مقالهوبلاگ

7 فعالیت کاربردی که می توانند در سال جدید زندگی تان را متحول کنند

اشتراک گذاری این مطالب در:

سال جدید، منِ جدید. واقعا ممکن است؟! یا باز هم قرار است همان برنامه ریزی های عمل نشده و اهداف به دست نیامده مان را در آخر سال بشمریم؟ اول اینکه، ما بیشتر اوقات آنقدر که باید برای تغییر، اشتیاق داشته باشیم، نداریم. بین تغییراتی که باید صورت بدهیم با تغییراتی که می خواهیم ایجاد کنیم تفاوت وجود دارد. به همین دلیل است که به جای در نظر گرفتن اهداف مشخص و قابل دسترسی، معمولا به تغییرات وسیعی که باید ایجاد کنیم فکر می کنیم. مثلا، بیشتر ورزش کردن. در واقع ما مشخص نمی کنیم که برای انجام این کار دقیقا چه قدم هایی باید برداریم و چگونه قرار است این تغییر را ایجاد کنیم. با این مقاله تا انتها همراه باشید تا با چند برنامه ی ساده آشنا شوید که انجام دادن آن ها، تنها به مدت 10 دقیقه در روز، می تواند تغییرات بسیاری در زندگی و حس و حالتان در سال جدید ایجاد کند. این کارها سلامت جسم و روانتان را افزایش می دهند و در نتیجه باعث رشد شخصی بهبود در کار و زندگی شخصی می شوند.

زمانی که بحث برنامه و اهداف باشد، چیزی که واقعا می تواند به عملی کردن آن ها منجر بشود، تعیین اهدافی مشخص و قابل دسترسی است. چرا که در این صورت، می دانید دقیقا چه کارهایی باید انجام بشوند و چگونه باید آن ها را انجام بدهید. معمولا وقتی به ایجاد یک تغییر بزرگ در سال جدید فکر می کنیم، تغییراتی دایم و بزرگ در نظرمان می آیند که باید یک دفعه بخشی از زندگی مان را به آن ها اختصاص بدهیم. اما در اصل، این تغییرات و ایجاد عادت های کوچک است که می توانند تغییرات بزرگ و مهمی را در زندگی مان به وجود بیاورند. در این مقاله، لیستی از مهم ترین عادت هایی که باید در سال جدید در خودتان ایجاد کنید را ارائه کرده ایم. این عادت های کوچک، می توانند منجر به ایجاد تغییرات بزرگ، رشد شخصی و بهبود در وضع سلامتی و شادمانی تان بشوند.

1- هر روزتان را با یک تصمیم شروع کنید

این تصمیم می تواند تصمیمی به سادگی این باشد که در مقابل رفتارهای بچه ها و یا دیگر اعضای خانواده که شما را به شدت عصبانی می کنند، واکنش زیاد از حد نشان ندهید. و یا تصمیمی مثل اینکه زمان نهارتان را به جای پشت میز سپری کردن، به بیرون رفتن بگذرانید. بیشتر این رفتارها به طور ناخودآگاه بروز می کنند، به همین دلیل با در نظر گرفتن آن ها و اتخاذ تصمیمات درست، می توانیم کنترل بیشتری بر رفتار و عملکردمان داشته باشیم. از این پس، روزتان را با در نظر گرفتن یک تصمیم و رفتار خاص شروع کنید. این کار به شما کمک می کند که حس کنترل بیشتری روی زندگی و رفتارهایتان داشته باشید. این تصمیمات کوچک می توانند به تغییرات بزرگی در زندگی تان منجر بشوند.

2- سخت ترین کار را اول از همه انجام بدهید

در ابتدای هر روز، سخت ترین، مهم ترین و یا استرس زا ترین کاری را که باید تا شب به انجام برسانید مشخص کنید و اول از همه آن را انجام بدهید. با این کار دیگر نگرانی ناشی از انجام ندادن آن کار در تمام روز شما را آزار نمی دهد. در این صورت شما مهم ترین کارتان را انجام داده اید و تمام شده است، بنابراین می توانید باقی روز را با ذهنی آرام و خیالی آسوده به انجام دیگر کارها بگذرانید. این کار حسی سرشار از موفقیت به شما می بخشد و می توانید از این حس خوب برای رشد شخصی و بهتر کردن روزی که در پیش دارید بهره ببرید.

3- «تنفس شکمی» را تمرین کنید

دلیل اینکه بدن ما دایما در حال استرس و نگرانی به سر می برد، سطحی نفس کشیدن است. اما تنفس شکمی، این پیغام را به مغز می رساند که باید آرامش بیشتری داشته باشد. تنفس آرام و عمیق، به آرام شدن صداهای ذهنی و کم شدن استرس و اضطراب کمک شایانی می کند. حتی می تواند روی خواب بهتر و داشتن ذهنی بازتر و آگاه تر نیز تاثیر بگذارد.

نحوه ی انجام تنفس شکمی: این کار را در هر زمان و هر جایی می توانید انجام بدهید. تنها کاری که باید بکنید این است که لحظه ای دست از هر کاری که در حال انجام آن هستید بکشید و توجه تان را روی نفس کشیدنتان بگذارید. هوا را به طور کامل بیرون بدهید و سپس عمیقا هوا را به داخل شش ها و شکمتان بکشانید. این کار را باید به آرامی انجام بدهید. سپس هوا را به آرامی بیرون بدهید و دوباره دم و بازدم طولانی را انجام بدهید. حتی اگر روزانه زمان های کوتاهی را به این کار اختصاص بدهید، باز هم می توانید از مزایای آن برای سلامتی تان لذت ببرید.

4- به جای آسانسور از پله ها استفاده کنید

بالا رفتن از پله ها یک راه سریع و آسان برای حرکت دادن بدن، افزایش ضربان قلب و افزایش متابولیسم بدن، آن هم بدون انجام ورزش است. بنابراین اگر از آن دسته افرادی هستید که به خاطر ساعات کاری زیاد، فرصتی برای ورزش کردن ندارید، بهتر است از این فرصت استفاده کنید و به جای استفاده از آسانسور به کمک پله ها کمی ورزش کنید! با انجام این کار شما قدمی برای سلامتی تان برداشتید و باعث می شوید بدنتان بعد از ساعت های زیادِ نشستن و بی تحرکی، کمی حرکت کند. همین کار می تواند مشوقی برای فعال تر بودن در دیگر بخش های زندگی تان باشد.

5- صادقانه عذر خواهی کنید

عذرخواهی و بخشش را تمرین کنید. مهارت عذرخواهی گامی مهم در رشد شخصی محسوب می شود. زمانی که بین شما و دوستتان، اعضای خانواده یا همکارتان کدورتی پیش می آید، به جای نگه داشتن خشم و دامن زدن به مشکلات، یاد بگیرید با یک عذرخواهی صادقانه، به کدورت ها خاتمه بدهید. عذرخواهی زمان کمی را از شما می گیرد و ضرری هم ندارد، اما در مقابل می تواند فواید بسیار زیادی برای شما داشته باشد. زمانی که درگیر مشکل و مساله ای با شخصی می شوید، توانایی معذرت خواهی کردن (به شرطی که واقعی باشد)، به شما کمک می کنند تا سریع تر حس و حال مثبت و خوبی پیدا کنید. داشتن حس و حال خوبی مثل حس رضایت، دلگرمی و اعتماد، برای سلامتی شما اهمیت بسیاری دارد و باعث ایجاد ثبات شخصیتی و کاهش استرس می شود.

6- اتفاقات خوب را به خودتان و دیگران یادآوری کنید

ما اغلب به اتفاقات بد و رویداد هایی که در طول روز خوب پیش نرفته اند فکر می کنیم و آن ها را دایما به خودمان و دیگران یادآوری می کنیم. به جای اینکه روی اتفاقات خوب هر روز تمرکز کنیم، با متمرکز شدن روی رویدادهای ناخوشایند و بدبیاری ها، انرژی خودمان را از بین می بریم. از این پس حواستان به اتفاقات خوبی که درطول روز و یا در یک هفته برایتان می افتد باشد و با تعریف کردن آن ها برای دیگران، به خودتان یادآوری کنید که چه توانایی هایی دارید و تا چه اندازه می توانید تاثیر مثبتی روی دنیای خودتان و افراد دیگر بگذارید.

7- روزانه 10 دقیقه زمان به خودتان اختصاص بدهید

به نظر می آید که غرق شدن در سیل کار هایی که باید سر کار انجام بدهیم، کارهای دانشگاه و یا مواجهه با مسایل ریز و درشتی که در زندگی روزمره مان وجود دارند، آسان تر از اختصاص دادن زمانی به خودمان و دور شدن از تمام شلوغی های اطراف مان است. اما باید یاد بگیریم که روزانه حداقل 10 دقیقه برای خودمان زمان صرف کنیم. زمانی که بتوانیم به دور از افراد دیگر و مشغله هایمان، با آرامش کتابی بخوانیم، کمی ریلکس کنیم و یا هر کاری را انجام بدهیم که از انجام دادن آن لذت می بریم. این زمان کوتاه، بهترین فرصت برای انجام کارهایی است که سلامت روان و جسم ما را افزایش می دهند و در ما احساسات خوبی ایجاد می کنند. البته خوردن تنقلات و چک کردن شبکه های اجتماعی در این زمان چندان توصیه نمی شود!

زمانی که برای خودتان وقت می گذارید، فارغ از اینکه چه روز سخت و پر مشغله ای را پشت سر گذاشته اید، احساس آرامش زیادی را تجربه خواهید کرد.

فرقی نمی کند اجرای کدام یکی از این برنامه ها را در کارهای روزانه تان قرار بدهید، نکته ای که باید به یاد داشته باشید این است که به انجام هر کاری که انتخاب کردید، متعهد باشید و آن را به یک عادت در زندگی روزمره تان تبدیل کنید. یاد بگیرید همانطور که برای موفقیت های بزرگ شادی می کنید و جشن می گیرید، موفقیت های کوچک را هم ببینید و برای آن ها شادمانی کنید. به خودتان سخت نگیرید. زندگی مجموعه ای از همین کارها و اتفاقات کوچک است که می توانند تصویر کلی را بسازند و به اتفاقات بزرگ تری منجر بشوند. شکست در زندگی همه ی انسان ها اجتناب ناپذیر است. پس به جای دوری کردن از آن و رنج کشیدن بابت شکست ها و ناکامی ها، از آن ها درس بگیرید و برای پیشرفت در آینده از آن ها استفاده کنید. خودتان را ببخشید و از خودتان انتظاری برای کامل و بی نقص بودن نداشته باشید. این بخشش و حس خوبی که به خودتان پیدا می کنید، مشوق و انگیزه ی بزرگی برای تلاش مجدد و قدم برداشتن به سوی آینده ای بهتر است.

 

برچسب‌ها: , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

1 دیدگاه. Leave new

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست