مقالهوبلاگ

7 گامی که برای شکل گیری عادات جدید، باید بردارید

اشتراک گذاری این مطالب در:

به گفته­ کارشناسان، 21 روز طول می­کشد تا الگوی عادتی دارای پیچیدگی متوسط شکل بگیرد. این امر، شامل عاداتی ساده مانند زود بیدار شدن از خواب، انجام تمرینات ورزشی هر صبح پیش از شروع روز، خوابیدن در ساعتی خاص و … باشد. اما شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چگونه عادتی جدید، ایجاد نمایید؟ در این نوشته به 7 گامی اشاره می کنیم که به کمک آن ها می توانید در خودتان عادات جدیدی شکل دهید. این 7 گام عبارتند از:

تصمیم گیری

به صراحت تصمیم گیری نمایید تا به این ترتیب 100 درصد زمان خود را به انجام اموری که برای آن ها تصمیم گیری نموده اید، اختصاص دهید.

عدم پذیرش استثنا

در مراحل ابتدایی ایجاد الگوی عادتی جدید، هیچ استثنایی قائل نشوید. بهانه یا توجیهی برای عدم پیروی از الگوی عادتی خود نیاورید.

به دیگران بگویید

به اطرافیان خود درمورد این که قصد دارید فراگیری رفتاری خاص را شروع کنید، اطلاع رسانی نمایید. این کار تاثیری شگفت انگیز در موفقیت ماندگاری عادت دارد.

خود را تجسم نمایید

هرچقدر که خود را بیشتر در حال انجام عادت جدید ایجاد شده تجسم نمایید، این رفتار جدید سریع تر توسط ذهن ناخود آگاه شما پذیرفته شده و تبدیل به رفتاری غیر ارادی و خودکار می­گردد.

تاکید نمودن

ویژگی های الگوی عادتی جدید را بارها و بارها برای خودتان تکرار نمایید. این تکرار به صورت قابل توجهی سرعت ایجاد و توسعه­ی عادت جدید را افزایش می­دهد.

تصمیم به تداوم

رفتار جدید را تا زمانی که به صورت غیر ارادی، خودکار و راحت انجام داده و در صورت عدم اجرای آن احساس ناراحتی کنید، تکرار نمایید.

پاداش دهی به خود

از همه مهم تر، برای تمرین و تکرار رفتار جدید، پاداشی را برای خود در نظر بگیرید. هر بار که به خود پاداش می­دهید، رفتار جدید را تکرار و تقویت می­نمایید.

از این روش ساده و اثبات شده برای توسعه­ ی عاداتی که می­خواهید به شخصیت خویش بیفزایید، استفاده نمایید. چقدر طول می­کشد تا بتوانید عادتی جدید را ایجاد نمایید؟ این دوره­ی زمانی می­تواند در محدوده­ی یک ثانیه تا چند سال تغییر نماید. سرعت توسعه­ی الگوی عادتی جدید تا حد زیادی توسط شدت احساسی که منجر به تصمیم گیری برای شروع فعالیتی به نحوی خاص می­گردد، تعیین می­شود.

بسیاری از افراد در مورد کاهش وزن و تناسب اندام فکر کرده، صحبت نموده و تصمیم گیری می­نمایند. این بحث ها ممکن است سالیان سال ادامه داشته باشند. سپس، یک روز، دکتر چنین بیان می­نماید که «اگر وزن خود را کاهش نداده و وضعیت جسمانی خود را بهبود نبخشید، در معرض خطر مرگ در سن جوانی قرار می­گیرید».

ناگهان، فکر کردن در مورد مرگ می­تواند به صورت قابل توجهی جنون آور یا وحشتناک باشد به طوری که فرد بلافاصله رژیم غذایی خود را تغییر داده، شروع به انجام تمرینات ورزشی نموده و سیگار کشیدن را ترک می­نماید و تبدیل به فردی سالم و تندرست می­گردد. روان شناسان این امر را تحت عنوان «تجربه­ی عاطفی قابل توجه» یا “SEE” نام گذاری نموده اند. هر تجربه­­ی شدیدی از لذت یا درد همراه با رفتاری خاص، محرکی برای الگوی رفتاری جدید است که در بقیه زندگی شخصی فرد هم می­تواند تداوم داشته باشد.

به عنوان مثال، قرار دادن دست خود بر روی اجاق گاز داغ یا لمس سیم برق لخت می­تواند درد یا شوکی شدید و ناگهانی بر شما وارد نماید. این تجربه می تواند تنها چند ثانیه طول بکشد. اما برای مابقی زندگی­تان، عادتی کسب می­نمایید که دیگر دست خود را بر روی اجاق گاز داغ قرار نداده یا سیم های لخت برق را لمس نخواهید نمود. این عادت فورا شکل گرفته و مادام العمر وجود خواهد داشت.

به گفته­ی کارشناسان، 21 روز طول می­کشد تا الگوی عادتی دارای پیچیدگی متوسط شکل بگیرد. این امر، شامل عاداتی ساده مانند زود بیدار شدن از خواب، انجام تمرینات ورزشی هر صبح پیش از شروع روز، گوش دادن به برنامه­های رادیویی در ماشین، خوابیدن در ساعتی خاص، مراجعه­ی سر وقت به ملاقات ها، برنامه­ریزی روزانه، آغاز روز خود با انجام مهم ترین کارهای روزانه­ی خویش یا اتمام کاری پیش از شروع کاری دیگر، می­باشد. این عادات از پیچیدگی متوسطی برخوردار می­باشند که از طریق تمرین و تکرار در عرض سه هفته به آسانی و راحتی قابل ایجاد و توسعه هستند.

چگونه عادتی جدید، ایجاد می­نمایید؟ در طی سال­ها، روشی ساده، قدرتمند و اثبات شده برای شکل دهی عادت جدید، ایجاد شده است. این روش بیشتر شبیه دستور پخت غذایی برای استفاده از آن در آشپزخانه می­باشد – می­توانید از این روش برای دستیابی به هرگونه عادت جدید مد نظر خویش استفاده نمایید. – با گذشت زمان، ایجاد عادات جدیدی که می­خواهید به شخصیت خویش بیفزایید، آسان و آسان تر می­گردد.

7 گام تا شکل گیری عادتی جدید

1.تصمیم گیری

به صراحت تصمیم گیری نمایید تا به این ترتیب 100 درصد زمان خود را به انجام اموری که برای آن ها تصمیم گیری نموده اید، اختصاص دهید. به عنوان مثال، اگر تصمیم دارید تا هر روز صبح زود از خواب بیدار شوید و ورزش کنید، ساعت خود را تنظیم نموده و زمانی که زمان مقرر که فرا رسید، بلافاصله از رختخواب برخواسته و لباس های ورزشی خود را بر تن نموده و تمرینات ورزشی خود را آغاز نمایید.

2.عدم پذیرش استثنا

در مراحل ابتدایی ایجاد الگوی عادتی جدید، هیچ استثنایی قائل نشوید. بهانه یا توجیهی برای عدم پیروی از الگوی عادتی خود نیاورید. هرگز از قرارگرفتن در موقعیت های دشوار اجتناب نکنید. اگر تصمیم گرفته اید که هر روز صبح ساعت 6 از خواب بیدار شوید، زمان خود را چنین تنظیم کنید که هرروز صبح ساعت 6 از خواب برخیزید و این کار را تا زمانی که به صورت خودکار ساعت 6 صبح از خواب بیدار شوید، ادامه دهید.

3.به دیگران بگویید

به اطرافیان خود درمورد این که قصد دارید فراگیری رفتاری خاص را شروع کنید، اطلاع رسانی نمایید. مشاهده­ی منظم تر و مصمم تر شدن شما، هنگامی که سایرین شما را تحت نظر دارند که آیا شما اراده­ی کافی را برای پیروی از تصمیم  خود دارید یا نه، امری شگفت انگیز است.

4.خود را تجسم نمایید

در ذهن خود، خودتان را در حال اجرای رفتار مورد نظر خویش تصور نمایید. هرچقدر که خود را بیشتر در حال انجام عادت جدید ایجاد شده تجسم نمایید، این رفتار جدید سریع تر توسط ذهن ناخود آگاه شما پذیرفته شده و تبدیل به رفتاری غیر ارادی و خودکار می­گردد.

5.تاکید نمودن

ویژگی های الگوی عادتی جدید را بارها و بارها برای خودتان تکرار نمایید. این تکرار به صورت قابل توجهی سرعت ایجاد و توسعه­ی عادت جدید را افزایش می­دهد. به عنوان مثال، می­توانید از چنین جمله­ای استفاده نمایید: «هرروز صبح ساعت 6 از خواب بیدار خواهم شد».  این کلمات را هر شب درست قبل از خوابیدن تکرار نمایید. اغلب صبح ها شما به صورت خودکار و غیر ارادی چند دقیقه پیش از زنگ ساعت تنظیم شده از خواب بیدار خواهید شد و به زودی دیگر نیازی به تنظیم زنگ ساعت نخواهید داشت.

6.تصمیم به تداوم

رفتار جدید را تا زمانی که به صورت غیر ارادی، خودکار و راحت انجام داده و در صورت عدم اجرای آن احساس ناراحتی کنید، تکرار نمایید.

7.پاداش دهی به خود

از همه مهم تر، برای تمرین و تکرار رفتار جدید، پاداشی را برای خود در نظر بگیرید. هر بار که به خود پاداش می­دهید، رفتار جدید را تکرار و تقویت می­نمایید. به زودی به صورت ناخود آگاه به لذت ناشی از دریافت پاداش مربوط به رفتار خاص، وابسته می­شوید. به این ترتیب نیروی میدانی مربوط به عواقب مثبت که به صورت ناخود آگاه به عنوان نتیجه­ای از رفتاری که برای دستیابی به آن تصمیم گیری نموده­اید، ایجاد می نمایید.

برچسب‌ها: , , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

1 دیدگاه. Leave new

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست