نمیدونی تیپ شخصیتیت چیه؟
روی دکمه زیر کلیک کن و تست بده


ISTP چیست؟

ISTP مخففی است که برای توصیف یکی از شانزده نوع شخصیتی ایجاد شده توسط کاترین بریگز و ایزابل مایرز استفاده می شود. آن مخفف درونگرا، حسی، متفکر و ملاحظه کننده می باشد. ISTP، شخصی را نشان می دهد که از تنهایی لذت می برد (درونگرا)، کسی که بر واقعیت ها و جزئیات تمرکز می کند و نه ایده ها و مفاهیم (حسی)، کسی که براساس ارزش ها و احساسات تصمیم گیری می کند(احساسی) و کسانی که ترجیح می دهند که به جای خود جوش بودن و انعطاف پذیر بودن، برایشان برنامه ریزی شود و سازماندهی شوند (ملاحظه کننده). ISTP ها به دلیل قابلیت مکانیکی ذاتی شان، بعضی اوقات به عنوان شخصیت صنعت گر شناخته می شوند.

ISTP ها چه ویژگی هایی دارند؟

ISTP ها، صنعت گران هوشیاری هستند که عاشق مکانیک هستند و علاقه به عیب یابی دارند. آنها با یک منطق انعطاف پذیر به محیط خود نزدیک می شوند و به دنبال راه حل های عملی برای مشکلات موجود می گردند. آنها مستقل و قابل انطباق هستند و معمولا با جهان در اطراف آنها به شیوه ای مستقیم، تعامل دارند.

ISTP ها به جزئیات و پاسخگویی به خواسته های جهان اطرافشان توجه دارند.

با توجه به حساسیت آنها نسبت به محیط، در شرایط اضطراری به خوبی عمل می کنند. ISTP ها محتاط هستند اما گوشه گیر نیستند. ISTP ها از انجام کارها لذت می برند.

ارزش های اصلی یک ISTP چیست؟

ISTP ها درباره مکانیسم دنیای اطرافشان کنجکاو هستند و معمولا توانایی منحصر به فردی برای دستکاری ابزارها در محیط خود دارند. آنها دوست دارند که چگونگی انجام کارها را بدانند و اغلب بر استفاده و کاربرد ماشین آلات، ابزار و تجهیزات تسلط دارند. آنها به دنبال مهارت هستند، اما مهارت های عملی: آنها دوست دارند که دانش فنی خود را برای استفاده به کار بگیرند و به سرعت از نظریه و تئوری خسته می شوند.

ISTP ها تمایل دارند خاص باشند و منطق چیزهای مکانیکی را به پیچیدگی احساسات انسانی ترجیح می دهند. ISTP های مستقل و  محتاط، به فضای شخصی خود اهمیت می دهند و دوست دارند که آزاد باشند و خودشان، خودشان را هدایت کنند. ISTP ها در مورد روابط، انتخابی یا گزینشی، برخورد می کنند و دوست دارند با کسانی در ارتباط باشند که به آنها زمان آزاد زیادی برای انجام کارها می دهند.

چگونه می توانم یک ISTP را شناسایی کنم؟

ISTP ها به طور معمول محتاط و یا حتی گوشه گیر هستند. قدرت تحمل بالایی دارند و دیگران را قضاوت نمی کنند و ISTP ها جزئیات و حقایق محیط اطراف خود را درک می کنند، داده های حسی را مشاهده می کنند و چگونگی انجام کارها را رصد می کنند.

آنها اغلب آنچه باید انجام دهند را انجام می دهند و به نیازهای لحظه ای، به صورت ساده و عادی پاسخ می دهند. آنها عمل را به گفتگو ترجیح می دهند و معمولا در مورد زندگی شخصی شان صحبت نمی کنند.

ISTP ها، معمولا به ندرت با آغوش باز از افراد جدید استقبال می کنند اما ممکن است برای انجام یک کار یا حل یک مشکل، با دیگران ارتباط برقرار کنند.

ISTP ها معمولا از دستانشان به خوبی استفاده می کنند و اغلب مکانیک های خوبی هستند. آنها به طور معمول جذب سرگرمی هایی مانند چوب و صنایع دستی می شوند و ممکن است دست به تعمیر دوچرخه، کامپیوتر، اتومبیل یا لوازم خانگی بزنند. آنها اغلب درک بصری از ماشین ها دارند و از توانایی قابل توجهی برای حل همه چیز برخوردارند. ISTP ها برای ریسک و عمل ارزش قائل می شوند و اغلب از فعالیت های تفریحی هیجان انگیز مانند ورزش های پر هیجان، موتورسیکلت یا سلاح لذت می برند.

برخی از ISTP های معروف چه کسانی هستند؟

ISTP های مشهور شامل لنس آرمسترانگ، بروس لی، مایلز دیویس، تیگرر وودز، چاک یگر، کاترین هپبورن، کلینت ایستوود و آملیا ارهارت است.

نوع شخصیت ISTP چقدر رایج است؟

نوع شخصیت ISTP در مردان بیشتر از زنان رایج است. در میان مردان، این سومین نوع رایج در جمعیت است. در میان زنان، این چهارمین نوع نادر است. ISTP ها:

 • 5٪ از کل جمعیت
 • 9٪ از مردان
 • 2٪ از زنان

را تشکیل می دهند.

ISTP ها چه کارهایی دوست دارند انجام دهند؟

سرگرمی های محبوب برای ISTP ها شامل سحر و جادو و کمدی، تیراندازی با کمان، سلاح، شکار، غواصی، صخره نوردی، هوانوردی، چتر بازی، موتور سیکلت و دیگر ورزش های هیجان انگیز است. آنها اغلب به فعالیت های خطرناک و هیجان انگیز علاقه دارند و به سمت کسانی کشیده می شوند که به آنها امکان کار با چیزی مکانیکی را بدهد.

کارشناسان می گویند:

ISTP ها علاقه مند به علم عملی و کاربردی، به خصوص در زمینه مکانیک هستند.

– ایزابل بریگز میرز، هدایای مختلف

حقایق مربوط به ISTP ها

 • در مورد ویژگی های شخصیتی، به عنوان منتقد، مستقل، محتاط و کاردان شناخته می شوند.
 • معمولا در جمع ورزشکاران مرد بورسیه کالج دیده می شوند.
 • بیشتر از نوع های دیگر از مشکلات قلبی رنج می برند.
 • در میان نوع های شخصیتی، رتبه پایینی در استفاده از منابع اجتماعی دارند.
 • یکی از چهار نوع شخصیتی هستند که کمترین رضایت از زندگی زناشویی یا روابط صمیمانه را دارند.
 • با احتمال بسیار کمی، کالج را به پایان می رسانند.
 • ارزش های شخصی شامل استقلال در کار، پایداری، امنیت، استقلال و پیشرفت می باشند.
 • به طور معمول در تجارت، زمینه های فنی، کشاورزی، اجرای قانون و مشاغل نظامی یافت می شوند.
[vc_text_separator title=”پکیج چطور یک ISTP موفق باشیم؟” color=”peacoc” border_width=”3″]

میخوای یه ISTP موفق باشی؟

 

 

فهرست