درمان استرسمقالهوبلاگ

7 اقدامی که برای رهایی از استرس و فشار کاری می توانید انجام دهید

اشتراک گذاری این مطالب در:

هیچ کس منکر این مسئله نیست که کار و درآمد مناسب از ضروریات زندگی است. اصلا اگر جوانی کار نداشته باشد ممکن است به بی راهه کشیده شود؛ چرا که بی کاری منشا بسیاری از مشکلات اجتماعی است. با این حال در جوامع امروزه بسیاری از مردم چنان خود را وقف کار کرده اند و تحت فشارها و استرس های کاری قرار گرفته اند که دیگر زندگی یادشان رفته است. اما ادامه این مسیر، فرجامی جز سقوط ندارد. به قول معروف: «ما کار می کنیم تا زندگی کنیم، نه این که زندگی کنیم تا کار کنیم». اما در حقیقت چه تعدادی از کسانی که شاغل هستند به این جمله التزام عملی دارند؟

احتمالا در اطراف شما کم نیستند آدم هایی که روز و شبشان با کار یکی شده، تا جایی که حتی برای خانواده خود نیز وقت کافی نمی گذارند. آن ها انقدر درگیر کار و فشارهای کاری هستند که علائمی چون استرس و فشار کاری ، حالت عصبی بودن و حتی افسردگی در آن ها قابل تشخیص است. اگر شما نیز در این مسیر قرار دارید، اما دوست دارید زندگی خود را تغییر دهید و از شر استرس ها و فشارهای کاری بی پایان خلاص شوید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. ما در این مقاله از  7 اقدامی که برای رهایی از استرس و فشار کاری می توانید انجام دهید خواهیم گفت تا با به کار گیری آن ها بتوانید کمتر تحت  استرس و فشار کاری کاری قرار بگیرید. پس با خود ساخته همراه باشید.


[restrict paid=”true”]

راهکارهای استرس و فشار کاری

در فرهنگ امروزه اشتغال؛ برخی از مردم با تکبر درباره این که برای استراحت به خواب کمی نیاز دارند صحبت می کنند. آن ها فکر می کنند کار شبانه تنها راه موفق شدن است. اما در حقیقت این کار تنها به آن ها آسیب وارد می کند.

اگر شما هم از طرفداران کار زیاد و پرفشار هستید، وقت آن است که اکنون قانون ساعات طولانی کاری و شب های بی خوابی را بشکنید. ما در ادامه این مقاله از  7 اقدامی که برای رهایی از استرس و فشار کاری می توانید انجام دهید خواهیم گفت تا با به کار گیری آن ها بتوانید استراحت کافی داشته باشید و کمتر تحت استرس و فشار کاری قرار بگیرید. پس تا انتهای این مقاله با خود ساخته همراه باشید.

  1. به علائم هشداری بدنتان گوش کنید

خستگی زیاد به معنای واقعی کلمه باعث سقوط و نابودی شما می شود: 10 سال پیش، کارآفرینی به نام آریانا هافینگتون سقوط کرد و استخوان گونه اش شکست؛ چرا که زیادی داشت به خودش فشار می آورد. من نیز روزهای اولیه کارم دچار فرسودگی شده بودم: به دلیل فشار کاری بالا، من از عصبانیت و پریشانی شدید و حملات عصبی رنج می بردم. تحمل استرس و کمبود خواب خیلی سخت و طاقت و فرسا است.

  1. در محیط باز استراحت کنید

استراحت همیشه به معنای خوابیدن نیست. من زمانی که پشت میز گیر افتاده ام یا تمام روز در جلسه بوده ام تلو تلو می خورم و تمرکزم را از دست می دهم. به همین جهت یکی از راه های مورد علاقه ی من این است که به محیط باز بروم. من معمولا با همکارانم راه میروم و صحبت می کنم. ما به جای نشستن در اتاق خواب، به یک کافی شاپ در نزدیکمان می رویم تا کمی شارژ شویم.

وقتی در محل کار احساس خستگی و بی حالی دارید، قدم بزنید، کتابی را زیر نور خورشید بخوانید و یا برای بازگردانی تمرکزتان، به پارک بروید تا هوای تازه استشمام کنید. رفتن به محیط باز برای شروع دوباره کارتان تاثیری فوق العاده دارد.

  1. برای خوابتان برنامه ریزی کنید و به آن پایبند باشید

وقتی صحبت از خواب می شود، هرکس نیازهای متفاوتی دارد. شاید یک نفر بتواند با یک خواب شبانه 5 ساعته در کار خودش موفق باشد (همانند مدیرعامل ما، اریک چرچ) و دیگری نیاز داشته باشد هر روز یک یا دوبار چرت بزند تا بیشترین بازدهی را از خود نشان دهد.

برای من این عدد جادویی 7.5 ساعت است؛ اما اعتراف می کنم که من 6 ساعت استراحت می کنم. هر چه این مقدار کمتر باشد، من دیگر عملکرد خوبی نخواهم داشت. من فهمیده ام که پایبند بودن به قانون چرخه خواب 90 دقیقه ای، بهره وری من را در بهینه ترین حالت ممکن نگه می دارد. هر چه برای شما بهتر جواب می دهد را بیابید و آن را وارد برنامه ریزی خود کنید.

  1. زمانی را به انجام منظم ورزش اختصاص دهید

به اتفاق آرا اثبات شده است که ورزش منظم خواب شما را بهتر می کند، اما انجام آن در ابتدای روز برای هرکسی جواب نمی دهد. من ترجیح می دهم که بعد از خروج از اداره ورزش کنم، چرا که انرژی بیشتری به دست خواهم آورد و به من این امکان را می دهد تا بعد از یک روز طولانی تمدد اعصاب داشته باشم.

برخلاف آنچه عموم مردم باور دارند، ورزش در بعد از ظهر از به خواب رفتن شما جلوگیری نمی کند، لذا بهتر است یک خواب کوتاهی داشته باشید. این به قلب شما نیز کمک می کند.

  1. دستگاه های خود را خاموش کنید

اگر شما شبیه 71% از مردم با تلفن هوشمند خودتان به خواب می روید. (3% حتی با در دست داشتن گوشی شان به خواب می روند)! اما همان گونه که مشخص شده است، استفاده از وسایل الکترونیکی نظیر تلفنهمراه پیش از خوابیدن و رفتن به رختخواب، یکی از دلایل رایج بی کیفیت بودن خواب است.

هر کسی گاه و بیگاه از تکنولوژی سود و منفعتی شامل حالش می شود. ما حتی در شرکت خودمان این سیاست را داریم که حتی کارمندانمان در زمانی که در اداره نیز نیستند از دستگاهشان دور باشند. چه در تعطیلات باشند و چه در اخر هفته در خانه باشند، و بدین صورت عدم دسترسی به رسانه های اجتماعی باعث می شود  کار را فراموش کنند و روی زندگی شخصی خودشان متمرکز شوند.

اگر شما نمی توانید موبایل خود را ترک کنید، حداقل تلفن خود را در کنار رخت خوابتان نگذارید تا در طول شب در همان جا شارژ شود. مطمئن باشید اگر شما فردا ایمیل هایتان را بخوانید ورشکست نخواهید شد، اما اگر خواب کافی نداشته باشید ممکن است ورشکست شوید!

  1. کار را در دفتر اداره رها کنید

مقابله با این خواسته که ایمیل هایتان را در رختخواب چک نکنید، بهترین شروع است، اما بهتر می شود اگر کار را در وهله ی اول با خود به خانه تان نیاورید. ایمیل های کسب و کاری و تماس های تلفنی، معمولا مجادلاتی دور از انتظار می باشند. هنگامی که شما اجازه می دهید این استرس و فشار کاری زندگی شخصی شما را فلج کنند، این روی حال شما نیز تاثیر می گذارد و در نتیجه توانایی استراحت و نهایتا خواب شما را دچار مشکل می کند.

در هر کسب و کاری، ممکن است زمان هایی بوده باشد که شما ساعت ها پای تماس تلفنی نشسته اید. (به خصوص برای مبتدیان و مجریان)، اما زمانی که شما ساعت های خارج از اداره تان را روی خودتان و خانواده تان متمرکز کردید، از این شگفت زده می شوید که چگونه همه چیز سر جای خودش قرار می گیرد.

اگر شما واقعا در تلاشید که کارتان را در محل کار رها کنید، یک نرم افزار بلاک کننده سایت و شبکه های اجتماعی دانلود کنید تا شما را از چک کردن رسانه های اجتماعی و ایمیل هایتان در هر زمانی که خواستید، باز دارد.

  1. اگر می خواهید استراحت کنید احساس گناه نکنید

من یاد گرفتم که هنگامی که تصمیم می گیرید بیشتر مراقب خودتان باشید، بهتر است این را در گوشه ی ذهنتان داشته باشید که از دیگر چیزها در زندگی تان نیز مراقبت کنید، همانند خانواده، دوستان و کسب و کار.

پذیرش شما، باید آهسته صورت بگیرد. البته قبول دارم که استراحت کافی و مناسب برای هر انسان مشتاق و بلندپرواز، به خصوص برای کار آفرینان کار سختی است. من خودم فکر می کردم که باید اولین نفر به هنگام ورود و آخرین نفر به هنگام خروج از دفتر کار باشم. استراحت کردن در میان کار سخت ترین بخش این فرآیند است- اما تشخیص این که شما در مرحله ی سقوط هستید مهم ترین مرحله است که باید از آن جلوگیری کنید.

خب امیدوارم توانسته باشید با به کارگیری این 7 نکته استراحت وخواب به هنگام و مناسبی داشته باشید. به یاد داشته باشید که کار فقط جزئی از زندگی است و شما برای اینکه بتوانید یک زندگی خوب داشته باشید باید کار کنید، اما مراقب باشید کار خود را فدای زندگی و خانواده خود نکنید.

 

اگر ترس و استرس بیش از حد زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است، با دوره خداحافظ استرس، برای همیشه با استرس خداحافظی کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید:

دوره آموزشی خداحافظ استرس

برچسب‌ها: , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست