زبان بدنمقالهوبلاگ

10 نکته مهم و کاربردی زبان بدن که باید بدانید

اشتراک گذاری این مطالب در:

زبان بدن (Body language) یک ابزار بسیار قدرتمند است که از طریق آن می توان بدون صحبت کردن پیام های مهم و زیادی منتقل شود. اگر شما از نظر کلامی می توانید به خوبی در جمع صحبت کنید، اما آشنایی زیادی با زبان بدن ندارید، این نوشته را هرگز از دست ندهید. زبان بدن آن چنان مهم است که با ترکیب صحیح آن با کلام، می توانید یک سخنرانی فوق العاده جذاب ایراد کنید، رئیستان را در مورد خواسته تان مجاب کنید، یک مذاکره خوب تجاری داشته باشید و یا بسیاری از کارهای دیگر که فکرش را نمی کنید!

برای مثال، آیا می دانستید که حالت بدن (نحوه ایستادن و راه رفتن) چه تاثیر زیادی بر روی اعتماد به نفس شما دارد؟ و یا مثلا احتمالا تاکنون برایتان این مشکل پیش آمده که واقعا به صحبت های کسی که با شما صحبت می کرده گوش می دادید، اما از خود زبان بدن مناسبی بروز ندادید و آن فرد این طور برداشت کرد که شما مستمع خوبی نبودید!

کاربرد شگفت انگیز زبان بدن فقط به موارد فوق محدود نمی شود. شما با زبان بدن می توانید از حقایق کتمان شده آگاهی پیدا کنید و متوجه دروغ گویی افراد بشوید. می توانید یک ارتباط گرم و صمیمانه را در مدت زمان کمی شروع کنید. می توانید میزان اعتبارتان را نشان دهیدو حتی می توانید حافظه تان را تقویت کنید! اگر تمایل دارید بدانید چگونه می توان این کارها را انجام داد، این نوشته را از دست ندهید.

[restrict paid=”true”]

 

استفاده موثر از زبان بدن می تواند نقش مهمی در روابط بازی کند، تا جایی که بسیاری از آموزش های ارتباطی، در حقیقت جنبه ای از زبان بدن را در بر می گیرند. زبان بدن آن چنان قدرتمند است که می تواند بر کلمات و حرف ها نیز برتری یابد. به همین جهت آموزش نکات مربوط به زبان بدن بسیار حائز اهمیت خواهد بود. در ادامه به 10 نکته کاربردی و مهم در مورد زبان بدن اشاره خواهیم کرد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد زبان بدن، می توانید «دوره جادوی زبان بدن» را تهیه کنید.

  1. برای بالا بردن اعتماد به نفس تان، یک ژست قدرتمندانه به خود بگیرید.

تحقیقات انجام شده در دانشکده های کسب و کار (Business) دانشگاه کلمبیا و هاروارد نشان می دهد که قرار گرفتن بدن به حالت قدرت و کششی (تکیه دادن و دست ها را پشت سر قرار دادن و پاها را روی میز قرار دادن یا ایستادن و دست ها را به حالت کشیده باز کردن) حتی برای دو دقیقه، سطح بالایی از تسترون (هورمونی که مرتبط با قدرت و تسلط است) را تحریک می کند و همچنین باعث کاهش سطح کورتیزول (هورمون استرس) می شود.

این را زمانی که احساس ترس دارید اما می خواهید که نشان دهید که اعتماد به نفس دارید، امتحان کنید. علاوه بر ایجاد تغییرات هورمونی در مردان و زنان، این موارد منجر به افزایش احساس قدرت و تحمل بیشتر در برابر خطر می شوند. همچنین این مطالعه نشان داده است که افراد بیشتر تحت تأثیر احساس دیگران نسبت به خودشان قرار می گیرند تا تحت تاثیر آنچه دیگران درباره آنها می گویند. برای بدست آوردن نکات بیشتر در مورد اعتماد به نفس، «5 راه برای نشان دادن اعتماد به نفس» را بخوانید.

  1. برای افزایش مشارکت، وانمود کنید که گوش می کنید.

اگر می خواهید که مردم صحبت کنند، در حین صحبت آن ها، چندین کار را انجام ندهید. از وسوسه چک کردن پیام های متنی خود ، چک کردن ساعت، چک کردن واکنش دیگر شرکت کنندگان، اجتناب کنید. به جای آن ها، بر روی کسانی که صحبت می کنند تمرکز کنید، با تکان دادن سر و چانه تان و همچنین ارتباط چشمی، نشان دهید که به صحبت آنها توجه می کنید. به جلو خم شدن و تکان دادن سر، روش های دیگر غیر کلامی هستند که نشان دهنده ی توجه و مشارکت شما می باشند. بسیار مهم است که به صحبت های دیگران گوش کنید. و مهم است که این اطمینان را در دیگران ایجاد کنید که به صحبت های آنها گوش می کنید.

  1. برای تشویق کردن دیگران به همکاری و مشارکت، موانع را بردارید.

موانع فیزیکی، برای همکاری و مشارکت بسیار مضر است. هر چیزی که بین شما و دیگر افراد تیم قرار گرفته و مانع همکاری می شود را از بین ببرید. حتی در زمان استراحت و خوردن قهوه ، نوع گرفتن فنجان قهوه در دست نیز می تواند مانعی را برای ارتباط ایجاد کند و حتی فاصله شما از افراد دیگر نیز می تواند باعث ایجاد مانع شود. یکی از اعضای ارشد به من گفت که می تواند راحتی تیم اش را با در نظر گرفتن این که آنها چه مقدار فنجان قهوه شان را بالا نگه می دارند، ارزیابی کند. نتیجه مشاهدات او این بود که افرادی با اعتماد به نفس کمتر و عدم اطمینان، قهوه شان را بالاتر از دیگران نگه می دارند. افرادی که دستان خود را دور کمر خود نگه می دارند نسبت به کسانی که دست به سینه می ایستند، احساس راحتی بیشتری دارند.

  1. برای برقراری ارتباط سریع، دست بدهید.

لمس کردن، نشانه ابتدایی و قدرتمند غیر کلامی است. لمس دست، بازو یا شانه شخص به اندازه 1/40 ثانیه می تواند باعث ایجاد یک رابطه انسانی شود. در محل کار، لمس فیزیکی و ملایمت و گرمی به طور سنتی با دست دادن انجام می شود و این تماس لمسی باعث ایجاد یک احساس ماندگار و مثبت می شود. مطالعه ای بر روی دست دادن که توسط مرکز درآمد نمایشگاه های تجاری (Income Center of Trade Show) انجام شده است نشان می دهد که اگر با افراد دست دهید، آنها شما را با احتمال بیشتری(بیش از دو برابر) به خاطر می سپارند و بعدا به یاد می آورند. همچنین محققان این نمایشگاه دریافتند که افراد به کسانی که با آنها دوستانه و گرم دست بدهند، واکنش بهتری نشان می دهند.

  1. برای ایجاد احساسات خوب، لبخند بزنید.

یک لبخند واقعی نه تنها باعث ایجاد یک حس خوب در درون شما می شود بلکه به اطرافیان نیز نشان می دهد که شما قابل اعتماد و اهل مشارکت هستید و ارتباط برقرار کردن با شما آسان است. یک لبخند واقعی، به آرامی بر روی چهره می نشیند، چشم ها را تنگ تر می کند، چهره را روشن می کند و به آرامی محو می شود. مهم تر از همه، با لبخند زدن می توانید بفهمید که دیگران چگونه به شما پاسخ می دهند زیرا لبخند دارای تاثیر مستقیم است. وقتی شما به افراد لبخند می زنید، آنها نیز در جواب، به شما لبخند می زنند. و چون علائم چهره، مطابق با  احساسات است، لبخندی که از دیگران دریافت می کنید  باعث می شود که حالت عاطفی تان به سوی یک موضع مثبت تغییر کند.

  1. برای نشان دادن موافقت خود، حرکات مشابه را منعکس کنید.

هنگامی که مشتریان یا همکاران کسب و کار تان به طور ناخودآگاه زبان بدن شما را تقلید می کنند، به این معنی است که آنها به طور غیر مستقیم و غیر کلامی می خواهند بگویند که با شما موافقند. هنگامی که شما عمدا حرکات دیگران را منعکس می کنید. (آینه دیگران می شوید)، می توانید بخش مهمی از ایجاد ارتباط و پرورش احساسات متقابل را ایجاد کنید. بازتاب، با رعایت حرکات صورت و بدن فرد شروع می شود و سپس به بدنتان اجازه دهید که به طور ماهرانه حالات و حرکات مشابه را انجام دهد. انجام این کار باعث می شود که شخص مقابل احساس کند که از طرف شما پذیرفته شده است.

  1. برای بهبود سخنرانی ، از دست هایتان استفاده کنید.

تصویر برداری از مغز نشان داده است که یک ناحیه به نام منطقه ی بروکا (Broca) وجود دارد که برای انجام سخنرانی و گفتار بسیار مهم است و نه تنها در زمان صحبت کردن فعال است، بلکه در زمان تکان دادن دست هایمان نیز فعال است. از آن جا که ژست به صورت یک پارچه با سخنرانی مرتبط است، بنابراین ژست گرفتن و حرکات ما در زمان صحبت کردن می تواند قدرت تفکر ما را بالا ببرد.

هر زمان که مدیران و همکاران را تشویق به استفاده از ژست ها و حرکات می کنم، متوجه می شوم که محتوای کلامشان پیشرفت کرده است. این را امتحان کنید. خواهید فهمید که حرکات فیزیکی، به شما در ایجاد تفکرات روشن کمک می کند و با جملات دقیق تری صحبت خواهید کرد.

 

  1. برای دریافت حقیقت، به پاهای افراد نگاه کنید.

زمانی که افراد تلاش می کنند تا زبان بدن خود را کنترل کنند، تمرکز اصلی خود را بر حالات چهره، حالت بدن و حرکات دست و بازو می گذارند. از آن جا که به پاها توجه و توصیه ای نشده است، در حقیقت از آنها می توان حقایق بیشتری را فهمید. تحت استرس، افراد حرکات مضطربانه و عصبی را از طریق حرکات پاهایشان نشان می دهند. پاها به هم می پیچند، تکان می خورند و به دور یکدیگر یا مبل تاب داده می شوند. پاها باید کشیده یا به هم حلقه شده باشند تا از تنش رهایی یابند. مطالعات نشان می دهند که ناظران زمانی که بتوانند تمام بدن شخص را ببینند، می توانند قضاوت بهتری در مورد احساسات واقعی شخص داشته باشند. ممکن است ندانید اما به طور غریزی در تمام طول زندگیتان، به تمام حرکات پا واکنش نشان داده اید.

  1. برای نشان دادن توانایی و اعتبارتان، صدایتان را پایین نگه دارید.

قبل از سخنرانی یا تماس تلفنی مهم، صدایتان را به حالت ریلکس و مطلوب در آورید (تکنیکی که از یک متخصص گفتاری یاد گرفتم)، لب هایتان را به حالت عادی نگه دارید و آواهایی مانند «um hum، um hum» را ایجاد کنید. و اگر خانم هستید دقت کنید که صدایتان در انتهای جملات بالا نرود، خصوصا اگر می خواهید سوالی بپرسید یا می خواهید از دیگران تایید بگیرید. به جای آن، هنگامی که نظرتان را بیان می کنید، صدایتان در طول بیان جمله تان افزایش دهید و سپس در انتهای جمله کاهش دهید.

  1. برای تقویت حافظه، دست ها و پاهایتان را آزاد بگذارید.

Allen و Barbara Peas، محققان زبان بدن، یک یافته جذاب از مطالعاتشان را ارائه می دهند: هنگامی که یک گروه از داوطلبان سخنرانی کردند و با دست ها و پاهای بدون پیچ و تاب نشستند ، 38% بیشتر از گروهی که همان سخنرانی را انجام دادند و دست ها و پاهایشان در هم پیچیده بود، حافظه شان کار می کرد. برای بهبود حافظه، دست ها و پاها را آزاد بگذارید. اگر دیدید که مخاطبانتان از زبان بدن تدافعی در مقابل شما استفاده می کنند، تاکتیک خود را تغییر دهید، استراحت کنید یا این که از آنجا خارج شوید و تا زمانی که زبان بدن آنها دوستانه نشده است، سعی در متقاعد کردن آنها نداشته باشید.

اگر این ده نکته ساده و قدرتمند زبان بدن را دنبال کنید، تضمین می کنم که تاثیر غیر کلامی شما در محل کار افزایش می یابد.

اگر می خواهید با موضوع زبان بدن آشنایی بیشتری پیدا کنید، در دوره جادوی زبان بدن شرکت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید:

 

[/restrict]
برچسب‌ها: , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست