مقالهوبلاگ

12 قدم پیشنهادی برایان تریسی برای دست یابی به اهداف

اشتراک گذاری این مطالب در:

داشتن هدف، چیزی است که به زندگی ما انسان ها معنی می بخشد. همه ی ما به دنبال تعیین و دسترسی به اهدافی هستیم که بتوانند به ما حس بهتر و یک زندگی خوب را هدیه بدهند. احتمالا مقالات زیادی در رابطه با تعیین اهداف و برنامه ریزی برای رسیدن به آن ها خوانده اید. مشکل اصلی در نرسیدن به اهداف خود ما هستیم. خیلی وقت ها بدون این که متوجه باشیم، به طور ناخودآگاه مانع موفقیت خودمان می شویم. این مساله به گذشته و پس زمینه ی ذهنی هر کدام از ما بر می گردد. بنابراین شناخت ریشه ی مقاومت در برابر تغییر و شکست در عملی کردن اهداف، می تواند قدم بسیار مهمی در تغییر این شرایط باشد. برایان تریسی، نویسنده و سخنران، تکنیک های ساده و کاربردی ای برای موفقیت در بخش های مختلف زندگی ارایه می دهد. یکی از جالب ترین تکنیک های او، تکنیک 12 قدمی عملی کردن اهداف است که در کتابش با عنوان «چگونه به اهداف تان دست پیدا کنید» به معرفی آن ها پرداخته است. در این مقاله با این 12 قدم مهم آشنا خواهیم شد.

12 قدم پیشنهادی برایان تریسی برای دست یابی به اهداف

برایان تریسی در کتابی با عنوان «چگونه به اهداف تان دست پیدا کنید»، مهم ترین قدم ها را برای رسیدن به برنامه ها و اهداف بررسی می کند. این کتاب به شما کمک می کند تا زندگی تان را آنطور که می خواهید به تصویر بکشید و به مهم ترین اهداف تان دست پیدا کنید. برایان تریسی در این مقاله که برگرفته از کتاب پرفروش او است، به شما کمک می کند تا در 12 قدم موثر، بتوانید به هر هدفی که در زندگی دارید دست پیدا کنید. این قدم ها بسیار ساده و قابل اجرا هستند و اگر واقعا به انجامشان متعهد باشید، سریع تر از آنچه فکر می کردید از انجامشان نتیجه خواهید گرفت.

1- اشتیاق داشته باشید

اولین قدم از نظر برایان تریسی برای رسیدن به موفقیت در هر کاری، داشتن اشتیاق است. به این فکر کنید که چه چیزی عمیقا شما را هیجان زده می کند و حاضرید مشتاقانه برای رسیدن به آن انرژی و زمان صرف کنید. چه چیزی می تواند آنقدر روی شما اثر بگذارد که به خاطرش حاضرید از خواب شبتان هم بزنید؟ اگر چنین خواسته ای دارید، دیگر زمان آن نیست که فکر کنید خواستن چه چیزی در زندگی تان منطقی تر است و باید به چه هدف های تعیین شده ای برسید. اینجاست که باید از احساستان پیروی کنید. خواسته ی واقعی تان را دنبال کنید و از داشتن اهداف بزرگ نترسید.

2- باور داشته باشید

احتمالا از این موضوع آگاه هستید که برای دست یابی به هر چیزی، باید عمیقا به رسیدن به آن چیز باور داشته باشید. اگر با تردید در رابطه با امکانات و توانایی هایتان شروع کنید، یک چیز قطعی است: شکست می خورید! این موضوع حتی از نظر علمی هم اثبات شده است و از آن با عنوان «رسالت خودمختاری» نام می برند. چیزی که دریافت می کنید، همان چیزی است که انتظار دریافت آن را داشته اید. اگر عمیقا به این که می توانید آن کار را انجام بدهید باور داشته باشید، به طور ناخودآگاه شروع به دیدن و درک موقعیت های مختلفی می کنید که می توانند به شما در عملی کردن اهدافتان کمک کنند.

همانطور که برایان تریسی گفته است، داشتن چنین ایمان و باوری، همیشه هم آسان نیست. همه ی ما شکست را در زندگی تجربه کرده ایم و از تجربه ی دوباره ی آن واهمه داریم. در این صورت چگونه می توانید برای تقویت ایمان و باور به رسیدن به خواسته ها، به خودتان کمک کنید؟ با اهداف کوچک شروع کنید. چرا که با این کار می توانید موفقیت را ببینید و همین رسیدن به موفقیت های کوچک، انگیزه تان را برای ادامه ی مسیر بیشتر می کند. بدترین کاری که می توانید بکنید، این است که بخواهید یکباره به هدفی بزرگ دست پیدا کنید و خودتان را برای رسیدن به آن تحت فشار قرار بدهید. در این حالت محکوم به شکست شده اید و باور می کنید که برای رسیدن به خواسته هایتان به اندازه ی کافی قوی و مشتاق نیستید.

