صفحه اصلی آرشیو مطالب روانشناسی تیپ های شخصیتی نسبت به دستورالعمل ها

روانشناسی تیپ های شخصیتی نسبت به دستورالعمل ها

1 خواندن ثانیه
۰
1
1,011
روانشناسی تیپ های شخصیتی نسبت به دستورالعمل ها

همه ما در زندگی گاهی دستورالعمل هایی داریم تا بتوانیم کاری را مرحله به مرحله پیش ببریم. برای مثال ساخت یک اسباب بازی، یک مبلمان ساده و یا حتی راه اندازی وسایل خانه به کتابچه های راهنما نیاز دارند تا بتوان مرحله به مرحله پیش رفت. در این دستورالعمل به شما گفته می شود که کدام قطعه را وارد کنید؟ باطری ها گنجانده نشده است؟ و …

اگه نمی دونی تیپ شخصیتی ات چیه، تست روانشناسی MBTI را انجام بده.

انواع تیپ های شخصیتی نظرات مختلفی در مورد مراحل دفترچه دستورالعمل های صریح دارند. انتظارات آنها از دستورالعمل هایی که دریافت می کنند، متفاوت است. ما یک جامعه آماری در نظر گرفتیم که سوالاتی را از آنها بپرسیم. سوال اصلی ما در این پژوهش «آیا شما دستوالعمل های صریح و روشن را به موارد مبهم و پیچیده ترجیح می دهید؟»  اکثریت قاطع (۷۶٪) با این طوال به طور کلی موافق بودند که این نشان می دهد وقتی به ما دستورالعمل داده می شود، پیگیری و دنبال کردن مراحل آن آسان است. اما نتایج نشان می دهد که برخی از انواع شخصیت انتظارات بیشتری نسبت به دیگران دارند که دستورالعمل ها به شکل واضح تری بیان شوند.

تیپ شخصیتی و دستورالعمل های صریح

اما کدام نوع تیپ شخصیتی خواهان دستورالعمل های صریح است؟ اجازه دهید جزئیات این پژوهش را به شکل دقیق تری در ادامه بررسی کنیم.

نقش ها

روانشناسی تیپ های شخصیتی نسبت به دستورالعمل ها

تحلیلگران (۸۰٪ و ۷۷٪ موافق)

تحلیلگران نتایج این پژوهش را بالا بردند. این نوع شخصیت ها ترجیح دهند کارهای مختلفی انجام دهند و رویکردهای مختلفی برای تکمیل کارهای خود داشته باشند، زمانی که به دنبال دستورالعمل های صریح می آیند، تمایل بیشتری به کارایی دارند. قضاوت این دسته از افراد ریشه ای است و به نوع قضاوت آنها باز می گردد. قضاوت آنها از روش های صحیح و منظم پیروی می کند. آنها به سخنرانی ها و کتاب خواندن علاقه زیادی نشان می دهند. به این ترتیب دستورالعمل از نظر این گروه روشی برای جلوگیری از اتلاف وقت است که بتوان با پیروی از راه حل ها یک مسیر را براحتی طی کرد.

نزدیک به ۸۰ درصد از گروه تحلیل گران معتقدند که دستورالعمل ها باید به طور کامل صریح و مبرهن باشند. آنها رویکرد منطقی به موضوعات و پدیده ها دارند. دستورالعمل های متقارن (بخصوص اگر بین مراحل شکاف وجود داشته باشد) باعث تحریک و تکاپوی تحلیلگر می شود. از سوی دیگر، جهت های یکسان در مراحل دستورالعمل اطلاعات بیشتری را به تحلیلگر ارائه می دهد که نتایج آن هم دقیق تر می شود.

از بین همه انواع شخصیت هایی که در پژوهش ما شرکت داشتند، معماران حدود ۸۷ درصد با بیانیه ما موافقت کردند که نسبت به سایر گروه ها بیشتر بود. معماران متفکر استراتژیک فکر می کند و برای هر چیزی یک طرح دارند. هنگامی که مجبور به دنبال دستورالعمل ها هستند، انتظار دارند که این دستورالعمل به اندازه ای دقیق، منطقی و قاطع باشد که آنها بتوانند خود را توسعه دهند.

معماران متفکر و منطقی به واقع گرایی نزدیک ترند و تمایل دارند از روش های اثبات شده و قوانین پیروی کنند. این گروه دستورالعمل های نامشخص را تحمل نمی کنند. انها کاری را که بر عهده می گیرند سعی می کنند نسبت به آن متعد رفتار کنند. اگر کسی آنها را تنبل و بی دقت بنامند بشدت واکنش نشان می دهند. به همین دلیل به دنبال دستورالعمل های صریح و کامل هستند تا نتیجه کارشان دقیق باشد.

روانشناسی تیپ های شخصیتی نسبت به دستورالعمل ها

دیپلمات ها و کاوشگران (۷۴٪ و ۷۱٪)

دیپلمات ها و اکتشاف ها در مورد نیازشان به دستورالعمل های صریح کمی حساس هستند. دیپلمات ها به دلیل ویژگی شخصیتی خود، به کار تیمی و همکاری اعتقاد دارند. در حالی که اغلب دستورالعمل هایی را که آسان است، دنبال می کنند. این گروه گاهی احساس می کنند وقتی با چیزی آشنا می شوند، می توانند براحتی با دیگران کار کنند و آنها را بفهمند و کارها به نحو احسن انجام شود.

محققان گروه دیگری بودند که در این پژوهش با ما همکاری داشتند. آنها نگرش مبهمی به زندگی دارند. سعی می کند به صورت مستقل عمل کنند و با راه حل های سریع و کارامد مسائل را به صورت گام به گام حل کنند. زبان خیره کننده و نمودارهای غیرقابل خواندن و پیچیده از جمله ویژگی های محققان است.

کارآفرینان (ESTP) در حدود ۶۵ درصد با بیانه ما موافقت کردند. به رغم ویژگی ذهنی که این گروه دارند، کمترین احتمال را برای دستوالعمل های صریح ارائه دادند. کارآفرینان از آن دسته افرادی هستند که همیشه راه جدید خلق می کنند و دنباله افکار خودشان را می گیرند. آنها تابع قوانین و برنامه ریزی های دقیق نیستند. به دلیل روحیه ریسک پذیری سعی می کنند ابتدا عمل کنند و سپس اشتباهاتشان را برطرف کنند. به همین دلیل به دستورالعمل ها پایبند نیستند و نسبت به دیگر گروه ها کمتر از دستورالعمل پیروی می کنند و دنبال دستورالعمل های صریح و روشن نیستند.

روانشناسی تیپ های شخصیتی نسبت به دستورالعمل ها

استراتژی ها

بهبود پایداری (موافقت ۸۱٪)

در این پژوهش جنبه های شخصیتی از جمله ویژگی های ذهنی و هویت جامعه آماری مورد توجه قرار گرفت. در حالی که افراد درونگرا بیشتر از برونگراها دستورالعمل های صریح را ترجیح می دهند. نسبت موافقت آن به بیانیه ما به ترتیب ۷۹% و ۷۲% بود. آشفتگی در افراد درونگرا ۱۰ درصد بیشتر از برونگراست که می توان نسبت آن را ۸۰% در مقابل ۷۰% ارزیابی کرد.

یکی دیگر از نتایج این پژوهش این بود که شخصیت هایی که به دنبال کمال هستند (صفت کمالگرایی)، اشتیاق بیشتری برای دریافت یک مسیر جامع و مشخص دارند. آنها به اشتباهات خود حساسیت بیشتری نشان می دهند. به همین دلیل سعی می کنند با پیروی از دستورالعمل های صریح و دقیق از اشتباهات تا حد زیادی دوری کنند و کارها به شکل درست تری انجام شوند. آنها کمک گرفتن از دیگران را نادرست می دانند. حتی در افراد درونگرا این خصیصه تا حد زیادی آزاردهنده هم می شوند.

مشارکت اجتماعی و فردگرا بودن (۷۷٪ و ۷۵٪)

پاسخ های شخصیت های اجتماعی و شخصیت های فردی متعهد به بیانیه ما اندکی افراطی بود که نشانه ای از تفاوت در ویژگی های ذهنی و هویتی آنهاست. در شخصیت های آشفته، اغلب نسبت به امور اجتماعی احساسات اجتناب ناپذیر بی عدالتی و ترددید وجود دارد و به همین علت آنها نمی توانند مسیرها را بدرستی تشخیص دهند. البته افراد برونگرا در اینگونه موارد احساس راحتی بیشتری دارند و سعی می کنند از دیگران درخواست کمک داشته باشند.

افراد متفکر و متعهد می توانند براحتی کارهایشان را خودشان بر عهده بگیرند و بنابراین از نظر آنها دستورالعمل هایی ناقص که مانع از استقلال فکری و رفتاری است، ناامید کننده هستند. اما ویژگی انگیزشی در رفتار آنها باعث می شود تا اعتماد به نفس خود را برای یادگیری مهارت های جدید به کارگیرند. در صورتی که کارها به نحو احسن انجام نشود، احساساتشان به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد و گاهی چار شکست می شوند.

تسلط افراد (۶۸٪)

ترکیبی از ویژگی های شخصیتی انعطاف ناپذیر و غرور می تواند دستورالعمل ها را تا حد زیادی تغییر دهد. افراد اگر به کاری که آنجام میدهند مسلط باشند، و یا در شرایطی قرار بگیرند که بتوانند از دیگران کمک دریافت کنند، دستورالعمل های صریح برای آنها ضرورتی ندارد. در عین حال این افراد می توانند با تکیه بر مهارت ارتباطی قوی با یک تیم همکاری کنند.

نتیجه گیری پژوهش

در حالی که اکثر مخاطبان ما دستورالعمل های صریح را به موارد مبهم ترجیح می دهند، برخی از آنها در مورد نیاز به دقت و کارایی در کار خود مقاومت بیشتری دارند. کسانی که دارای ساختار و اطمینان هستند و از تماس اجتماعی خجالت می کشند، تکیه بیشتری به خودشان می کنند. به همین دلیل به دنبال راهی برای رسیدن به موفقیت هستند.

تحلیلگران و محققان با تفسیر دستورالعمل و تکیه بر نوآوری یا مهارت های ارتباطی خود برای پر کردن شکاف ها اهمیت بیشتری می دهند. در واقع، دستورالعمل های صریح بیش از حد دقیق ممکن است باعث شود افراد به قابلیت های خود دچار شک و تردید شوند. آیا شما به دنبال دستورالعمل های روشن و صریح هستید یا ترجیح می دهید هنگام پرواز با مسیرهای ناشناخته هم مواجه شوید؟

وقتش رسیده 🙂
اگر شما هم می خواهید در تیپ شخصیتی خود یک فرد موفق باشید از این لینک پکیج ویژه تیپ شخصیتی خود را تهیه کنید.

بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری توسط خودساخته
بارگذاری در آرشیو مطالب

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی

چگونه مشکلات و مسائل ارتباط عاطفی خود را حل کنیم؟

روابط عاطفی از پیچیده ترین روابط انسانی هستند. خیلی از ما علیرغم عشق و علاقه ای که نسبت به…