مقالهوبلاگ

5 اقدام صبحگاهی که زندگی شما را تغییر می دهد

اشتراک گذاری این مطالب در:

سحرخیزی یکی از عادت های مفید، اما نسبتا سختی است که علی رغم اینکههمه ما آن را دوست داریم، اما معمولا اراده کافی برای انجام آن را نداریم. سحرخیزی مزایای فراوانی دارد؛ از به موقع رسیدن سر کار و کلاس گرفته، تا سالم بودن و داشتن زمان بیشتر بری انجام کارهای روزانه. بر همین اساس سحرخیز نبودن ممکن است دردسرهای زیادی برای شما ایجاد کنید؛ از توبیخ شدن به خاطر دیر رسیدن سر کار گرفته، تا بی حوصلگی که در طول روز تجربه می کنید.

به همین جهت در این نوشته از 5 اقدام صبحگاهی که می تواند زندگی شما را تغییر دهد خواهیم گفت، تا با درک بیشتر اهمیت این موضوع، انگیزه بیشتری برای صبح زود از خواب بیدار شدن کسب کنید. پس تا انتهای این مطلب، با خودساخته همراه باشید.

[restrict paid=”true”]

8 سال پیش، من سحرخیزی را شروع کردم و به عادات ساده روزانه خود عادت کردم. عادات من به سنگ بنای روزهای من و چیزی که زندگی را بدون آن غیرممکن می دانستم تبدیل شدند. در صبح برخی روزها کارهایم را نسبت به نیمی از روزهای دیگرم زودتر انجام می دادم.

روز من با هوایی تازه، تفکر، و زمانی خلاقانه برای گسترش ذهنم و به کار انداختن مغزم آغاز می شد. این کارها به انجام دادن بهتر کارهایم در باقیمانده روز کمک زیادی می کرد.

از آن به بعد من به یک جغد شبانه تبدیل شدم، لذا این تغییر کمی شوک آور  است. در اولین سال، روزها به جای اینکه 8 صبح از خواب بلند شوم؛  آن را به 6 صبح رساندم (خیلی آهسته این کار را انجام دادم)، اما ارزشش را داشت.

یک عادت پایدار روزانه می تواند چیزی باشد که می تواند به شروع پرانرژی روز شما کمک کند و شما را به سطحی بالاتر می برد و بر هرکاری که در طول روز انجام خواهید داد تاثیری مثبت بگذارد

5 اقدامی که زندگی شما را تغییر می دهد

وقتی شما از خواب بلند می شوید، به اینکه زنده بودن شما- نفس کشیدن، فکر کردن، تفریح کردن، و دوست داشتن و عشق ورزیدنتان- چه امتیاز مثبتی است فکر کنید.

مارکوس آورلینز

ایجاد یک عادت روزانه که با زندگی شما وفق پیدا کند، زمان بر است، اما زمانی که کاری را انجام بدهید که نتیجه خوبی برای شما داشته باشد، ارزش آن کاملا برای شما محسوس خواهد بود.

تنها راهی که بتوانید به آن دست پیدا کنید این است که آن را تجربه کنید. شما احتمالا درباره اینکه چه چیزی برای شما نتایج خوبی به ارمغان خواهد آورد، ایده هایی دارید، لذا از همان جا شروع کنید. هر کاری که می توانید انجام دهید تا چیزی را خلق کنید که برای زندگی شما سودمند است.

برای شروع، 5 عادت و آداب و رسوم روزانه قدرتمند و موثر می توانید از آنها برای سحرخیز شدن استفاده کنید، در ادامه آورده شده است.

1. مجله بخوانید و وقایع روزانه خود را بنویسید

نوشتن خاطره به دو دلیل، یک عادت روزانه عالی است: اول اینکه خیلی سریع است و حدود 10 تا 15 دقیقه زمان نیاز دارد.

دوما، اگر به تمرینات فکری مجله عادت کنید، این یک تمرین عالی است که به شما برای بازبینی روز اخیرتان کمک می کند. بنابراین شما آمادگی بهتری خواهید داشت و می توانید اصلاحات و بهبودهای لازم را انجام دهید.

یک مثال از یک تمرین ساده مجله، نوشتن همه چیزهایی است که در روز قبل اتفاق افتاده اند و احساسی که شما به آن ها داشته اید. احساس می کنید چه چیزهایی خوب پیش رفته است؟ چه چیزهایی نه؟ نتایج واقعی چه بودند؟ آیا آن ها با نوع احساس شما به روزی که گذشت، سازگارند؟ فکر می کنید دلیل آن چیست؟ هرچه بیشتر این نوع فکر کردن را انجام دهید، ارزش های ماندگارتری برای شما به دنبال خواهد داشت.

2. خلاق باشید

وقتی درباره خلاقیت فکر می کنیم، اکثر ما تنها کارهایی هنری همانند نقاشی را تصور می کنیم. با این حال، چیزی که درباره ی خلاقیت فراموش می کنیم، استخراج امری خلاقانه از درون یک چیز ساده و بی اهمیت است (و یا هر منبعی از خلاقیت را که در نظر بگیرید)، لذا خلاقیت می تواند شامل ساختن چیزی، نوشتن داستان، طراحی، و چیزهای بیشتری باشد.

اختصاص زمانی به خلاق بودن در روز، به باز شدن ذهن شما کمک می کند، به خصوص اگر فعالیت، باعث شود یک گام از کارهای همیشگی خود جلوتر بروید، به طوری که خلاقیت به شما در مواجهه با مشکلاتی که باید حل کنید، کمک کند.

از لاک خود بیرون بیایید و آن چه را که خیلی از آن لذت می برید بیابید. سعی کنید از منطق برای تصمیم گیری درباره اینکه چه فعالیتی انجام دهید استفاده نکنید، بعد از کمی سعی و خطا به سمت آنچه که در جا احساس می کنید بروید.

3. ورزش کنید

ورزش به دلایل زیادی یکی از عادت های مفید صبح گاهی است، یکی از مهمترین فواید ورزش، عبارت است از: افزایش انرژی و کاهش استرس (به دلیل کاهش کورتیزول در مغز به هنگام ورزش) که برای آغاز روزتان بسیار عالی و حائز اهمیت است.

با این حال، من فهمیده ام ورزشی که در بیرون از خانه انجام شود نتیجه بهتری خواهد دارد. سعی کنید در جایی که بتوانید هوایی تازه استشمام کنید و نور خورشید بیشتری به شما برسد، نظیر پارک ها ورزش کنید؛ چرا که هم مصرف اکسیژن و هم دریافت نور خورشید برای سلامتی بسیار مهم هستند.

البته ورزش در طبیعت برای همه مقدور نیست، با اینحال اگر بتوانید حداقل به جایی در بیرون بروید، مثلا در حیاط، بالکون یا حیاط خلوت بهتر خواهد بود.

4. تمرکز کنید

زیاد جای تعجب ندارد که تفکر و تمرکز برای بیشتر مدیران موفق، مالکان کسب و کار، و چهره های قابل توجه، یک عادت روزانه اساسی است. تمرکز عادت روزانه ایده آلی در حهت آماده سازی خودتان برای روز پیش رویتان است که می تواند از همان صبح شروع شود.

البته منظور از تمرکز، فرم کلاسیک تمرکز نشستنی نیست، بلکه، می تواند به هر طریق ممکن باشد. مثلا من اخیرا یک تفکر ساده به همراه نوشیدن چای انجام دادم که به صورت ذهنی چایی را برای چندین دقیقه می نوشید (که می توانید این کار را به قهوه، و یا دیگر نوشیدنی ها نیز انجام دهید).

مثال های دیگر اقدامات تمرکزی که می توانید که آن ها را در صبح گاه یا زمان های دیگر انجام دهید: یک پیاده روی ذهنی در بیرون است. اقدام شما هرچه که باشد، مطمئن شوید در آن ثابت قدم باشید. از دستورالعمل های تمرین تفکر برای گرفتن بهترین نتیجه از تمرین ها به بهترین نحو استفاده کنید.

5. وظایفی که اولویت بالایی دارند انجام دهید

این موضوع تماما درباره وظایفی که در اولویت قرار دارند است. وظایفی که با حرفه کاری شما مرتبط است و کسری از صبح شما را به انجام تنها همان وظیفه اختصاص می دهد. اگر شما برنامه نویس هستید، این یعنی برنامه نویسی. اگر شما خلاق هستید، این یعنی فعالیت خاص و خلاقانه شما و اگر شما برآنید که حرفه خود را تغییر دهید، زمان آن است که به سمت رویاهایتان پیش بروید!

هدف از ارائه راهکارهای فوق این بود که زمان بیشتری برای انجام کارهای روزانه فراهم شود به نحوی که بیشترین بهره را از آن ببرید. مطمئن شوید که این زمان را جدی بگیرید. این موضوع به ایمیل، برنامه ریزی، یا بازبینی گزارش یا تجزیه و تحلیل ربطی ندارد. اکنون زمان این است که آن چه را برای حرفه انتخابی شما (یا حرفه ای که در آینده انتخاب خواهید کرد) مهم است انجام دهید و بتوانید گام هایی مثبت رو به جلو بردارید.

زمانی که شما ایده بهتری از نوع چشم انداز عادات روزانه ی خود دارید، می توانید فعالیت هایی را انجام دهید که با شما و سبک زندگی شما سازگاری بیشتری داشته باشد. آن جاست که شما شروع به کسب پاداش ها و پیامدهایی مثبت از عادات روزانه خود خواهید داشت.

عادات روزانه هرکس متفاوت از دیگران خواهد بود، اما نتیجه برای همه مشابه است: یک زمان بسیار گرانبها برای قرار دادن خودتان در محوریت زندگی و انجام آن چه که اهمیت ویژه ای دارد. لذا شما متمرکز خواهید شد و برای روزی که در پیش رویتان قرار دارد آماده می شوید.

 

[/restrict]
برچسب‌ها: , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست