مقالهوبلاگ

زندگی نامه ایلان ماسک، موسس اسپیس اکس و تسلا

اشتراک گذاری این مطالب در:

ایلان ماسک در سال 1971 میلادی در آفریقای جنوبی متولد شد و بعد از فروش استارتاپش به نام Zip2 به شرکت Compaq، در اواخر دهه 20 زندگی اش به یک میلیاردر بدل شد. او با تاسیس شرکت X.com در سال 1999، اسپیس اکس در سال 2002 و تسلا موتورز در سال 2003 ثروت خود را چند برابر کرد. در سال 2012 میلادی و درست زمانی که اسپیس اکس راکت امیدبخش خود در سفرهای تجاری فضایی را راهی ایستگاه فضایی بین المللی کرد، نام ماسک در سرخط خبرها قرار گرفت.

سال های نخست زندگی

ماسک در 28 ژوئن سال1971 میلادی در پِرِتوریای آفریقای جنوبی متولد شد. پدرش اهل آن کشور و مادرش کانادایی بود و او نیز همراه با برادرش کیمبال و خواهرش توسکا دوران کودکی را در زادگاهش سپری کرد. ایلان به گفته پدر و مادرش فردی درونگرا بود با این همه در سن 10 سالگی علاقمندی اش را به کامپیوترها نشان داد. در همین اثنا پدر و مادرش از هم جدا شدند.
این اتفاق تلخ اما نتوانست علاقه ماسک به کامپیوترها را کم کند و او در سن دوازده سالگی موفق شد نخستین نرم افزار خود را که یک بازی کامپیوتری به نام Blastar بود به فروش برساند. ماسک در سال 1989 میلادی و در حالی که تنها 17 سال داشت به کانادا مهاجرت کرد تا در دانشگاه کویینز تحصیل کند و دیگر به خدمت سربازی اجباری در کشورش نرود.
او در سال 1992 درسش را در دانشگاه کویینز رها کرد تا در رشته های کسب و کار و فیزیک دانشگاه پنسیلوانیا تحصیل کند و چندی بعد درسش را با اخذ مدرک کارشناسی در رشته اقتصاد به پایان رساند اما همچنان در دانشگاه ماند و لیسانس دیگرش را در رشته فیزیک گرفت.
ماسک بعد از ترک پنسیلوانیا عازم دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا شد تا مدرک Ph.D خود را در رشته فیزیک انرژی دریافت نماید. نقل مکان وی به کالیفرنیا مصادف بود با انفجار اینترنت و به همین خاطر او ظرف تنها دو روز از حضورش در استنقورد درسش را رها کرد تا بخشی از جریان اینترنت شود و اولین شرکت خود با نام Zip2 را تاسیس کرد.
Zip2 که در اصل نوعی راهنمای شهری آنلاین بود، در اندک زمانی بعد از راه اندازی، به یکی از منابع تامین محتوای وبسایت های نیویورک تایمز و Chicago Tribune تبدیل شد و در سال 1999 میلادی، بخشی از شرکت Compaq با عقد قراردادی به ارزش 307 میلیون دلار به صورت نقدی و همچنین 34 میلیون دلار در قالب سهام، Zip2 را خریداری کرد.

کارآفرینی جدی

در سال 1999، ماسک همزمان استارتاپ دیگری به نام X.com را تاسیس کرد که در در زمینه پرداخت و ارائه خدمات مالی آنلاین فعالیت می کرد. سال بعد X.com شرکتی را خریداری کرد که به تاسیس PayPal منتهی شد و در اکتبر سال 2002 میلادی، eBay با پرداخت 1.5 میلیارد دلار در قالب سهام، PayPal را خریداری کرد. قبل از این اتفاق حدود یازده درصد از سهام PayPal به ماسک تعلق داشت.
ماسک خستگی ناپذیر در ادامه شرکت سومش به نام تکنولوژی های اکتشافات فضایی یا همان SpaceX را در سال 2002 و با هدف ساخت فضاپیما برای سفرهای فضایی تجاری راه اندازی کرد.
در سال 2008 میلادی، اسپیس اکس به موقعیت تثبیت شده و خوبی دست پیدا کرد و حتی ناسا نیز برای تحویل محموله هایش به ایستگاه فضایی بین المللی با آن قرار داد امضا کرد. حالا یکی از اهداف اصلی اسپیس اکس انتقال فضانورد به این ایستگاه و تبدیل شدن به جایگزینی برای ماموریت های شاتل فضایی بین المللی است.
پتانسیل های بدون مرز اکتشافات فضایی و حفظ نسل بشر سنگ بنای علایق ماسک را می سازند و او برای تحقق همین رویاها، در ادامه بنیادی به نام ماسک را تاسیس کرد که به اکتشافات فضایی و کشف منابع انرژی پاک و تجدید پذیر اختصاص دارد.

تسلا موتورز

یکی دیگر از دارایی های ماسک تسلا موتورز است؛ شرکتی که در زمینه تولید انبوه خودروهای الکتریکی و مقرون به صرفه فعالیت دارد. این کمپانی 5 سال بعد از تاسیسش در سال 2008 میلادی یک خودروی اسپورت به نام رودستر را معرفی کرد که 0 تا صد کیلومتر بر ساعت را ظرف تنها 3.7 ثانیه پر می کرد و بعد از هر بار شارژ باتری لیتیومی-یونی اش مسافتی در حدود 400 کیلومتر را می پیمود.
تسلا که در ادامه بخشی از سهامش توسط دایملر خریداری شد و با تویوتا نیز همکاری های استراتژیکی را آغاز نمود، در ژوئن سال 2010 میلادی به بازار بورس آمریکا راه یافت و 226 میلیون دلار سرمایه کسب کرد.
مدل اس موفقیت دیگری بود که توسط تسلا تکرار شد و نخستین خودروی الکتریکی این شرکت لقب گرفت که می توانست بعد از هر بار شارژ 426 کیلومتر را طی کند. در سال 2013، مجله موتور ترند عنوان خودروی برگزیده سال را به مدل اس داد.

آماده برای پرواز

در 22 می سال 2012، نخستین راکت فالکون 9 اسپیس اکس همراه با کپسول خالی از سرنشینش با موفقیت به فضا پرتاب گردید و این گونه شد که ماسک و شرکت فضایی اش تاریخ ساز شدند.
راکت فالکون 9 حاوی 450 کیلوگرم محموله برای فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی بود و با پروازش به سمت ایستگاه، عنوان نخستین شرکت خصوصی دنیا که چنین دستاوردی را کسب کرده از آن اسپیس اکس کرد.
در سال 2013 و بعد از آنکه اسپیس اکس توانست با استفاده از فالکون 9 یک ماهواره را به مدار زمین ثابت انتقال دهد دستاورد  دیگری برای اسپیس اکس رقم خورد؛ در آن موقعیت ماهواره می توانست در مسیر متناسب با چرخش زمین قرار بگیرد.
در فوریه سال 2015 میلادی، اسپیس اکس راکت دیگری را برای ارسال ماهواره رصد آب و هوایی اعماق فضا یا به اختصار DSCOVRR به فضا فرستاد که هدفش پایش تصاعدات شدید اثرگذار بر سیستم های ارتباطی زمینی از ناحیه خورشید بود.

هایپرلوپ

ماسک همچنان برای محقق ساختن ایده های مبتکرانه اش تلاش می کرد. در اوت سال 2013 میلادی، او طرحی مفهومی از شکل جدیدی از وسیله حمل و نقل به نام هایپرلوپ را ارائه نمود؛ اختراعی که قطعا سفر به شهرهای بزرگ را سرعت می بخشید و زمان آن سفرها را نیز به میزان چشمگیری پایین می آورد.
هایپرلوپ که در ایده آل ترین شکلش در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم خواهد بود و از منبع انرژی های تجدیدپذیر تغذیه می کند، مسافرانش را از طریق محفظه های حمل می کند که درون لوله هایی با فشار اندک قرار دارند و با سرعتی بالغ بر 1100 کیلومتر بر ساعت حرکت خواهند کرد. ماسک البته خاطرنشان کرد که ساخت و بهره برداری از هایپرلوپ بین 7 الی 10 سال زمان نیاز دارد.
این کارآفرین در زمان ارائه ایده اش در مورد هایپرلوپ مدعی شد که ایمنی آن از هواپیما یا قطار نیز بیشتر است و هزینه تخمینی برای ساخت آن را برابر با 6 میلیارد دلار عنوان کرد که تقریبا یک دهم هزینه صرف شده برای ایجاد سیستم ریلی در کالیفرنیاست.
عملیاتی بودن این ایده گرچه از سوی صاحب نظران و کارشناسان زیر سوال برده شد، با این همه کارآفرین سخت کوش مان را از دنبال نمودنش منصرف نکرد. در ژوئن سال 2015 میلادی، او از ایجاد رقابتی برای ارائه طرح های پیشنهادی و در نهایت ساخت نمونه اولیه از محفظه های هایپرلوپ خبر داد و وعده داد که شرکت کنندگان در این رقابت شانس آن را می یابند تا طرح های خود را در مسیری که در محوطه اسپیس اکس طراحی شده تست نمایند.

خرید سولارسیتی

در اوت سال 2016، ماسک همزمان با تلاش هایش برای ترویج و پیشبرد انرژی های پایدار قراردادی به ارزش 2.6 میلیارد دلار را به امضا رساند تا شرکت خودروسازی اش را با کمپانی دیگری که در زمینه انرژی فعالیت داشت ادغام کند.
در ادامه تسلا اعلام کرد که همه سهام سولار سیتی را خریداری کرده است. سولار سیتی را برادرزاده های ماسک در سال 2006 تاسیس کرده بودند و حالا ماسک سهامدار عمده آن محسوب می شود.

زندگی شخصی

ماسک تا به حال دو مرتبه ازدواج کرده و پنج فرزند پسر دارد. او در سال 2000 میلادی با جاستین ویلسون ازدواج کرد و در سال 2002 نخستین پسر آنها در حالی که تنها ده هفته داشت به خاطر ابتلا به سندروم مرگ ناگهانی نوزادان یا به اختصار SIDS فوت کرد.
آنها در ادامه صاحب پنج فرزند پسر دیگر شدند که دو تای آنها دوقلو و سه تای دیگرشان سه قلو هستند. ماسک بعد از جدایی اش از جاستین با هنرپیشه 32 ساله انگلیسی به نام Talulah Riley آشنا شد و در سال 2010 نیز با او ازدواج کرد. این زوج در سال 2012 از هم جدا شدند و مجددا در سال 2013 با هم ازدواج کردند. رابطه آنها در سال 2016 باز هم منجر به طلاق شد.
ماسک در سال 2002 میلادی شهروند آمریکا شد.

زندگی نامه خودساخته ها را از اینجا بخوانید

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست