اعتماد به نفسمقالهوبلاگ

10 کار متفاوت افراد با اعتماد به نفس را یاد بگیرید

اشتراک گذاری این مطالب در:

افراد با اعتماد به نفس واقعی — برعکس افرادی که اعتمادبه نفس ندارن و سعی دارن نا امنی‌هاشون رو از بقیه مخفی کنن — همش نگاهش به خودشونه. یک چیزی قطعیه: این افراد همیشه در مواجهه با لحظات شک و تردید دست بالا رو دارن چون بقیه رو تحت تاثیر قرار میدن و باعث میشن اتفاقات روی بدن.
“هرکاری که فکر میکنید که میتونید یا نمیتونید انجامش بدید حق با شماست.” – هنری فورد
ایده فورد که میگه شما از نظر روانی این قابلیت رو دارید که روی توانایی موفقیتتون اثر بزاره اخیرا توی یه مطالعات که توی دانشگاه ملبورن انجام شده و نشون میده که افراد با اعتمادبه نفس درآمد بیشتری پیدا میکنن و توی شغلشون سریع تر ارتقا پیدا میکنن دیده شده.
به علاوه، افراد با اعتمادبه نفس تاثیر عمیقی روی اطرافیانشون میزارن. همچنین، اونها چون خیلی روی خودشون تمرین کردن که روی خودشون تاثیر بزارن به همچین قابلیتی دست پیدا کردن.
ما فقط بیرون این افراد رو میبینیم. ما میبینمشون که نوآوری میکنن، هرچیزی که نظرشون هست رو میگن و خودشون رو به سمت چیزهای بهتر و بزرگتر سوق میدن و همچنان، داریم بهترین قسمت رو از دست میدیم.

ما عادت‌‌هایی که اونا توی خودشون توسعه میدن تا به همچین توانایی‌هایی برسن رو نمیبینیم. این کار عشقه که توی پشت صحنه باعث میشه اونها هر روز این عادت‌ها رو تکرار کنن و درحالی که  رفتار افراد توی مقاطع مختلف زندگی تحت تاثیر عوامل مختلف قرار میگیره، عادات افرادی که اعتمادبه نفس واقعی دارن ثابت میمونه. اونها عادت‌های زیر رو دارن:

۱)‌ اونها با قاطعیت حرف میزنن

خیلی کم پیش میاد که یه فرد با اعتمادبه نفس از واژه‌های “اوم”، “مطمعن نیستم” و “فکر میکنم”  توی مکالماتش استفاده کنه. افراد با اعتماد به نفس خیلی قاطعانه حرف میزنن چون میدونن که که خیلی سخته مردم رو قانع کردن وقتی که ایده‌های خودتون رو با شک مطرح میکنید.

بیشتر بخوانید: افزایش اعتماد به نفس با بهترین توصیه ها

۲) اونها دنبال پیروزی‌های کوچیک هستن

افراد با اعتماد به نفس دوست دارن که خودشون رو به چالش بکشن، حتا وقتی که تلاششون به یه موفقت کوچیک تبدیل میشه. پیروزی‌های کوچیک باعث ایجاد گیرنده‌های آندورژن جدید توی مغز میشه که مسئول بخش پاداش و انگیزه هستن. افزایش گیرنده‌های آندروژن، تاثیر تستسترون رو افزایش میده، که در ادامه باعث افزایش اعتمادبه نفس و عطش برخورد با چالش‌های پیش رو میشه. وقتی شما چندین پیروزی کوچیک پشت سر هم دارید، بالا رفتن اعتماد به نفستون میتونه تا ماه‌ها ادامه داشته باشه.

۳) اونها و رزش میکنن

یه تحقیق که توی انسیتوی انتاریو انجام شده نشون میده که افرادی که دوبار در هفته برای ده هفته ورزش میکنن افراد شایسته تری در جامعه، محیط آکادمیک و محیط ورزشی هستن. بهتر از همه، به جای تغییرات فیزیکی توی بدنشون برای افزایش اعتماد به نفس، اندورفین حاصل از فعالیت این کار رو انجام میده.

۴) اونها دنبال جلب توجه نیستن

مردم جذب کسایی که فق جلب توجه میکنن نمیشن. افراد با اعتمادبه نفس معتقد هستن که اینکه آدم خودش باشه خیلی بهتر از اینه که وانمود کنه که یه آدمه مهمیه. مردم متوجه این موضوع میشن و بیشتر به سمت شما جذب میشن.
افراد با اعتماد به نفس استاد انتشار توجه هستن، وقتی که مورد توجه واقع میشن، به سرعت توجه رو معطوف به کسایی میکنن که سخت تلاش کردن تا اونها به این جایگاه برسن. اونها دنبال جلب تایید مردم دیگه نیستن چون اونها از درون برای خودشون ارزش قائل هستن.

۵) افراد با اعتمادبه نفس پیش داوری نمیکنن

افراد با اعتمادبه نفس هیچوقت بقیه رو از پیش قضاوت نمیکنن چون مطمعن هستن هرکس یه چیزی برای ارائه داره، و نیازی هم ندارن برای اینکه خودشون رو بالا ببرن بقیه رو خراب کنن. مقایسه کردن خودتون با بقیه یعنی محدود کردن خودتون. افراد با اعتمادبه نفس وقت خودشون رو صرف اندازه گیری مردم نمیکنن که ببینن آیا از همه افرادی که میبینن برتر هستن یا نه.

۶) اونها خوشحالیشون رو از درون به دست میارن

خوشحالی یه عنصر مهم برای داشتن اعتماد به نفسه، چون برای اینکه توی کاری که میکنید اعتمادبه نفس داشته باشید، باید از این که کی هستید خوشحال باشید.

۷) اونها بیشتر شنونده هستن تا گوینده

افراد با اعتماد به نفس بیشتر از اینکه حرف بزنن گوش میدن چون احساس میکنن نیازی ندارن که خودشون رو ثابت کنن. افراد با اعتمادبه نفس میدونن که با گوش دادن به حرفای بقیه و توجه کردن به اونها، میتونن یاد بگیرن و رشد کنن. درعوض دیدن تعاملات به چشم محلی برای اثبات خودشون به دیگران، روی خود تعاملات تمرکز میکنن، چون میدونن این خیلی لذت بخش تر و مفیدتر هست.

۸) اونها ریسک میکنن

وقتی افراد با اعتماد به نفس یه موقعیت رو میبینن، انجامش میدن. به جای نگران بودن درمورد اینکه کجای کار ممکنه اشتباه بشه، از خودشون میپرسن، “چی داره جلوی من رو میگیره؟ چرا نمیتونم انجامش بدم؟ ” و میرن که انجامش بدن. ترس اونها رو از انجام کارشون باز نمیداره چون معتقد هستن اگه تلاشی نکنن موفقیتی هم وجود نداره.

۹) اونها از اینکه اشتباه بکنن ترسی ندارن

افراد با اعتمادبه نفس از اینکه ثابت بشه استباه میکنن ترسی ندارن. اونها با خیال راحت تفکراتشون رو با بقیه به اشتراک میزارن و معتقد هستن که اگه ثابت بشه اشتباه میکنن، کلی تجربه جدید بدست آوردن و اگه حق با اونها باشه مردم تجربه جدیدی بدست میارن.

۱۰) اونها موفقیت بقیه افراد رو جشن میگیرن

افراد سست دائما از جایگاه خودشون ترس دارن و برای همین، سعی میکنن چه با انتقاد از بقیه خودشون رو ثابت بکنن. افراد با اعتماد به نفس، از طرف دیگه، ترسی از جایگاه خودشون ندارن چون ارزش خودشون رو نسبت به خودشون تعیین میکنن. برعکس افراد سست که فکر بسته‌ای دارن، افراد با اعتمادبه نفس خیلی باز فکر میکنن، که باعث میشه همه چیزهای شگفت انگیزی که افراد دیگه باعثش میشن رو ببینن. ستایش کردن مردم به خاطر کمک‌هایی که کردن، از نتایج طبیعی این طرز تفکره.

جمع بندی

ساختن اعتماد به نفس یه سفره، هدف نیست. برای اینکه اعتماد به نفستون رو افزایش بدید باید مشتاق این باشید که به دنبال آینده فوق‌العاده‌تری بگردید.

(ترجمه، ویرایش و گردآوری توسط تیم خودساخته)

برچسب‌ها: , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست