افکار مثبتمقالهوبلاگ

تاثیر امید بر سلامت روان ؛ امیدواران هستند که روی این کره خاکی دوام می‌آورند

اشتراک گذاری این مطالب در:

تاثیر امید بر سلامت روان بسیار زیاد است. این را دیگر همه می‌دانند. همه می‌گویند که آدمی به امید زنده است. این جمله اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. بدون انگیزه و امیدِ رسیدن به یک هدف و نقطه خاص، هیچ تلاشی در دنیا صورت نخواهد گرفت. مگر می‌شود در سرگردانیِ نداشتن هدف به رضایت دست پیدا کرد؟ داشتن امید در زندگی باعث می‌شود که معنایی پیدا کنیم.

این جهان بدون معنا بسیار سخت می‌شود. تصور کنید که کسی را که سال‌ها دوست داشته‌اید، دیگر برایتان ارزشمند و دوست‌داشتنی نباشد و هیچ عشقی مشابه آنچه با او تجربه کرده‌اید دیگر نصیب‌تان نشود. چه حس‌وحالی خواهید داشت؟ پوچی مطلق.

بگذارید که مثالی دیگر بزنیم. فرض کنید که برای رسیدن به یک شغل، سال‌ها تلاش کرده‌اید و حالا دیگر آن شغل برایتان بی‌اهمیت است. دلیل این موضوع می‌تواند هر چیزی باشد. مهم این است که دیگر هدفِ سالیان دراز خود در گذشته برایتان مهم نیست. یعنی به نوعی پوچی و خلأ رسیده‌اید و دیگر امیدی برای لذت‌بردن از هدف‌تان وجود ندارد. یعنی در واقع، هدفی در کار نیست. خب! چنین شرایطی سخت و تحمل‌ناپذیر است. این‌طور فکر نمی‌کنید؟

تاثیر امید بر سلامت روان

تاثیر امید بر سلامت روان را نمی‌توان نادیده گرفت. انسانی که امیدوار نیست با بزرگ‌ترین مشکل آدمی روی این کره خاکی دست به گریبان است: بی‌معنایی. بله آدمی‌زاد در هر تلاشی که صورت می‌دهد به دنبال معنا می‌گردد. این معما از ابتدای خلقت با بشریت همراه بوده است. هر کس به دنبال معنایی است که امید داشتن، تعریفش را ممکن و مقدور می‌سازد.

زمانی که امید وجود دارد، پویایی هم به دنبال آن وارد زندگی می‌شود. فردی که پویاست و هدف‌مند، شادتر است. شادی هم علاوه بر اثرگذاری بر روحیه و روان هر فرد، موجبات سلامت جسمش را هم مقدور می‌کند. چرا؟ به این خاطر که از نظر فیزیکی هم شادی روی مغز اثر دارد. زمانی که شاد هستیم، مواد شیمیایی و هورمون‌هایی در بدن ترشح می‌شوند که حالات سرخوشی و شادی به وجود می‌آورند.

شادی بهره‌وری زندگی را بالا می‌برد. زمانی که شاد هستید، انرژی انجام کارهای مختلفی دارید و برای خودتان مدام برنامه‌ریزی می‌کنید. درست است؟ چنین انسان پویایی درست تصمیم می‌گیرد، فعال است و خود و اطرافیانش را با انرژی خوبی که دارد، شاد و راضی نگه می‌دارد.

تاثیر امید بر سلامت روان ؛ امیدواران هستند که روی این کره خاکی دوام می‌آورند

تاثیر امید در موفقیت

موفقیت برای هر کس معنایی دارد اما آن را هر چیزی که تعریف کنید، تنها در یک صورت نصیب‌تان خواهد شد. یعنی فارغ از اینکه معنای موفقیت در فرهنگ لغات شما چیست، باید بدانید که امید است که شما را به آن خواسته و هدف‌تان می‌رساند. انگیزش با امید در رفاقت است و با یکدیگر می‌توانند زندگی هر فرد را بهره‌ور و معنادار کنند.

کسانی می‌توانند در زمینه‌های مختلف زندگی به موفقیت و شادکامی برسند که لحظه و مقصدی رویایی و شیرین را برای خود متصور شده باشند. در این صورت است که برای رسیدن به آن نقاط حاضر به تلاش می‌شوند. کسی که امید رسیدن به مقصد و نهایتی شیرین را ندارد، قطعا موفقیتی هم کسب نخواهد کرد.

چون لزومی برای تلاش برای رسیدن به هیچ نقطه‌ای در وجودش شکل نگرفته است. برای موفقیت در تحصیل، برای رسیدن به شغلی مناسب یا رابطه عاطفی موفق و هر چیز دیگری باید امیدوار بود. آثار و فواید امید در زندگی بسیار است. حتی رفع سختی‌ها و حل مشکلات هم در سایه امیدواری به نتیجه مطلوب می‌رسد.

راه حل داشتن امید در زندگی

از تاثیر امید بر سلامت روان گفتیم. اما نگفتیم که چطور می‌توان امیدواری را در زندگی بیشتر کرد و شادمانه زیست. واقعیت این است که امیدواری و درجه آن به عوامل مختلفی در زندگی وابسته است. برخی از افراد به دلیل شرایط و محیطی که در آن رشد کرده‌اند، امیدوار و خوش‌بین هستند.

برخی به دلیل استعدادهای ذاتی‌شان و توانمندی‌هایی که دارند، شادتر و امیدوارتر زندگی می‌کنند و… . یعنی دلایل مختلفی برای امیدواری در زندگی وجود دارد. اما به‌طور کلی، راه‌هایی وجود دارد که در هر سطح و حالتی از زندگی برای خود امید بیشتری به وجود بیاوریم. یکی از روش‌های مهم در این زمینه، هدف‌گذاری است. لازم نیست که هدف‌های بزرگ و خاصی داشته باشید، امیدواری را از هدف‌های کوچک و گام‌هایی شروع کنید که مسیر رسیدن به مقصد برایشان چندان طولانی نیست.

زمانی که به هدف‌های این‌چنینی ‌می‌رسید، به تدریج مسیر هدف‌گذاری و امیدواری در زندگی را شناسایی می‌کنید و یاد می‌گیرید. این تمرین را انجام بدهید و بدانید که زیستن به خاطر چیزی یا کسی یا واقعه‌ای است که می‌تواند به هستی‌مان معنا بدهد. باید راهی پیدا کنیم که از ملال و غم ثانیه‌ها بکاهیم. منظور این نیست که زندگی سراسر تلخی و سیاهی است و برای تجربه آن به نیکی باید تلاش کنیم. بلکه منظور این است که زندگی پر از سیاهی‌ها و سفیدی‌ها در کنار یکدیگر است. اگر قلم‌موی امید به دست‌مان باشد، می‌توانیم روی سیاهی‌ها را هم رنگ سفید بزنیم.

اگر فکر می‎کنید برای موفقیت آمادگی کافی رو ندارید و یا هنوز به آیندتون امیدوار نشدید، خودساخته «دوره موفقیت به روش استیو جابز» رو به شما معرفی می‎کنه. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

تاثیر امیدواری بر زندگی

برچسب‌ها: , , , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست