مقالهموفقیت در کسب و کاروبلاگ

5 حسی که مشتری را به شما وفادار می کند

اشتراک گذاری این مطالب در:

وفادار ماندن مشتری ها برای کسب و کارهایی که تازه شروع کرده اند همه چیز است، جذب مشتری مهم هست — درغیر این صورت هیچ وقت نمی توانید یک پایگاه مشتری بسازید – اما اگر این مشتری ها برای مدت زمان کافی از خدمات شما استفاده نکنند شما به جایی می رسید که همیشه در فاز جذب مشتری باقی می مانید و این در دراز مدت برای شما مناسب نخواهد بود.
چرا وفاداری اهمیت داره؟
اگر مشتری ها به شما وفادار نباشن، اونا شما رو با بقیه رقیبانتون یکی خواهند دید و کافیه که رقیب شما یک پیشنهاد ویژه بده تا اونهارو به دست بیاره ویا اگر اشتباهی در سفارش یا خریدشون اتفاق بیفتد آنها دلیلی برای اینکه دوباره به شما مراجعه کنند نخواهند داشت.
همچنین دیگر دلیلی نخواهند داشت که شما را به دوستانشان معرفی کنند تا شما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنند. جذب وفاداری مشتری در واقع بر بسیاری از موارد دیگر ساخت یک تجارت موفق برتری دارد – بنابراین چه چیزی باعث وفادار شدن مشتری می شود؟ برای موفقیت در کسب و کار چه کار کنیم؟

تمام این ها برمیگردد به احساسات مشتری هایمان و شما می توانید دراینجا 5 احساسی که باعث وفادار شدن مشتری ها می شوند را مطالعه کنید:

[restrict paid=”true”]

 1) سوپرایز کردن

سوپرایز کردن در طی مسیر رابطه ی شما و مشتریتان در مواقع زیادی وارد معادله می شود و یکی از مهم ترین لحظات آن در ابتدای این رابطه است. اگر می خواهید مشتری ها شما را مثل بقیه نبینند باید ویژگی خاصی داشته باشید که خودرا از دیگران بسیار متفاوت نشان دهید، باید به مشتری ها چیزهای ویژه ای نشان دهید و برند خود را طوری وصف کنید که با دیگر برندهای نرمال مقابله کند.
این باعث میشود که برند شما در مقابل چشمان آنها ثابت بماند و بهشان کمک کند تا بتوانند به برندتان به عنوان یک برند با هویت و قویتر از سایرین نگاه کنند. اما بحث سوپرایز کردن به اینجا ختم نمی شود، سوپرایز های خوش آیند همیشه در طول زمان رابطه با مشتری چیزهای خوبی هستند؛ به عنوان مثال: اضافه کردن یک هدیه ی ویژه به یک سفارش اتفاقی، یا حتی یک حرکت ساده مثل فرستادن یک پیام تشکر می تواند نظر مشتری را به سمت برند شما جذب کند. بنابراین این موارد را به یاد داشته باشید.

بیشتر بخوانید: هیچوقت مشتری جدید بدست نمیارید اگه بازارهای جدید رو مورد هدف قرار ندید!

2) آشنایی(اُنس)

اگر می خواهید مشتری به شما وافادار باشد باید یک حس آشنایی یا اُنس داشتن با برندتان را درونش ایجاد کنید. اولین قدم برای انجام این کار اینه که برندتان را مثل یک دوست یا عضوی از خانواده قابل دستیابی کنید و این به این معناست که به برندتان شخصیت بدهید و آن را شخصی سازی نمایید. برند شما باید یک شخصیت خوش آمد گوی داشته باشد که همه جوره افراد را جذب کند و این شخصیت باید برای همیشه حفظ شود.
هرگونه انحراف در صدای برند شما میتواند نامطلوب باشد و باعث از بین رفتن آشنایی(اُنس) شود، بنابراین به مورد ثبات داشتن بی توجهی نکنید.

3) راحتی و آرامش

مهم نیست شما چقدر سخت کار کرده اید و یا چقدر به جزئیات ریز توجه کرده اید و برای رفع مشکلات چقدر وقت گذاشته اید، همیشه ممکن است اشکالی به وجود بیاید. کاری را فرصت نمی کنید به موقع انجام دهید، اشتباه یک سفارش را پست می کنید یا معلوم نیست چطور اما برای مشتری خود یک تجربه ی بد ایجاد می کنید.
آرام باشید، این کاملاً طبیعی و غیرقابل جلوگیری است. چیزی که واقعا برای وفاداری مشتری اهمیت دارد این نیست که شما بهترین سابقه ی موقع خرید را داشته باشید بلکه مهم این است که چطور شما به یک خرید بد واکنش نشان می دهید و پاسخ می دهید. اگر محموله به موقع تحویل داده نشده است یک تماس شخصی یا یک ایمیل معذرت خواهی و توضیح دادن دلیل به وجود آمدن مشکل می تواند یک احساس آرامش و راحتی ایجاد  کند که مشتری از شما راضی گردد – شاید حتی بیش از موارد معمول مشتری شیفته ی شما گردد اگر همه چیز از اول خوب پیش برود.

بیشتر بخوانید: ای اف تی چیست و چگونه می توان آنرا برای جذب عشق به کار برد

4) شکرگزاری (قدرشناسی)

رابطه ی بین مشتری و برند بر اساس قوانین منطقی معاوضه پایه گذاری شده اند. مشتریان به خرید از شما ادامه خواهند داد به خاطر اینکه توقع دارند شما هم در مقابل برای آنها محصولات با ارزش و خوبی ارائه دهید و یا خدمات شایسته ای به آنها بدهید.
وقتی که شما چیزی با ارزش بیشتری از آنچه مشتریان انتظار دارد یا چیزی که مشتریان ارزش آنرا بیش از پول خود می داند به آنها می دهید، قطعا آنها احساس قدرشناسی نسبت به شما پیدا خواهند کرد. و هرچه بیشتر چنین احساسی به آنها دست بدهد بیشتر نسبت به برند شما وفادار خواهند شد. بنابراین چیزهای کوچکی پیدا کنید تا و این احساس را درون مشتریانتان به وجود آورید.

5) متعلق بودن(وابسته بودن)

یکی از بهترین راه ها برای اینکه مطمئن بشید که مشتری به شما وفادار خواهد ماند این است که مشتری خود را با برند شما پیوند خورده ببیند و با برندتان ارتباط برقرار کند و احساس کند که واقعاً بخشی از چیزی است.
حال برای برقراری این ارتباط می توان یک انجمن گفتگو راه اندازی کرد یا به سادگی می توان این امکان را فراهم کرد که مشتریان در قسمت نظرات وب سایت با یک دیگر در ارتباط باشند.
کلید این است که مشتریان حس کنند که بخشی از برند شما هستند و به آن تعلق دارند همانطور که کسی به یک گروه تعلق دارد.  برای این کار لازمه که شما تا حدودی به مشتریانتان اجازه دسترسی به یک دیگر بدهید و قابلیت درجه ای از ارتباط برقرار کردن را برای آنها فراهم کنید.

من هرگز به شما پیشنهاد نمی کنم که مشتری هایتان را فریب دهید. بلکه منظور من این هست که مشتری های شما نیازهایی دارند که باید برطرف شوند مثل نیاز های یک دوست یا یک عضو خانواده.

درک کردن این حس ها بسیار مهم است آنهارا بفهمید و روی آنها در بخش های مختلف محصولات یا خدماتتان سرمایه گذاری کنید. وقتی که مشتری متوجه این حس ها شود و مداوماً از طرف برند شما این احساسات را تجربه کند مطمئن باشید به شما وفادار خواهد ماند.

[/restrict]
برچسب‌ها: , , , , , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست