مقالهموفقیتموفقیت در روابطوبلاگ

نحوه شناخت افراد از روی رفتار و حرف زدنشان

اشتراک گذاری این مطالب در:

در این بخش از سایت موفقیت خود ساخته می خواهیم درباره شناخت افراد از روی رفتار سخن بگوییم. حتما شما هم می دانید رفتار و شخصیت از یکدیگر متفاوت هستند. شخصیت بعدی از وجود ماست که به راحتی قابل تغییر نیست و بیانگر چیستی و کیستی ماست. رفتار نمود بیرونی شخصیت است و در واقع کارها و حرکاتی است که انجام می دهیم. تمام حرکات و رفتار ما متاثر از شخصیت ماست. شخصیت دژ مستحکمی از باورها، ذهنیات و ارزش های هر فرد در زندگی اش می باشد. با ما همراه باشید تا نکاتی ارزنده درباره شخصیت شناسی افراد از روی رفتار و گفتارشان را یاد بگیرید.

بیشتر بخوانید: آیا شناخت آدمهای اطراف ممکنه؟ چه راهی براش هست؟

اهمیت شخصیت شناسی

چرا ما تصمیم گرفتیم به موضوع شناخت افراد از روی رفتار بپردازیم. پاسخ این سوال به اهمیت شناخت شخصیت افراد باز می گردد. ما اگر تیپ شخصیت دیگران و حتی خودمان را بشناسیم بهتر می توانیم با دیگران کنار بیاییم و ارتباطات مفیدتر و بدور از تنش و بحران را تجربه کنیم. همانطور که گفته شد شخصیت الگویی از باورها و ارزش های ماست که به رفتارمان سمت و سو می دهد. ما با شناخت این بعد از وجود اطرافیانمان نه تنها می توانیم ارتباطات سازنده تری با آنها داشته باشیم، حتمی می توانیم با شناخت نقاط قوت و ضعف آنها و کمک در بهبودشان، در آینده ی آنها مؤثر باشیم. حتی در برخورد با غزیبه ها اگر توانایی شناخت افراد از روی حرف زدن را داشته باشیم می دانیم چگونه با آنها برخورد کنیم و مانع شکستن حریم ها شویم.

بیشتر بخوانید: اثرات منفی نداشتن عزت نفس در زندگی

آیا می توان از روی رفتار به شخصیت افراد پی برد

یک رفتار در صورتی بیانگر شخصیت ماست که به صورت الگویی پایدار و تکرار شونده در ما دیده شود. اینکه ما گاهی اوقات و در مواقع لازم عصبانی شویم، بیانگر وجود عصبانیت به عنوان یکی از ویژگی های شخصیتی ما نیست. اما اگر ما به حق و ناحق عصبانی شویم و همواره با داد زدن کارهایمان را به پیش ببریم، در این صورت عصبی بودن یکی از ویژگی های شخصیتی ماست. قابل پیش بینی بودن از دیگر مؤلفه هایی که است در شناخت افراد از روی رفتار باید به آن توجه کرد. رفتاری جز شخصیت ماست که علاوه بر تکرار پذیری، قابل پیش بینی نیز باشد.

نمونه ایی از رفتارها که با آنها می توان به شخصیت افراد پی برد

از بسیاری از رفتارها و سخنان می توانید به عنوان تست شناخت شخصیت دیگران استفاده کنید. در ادامه ی این بخش ما برخی از این رفتارها را با ذکر جزئیات برای شما بیان کرده ایم.

سلام و احوال پرسی

می توان از روی نحوه ی سلام و احوال پرسی فرد به برخی از ویژگی های شخصیتی او پی برد. اینکه طرف مقابل شما فردی خون گرم است یا خیر، چه میزان به اطرافیانش اهمیت می دهد را از روی اولین برخورد می توان فهمید. حتی میزان اعتماد به نفس فرد را می توان از تن صدای او هنگام گفتن کلمه سلام سنجید.

بیشتر بخوانید: تکنیک های رمزگشایی زبان بدن و چهره شناسی

ت افراد از روی حرف زدن

 اهمیت دادن به زمان

وقت شناسی می تواند بهترین تست شناخت شخصیت دیگران باشد. اینکه یک فرد سر وقت در محل قرار حاضر می شود بیانگر میزان اهمیتی است که برای دیگران و برای خود قائل است. به علاوه در قرار ملاقات ها می توان به جایگاه نظم و برنامه ریزی در زندگی فرد پی برد. فردی که وقت شناس است با نگاهی ارزشمندانه به زندگی می نگرد و نمی خواهد یک لحظه از آن را تلف کند. این فرد فردی حسابگر و دقیق نیز می باشد.

بیشتر بخوانید : نحوه بالا بردن روابط اجتماعی با 8 راه حل

دست خط

دست خط ما می تواند نمود بیرونی شخصیت ما باشد. میزان وجود نظم و ترتیب زندگی ما به خوبی از روی دست خطمان پیداست. اینکه کلمات را با عجله پشت سر هم ردیف کنیم صورت ناخوشایندی دارد و بیانگر پایین بودن دقت ما در زندگی است. مخصوصا هنگامی که یک فرم همکاری را پر می کنید به این مسأله دقت کنید. دست خط شما می تواند کارفرما را از استخدام شما بازدارد.

نحوه ی سخن گفتن

شاید فکر کنید شناخت افراد از روی حرف زدن چندان ممکن نباشد. اگرچه به آسانی نمی توان از روی تن صدا و کلماتی که افراد به کار می برند، به کنه شخصیت آنها پی برد؛ اما این مسأله در صورت تکرار می تواند شناخت خوبی از دیگران به ما بدهد. میزان ادب و احترام در کلام بسیار مهم است و حتی تاثیر به سزایی در وجه اجتماعی و جایگاه فرد نزد دیگران دارد. رسا صحبت کردن یا زیر لب نجوا کردن بیانگر دو تیپ شخصیت متفاوت هستند.

طرز برخورد با کودکان

وقتی تازه با فردی آشنا شده اید و به خوبی او را نمی شناسید به شما پیشنهاد می کنم به برخوردش با کوچکترها دقت کنید. فردی که با احترام کامل با کودکان برخورد می کند یک نجیب زاده به تمام معناست و الفبای شخصیت او به درستی کنار هم قرار گرفته است. مهربانی با کوچکتر ها به خوبی بیانگر جایگاه احساسات و عواطف در شخصیت فرد می باشد و شاید هیچ چیزی به این میزان باعث شناخت در اولین برخورد نمی شود.

لباس ها

لباس ها نیز می توانند تست شناخت شخصیت دیگران باشند. رنگ ها و طرح هایی که فرد انتخاب می کند به ظرافت وجوهی از شخصیت او را بیان می کنند. درونگرایی و برونگرایی، اعتماد به نفس، نظم و دقت از ویژگی های شخصیتی هستند که می توان از روی لباس های فرد به آنها پی برد.

تست شناخت شخصیت دیگران

برای تسلط بیشتر شما بر روی مبحث شخصیت شناسی، خودساخته شما را به حضور در دوره «شخصیت شناسی mbti» دعوت می‎کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، روی عکس زیر کلیک کنید:

شخصیت شناسی mbti

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست