ارتباط با دیگران با طنز و شور و شوق می گذرانند. آنها به لذت بردن دیگران از حرکاتشان توجه می کنند و تمام تلاششان را می کنند تا بهترین زمان را برای آنها فراهم کنند. ESFP ها معمولا در منزل در محیط فیزیکی خود، رهبری افرادی را که در برخی از تفریح ها شرکت دارند، بر عهده می گیرند.

ESFP ها به طور کلی دوستانه و دوست داشتنی هستند، اما ممکن است نزدیک شدن به آنها سخت باشد.

اگرچه آنها افرادی گشاده رو هستند اما در مورد صحبت کردن درباره مسائل جدی و منفی، بی میل هستند.

ESFP ها از حواس خود استفاده می کنند و و اغلب به رنگ ها و بافت های با صفا گرایش دارند. آنها اغلب به دقت پارچه ها و دکوراسیون های اطرافشان را انتخاب می کنند. آنها در مورد ظاهرشان نیز حساس هستند. ESFP ها اغلب از پارچه های حساس یا رنگ های روشن و خیره کننده استفاده می کنند. آنها به دنبال مدهای روز می باشند و دوست دارند که اطرافیانشان را با محیط و تجربیات جدیدشان هیجان زده کنند.

برخی از ESFP های معروف چه کسانی هستند؟

ESFP های مشهور شامل مریلین مونرو، الیزابت تیلور، جودی گارلند، مجیک جانسون، الویس پریسلی، رونالد ریگان، پل مک کارتی، باب هوپ و گلدی هون می باشند.

نوع شخصیت ESFP چقدر رایج است؟

ESFP سومین نوع رایج در بین زنان و هفتمین نوع رایج در میان مردان است. ESFP ها:

 • 9٪ از کل جمعیت
 • 10٪ از زنان
 • 7٪ از مردان

را تشکیل می دهند.

ESFP ها چه کارهایی را دوست دارند انجام دهند؟

سرگرمی های محبوب ESFP عبارتند از: انجام کارهای اجتماعی، ورزش های تیمی، پروژه های توسعه خانه، آشپزی، سرگرمی، بازی و رقص. ESFP ها عاشق احزاب بزرگ و تجمعات هستند و سریع به هر گروه یا فعالیت هایی که به نظر  سرگرم کننده می رسند، می پیوندند.

کارشناسان می گویند:

اجرا کنندگان چه در کار، چه با دوستان و یا خانواده هایشان، از خود گرما و خوشی و شور و شوق منتشر می کنند، آنها می توانند روحیه دیگران را با انتقال شوخ طبعی و طنز، بالا ببرند .

– دیوید کییرزی، لطفا مرا درک کنید II

حقایق مربوط به ESFP ها

 • در مورد ویژگی های شخصیتی، به عنوان تغییر پذیر، پر انرژی، قوی، مبتکر و زیرک شناخته می شوند.
 • از تکنیک های مقابله ای عاطفی بیش از منابع معنوی یا فیزیکی استفاده می کنند.
 • علاقه به یادگیری تجربی دارند.
 • بیشتر از نوع های دیگر در کالج می مانند.
 • بیشتر از نوع های دیگر، در روز بیش از 3 ساعت تلویزیون نگاه می کنند.
 • دومین رتبه در رضایت زناشویی را دارند.
 • در میان نوع هایی هستند که کمترین درآمد را دارند.
 • در کار، از همکاری با همکاران خود راضی هستند، اما از امنیت شغلی، استرس، حقوق و دستمزد ناراضی هستند.
 • بیشتر در شغل های مربوط به مراقبت بهداشتی، تدریس، مربیگری، و مراقبت از فرزندان دیده می شوند.
[vc_text_separator title=”چطور یک ESFP موفق باشیم؟” color=”peacoc” border_width=”3″]

میخوای یه ESFP موفق باشی؟

 

 

فهرست