3- اهداف تان را بنویسید

از نطر روانشناسی ثابت شده است که نوشتن اهدافی که در سر داریم، به نوعی ما را نسبت به انجام آن ها متعهد می کنند. تا زمانی که اهداف، تنها در ذهنمان وجود دارند، چندان انگیزه ای برای پیشبردشان نخواهیم داشت. فرمول برایان تریسی برای یادداشت کردن اهداف، فرمولی با عنوان 3P است. از 3 فاکتور زمان حال (present)، مثبت (positive) و شخصی (personal) استفاده کنید. استفاده از این فرمول به این معنی است که اگر هدف تان به دست آوردن 100 میلیون تومان تا پایان سال است، باید روی کاغذ این گونه بنویسید: «تا آخر سال 100 میلیون تومان به دست میاورم.» در این صورت شما از فعل زمان حال، جمله ی مثبت و اول شخص در نوشتن این هدف استفاده کرده اید.

4- قدم های اول تان را بررسی کنید

وقتی هدفی تعیین می کنید، به این معنی است که می دانید قصد دارید به کجا برسید. اما بررسی و تحلیل این که الان در کجا قرار دارید به شما کمک می کند بدانید دقیقا چه قدم هایی را باید برای رسیدن به هدف تان بردارید. اگر هدفتان افزایش وزن است، باید بدانید وزن الآن تان چقدر است و چقدر باید به وزنتان اضافه بشود. بنابراین می توانید بر اساس آن برنامه ی ورزشی و غذایی مناسبی را دنبال کنید.

با خودتان روراست باشید، الآن زمان آن نیست که اجازه بدهید نفستان تلاش هایتان را خراب کند. هر هدفی که دارید، اولین قدم های رسیدن به آن را با بررسی و آنالیز کردن ضعف ها و نقاط قوت تان در زمان حال بردارید.

5- بدانید چرا می خواهید به هدف خاصی دست پیدا کنید

دانستن اینکه چرا می خواهید به یک هدف مشخص دست پیدا کنید، باعث می شود تا در لحظات سختی و شک و تردید ها بتوانید روی هدف اصلی تان متمرکز باقی بمانید و برای رسیدن به آن تلاش کنید. معمولا زمانی که شروع به کار روی یک برنامه می کنیم، انرژی و انگیزه ی بسیاری برای انجام آن داریم. اما این حس و حال همیشگی نیست و لحظاتی پیش می آید که انگیزه و انرژی ای برای ادامه ی کار نداریم. برایان تریسی می گوید: «زمانی بگذارید و روی یک تکه کاغذ، 5 دلیل اصلی اینکه چرا می خواهید به هدف مشخصی برسید را یادداشت کنید.» چگونه با رسیدن به آن هدف، زندگی تان بهتر می شود؟ روابط تان چگونه خواهد بود؟ لیستی تهیه کنید و در روزهای ناامیدی و شک آن را دوباره برای خودتان بخوانید.

6- زمان رسیدن به اهداف تان را مشخص کنید

یکی از اصلی ترین قوانین برای رسیدن به اهداف از نظر برایان تریسی، مشخص کردن زمانی برای دست یابی به آن ها است. داشتن یک زمان مشخص از دو نظر اهمیت دارد: اول اینکه به شما در برنامه ریزی کمک می کند و دوم اینکه شما را تحت فشار قرار می دهد. زمانی که بدانید تا چه تاریخی می خواهید به هدف خاصی دست پیدا کنید، راحت تر می توانید برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنید. با دانستن محدودیت های زمانی، فشار و تعهد بیشتری برای انجام اهداف تا زمان مشخص شده احساس می کنید.

7- موانع را پیدا کنید

روبرو شدن با موانع و مشکلات در هر مسیری، یک موضوع کاملا طبیعی و مورد انتظار است. بنابراین اجازه ندهید این موضوع شما را ناامید کند. همه ی افرادی که به هدف های بزرگی در زندگی شان دست پیدا کرده اند، روزی با موانع و مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کردند. موانع راه تان را بشناسید. دانستن اینکه بدترین اتفاق ممکن در مسیر رسیدن به اهدافتان چه چیزی می تواند باشد، به شما کمک می کند تا با آمادگی بیشتری قدم بردارید. برایان تریسی از تئوری جالبی در رابطه با موانع یاد می کند: «فرمول 20/80». این فرمول به این معنی است که 80 درصد موانع، چیزهایی هستند که درون ذهن ما وجود دارند و تنها 20 درصد آن ها به محیط بیرون از ما مربوط می شوند. این یعنی که شما روی 80 درصد این موانع کنترل دارید و می توانید آن ها را از بین ببرید.

8- دانش و مهارت های مورد نیازتان را مشخص کنید

وقتی مدت ها است هدفی دارید، از خودتان بپرسید که چرا تا به حال این هدف به واقعیت تبدیل نشده است؟ احتمالا برای رسیدن به آن، به دانش و مهارت های جدیدی نیاز دارید. این دانش و مهارت ها را شناسایی کنید و برای به دست آودنشان زمان و پول هزینه کنید. توصیه ی برایان تریسی این است که لیستی از کتاب ها، سمینارها و دوره هایی تهیه کنید که می توانند در به دست آوردن آن اطلاعات و مهارت های خاص به شما کمک کنند. این یکی از راه هایی است که می توانید به کمک آن، روی 80 درصد موانع (توضیحات مورد شماره ی 7) کنترل بیشتری داشته باشید و برای از بین بردن آن ها تلاش کنید.

9- روابطی که نیاز دارید را ایجاد کنید

در مسیر رسیدن به خواسته هایتان، بدون شک بیشتر از یک بار به کمک دیگران نیاز پیدا خواهید کرد. افراد مهمی که می توانند به شما در رسیدن به اهداف تان کمک کنند را شناسایی کنید. چه کسی می تواند چیزهایی که نیاز دارید را به شما آموزش بدهد؟ چه کسی می تواند به شما کمک کند که اشتیاق و تمرکزتان را از دست ندهید؟ زمانی که این افراد را مشخص کردید، روی ایجاد روابط یا بهتر کردن رابطه ای که با آن ها دارید کار کنید. یادتان باشد، قبل از اینکه از آن ها درخواست کمک کنید، به آن ها پیشنهاد کمک بدهید و سعی کنید شما هم به طریقی در پیشرفت بیشتر آن افراد نقشی داشته باشید.

10- برنامه ریزی کنید

احتمالا می دانید که کاری که برای آن برنامه ریزی نشده باشد، به انجام نخواهد رسید. جمله ای از بنجامین فرانکلین در این زمینه وجود دارد که می گوید: «با برنامه ریزی نکردن، برای شکست آماده می شوید». داشتن برنامه ای برای رسیدن به اهداف، یک فاکتور ضروری برای تحقق آن اهداف و خواسته ها است. باید مطمئن شوید که منابع خودتان (زمان، انرژی و پول) را در مسیر درستی قرار داده اید. برنامه ریزی کنید اما منعطف باشید. هر زمان که در طول مسیر نیازی به تغییر در برنامه برای اجرای بهتر آن دیدید، آن را ایجاد کنید.

11- تصویر سازی ذهنی انجام بدهید

تصویر سازی ذهنی از نظر برایان تریسی یک ابزار عالی برای رسیدن به خواسته ها است. عادت تصویر سازی کردن اهداف را در خود ایجاد کنید. هر روز زمانی را به این کار اختصاص بدهید. تصور کنید که به اهداف و خواسته هایتان رسیده اید. چه حسی دارید؟ دقیقا در کجا هستید؟ با چه افرادی معاشرت دارید؟ زندگی تان چه تغییراتی داشته است؟ اگر می خواهید تغییری در زندگی تان رخ بدهد، ابتدا باید تغییرات را در ذهنتان ایجاد کنید. باید در ذهنتان به باور برسید تا بتوانید اهداف تان را به واقعیت تبدیل کنید.

12- هرگز تسلیم نشوید

کلید رسیدن به اهداف، تداوم است. فرقی نمی کند چقدر استعداد و توانایی دارید، اگر برای رسیدن به خواسته تان به اندازه ی کافی پافشاری نکنید، احتمال دارد درست در نزدیک ترین نقطه به هدفتان، از ادامه ی مسیر منصرف شوید. اجازه ندهید هیچ شکست و اشتباهی شما را ناامید کند. شما از قبل می دانستید که موانع و مشکلاتتان چه چیزهایی هستند؛ پس به جای عقب نشینی، روی آن ها کار کنید و راه حلی برای رفع شان پیدا کنید.

برچسب‌ها: , , , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

4 دیدگاه. Leave new

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست