مقالهموفقیت در کسب و کاروبلاگ

13 عادت مثبت که موفقیت شما را تضمین میکند

اشتراک گذاری این مطالب در:

عادت مثبت در زندگی باعث تغییر شخصیت شما می‌شود. دیگران همیشه شما را براساس عادت‌هایی که در زندگی دارید، توصیف می‌کنند. پس بخش مهمی از شخصیت شما براساس عادت‌ها شکل می‌گیرد. بنابراین برای داشتن یک شخصیت تکامل یافته، به تقویت عادت مثبت نیاز دارید تا از این طریق شخصیت شما ارتقاء پیدا کند. انجام مجموعه‌ای از کارهای کوچک و مفید در ابتدا سخت است. اما بعد از مدتی به عادت مثبت تبدیل می شود و به راحتی با آن کنار می‌آیید. پس لازم است تا با مجموعه‌ی کاملی از عادات مثبت آشنایی پیدا کنید. در ادامه با مجله موفقیت سلف مید همراه باشید.

1- رختخواب خود را مرتب کنید

اولین عادت مثبت که باید هر روز صبح و بعد از بیدار شدن از خواب آن را انجام دهید، مرتب کردن رختخواب است. این کار چند دقیقه وقت شما را می‌گیرد. اما باعث ایجاد حس مسئولیت در شما می‌شود. در واقع شما نسبت به اتاق و رختخوابی که شب را در آن به صبح رسانده‌اید، مسئول هستید. باید اتاق را به محیط تمیز و قابل سکونت تبدیل کنید. اگر بخواهید نسبت به این موضوع سهل‌انگار باشید، اتاقی شلخته و به‌هم ریخته خواهید داشت. اما عادت مثبت مرتب کردن رختخواب شما را نسبت به محیط اطراف متعهد و مسئولیت‌پذیر می‌کند.

بیشتر بخوانید: خواب کم باعث موفقیت میشه یا شکست؟

2- کارهای روزانه را در صبح مرور کنید

یک عادت مثبت مهم در شروع صبح، مرور کردن کارهایی است که تا شب باید انجام دهید. بدون شک کسانی بدانند قرار است تا شب چه کارهایی باید انجام دهند، از تلف کردن وقت گرانبهای خود، خودداری می‌کنند. اما وقتی نمی‌دانید تا شب کارهای مهمی برای انجام دارید، تصورتان این است که زمان زیادی برای کارهای غیرضروری دارید. تهیه‌ی یک لیست مختصر از کارهای روزانه شما را برای انجام آن‌ها ترغیب می‌کند. پس بهتر است بعد از جمع کردن رختخواب، به مدت 15 دقیقه به فکر کارهای بعدی خود باشید.

3- از افشای رازهای زندگی خودداری کنید

یکی دیگر از عادات‌های مثبتی که باید به مرور انجام دهید، خودداری از افشای رازهای مهم زندگی است. قبل از اینکه بخواهید مسائل و موضوعات مهم زندگی خصوصی خود را برای دیگران افشا کنید، بهتر است فقط 30 ثانیه فکر کنید. هیچ دلیلی وجود ندارد که دیگران از خصوصی‌ترین مسائل زندگی شما مطلع شوند. وقتی اهداف و برنامه‌های مهم خود را در بین سایر مسائل برای دیگران بازگو می‌کنید، ممکن است توسط آن‌ها مورد تمسخر قرار بگیرید. این موضوع باعث کاهش انگیزه‌ی شما برای دست‌یابی به هدف می‌شود. بنابراین بهترین کار این است که عادت مثبت حفظ رازهای خصوصی را در خود تقویت کنید.

بیشتر بخوانید: ورزش چگونه عزت نفس ما را بالا می‌برد؟

4- مشکلات را با افراد متخصص در میان بگذارید

درست است که نباید رازهای خود را افشا کنید، اما باید بین راز و مشکل تفاوت قائل شوید. برخی از موضوعات در زندگی یک مشکل اساسی هستند که باید با افراد متخصص در مورد آن مشورت شود. اما توجه داشته باشید که مشکلات خود را برای همه افشا نکنید. در حکایتی از سعدی نقل شده است که: روزی بازرگانی هزار دینار ضرر کرد. به پسرش گفت نباید این موضوع را با کسی در میان بگذاری. پسرش گفت چرا مگر چه ایرادی دارد؟ پدر در پاسخ پسر گفت: تا مصیبت دو تا نشود. یکی نقصان مایه و دیگری شماتت همسایه.
وقتی مشکلی برای شما رخ می‌دهد، بهتر است این عادت مثبت را در خود ایجاد کنید که آن را برای هر کسی بازگو نکنید. بلکه تنها برای اهل و متخصص آن بازگو کنید تا راه‌حل مناسب به شما داده شود.

5- صداقت را تمرین کنید

داشتن شخصیت شفاف و بدون نقطه‌ی تاریک تنها با تمرین صداقت بدست می‌آید. سعی کنید حتی از کوچک‌ترین دروغ‌ها و شوخی‌هایی که با دروغ همراه است، خودداری کنید. فراموش نکنید که صداقت بهترین سیاست است. وقتی صداقت را به‌عنوان یک عادت مثبت در خود تقویت می کنید، به مرور زمان روابط شما با دیگران بهتر می‌شود. تنش ها و اصطکاک در روابط از بین می‌رود و یک رابطه‌ی مبتنی بر اعتماد دو جانبه بین شما و اطرافیان شکل می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: تقویت فکر مثبت برای سرعت بخشیدن به تحقق آرزوها

6- ورزش را به عادت مثبت همیشگی تبدیل کنید

ورزش و تمرینات ورزشی به تناسب اندام حفظ سلامت جسمانی شما کمک می‌کند. برنامه‌ی منظم ورزشی به پاکسازی ذهن شما نیز کمک می‌کند. وقتی ورزش را به‌عنوان یک عادت مثبت در زندگی روزانه‌ی خود بگنجانید، به مرور زمان وضعیت روحی شما شادتر از گذشته خواهد شد. انرژی و روحیه‌ی مثبت، تمرکز و افزایش اعتماد به نفس از جمله مزیت های ورزش منظم است. پس آن را به یک عادت همیشگی تبدیل کنید.

اولین عادت مثبت که باید هر روز صبح و بعد از بیدار شدن از خواب آن را انجام دهید،

7- غذاهای سالم بخورید

خوردن یک پیتزای لذیذ با سس زیاد و همراه با نوشابه‌ی خنک، می‌تواند لذیذترین غذایی باشد که شما را مجذوب خود می‌کند. اما آیا تا به حال به عواقب غذاهای فست‌فود فکر کرده‌اید؟ اگر به سلامت بدن خود اهمیت می‌دهید، بهتر است از این نوع غذاها فاصله بگیرید و به سمت غذاهای سالم بروید. شاید وقتی اولین بار بخواهید یک غذای سالم بخورید، چندان برایتان دلچسب نباشد.
برای مثال خوردن غذا با نمک کمتر، مزه‌ی جالبی ندارد. اما کافیست چند بار آن را تکرار کنید تا به یک عادت مثبت تبدیل شود. از این پس به غذای خود نمک کمتری اضافه می‌کنید. وقتی قرار است موادغذایی پرکالری بخورید، قبل از خوردن به عواقب آن فکر کنید؛ به‌هم ریختن تناسب اندام، به خطر افتادن سلامت بدن، افزایش کلسترول خون و … را در نظر بگیرید.

8- قبل از حرف زدن فکر کنید

حرف‌ها مثل تیری می‌مانند که وقتی رها می‌شوند قابل بازگشت نیستند. وقتی در جمع و یا در صحبت با اطرافیان و دوستان در حال صحبت هستید، اگر بی‌مهابا و بدون تأمل صحبت کنید، عواقب آن هر چه باشد به سراغ شما می‌آید. فکر کردن قبل از حرف زدن را در زمان خلوت خود تمرین کنید. وقتی در حال گفتگوی درونی با خودتان هستید، روی تمامی این حرف‌ها فکر کنید و سپس آن‌ها را به‌زبان بیاورید.
وقتی در جمع هستید و سکوت بین شما حکم‌فرما می‌شود، نگران سکوت نباشید. بهتر است نگران حرف‌های نسجیده خود باشید. کافیست قبل از بیرون دادن واژه‌ها، چند ثانیه در مورد بد یا خوب بودن آن فکر کنید و سپس آن‌ها را به سمت بیرون برانید.

بیشتر بخوانید: چگونه به یک فرد موفق تبدیل شویم ؟

9- بگذارید مسائل بی‌اهمیت بروند

بسیاری از ما وقت گرانبهای خود را صرف فکر کردن به موضوعاتی می‌کنیم که ارزش وقت صرف کردن ندارند. می‌خواهید این موضوع را به شما ثابت کنم؟ به 2 سال پیش بروید. در آن زمان چه موضوعاتی شما را آزار می‌داد؟ حرف‌های چه کسانی بیش‌تر ذهن شما را به خود مشغول می‌کرد؟ آیا اکنون بعد از گذشت 2 سال آن موضوعات هم‌چنان برای شما مهم است؟
مطمئناً پاسخ شما خیر است. زیرا با گذشت زمان بسیاری از موضوعاتی که به‌شدت ما را درگیر خود می‌کنند، کم‌رنگ می‌شوند. در واقع از میزان اهمیت آن‌ها کاسته می‌شود. پس موضوعات و مسائلی که اکنون ذهن شما را درگیر خود کرده است، بعد از گذشت زمانی محدود، بی‌ارزش و کم‌اهمیت می‌شود. اما به‌جای این‌که زمان مشکلات و مسائل را بی‌اهمیت کنید، بیایید این عادت مثبت را خودتان تقویت کنید تا زندگی شادتری داشته باشید.

10- تمرین مهارت‌ها را فراموش نکنید

یک عادت مثبت افراد موفق این است که وقتی در کاری موفق نمی‌شوند، تسلیم نمی‌شوند. آن‌ها از هدف خود ناامید نمی‌شوند و دوباره تلاش می‌کنند. وقتی در پی یادگیری یک مهارت جدید هستند، آنقدر تمرینات خود را تکرار می‌کنند، تا بالاخره به موفقیت نائل شوند. یک عادت مثبت این است که تمرین را هرگز فراموش نکنید. بسیاری از افراد با یک بار شکست و یا سخت بودن مهارت، آن را کنار می‌گذارند. به‌جای کنار گذاشتن، تمرین کردن را ادامه دهید.

11- زود بخوابید و زود بیدار شوید

یک عادت مثبت دیگر که باید آن را در خود تقویت کنید، سحرخیزی است. وقتی صبح دیرتر از خواب بیدار می‌شوید، بخش زیادی از زمان روز خود را از دست می‌دهید. متأسفانه در سال‌های اخیر با ورود شبکه‌های اجتماعی بسیاری از ما تا پاسی از شب بیدار می‌مانیم و به‌جای خواب، وقت خود را صرف حضور در این شبکه‌ها می‌کنیم. صبح هم با چشمانی پف کرده از خواب بیدار می‌شویم.
زود خوابیدن و سحرخیزی را از همین امشب در خود تقویت کنید. دیگران هر چقدر مهم باشند و در زندگی شما سهیم باشند، نباید وقت خود را بیش از حد برای آن‌ها صرف کنید. قدری هم به آینده، عادت‌های خوب و موفقیت خود فکر کنید.

عادت مثبت را در خود تقویت کنید

12- به دیگران محبت کنید

محبت به دیگران را هم به یکی از عادات مثبت خود تبدیل کنید. محبت می‌تواند زبان و عملی باشد. گاهی با یک لبخند و جملات محبت‌آمیز هم می‌توانید دیگران را خوشحال کنید. جالب است بدانید خوشحال کردن دیگران تبعات مثبتی در پی دارد که اولین انعکاس آن به سمت خودِ شما برمی‌گردد. وقتی از زیبایی کسی تعریف می‌کنید، باعث مغرور شدن او نمی‌شوید، بلکه به او حس اعتماد به نفس می‌دهید که قطعا در روابط بین شما تاثیرگذار است.

13- حتی در خفا هم مسئولیت‌پذیر باشید

وقتی کسی در کنار شما نیست، به این فکر نکنید که کار خود را زودتر تمام کنید. زیرا هیچ مراقبی در اینجا نیست که کار شما را بررسی کنید. یک عادت مثبت در افراد موفق مسئولیت‌پذیری و تعهد بالاست. اما چگونه به این مرحله می‌رسند. آن‌ها حتی زمانی که تنها هستند، سعی می‌کنند یک کار را به‌نحو احسن انجام دهند. وقتی در حال تمیز کردن خانه یا شستشوی لباس با دست هستید و کسی در کنار شما نیست، آن را به نحو احسن انجام دهید. زیرا این نوع رفتار به تدریج به یک عادت تبدیل می‌شود و شما را در مقابل تمامی مسئولیت‌های واگذار شده، متعهد می‌کند.

 

برای اینکه بتوانید عادت های خوب را در خود تقویت کنید، خوساخته شرکت در دوره «قاتل رویاهات اینجاست» را به شما پیشنهاد می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

تقویت عادت مثبت

 

برچسب‌ها: , , ,
مقالات پیشنهاد شده

4 دیدگاه. Leave new

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست