مقالهوبلاگ

کارهایی که باید قبل از ۳۰ سالگی انجام دهید

اشتراک گذاری این مطالب در:

همه می‌گویند که رسیدن به ۳۰ سالگی تجربه تلخ و سختی است. همه می‌گویند خداحافظی با دوران سرخوشانه بیست و چند ساله بودن دشوار است. شما چه فکر می‌کنید؟ پا گذاشتن از ۲۹ به ۳۰ سالگی این قدر در زندگی‌تان تفاوت ایجاد خواهد کرد که برایش غصه بخورید؟ قطعا چنین تفکری بسیار بی‌پایه و اساس و اشتباه است. سن واقعا چیزی نیست که بتوان خود را با آن معرفی کرد. این یعنی چه؟ منظور این است که هر کس باید برای خود دنیایی آزاد و رها بسازد و در آن همان سنی را داشته باشد که بیش از هر سن دیگری دوست دارد.

مثلا شاید شما ۶۰ ساله هستید اما چه کسی گفته که باید با این عدد معرفی شوید و همه به خاطر سن‌تان شما را در قالب و چارچوبی خاص قرار بدهند. شما می‌توانید ۳۰ ساله، ۴۰ ساله یا هر سن و سال دیگری داشته باشید اما ورای این اعداد به کارهایی بپردازید که دوست دارید. با این حال، یک واقعیت را نباید فراموش کرد و آن حجم مسئولیت‌ها و موقعیت زندگی در هر دهه‌ای از آن است. با توجه به اینکه معمولا بعد از ۳۰ سالگی مسئولیت‌های سنگین‌تری مانند کار و ازدواج برایتان پیش می‌آید به شما توصیه می‌کنیم که قبل از رسیدن به این سن، کارهای زیر را انجام بدهید.

یادگیری یک زبان تازه در ۳۰ سالگی

یادگیری یک زبان تازه مانند کسب مدال افتخاری مهم است. چرا؟ چون یادگیری زبانی تازه به معنای وارد شدن به دنیایی جدید است. وقتی زبانی دیگر را می‌آموزید، دید وسیع‌تری نسبت به فرهنگ کشور مورد نظر پیدا خواهید کرد و به راحتی پای خود را به دنیایی تازه می‌گذارید و تا آخر عمر این دستاورد بزرگ در مراحل مختلف زندگی‌، همراهی‌تان خواهد کرد. علاوه بر اینکه یادگیری زبانی تازه باعث تقویت مغز می‌شود، کاری جذاب و مهم در زندگی هم به شمار می‌رود که می‌توانید به آن افتخار کنید. اما اگر آن را به تعویق بیندازید، امکان دارد در سال‌های بعد از ۳۰ سالگی، فرصت رسیدگی به آن را نداشته باشید.

مقابله با یکی از ترس‌ها

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، بعد از ۳۰ سالگی احتمالا درگیری‌های شغلی و زندگی‌تان بیشتر می‌شود و زمان کافی برای کار کردن روی روان و شخصیت‌تان نخواهید داشت. یکی از مهم‌ترین کارهایی که تا قبل از ۳۰ سالگی می‌توانید انجام بدهید، مقابله با ترس‌هایتان است. مثلا اگر از لمس و نوازش حیوانات می‌ترسید برای خود برنامه‌ای ترتیب بدهید و طی آن، با این ترس مقابله کنید. بانجی‌جامپینگ، رفتینگ یا چنین چیزی را امتحان کنید و اجازه بدهید که با پشت سر گذاشتن مرزهای ترس، با نسخه‌ای قوی‌تر از خودتان رو به رو شوید. یعنی شخصی که می‌توان روی او بیشتر از گذشته‌ها حساب کرد.

یاد گرفتن آشپزی

آشپزی کردن را هم تا قبل از ۳۰ سالگی یاد بگیرید. بعد از این سن، یا ازدواج خواهید کرد یا به احتمال زیاد مستقل از خانواده زندگی می‌کنید. پس لازم است برای خود غذا درست کنید. غذا خوردن بخش مهمی از روز را تشکیل می‌دهد و اگر مدام بخواهید به رستوران مراجعه کرده یا غذاهای بدمزه خودتان را بخورید، اوقات‌تان تلخ و سخت خواهد گذشت. آشپزی کردن را بیاموزید و مطمئن باشید که اثرات مثبت آن را در زندگی خود مشاهده خواهید کرد.

رفتن به سفری خارجی

شاید بگویید که این پیشنهاد کمی گران است و برای همه مقدور نیست. بله، حق با شماست. اما اگر استطاعت کافی برای انجام چنین سفری را دارید، حتما آن را در فهرست کارهایی قرار بدهید که باید قبل از ۳۰ سالگی انجام شوند. اگر می‌توانید با پس‌انداز کردن پول، این برنامه را برای خود تدارک ببینید حتما به آن فکر کنید و آن را در اولویت‌های‌تان بگذارید. این کار باعث می‌شود تا مستقل‌تر شوید، تجربه‌های جدیدی کسب کنید که تا کنون در زندگی نداشته‌اید و خاطره خوشی از قبل از ۳۰ سالگی در آلبوم خاطرات‌تان ثبت کنید.

حتما آن را در فهرست کارهایی قرار بدهید که باید قبل از ۳۰ سالگی انجام شوند

دوست داشتن خود

خودتان را دوست بدارید. عجیب است؟ خیر به هیچ‌وجه. یاد بگیرید که خودتان را فارغ از قضاوت‌های دیگران دوست داشته باشید و برای خودتان ارزش و احترام قائل باشید. مردم و اطرافیان معمولا شما و دیگران را قضاوت می‌کنند. آنها دوست دارند شما را در قالب‌های رایج اجتماعی بگنجانند. مثلا می‌گویند: ۳۰ ساله شدی؟ پس چرا هنوز مجردی؟ ۳۰ ساله شدی، پس چرا هنوز این طور لباس می‌پوشی و… . به هیچ‌یک به این حرف‌ها اهمیت ندهید. شما در یک دنیای آزاد زندگی می‌کنید. دنیای آزاد شما همان دنیای ایده‌آلی است که در ذهنتان ساخته‌اید و قلبا دوست دارید که به آن برسید. اجازه ندهید هیچ‌کس دنیای دوست‌داشتنی‌تان را تخریب کند. برای نظرات پوچ و بی‌معنی هیچ‌کس ارزش قائل نشوید. اهمیتی ندارد که چه سن و سالی دارید، باید زودتر یاد بگیرید که خود را به معنای واقعی کلمه دوست بدارید.

تفریح کردن

البته تفریح کردن، سن و سال نمی‌شناسد اما تا قبل از ۳۰ سالگی سعی کنید که تفریحاتی را انجام بدهید که تا کنون شرایط انجامش را نداشته یا وقت نکرده‌اید در برنامه‌هایتان بگذارید. مثلا حتما به کنسرت موسیقی زنده بروید، سفرهای تک‌نفره و بدون خانواده بروید، ورزش‌های جذاب انجام بدهید و از اینکه اندکی جنون را به زندگی خود وارد کنید اصلا و ابدا نهراسید. بگذارید که مانند یک روح آزاد در دنیای مورد علاقه‌تان به پرواز دربیایید. خوش بگذرانید و لحظه‌های جوانی‌تان را با چاشنی شادی در دفتر خاطرات ثبت کنید. دیوانگی کنید، در یک رستوران شیک و مجلل غذا بخورید و کارهایی بکنید که خاطرات بامزه آن برای سال‌های بعدی زندگی‌تان باقی بماند.

کتاب خواندن

کتاب بخوانید. کتاب خواندن یعنی وارد شدن به دنیاهایی متنوع و جذاب. یک فهرست از کتاب‌های مورد علاقه خود تهیه کنید و قبل از رسیدن به ۳۰ سالگی آنها را مطالعه بفرمایید. مطمئن باشید که از انجام این کار پشیمان نخواهید شد. اگر خودتان نظری درباره انتخاب کتاب‌ها ندارید به سایت‌های معتبر مراجعه کنید و از فهرست‌های پیشنهادی آنها که معمولا حاوی بهترین آثار دنیا هستند، استفاده کنید. خواندن بهترین کتاب‌های دنیا یا دیدن بهترین فیلم‌های دنیا به توصیه فهرست‌های معتبر و معروف را حتما در برنامه خود بگنجانید و سعی کنید تا قبل از ۳۰ سالگی با نویسنده‌ها و کارگردانان معروف دنیا آشنا شوید. این آشنایی به ایجاد خط فکری صحیح و مناسب کمکتان خواهد کرد.

سرمایه‌گذاری

به فکر سرمایه‌گذاری باشید. اگر می‌خواهید که در سنین بازنشستگی از رفاه نسبی خوبی برخوردار شوید باید از همین سنین جوانی دست به کار شوید و تا هنوز سن و سال زیادی ندارید، اقدم به برنامه‌ریزی برای افزایش سرمایه‌تان کنید. مهم نیست که در حال حاضر، پول و اندوخته چندان زیادی ندارید. همین که به موضوع سرمایه‌گذاری فکر کنید و بفهمید که اهل چه نوع سرمایه‌گذاری‌های در زندگی هستید، برایتان کافی خواهد بود.

مثلا بعضی از افراد ریسک‌پذیری کمتری دارند و دوست دارند از روش‌هایی مانند سپرده‌گذاری، سود به دست بیاورند. برخی دیگر به سرمایه‌گذاری در عرصه‌هایی مانند بورس و املاک علاقه‌ دارند و… . باید خودتان را بشناسید و مسیر مدیریت امور مالی زندگی‌تان را دریابید.

توصیه های آخری برای ۳۰ سالگی

یادتان باشد که ۳۰ سالگی فرق چندانی با سال‌های گذشته ندارد. پس غصه نخورید. این فهرست‌ها و طبقه‌بندی‌ها فقط برای این است که در هر سنی آگاهانه‌تر برای زندگی خود برنامه‌ریزی کنید و از لحظه‌های آن بیشتر لذت ببرید. همین! پس غم سال‌های بیست‌ سالگی را نخورید و مطمئن باشید که اگر قدر لحظه‌ها و ثانیه‌ها را بدانید و دقیق‌تر خود را بشناسید، هر روز زندگی‌تان شیرین و دوست‌داشتنی خواهد بود.

 

برچسب‌ها: , , ,
مقالات پیشنهاد شده

2 دیدگاه. Leave new

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست