فیلموبلاگویدیو انگیزشی موفقیت

نظم نداشته باشی موفق نمیشی

اشتراک گذاری این مطالب در:

نظم به این معناست که هر چیزی در جای خودش قرار بگیرد. البته این معنای نظم را باید با مفهومِ «مرتب بودن» مرتبط دانست. در بسیاری از مواقع نظم به داشتن برنامه‌ریزی در زندگی و انجام کارها در زمان درست است. نظم و ترتیب در زندگی روزانه یک عادت مثبت تلقی می‌شود. این نوع عادت در افراد موفق به وفور دیده می‌شود.
یکی از اندیشمندان قرن 18 در آلمان، ایمانوئل کانت بود. او آنقدر در زندگی خود منظم رفتار می‌کرد که باعث شگفتی اطرافیانش شده بود. کانت یکی از فیلسوفان تاثیرگذار در عصر روشنگری بود. از جمله رفتارهای مبتنی بر نظم او می‌توان به قدم زدن در حیاط خلوت، میل کردن غذا، مطالعه و نوشتن اشاره کرد. به طوری همسایگانش با دیدن او در حیاط خلوت، ساعات روز را متوجه می‌شدند.

اهمیت نظم در زندگی و موفقیت

اهمیت انضباط شخصی و نظم در زندگی به قدری زیاد است که باعث نزدیک شدن به موفقیت می‌شود. در واقع یکی از کلیدهای مهم موفقیت، منضبط بودن است. انضباط در زندگی به این معناست که مسئولیت‌ها در زمان درست خود انجام شوند. درست است که مرتب کردن اتاق، کمد شخصی و محل زندگی هم نوعی نظم محسوب می‌شود، اما این عادات تمام اصل ماجرا نیست.
تنها بخشی از قانون آراستگی به تمیز و مرتب بودن محل زندگی یا کار اشاره دارد. بخش مهم‌تر آن به رعایت قوانین مهم زندگی مربوط می‌شود. فردی که قصد دارد در مدت 6 ماه به تناسب اندام برسد، یک ساعت ورزش کردن برای او به مدت 180 روز الزامیست. در غیر اینصورت به هدف خود نمی‌رسد.
این قانون در مورد تمامی اهداف صادق است. شما بر روی هر هدفی که دست بگذارید، برای رسیدن به آن باید برنامه‌ریزی داشته باشید. منظم بودن، رعایت قوانین، سخت‌گرفتن به خود و تلاش برای دستیابی به موفقیت اهمیت زیادی دارد. همه‌ی این پارامترها در زیرمجموعه‌ی نظم قرار می‌گیرد. وقتی امور روزانه به‌هم می‌ریزد، فرصت زیادی برای انجام کارهای مهم ندارید. حاضرید چند ساعت در رختخواب غلت بزنید، اما ورزش نکنید. این به معنای وقت تلف کردن است.

مهم‌ترین اصل در داشتن نظم خودداری از تعویق انداختن کارهاست.

چطور به فرد منظم تبدیل شویم؟

برای تبدیل شدن به فردی منظم و مرتب، لازم است تا از زمان به درستی استفاده کنید. ابتدا از لباس‌ها و وسایل شخصی خود شروع کنید. تا زمانی که کمد لباس‌ها نامرتب است، نمی‌توانید ادعا کنید فرد منظمی هستید. برای خود یک لیست بنویسید که در طی روز باید چه کارهای مفیدی را انجام دهید. در ابتدای راه به خود سخت نگیرید. اگر بخواهید یک فهرست از کارهای سخت را برای خود انتخاب کنید، در همان ابتدا خسته شده و آن‌ها را کنار می‌گذارید.
در روبه‌رو هر عادت رفتاری مثبت، هدف را مشخص کنید. هر روز که به عادت رفتاری و هدف خود نگاه می‌کنید، انگیزه‌ی بیشتری برای انجام کارهای مهم پیدا می‌کنید. بهتر است کارهای مهم را در یک سررسید یادداشت کنید. با فرا رسیدن تاریخ‌ها، کارهای نوشته شده را انجام دهید. در پایان روز کارهایی را که به آن عمل شده و کارهایی که عملی نشده‌اند، یادداشت کنید.
مهم‌ترین اصل در داشتن نظم، خودداری از تعویق انداختن کارهاست.

برچسب‌ها: , , ,
مقالات پیشنهاد شده

5 دیدگاه. Leave new

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست