موفقیت در روابطوبلاگ

رابطه ناموفق عاطفی و راه‌هایی برای احیای زندگی از نو

اشتراک گذاری این مطالب در:

روابط عاطفی در زندگی انسان‌ها، شکل‌های متنوع و مختلفی دارند. همه دوست دارند که شریک عاطفی مناسب و محبوبی برای خود پیدا کنند و در کنار او با لذت و آرامش،‌ زندگی خود را ادامه بدهند. اما واقعیت این است که زندگی، همیشه مطابق خواسته‌های شما پیش نمی‌رود. پستی‌ها و بلندی‌های فراوانی در آن وجود دارد و گاهی نمی‌توان پیش‌بینی کرد که آینده رابطه به چه شکلی پیش می‌رود. گاهی‌اوقات، رابطه ناموفق عاطفی در خلال زندگی پیش می‌آید و باعث می‌شود تا به کلی روح و روان‌تان به هم بریزد. داشتن یک رابطه ناموفق عاطفی می‌تواند نتیجه اشتباهات شما و طرف مقابل‌تان در زندگی مشترک باشد. شاید هم شرایطی ویژه که کنترل آن از دستان‌تان خارج بوده، موجب وقوع چنین چیزی شده است. در هر حال بعد از وقوع چنین چیزی در زندگی باید خود را جمع کنید، بلند شوید و به زندگی‌تان بار دیگر مسلط شوید. چطور؟ در ادامه سایت موفقیت خودساخته روش‌هایی برای احیای زندگی از نو توصیه شده است.

بیشتر بخوانید: 7 اقدامی که برای جلوگیری از تنهایی (تنها شدن) باید انجام دهید

خاطرات و نشانه‌های آن را از خود دور کنید

حالا که یک رابطه ناموفق عاطفی را تجربه کرده‌اید، دیگر لازم نیست به آن فکر کنید. فکر کردن تا جایی راه‌گشاست که بتواند خطوط مسیرهای درست آینده را برای‌تان ترسیم کند اما اگر قرار باشد با یاد گذشته‌ها مدام حالتان را خراب و خراب‌تر کنید، بهتر است بلند شوید و تمام نشانه‌هایی را که از گذشته وجود دارد از میان بردارید. مثلا عکس‌ها، نامه‌ها، یادگاری‌ها، پیام‌ها و… را دور بریزید. شما فردی قوی هستید که تصمیم گرفته‌اید، زندگی‌تان را از نو بسازید. پس بهتر است یاد و آثار گذشته‌ها را از بین ببرید و کنار بگذارید.

به خودتان برسید و شاداب شوید

شنیدن این جمله که باید به خودت برسی و شاد باشی، احتمالا اعصاب‌تان را خرد می‌کند و حرص‌تان را درمی‌آورد. اما این نکته‌ای است که دیر یا زود، خودتان هم به آن خواهید رسید. پس بهتر است از همین الان شروع کنید. ببینید که چه چیزی شما را سر شوق می‌آورد. مثلا ورزش کردن را دوست دارید؟ به شعر و شاعری علاقه‌مند هستید؟ حضور در کلاس خط و نقاشی را دوست دارید؟ در خود و علایق‌تان جستجو کنید و ببینید که چه چیزی می‌تواند حال و هوا و روحیه‌تان را تغییر بدهد و شما را از مسیر رخوت یک رابطه ناموفق عاطفی خارج کند. مثلا با دوستان صمیمی خود برنامه رفتن به کوه بگذارید، سفر بروید و… . در سکون نمانید و سعی کنید، دستی به سر و روی زندگی‌تان بکشید. شروع به حرکت کنید و نگذارید که تنبلی و غم در عمق جان‌تان نفوذ کند.

شنیدن این جمله که باید به خودت برسی و شاد باشی، احتمالا اعصاب‌تان را خرد می‌کند

رابطه جدیدی را شروع نکنید

وقتی تازه از یک رابطه ناموفق عاطفی خارج می‌شوید، هنوز زخم‌هایی تازه در قلب و روح‌تان وجود دارد. هنوز هم باید به خودشناسی بیشتر بپردازید و ببینید که دنیا دقیقا دست کیست. پس از شروع رابطه‌ای دیگر به طور جدی پرهیز کنید. بعضی از افراد هم با توجه به شکننده بودن روحیه شما و نیازتان به داشتن یک تکیه‌گاه عاطفی قصد سؤاستفاده را در سرمی‌پرورانند. پس بهتر است در این زمینه هوشیار باشید و به این زودی‌ها به شروع روابط عاطفی جدید فکر نکنید.

بیشتر بخوانید: رابطه عاطفی – چگونه مشکلاتمان را حل کنیم؟

وقتی تازه از یک رابطه ناموفق عاطفی خارج می‌شوید

 

به خودتان ارفاق کنید

خروج از یک رابطه عاطفی ناموفق توأم با درد و رنج زیادی است. پس شما به کمی استراحت نیاز دارید. علاوه بر آن نیاز دارید که کمی به خودتان ارفاق کنید و از برنامه‌ریزی‌های سخت و فشرده‌ای که سابقا در زندگی داشته‌اید، کمی فاصله بگیرید. به خودتان زمان بدهید تا بتوانید دوباره به روال عادی زندگی بازگردید. یادتان باشد که اندوهگین بودن بعد از تجربه تلخ عاطفی کاملا طبیعی است و لزومی ندارد که فردی که یارش را ترک کرده، شاد باشد و حرکات موزون کند. بدانید که اگر به درستی با خودتان مدارا کنید، سریع‌تر بهبود پیدا خواهید کرد و به متن زندگی باز خواهید گشت.

بیشتر بخوانید: راه های درمان شک و بدبینی ” برگرداندن آرامش به زندگی”

خروج از یک رابطه عاطفی ناموفق توأم با درد و رنج زیادی است

از دیگران کمک بگیرید

سعی نکنید بار غمی که رابطه ناموفق به شما تحمیل کرده است، به تنهایی بر دوش بکشید. کمک گرفتن از مشاور و روانشناس می‌تواند به شما کمک کند تا کمی بار انده‌تان را تخلیه کنید یا روش‌هایی برای کنترل و مدیریت احساسات منفی‌تان یاد بگیرید. دوستان و اعضایی از خانواده هم که حمایتگر هستند و شما را درک می‌کنند باید در کنارتان باشند و نگذارند که احساس ناخوشایند تنهایی بر شما سایه بیفکند. همراهی دیگران و در کنار شما بودن باعث می‌شود تا راحت‌تر بتوانید این دوران سخت را در زندگی خود پشت سر بگذارید. به انزوا و تنهایی روی نیاورید. در جمع‌هایی شرکت کنید که درکتان می‌کنند و با پرسش‌ها و کنجکاوی آزاردهنده، ناراحت‌تان نمی‌کنند.

به رفتارهای‌تان فکر کنید

بعد از اینکه توانستید بر خود مسلط شوید و تقریبا از حس و حال منفی خروج از یک رابطه ناموفق عاطفی دور شدید به خودتان فکر کنید. باید فکر کنید و ببینید که چطور و چگونه در این رابطه به بن‌بست خوردید. واکاوی موضوع و شناسایی ابعاد مختلف مساله تا حد زیادی به درس گرفتن شما کمک می‌کند. هر چقدر بیشتر خود را بشناسید در روابط عاطفی آینده‌تان هم قوی‌تر ظاهر خواهید شد. ضمن اینکه با موضوع شکست در رابطه ناموفق بهتر کنار خواهید آمد. تعارف و لج‌بازی را کنار بگذارید و ببینید که اشتباهات‌تان در این رابطه چه بوده است. چرا با شریک عاطفی خود به چنین نقطه‌ای رسیدید.

بیشتر بخوانید: استرس خوب یا بد ؟ کدامیک زندگی‌تان را متحول می‌کند؟

ویژگی‌های منفی یار سابق را مرور کنید

قرار نیست خودتان را گول بزنید و با مرور خاطرات تلخ گذشته، به این نتیجه برسید که خروج از رابطه ناموفق عاطفی، کار خوبی بوده است. اما واقعیت این است که شما به دلایلی از رابطه عاطفی‌تان خارج شده‌اید. دلایلی که آن‌قدر آزاردهنده بوده که اجازه ماندن در آن زندگی را برای‌تان فراهم نمی‌کرده است. پس بهتر است، ابعاد منفی زندگی سابق‌تان را مرور کنید و ببینید که از چه چیزی نجات پیدا کرده‌اید و تا چه اندازه به نفع‌تان شده است. واقعیت این است که زندگی کردن در رابطه‌ای که چیزی جز اعصاب خرد و ناراحتی برای‌تان به همراه نداشته است، تا حدی یک بُرد محسوب می‌شود. پس خود را سرزنش نکنید و سعی کنید از رفاه و راحتی فعلی‌تان بهره ببرید.

بیشتر بخوانید: بی حسی عاطفی به چه معناست؟ (علائم، علل و راههای درمان)

در آخر

بعد از خروج از یک رابطه ناموفق عاطفی دست از سرزنش کردن خود بردارید. گذشته، گذشته است. شما نباید مدام در قدیم زندگی کنید و به خاطر آنچه دیگر اتفاق افتاده و فرصت اصلاحش هم وجود ندارد، غمگین شوید. حالا زمان آن است که بار دیگر زندگی خود را از نو شروع کنید و شاداب و پرانرژی به مسیری زیبا و تازه فکر کنید. اگر چه بعد از مدت زمان اندکی از رابطه نباید بلافاصله وارد یک رابطه جدید و تازه شد اما بدانید که بعد از کسب آمادگی مجدد و التیام یافتن زخم‌های‌تان می‌توانید به راحتی زندگی و رابطه عاطفی جدیدی را آغاز کنید. شما محکوم به تنهایی نیستید. ضمن اینکه تنها بودن هم یک گزینه است و نباید به آن به چشم یک وضعیت نامطلوب بنگرید. شما فرد بالغ و عاقل هستید و اگر بخواهید چه با دیگری و چه به تنهایی می‌توانید زندگی شاد و زیبایی را شروع کنید.

برچسب‌ها: , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

2 دیدگاه. Leave new

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست