مقالهوبلاگ

33 تکنیک ساده که به رشد شخصی شما کمک زیادی می کند – بخش اول

اشتراک گذاری این مطالب در:

ذهن ما در بسیاری از موارد، به طور ناخودآگاه عمل می‌کند. ممکن است عملی از شما سر بزند یا حرفی را بگویید که قصد آن را نداشتید. ممکن است مدت‌ها برای به دست آوردن ذهنی مثبت و موفق تلاش کنید و در نهایت متوجه بشوید که به دلیل مقاومت زیاد ذهنتان، نمی‌توانید شرایط را تغییر بدهید.

در بیشتر مواقع، مشکلات و سد های ذهنی ما، ناشی از مسایل و مشکلات گذشته هستند. مسائلی که در کودکی و یا اوایل دوره‌ی بزرگسالی، حل نشده باقی ماندند و حالا گریبان‌مان را گرفته‌اند. این مشکلات می‌توانند درجات مختلفی داشته باشد و گاهی برای حل آن به یک روانشناس و یا روان درمانگر نیاز است.

اما یک راه حل کاربردی برای شکستن سد های ذهنی و دستیابی به پیشرفت و رشد شخصی وجود دارد؛ و آن داشتن خودآگاهی است. شما می‌توانید با تمرین‌های ساده‌ی روزانه، به خودآگاهی برسید و علاوه بر شناخت آگاهانه‌ی خودتان، در ایجاد و حفظ روابط با دیگران بسیار بهتر عمل کنید. تنها در این صورت است که می توانید ذهنتان را آن طوری که دوست دارید و به نفع شماست هدایت کنید و اعتماد به نفستان را افزایش بدهید. پس با خودساخته همراه شوید تا در قسمت اول از این مقالات، با تمرین‌های اولیه برای به دست آوردن خودآگاهی آشنا شوید.

 

خودآگاهی به معنی این است که شما به طور واضح شخصیت کلی خود را می شناسید. این شناخت شامل نقاط قوت و ضعف، افکار و اعتقادات، هیجانات و منابع محرک است. خودآگاهی به شما کمک می کند تا دیگران و نظر آنها نسبت به خود و اعمال تان را درک کنید.

بسیاری از افراد بر این باورند که خودآگاهی به راحتی و به صورت طبیعی شکل می گیرد، اما شکل گیری احساس خودآگاهی می تواند سخت باشد. با این حال، با تمرین می توان خودآگاهی را افزایش داد و روش های جدیدی را برای تفسیر افکار، اعمال، احساسات و گفتگو با دیگران پیدا کرد.

دستیابی به خودآگاهی به شما فرصتی برای تغییر مثبت در رفتار و افزایش اعتماد به نفس فراهم می کند.

در اینجا 33 فعالیت خودآگاهی ارائه می شود که می تواند به افزایش خودآگاهی در بزرگسالان و دانش آموزان کمک کند.

فعالیت های خودآگاهی – تمرین های نوشتاری   

1- نوشتن چند صفحه در صبح

این تمرین توسط جولیا کامرون (Julia Cameron) ارائه شده است.  راه هنرمند (An Artist’s Way)، با استفاده از استعدادها و مهارت های خلاق، به خوانندگان تکنیک های اعتماد به نفس را می آموزد.

برای این تمرین، هر موقع که از خواب بیدار شدید، سه صفحه دستنویس از آنچه در ذهنتان می گذرد بنویسید، بنویسید. این کار نه تنها به شما کمک می کند که ذهن خود را آرام کنید، بلکه باعث می شود تا چیزهایی که در جلوی مغز شما هستند را شناسایی کنید که ممکن است در آن روز به آنها نیاز داشته باشید.

2- ثبت کارهای روزانه

نوشتن خاطرات یک سابقه دائمی از افکار، احساسات و حوادث زندگی شما ایجاد می کند. این کار به شما این امکان را می دهد که به رویدادهای مهم زندگی بازگردید و کشف کنید که در آن زمان چه احساسی داشتید. این کار می تواند یک تجربه یادگیری باشد، زیرا همانطور که رشد کرده و از طریق آزمون و خطا زندگی می کنید، شیوه ای که به شرایط خاصی واکنش نشان می دهید، ممکن است تغییر کند.

با خواندن تجارب گذشته، می توانید ببینید که چگونه رشد کرده اید یا بالغ شده اید، و چیزها را از نظر دیدگاهی مرتب کنید. همچنین خوب است که یک ثبت کتبی از گذشته داشته باشید.

3- استفاده از از تجزیه و تحلیل بازخورد

هنگامی که با یک تصمیم مهم مواجه می شوید، دقیقا نحوه و دلیل تصمیم گیری خود را بنویسید. چه عواملی به شما انگیزه داده است و چه اقداماتی را برای رسیدن به نتیجه گیری انجام داده اید؟

بعد از یک زمان مشخص (معمولا نه ماه)، به عقب برگردید و روند تصمیم گیری خود را بررسی کنید. نتایج تصمیمات خود را به صورت جزئی ارزیابی کنید و توانایی خود را در آن زمان برای اتخاذ بهترین تصمیم با توجه به خودآگاهی در آن زمان تحلیل کنید.

4- ایجاد چشم انداز زندگی

در یک سازمان، مأموریت و چشم انداز سه نقش مهم را ایفا می کند. آنها اهداف سازمان را مشخص می کنند، افراد را در مورد توسعه استراتژی مطلع می کنند، و اهداف قابل اندازه گیری و اهداف در جهت تعیین موفقیت سازمان را نشان می دهند.

ایجاد یک بیانیه مأموریت و چشم انداز برای زندگی می تواند جهت روشن شما را تعریف کند و اولویت های شما را رتبه بندی نماید. این امر کمک می کند تا اهداف قابل اندازه گیری تعیین شوند و راه تاکتیکی برای سنجش موفقیت ارائه شود.

5- نوشتن یک مانیفست شخصی

مانیفست شخصی ارزش و اعتقادات اصلی، ایده ها و اولویت های خاصی را توصیف می کند که برایتان مهم است و نحوه زندگی شما را برنامه ریزی می کند. این عمل یک بیانیه از اصول شخصی و یک دعوت به عمل گرایی است.

مانیفست شخصی می تواند چارچوب زندگی شما را مشخص کند، شما را در مسیر درست راهنمایی کند تا به اهداف خود برسید و به عنوان یک ابزار برای یادآوری اولویت های اصلی شما عمل کند.

برای شروع، سؤالات خود را بپرسید: اعتقاد شما چیست؟ قویترین باورهای شما کدامند؟ چگونه می خواهید زندگی کنید؟ چگونه می خواهید خودتان را تعریف کنید؟ مانیفست شخصی می تواند یک ابزار قدرتمند برای ایجاد بهترین زندگی شما باشد. اغلب به مانیفست شخصی خود مراجعه کنید.

6- ثبت اولویت های سه گانه

انجام این یک فعالیت پس از تجربه یک رویداد نامطلوب خوب است. این روش برای ابراز خود مفید است و فرصتی برای بازتاب و کشف باورهایتان پس از وقوع یک حادثه بزرگ و منفی در زندگی ارائه می کند.

  • اولویت اول – رویداد فعال سازی که گفتگو درونی شما را آغاز می کند.
  • اولویت دوم – اعتقاد تشکیل شده پس از رویداد.
  • اولویت سوم – پیامدها یا اینکه اعتقاد جدید را چگونه احساس می کنید.

انجام این کار می تواند به شما در پاسخ دادن به استرس کمک کند. در حالی که بسیاری از افراد می توانند یک رویداد فعال سازی نامطلوب را تجربه کنند، فرایندهای فکری آنها می تواند تاثیر زیادی بر زندگی شان داشته باشد. استفاده از مدل اولویت های سه گانه می تواند به افراد کمک کند که هنگامی ناراحتی افکار خود را بشناسند، و این افکار را به چیزهای مثبت تغییر دهند.

به عنوان مثال، تصور کنید که در یک خط طولانی گیر کرده اید، اما عجله دارید. در این هنگام ممکن است بسیار مضطرب شوید زیرا دیر به محل کار می رسید و باعث می شود که بر سر مردم اطرافتان داد بزنید که زودتر حرکت کنند. در عوض، ممکن است تصمیم بگیرید که هدفون خود را قرار دهید تا در این هنگام به موسیقی آرام بخش گوش کنید. در هر صورت، «اولویت اول» یکسان است، اما «اولویت دوم» و « اولویت سوم» نشان می دهد که چگونه به استرس پاسخ می دهید.

این امر می تواند به شما کمک کند که به چیزهای مثبت تر نگاه کنید و به شما در یافتن راه حل هایی برای حل مشکلات و آرام شدن کمک کند.

7- نوشتن نامه پشیمانی

نامه ای به خودتان بنویسید وقتی که جوان تر بودید. این یک تمرین شگفت انگیز است که فهرستی از آنچه می خواستید بدانید را فراهم می کند. به خود جوان تر تان در مورد پشیمانی هایتان بگویید، و به خاطر اشتباهاتتان عذرخواهی کنید.

به غیر از داشتن احساس توانمندی از پذیرش جوان آسیب پذیر تان، این کلمات می تواند به دیگران کمک کند که در موقعیت های مشابهی هستند. حکمت جدید شما می تواند به خوانندگان بفهماند که در مبارزات خود تنها نیستند و به آنها توصیه می کند که چطور حرکت کنند.

8- انجام مراسم آزمایشی تشییع جنازه

این تمرین توسط استفان کوی (Stephen Covey) در کتاب «7 عادت برای موثر بودن افراد»  (The 7 Habits of Highly Effective People) ساخته شده است.

برای انجام این کار، لیست خود را بنویسید و به سوالاتی همانند زیر پاسخ دهید:

  • می خواهم مردم در مراسم تشییع جنازه من چگونه صحبت کنند؟
  • آنها با چه چیزی مرا یادآوری کنند؟
  • وقتی که من بمیرم از نظر مردم چگونه فردی بوده ام؟

انجام این کار به شما کمک می کند تا هدف بیشتری برای فعالیت های روزمره و زندگی داشته باشید. این کار ممکن است به شما کمک کند که قبل از عکس العمل یا اتخاذ تصمیم در مورد نتایج احتمالی آن فکر کنید.

9- ثبت روایت های شخصی

چگونه داستان زندگی خود را به خودتان می گویید؟ زندگینامه شما چگونه به نظر می رسد؟

یکی از اجزای ضروری شخصیت های ما، داستان های زندگی ماست، به طوری که می توان گفت که چه چیزی می تواند به شما کمک کند تا تغییراتی مثبت در آینده ایجاد کنید.

10- مهمترین وظایف خود را به طور منظم بنویسید

مهمترین وظایف شما چیزهایی است که باید هر روز برای کمک به دستیابی به اهداف بلند مدت خود انجام دهید. هر شب یک لیست از سه وظیفه اولویت دار خود برای روز بعد را بنویسید.

این امر به شما امکان می دهد که روز خود را با یک هدف شروع کنید و بدانید که بر کجا باید تمرکز کنید. این امر به شما کمک خواهد کرد تا اگر برای اولین بار اهداف اصلی خود را به سرانجام می رسانید، یک سبقه برای آن روز تعیین کنید.

11- ایجاد لیست اهداف

داشتن لیست اهداف به شما کمک خواهد کرد که اهداف شخصی و حرفه ای خود را شناسایی کنید. هنگامی که کارهای روزانه زندگی تان شروع می شوند، به احتمال زیاد می توانید روزها را بدون در نظر گرفتن اهداف و خواسته های بلندمدت خود بگذرانید.

از لیست اهداف استفاده کنید تا تمرکز خود را حفظ نمایید و هر روز تلاش کنید تا حداقل یک کار کوچک انجام دهید که به شما امکان می دهد تا لیست اهداف را مرور کنید.

در این نوشته از 11 تکنیک ساده ای گفتیم که به رشد شخصی شما کمک می کند. در قسمت بعدی این مقاله 11 تکنیک دیگر نیز گفته خواهد شد. منتظر ادامه مقالات باشید.

برچسب‌ها: , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

2 دیدگاه. Leave new

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست