مقالهوبلاگ

8 راه ساختن روابط موفق را از جیم ران بیاموزید

اشتراک گذاری این مطالب در:

از عبارت “هنر ارتباط برقرار کردن” خوشم میاد.چون ارتباط برقرار کردن هنر است. وقتی داریم سعی میکنیم پیام خودمون رو به دیگران برسونیم ، به سختی این میمونه که بخوایم با یک بوم بزرگ نقاشی خالی شروع کنیم و به کشیدن یک تصویر بپردازیم ، هر تصویری که دلمون بخواد.
حالا،خیلی از مردم فکر میکنند وقتی دارن نقاشی میشکند،فقط تعداد کمی قلم نی در اختیار دارند.اما  هنرمند های ماهر میدونند که ابزار های زیادی موجود هست تا شاهکارشون رو درست کنند و از هرکدوم از ابزارات بیشترین استفاده رو میکنند.
این موضوع دقیقا برای ارتباط برقرار کردن ها صدق میکنه.ابزار های زیادی برای ارتباط برقرار کردن موجوده؛ فقط شما باید ازشون مطلع باشید و هدفمندانه ازشون استفاده کنید. هرچی در استفاده کردن از این ابزار ها بهتر بشید،بهتر ارتباط برقرار خواهید کرد.

دو دسته بندی اولیه ای که این ابزار ها بهش تقسیم میشن کلامی وغیر کلامی از جمله زبان بدن هستند. بیاین نگاهی بندازیم به راه های مختلفی که میتونید برای بهتر کردن توانایی ارتباط برقرار کردتون استفاده کنید.

[restrict paid=”true”]

ارتباط کلامی

1.حرف های شما

گفته شده که مردم شمارو به وسیله ی کلماتی که استفاده میکنید قضاوت میکنند و این حقیقت داره.کلماتتون رو هوشمندانه انتخاب کنید.کلمات قدرت دارند.کلمات ملیت دارند و همچنین قدرت تخریب دارند،وقتی صحبت میکنید با دقت از کلمات استفاده کنید

یک سری مطالب هست که موقع حرف زدن باید بهشون توجه کنید:

از به کار بردن کلماتی که باعث میشوند شخص تصور سطح پایینی از شخصیت شما داشته باشد ، پرهیز کنید،اصطلاح و کلمه ی قطعا از این دسته کالمات هستند.
از کلماتی استفاده کنید که ارزش های مثبتی رو انتقال میدن
از کلمات مثبت،قدرتمند و قابل فهم استفاده کنید
از کلمات پر معنی که تا جای ممکنه توسط شنوده قابل فهم باشند استفاده کنید

2.کلمات شما

استفاده از کلمات گسترده شمارو مستثنی میکنه.این کار فرایند ارتباط برقرار کردن رو بالا میبره و باعث ارتباط با دیگران میشخ.

کلمات شما سواد شمارو برای بقیه آشکار میکنه و ممکنه مردم شمارو قضاوت کنند،قضاوتی که میتونه فرصت های شما با اون اشخاص رو تحت تاثیر قرار بده.بهترین مردم در ارتباطات،با گروهی از انسان های تحصیل کرده از کلمات گسترده و از کلمات پایه ای با گروهی که تحصیلات کمتری دارند استفاده میکنند.

به همون اندازه که مهمه چی بگید،طرز بیانتون هم مهمه.از چه لحنی استفاده میکنید؟یکنواخت صحبت میکنید؟یا تن صداتون رو عوض میکنید؟زیادش میکنید؟این کار به طور طبیعی باعث میشه که مردم حرف های شمارو دنبال کنند.عوض کردن تن صداتون راه خیلی موثریه که مردم پیام شمارو دریافت کنند.تصور کنید اگر یک نقاش فقط از یک رنگ استفاده کنه.ما به رنگ های زیاد و تن صدای مختلف نیاز داریم

با استفاده از کلمات،به سرعت حرف زدنتون هم توجه کنید.گاهی وقت ها هنگام حرف زدن نیاز دارید که سریع حرف بزنید و گاهی شمرده شده.سرعت شما چیز های مشخصی رو بیان میکنه.سرعت بالا این مفهوم رو میرسونه که شما راجع به چیزی هیجان زده اید و سرعت پایین تفکر یا اینکه میخواین بقیه نکته ی شمارو متوجه شن رو میرسونه

انتخاب کردنه لحنتون مثل انتخاب کردنه درجه ی صداتون یک روش کارامد است.اشخاص ارتباط برقرار کننده ی ماهر توجه حضار رو با نوسان صداشون از بلند به زمزمه جلب میکنند.حضار حتی نمیدونند که گوینده داره به سمت ترن هوایی ارتباطات میبرشون.درس هایی وجود داره که باید یاد گرفته بشن.حتی در مکالمه ی یک به یک میتونیم درجه ی صدامون رو تغییر بدیم و ارتباطاتمون رو موثر تر کنیم

3. احساس

احساسات هنگام ارتباط برقرار کردن ضروریه.کلید اصلی اینه که بدون احساسی شدن از خودتون احساسات نشون بدید.احساسات در ارتباطات میتونند خیلی موثر باشند.مثلا عصبانیت نشون دادن میتونه  این پیام رو برسونه که برای چیزی جدی هستید.اینکه به خودتون اجازه بدید گریه کنید این پیام رو میرسونه که شما انسان احساسی ای هستید،در حالی که یک انسان خشن هم که موفقیت رو میخواد،عواطفی داره.اینکه بخندید این پیام رو میروسونه که شوخ طبع هم هستید و زیاد خودتون رو جدی نشون ندید.احساسات اگر کنترل شده باشند،یک قدرت ارتباطی هستند

4. طرز بیان

آیا اونقدر واضح حرف میزنید که همه بتونند متوجه حرف هاتون بشن؟طرز بیان یکی از کلید های موفقیت برای ارتباط موثر هست.ضروریه که واضح صحبت کنیم که مردم بتونند حرف مارو بفهمند.طرز بیان صریح،به ارتباطات ما قوت میده.روی واضح بیان کردن حرفاتون کار کنید.کلید موفقیت اینه که درست انجامش بدید.شفاف صحبت کنید تا حرفاتون نامفهوم نباشه،اما بیش از حد صریح بودن هم غیر طبیعی به نظر میرسه.

در تمام این اصل ها،ایده ی اصلی تنوع داشتنه.هرموقع که در ارتباط با شخصی از یک روش استفاده کنیم،قابل پیش بینی خواهیم بود و مردم دیگه بهمون گوش نخواهند کرد.به خودتون فکر کنید،ایا به حرف های شخصی که با یک سرعت،یک لحن،با کلمات حوصله سر بر و بدون هیچ احساسی حرف بزنه،گوش میکنید؟معلومه که نه.پس باید هر تلاشی کنیم تا متنوع باشیم و ارتباط برقرار کننده های کارامدی باشیم.البته اگر روی این روش کار و تمرین کنیم،میتونیم اینطور باشیم.

ارتباط غیرکلامی 

هرچیزی که بگید،طریقه ی ارتباط برقرار کردن شمارو تحت تاثیر قرار میده.و این موضوع دقیقا به اندازه ی حرف نزدنتون مهمه.بله،ارتباط غیر کلامی شما،تاثیر عمده ای روی ارتباط برقرارکردن شما داره
ایا تا به حال فکر کردید چطور ارتباط غیر کلامی برقرار کنید؟اینجا استدلال هایی وجود داره که از ارتباط غیر کلامی استفاده کنید تا چیزی که کلامی میگید رو پشتیبانی کنید

5. دست ها شما

کنار نگه داشتن دست هاتون خشک و ناراحت به نظر میرسه.در عوض از دست هاتون برای ارتباط برقرار کردن استفاده کنید.اما اونقدر با دست هاتون مانور ندید که مردم فکر کنند که حرکت بعدیه دست  شما چی خواهد بود.یکی از راه هایی که ببینید به طور غیر کلامی چیکار میکنید،اینه که سخنرانی خودتون رو ضبط کنید و ببینید با دست هاتون چیکار میکنید

6. چشم شما

چشم میتونه ابزار قدرتمندی در ارتباط باشه.میدونید قدیمی ها میگن:چشم ها پنجره ی روح شما هستند.این حقیقت داره.به این موضوع فکر کنید که یک مادر وقتی به چشمان بچه ی تازه متولد شده است زل میزنه،چی بهش میگه؟

یا یک زوج بدون یک کلام حرف زدن وقتی فقط به چشم هم نگاه میکنند،چی به هم میگن.چشم ها صحبت میکنند
تاحالا با کسی که مدام به اطراف نگاه میکنه حرف زدید؟این چه مفهومی رو میرسونه؟عدم علاقه به چیزی که باید بگید
وقتی با کسی صحبت میکنید،بهشمون نگاه کنید.با چشماتون بهشون توجه کنید.با چشماتون به حرفشون گوش کنید.بهشون این پیام رو برسونید که مهم هستند.

7. بازوی شما

بعضی مردم متوجه نمیشوند که با دست به سینه شدن هنگامی که شخص دیگری در حال صحبت کردن است ،ارتباط آنها با شخص در حال مکالمه متوقف میشود. کسانی که بر این چیزها مطالعه دارند، می گویند که دست به سینه شدن روش مطمئنی برای قطع کردن ارتباط خود با شخص دیگر است..این کار ، خاتمه ی مکالمه، ترس و مخالفت را به طرف مقابل   القا می کند بعضی ها حتی متوجه نمیشند که بازوشون چسبیده به شخص،وقتی اون شخص داره صحبت میکنه.

8. حالت سخنرانی

وقتی دارید با کسی صحبت میکنید.مخصوصا در شرایط ارائه دادن،حالت حرف زدن شما خواه نشسته باشید،سرپا یا زانو زده،میتونه تاثیر زیادی در ارتباط داشته باشه.

برای مثال،دوست خوبم زیگ زالار،خدای صحنه ها،مکررا سمت راست استیج میره و رو زانو میشینه.ارتباط غیر کلامی چیست؟او تمام حضار رو دعوت به یک لحظه ای دوستانه میکنه.حتی در یک اتاق با 1000 نفر آدم.این شیوه ی معاشرت میتونه کاری کنه که همه فکر کنند که زیگ داره با شخص اونا صحبت میکنه.
میدونم خیلی از سخنران ها بخش قابل ملاحظه ای از ارائه اشون رو نشسته انجام میدن. جان سی مکس ول ،یکی دیگه از دوستام و یکی از بهترین کارشناسان رهبری،قسمتی از سخنرانیش رو نشسته انجام میده، سبک او اموزنده و کارامد است.

(ترجمه، ویرایش و گردآوری توسط تیم خودساخته)

[/restrict]
برچسب‌ها: , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست