مقالهموفقیتموفقیت در کسب و کاروبلاگ

چگونه در مقابل مشکلات قوی باشیم | توصیه های کاربردی و مفید

اشتراک گذاری این مطالب در:

چگونه در مقابل مشکلات قوی باشیم ؟ این سوالیست که برای همه ما در زمان مواجهه با مشکلات وجود دارد. قوی بودن در برابر مشکلات کاری نیست که همه از عهده آن بربیایند. خیلی ها زود در برابر همه چیز تسلیم می شوند. برخی ها از کاه کوه میسازند و در حالی که مشکلاتشان حاد نیست، از آن یک مشکل حل نشدنی یاد می کنند. با همه اینها چگونه شخصیت قوی داشته باشیم و در برابر مشکلات قد خم نکنیم؟ مطمئناً برای هر کاری راهی و برای هر خصوصیت منفی درمانی وجود دارد. ما قصد داریم در ادامه Selfmade به روش هایی برای افزایش مقاومت در برابر مشکلات بپردازیم.

چگونه در مقابل مشکلات قوی باشیم

برای قوی بودن در برابر مشکلات توصیه های زیر از نظر ما کاربردی هستند.

گذشته را رها کنید

وقتی اتفاق وحشتناکی رخ می دهد، یعنی در گذشته رخ داده است. اینکه عواقب آن تاکنون باقی مانده و ذهن شما را درگیر خود کرده است، به معنای اینست که شما ضعیف عمل کرده اید. شما اکنون برای اتفاقاتی ناراحت هستید که در گذشته رخ داده اند ولی همچنان ناراحتی آن را با خود حمل می کنید.

شما اکنون همان فردی نیستید که اتفاقات تلخی برایتان افتاده است. هر چقدر هم این اتفاقات دردناک باشد، تاریخ آنها به سر آمده است. اکنون شما در زمان حال زندگی می کنید. از سوی دیگر آینده شما تا حد زیادی به تفکرات امروزتان بستگی دارد.

اگر همین حالا ناراحت و افسرده بخاطر اتفاقات گذشته هستید، آینده خوبی در انتظارتان نخواهد بود. اگر می خواهید فردا برایتان مثل امروز نشود، باید داستان دیروز را فراموش کنید.

بیشتر بخوانید: اعتماد به نفس خود را سه برابر کنید!

به داشته هایتان فکر کنید

« چگونه شخصیت قوی داشته باشیم »؟ این سوالی است که اغلب افراد می پرسند. اما کمتر کسی جواب آن را می گیرد. برای مقاومت در برابر مشکلات لازم است کمی به داشته‌هایتان فکر کنید. اگر نیمه خالی لیوان را می بینید، نمی توانید مشکلات را فراموش کنید. در عین حال از کوچکترین سختی، بزرگترین مشکلات را برای خود می سازید. به عبارت دیگر از کاه، کوه می سازید. چون قادر به دیدن داشته های خود نیستید.

مثبت اندیشی به معنای خیالپردازی نیست. وقتی که  حوادث تلخ گذشته اتفاق افتاده اند، آیا می توانید زمان را به عقب برگردانید و همه چیز را تغییر دهید. شما فقط می توانید از گذشته درس عبرت بگیرید. در عین حال موظفید دیدگاه خود را به زندگی تغییر دهید. شاد باشید و با حس خوب زندگی کنید.

بیشتر بخوانید: سوءتفاهم چطور روابط اجتماعی را تخریب می کند و راه های رفع آن چیست؟

برای قوی بودن در برابر مشکلات توصیه های زیر از نظر ما کاربردی هستند.

فقط برای مدت کوتاه عصبانی شوید

وقتی در کاری شکست می خورید (کنکور رتبه پایین آوردید، در مصاحبه شغلی رد شدید، در آزمون استخدامی قبول نشدید و …) به معنای تمام شدن زندگی نیست. شما حق دارید برای شکست های زندگی ناراحت باشید. اما حق ندارید کل زندگی خود را قربانی یک شکست کنید.

انسان های زیادی بوده اند که در طی زندگی مدام طعم تلخ شکست را مزه کرده اند، اما هیچگاه قد خم نکردند. زیرا می دانستند زندگی یک روی خوش دیگر هم دارد و آن فرصت هایی است که در اختیار همه می گذارد.

برای قوی بودن در برابر مشکلات باید به دنبال فرصت های جدیدی باشید. غصه خوردن و منزوی شدن باعث از دست رفتن فرصت ها می شود. اما وقتی مجددا از جای خود بلند می شوید، قادرید فرصت های جدید را به چنگ آورید.

بیشتر بخوانید: تست روانشناسی MBTI چیست و چه کاربردی دارد؟

منتظر کمک دیگران نباشید

اگر برای مقاومت در برابر مشکلات منتظر کمک دیگران هستید، شخصیت وابسته ای دارید. همین عامل ممکن است باعث شکست شما شده باشد. برای حل مشکلات اول باید به خودتان تکیه کنید. چه کسی بیشتر از همه شما را می شناسد؟ مطمئنا هیچ کس به اندازه خودتان نسبت به شما مهربان و رئوف نیست. در عین حال شما شناخت بیشتری نسبت به خود دارید. پس بهتر می توانید برای حل مشکلات تصمیم بگیرید و وقت صرف کنید.

احساسات نسبی و تغییرپذیرند

خشم، عصبانیت، خوشحالی، شعف و شادی همه از احساسات ما ناشی می شود. احساسات هم یک المان قابل تغییر است. درست مثل احساسی که نسبت به برخی از غذاها و خوراکی ها دارید. شاید در گذشته برخی از مواد خوراکی را دوست نداشتید، اما امروز عاشق همان غذا هستید.

این مثال ساده برای همه ما پیش آمده است. احساسات نسبت به مشکلات هم همینطور است. شاید اکنون بسیار ناراحت و غمگین باشید، اما مطمئناً وضعیت به همین منوال باقی نمی ماند.

برای قوی بودن در برابر مشکلات باید به نسبی بودن احساسات ایمان بیاورید. اگر امروز حالتان خوش نیست فکر نکنید دنبال به آخر رسیده و هیچ گاه زندگی روی خوشش را به شما نشان نمی دهد.

بیشتر بخوانید: با انجام این 5 قدم آماده یک مصاحبه کاری موفق بشین

« چگونه شخصیت قوی داشته باشیم »؟ این سوالی است که اغلب افراد می پرسند.

مقاومت در برابر مشکلات برای موفقیت لازم است

شکست، ناکامی، مشکلات و موانع همگی نکاتی برای یادگیری دارند. اگر زندگی همیشه بر وفق مراد پیش برود، آیا تکراری نمی شود؟ اگر سرمای استخوان سوز زمستان نباشد، حال و هوای اردیبهشت ماه لذتبخش می شود؟ وقتی حسابی گرسنه هستید غذا خوردن برایتان لذتبخش تر است با وقتی سیر هستید و دوباره می خواهید چیزی را بخورید؟ مطمئناً در شرایط متضاد است که می توانید دو حالت را به خوبی احساس کنید. تا مشکلات و سختی ها نباشند، از آرامش و آسایش لذتی نمی برید. برای قوی بودن در برابر مشکلات پذیرفتن این نکته کمک زیادی به شما می کند.

بیشتر بخوانید: 5 رازی که رابطه شما با عشقتان را قوی تر می کند

اگر برای مقابله با مشکلات به اندازه کافی قوی نیستید، خودساخته پیشنهاد میدهد در دور صوتی «موفقیت به روش استیو جابز» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

موفقیت در کار

برچسب‌ها: , , , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست