آرشیو مطالبمقالهموفقیت در روابط

۷ نشانه انسانهای سمی | راههای حذف آدمهای سمی از زندگی

اشتراک گذاری این مطالب در:

انسانهای سمی می‌توانند زندگی را برای ما سخت کنند. روانشناسان معتقدند گاهی دلیل کاهش اعتماد به نفس ما درونی نیست. بلکه این آدمهای سمی هستند که خودباوری را از بین می‌برند. به همین دلیل حذف آدمهای سمی از زندگی ضرورت پیدا می‌کند. خوب با این حساب افراد سمی چه کسانی هستند و چه ویژگی‌هایی دارند.

در ادامه سعی داریم ضمن بررسی نشانه‌های انسانهای سمی راه‌های حذف آن‌ها را نیز بیان کنیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

افراد سمی چه کسانی هستند ؟

آدمهای سمی کسانی هستند که ارتباط با آن‌ها آسیب روحی و مالی زیادی به شما وارد می‌کند. نشانه های افراد مضر عبارتند از:

  1.  آن‌ها خطوط قرمز شما را می‌شکنند و به شما بی‌احترامی می‌کنند.
  2. این افراد خودخواه هستند و در ارتباط‌شان کنترل شده رفتار می‌کنند (یعنی از قبل برای صحبت با شما نقشه کشیده‌اند).
  3. انسانهای سمی زیاد و بدون دلیل دروغ می‌گویند. حتی در مورد موضوعات کوچک هم دروغ می‌کنند تا نبود اعتماد به نفسشان را بپوشانند.
  4.  فکر می‌کنند همیشه حق با آنهاست. در بحث کردن هیچ‌وقت کوتاه نمی‌آیند و بابت اشتباهشان عذرخواهی نمی‌کنند.
  5. آن‌ها همیشه قربانی هستند و دوست دارند دیگران را مقصر شکست‌شان جلوه دهند.
  6. انسانهای سمی عاشق قضاوت کردن دیگران هستند. سعی دارند با عیب‌جویی اعتماد به نفس خود را تقویت و حسادتشان را برطرف کنند.
  7. از شما حمایت می‌گیرند اما هیچ حمایتی از شما نمی‌کنند.

راه‌های حذف آدمهای سمی از زندگی

خوب حالا که با ۷ مورد از نشانه های آدمهای سمی آشنا شدید، لازم است تا برای حذف کردن آن‌ها اقدام کنید. اما چطور این از این افراد فاصله بگیرید؟ این راهکارها می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند:

به سمت دوستان مفیدتان بروید

انسان‌ها ذاتاً به داشتن ارتباط با دیگران نیاز دارد. اگر اطراف شما پر از آدم‌های سمی و مضر است، فرار از آن‌ها باعث تنهایی و انزوایتان می‌شود. در چنین شرایطی ممکن است افسرده شوید. پس بهترین کار اینست به سراغ افراد سالم بروید. کسانی که دلسوزانه به شما کمک می‌کنند و باعث افزایش اعتماد به نفس در شما می‌شوند.

انسانهای سمی می‌توانند زندگی را برای ما سخت کنند.

تمرکز بر روی راه حل

افراد سمی و مضر باعث غمگین شدن و عصبانیت شما می‌شوند. وقتی با آن‌ها ارتباط دارید، باعث ناامیدی می‌شوند. گاهی از خودتان بیزار می‌شوید و آنقدر اعصاب و روان‌تان درگیر می‌شود که تمام روز حرف‌های منفی‌شان را با خودتان تکرار می‌کنید.

برای حذف آدمهای سمی از زندگی لازم است تا به فکر رفع آشفتگی‌های زندگی باشید. برای این افراد مضر، پیشرفت شما دردآور است. آن‌ها به دلیل حسادتی که دارند، از شما فاصله می‌گیرند. زیرا طاقت دیدن موفقیت‌هایتان را ندارند. یعنی با تمرکز بر روی اهداف‌تان کاری می‌کنید که انسانهای سمی خودشان از شما فاصله بگیرید.

از اظهار ضعف‌هایتان در مقابل این افراد خودداری کنید

هیچ‌گاه نقاط ضعف خود را برای افراد مضر و حسود اظهار نکنید. شاید در ابتدا خود را دلسوز جلوه دهند و پای حرف‌هایتان بنشینند. اما در نهایت از گفته‌ها و مشکلات شما یک برگه برنده می‌سازند. وقتی دچار مشکل هستید، از گفتن آن برای آدمهای سمی خودداری کنید.

برای حذف آدمهای سمی از زندگی نباید از خودتان نقطه ضعف نشان دهید. وقتی از قبل نقطه ضعفی را به دست این آدمها داده باشید، چاره‌ای جز باج دادن و ادامه ارتباط ندارید. البته توصیه ما اینست هیچ چیز به اندازه روح و روان سالم ارزشمند نیست. پس در هر مرحله‌ای که هستید این افراد را از زندگی خود حذف کنید تا آرامش پیدا کنید.

با پنبه سر ببرید و شمشیر را از رو نگیرید

برای حل مناقشات با انسان های سمی به زمان و انرژی زیادی نیاز دارید. یک فرد خردمند و دانا به یکباره همه چیز را تمام نمی‌کند. حتی اگر این فرد تلاش زیادی برای تحریک کردن شما کند، نباید به یکباره او را حذف کنید. در عوض به مرور زمان از او فاصله بگیرید. برای مثال کمتر در مهمانی‌های او شرکت و با عذر و بهانه آوردن از دیدنش خودداری کنید.

اگر بخواهید به یکباره با دعوا آدمهای سمی را از زندگی خود بیرون کنید، آسیب می‌بینید. زیرا تا مدت‌ها بحث و جنجال در ذهن‌تان باقی می‌ماند. از سوی دیگر بعد از مدتی کینه‌ها از بین می‌رود و دوباره ارتباط از سر گرفته می‌شود. از سوی دیگر دعوا کردن شخصیت شما را به زیر می‌کشد.

 تاثیرشان بر احساسات خود را کم کنید

یکی از راه‌های حذف آدمهای سمی از زندگی کاهش تاثیر آن‌ها بر احساسات‌تان است. قبل از اینکه با این افراد روبه‌رو شوید، باید به خودتان یادآوری کنید ممکن است حرف‌هایی بزنند که شما را آزار دهد. پس نباید از خودتان واکنش نشان دهید. در این صورت آن‌ها متوجه پاشنه آشیل شما می‌شوند. سپس همین ضعف را حربه کرده و هر وقت شما را ببینند دوباره همان بحث و حرف‌های آزاردهنده را پیش می‌کشند.

برای دور کردن آدمهای سمی از خود نباید ناراحتی را بروز دهید.

افراد سمی چه کسانی هستند ؟

سادگی با خوب بودن فرق دارد

اگر می‌خواهید برای حذف انسانهای سمی از زندگی اقدام کنید، باید یاد بگیرید خوب بودن به معنای سادگی نیست. گاهی ما ساده‌لوحی را با خوب بودن اشتباه می‌گیریم. یک ضرب‌المثل معروف می‌گوید: «خوبی که از حد بگذرد، نادان خیال بد کند.»

زیاد خوب بودن را ترک و به اندازه و منطقی خوبی کنید. برای کنار زدن افراد مضر گاهی باید منطق را بر احساسات ترجیح دهید.

اگر بخاطر ارتباط با آدمهای سمی اعتماد به نفس خود را از دست دادید، نگران نباشید. زیرا خودساخته به فکر شماست. می توانید در دوره «کیمیاگر» شرکت کنید. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

برچسب‌ها: , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست